Connect with us

Svijet

TRAMP PROGOVORIO: Amerika ne može da preživi još dvije godine Bajdenovog mandata

Bivši američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da sumnja da bi zemlja mogla da preživi preostale dvije godine mandata predsjednika Džozefa Bajdena, aludirajući na neuspjehe njegove administracije.

– Ova zemlja ne znam da li će poživjeti još dvije godine ovoga što se dešava – rekao je Tramp na predizbornom skupu u Pensilvaniji uoči predstojećih izbora za Predstavnički dom Kongresa i Senat.

Tramp je naglasio da Amerika nikada nije bila u tako lošoj situaciji kao što je sada, primjetivši slabljenje položaja Vašingtona u svijetu.

– Nikad nije bilo ovako. Nigdje nas ne poštuju. Nema šta dobro da se kaže o tome šta se dešava u našoj zemlji – istakao je Tramp.

Tramp je pozvao građane SAD koji, kako kaže, žele da zaustave uništavanje svoje zemlje i spasu američki san, da glasaju za republikance 8. novembra.

Demokrate trenutno kontrolišu Predstavnički dom zahvaljaujući većini od osam mjesta, dok je Senat podijeljen 50-50, a potpredsjednica Kamala Haris predstavlja odlučujući glas u svojoj ulozi predsjednice gornjeg doma, odnosno Senata.

Srna

Svijet

HAOTIČNO ŠIROM AMERIKE! Tramp u gradove šalje vojsku

Plan Donalda Trampa, predsjednika SAD, da rasporedi američku vojsku u Čikagu, demokratski političari u toj saveznoj državi dočekali su na nož, tvrdeći da je to zloupotreba moći.
Džej Bi Pricker, guverner Ilinoja, smatra da ne postoji vanredna situacija koja opravdava slanje Nacionalne garde i da američki predsjednik pokušava izazvati krizu.

Tramp je već rasporedio oko 2.000 vojnika u Vašington, gdje lokalnu vlast takođe drže opozicioni demokrati, pravdajući to obračunom s kriminalom u američkim gradovima. U petak je Tramp rekao da će tu politiku provesti u Čikagu i Njujorku, dva druga velika grada pod kontrolom demokrata.

Američki ministar odbrane Pit Hegset naredio je da pripadnici Nacionalne garde koji patroliraju ulicama Vašingtona budu naoružani, kao dio napora Trampove administracije protiv “kriminala koji je izmakao kontroli” u gradu.

Tek prošle sedmice, Pentagon i američka vojska saopštili su da trupe uključene u raspoređivanje – kojih sada ima oko 2.000 – neće nositi oružje.

Dok je Trampova administracija pohvalila misiju, ankete pokazuju da je ona izuzetno nepopularna među mnogim stanovnicima čvrsto demokratskog Vašingtona.

Do sada, trupe nisu učestvovale u operacijama provođenja zakona – koje su provodili lokalni policajci i službenici iz raznih saveznih agencija – već su umjesto toga bile postavljene u blizini lokalnih objekata od državnog značaja, uključujući National Mall i Union Station, glavno čvorište putničkog željezničkog prevoza u glavnom gradu.

Govoreći u Bijeloj kući u petak, Tramp je rekao da je misija donijela “potpunu sigurnost” Vašingtonu i da bi se mogla proširiti na Čikago – grad u kojem se rukovodstvo našlo u sukobu s Trampovom administracijom.

Osim toga, Tramp je rekao da će od Kongresa tražiti 2 milijarde kako bi pomogao u osiguravanju grada. Ranije ove godine, Kongres, kojim dominiraju republikanci, usvojio je zakon kojim je budžet Vašingtona smanjen za ukupno 1,1 milijardu dolara.

Nastavi čitati

Svijet

Lavrov “ZELENSKI JE TVRDOGLAV, on postavlja neke uslove”

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da zapadne zemlje sa ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim pokušavaju da blokiraju mirovne pregovore o Ukrajini, ali da se Rusija nada da će ti pokušaji biti uzaludni.
“Oni samo traže izgovor da spriječe pregovore i žele da se to desi bez njihove krivice, bez krivice Zelenskog, koji se takođe ponaša tvrdoglavo i postavlja neke uslove, zahtijevajući hitan sastanak sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, bez obzira na sve”, rekao je Lavrov.

On je dodao da evropske zemlje pokušavaju da poremete proces koji je postavio Putin i američki predsjednik Donald Tramp, a koji je, kako je naveo, dao veoma dobre rezultate.

“Nadamo se da će ovi pokušaji biti osujećeni”, istakao je Lavrov, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAEL NAPAO JEMEN! Sana na meti vazdušnih udara (VIDEO)

Jemenska prijestolnica Sana pogođena je u izraelskim napadima u nedjelju, objavila je televizijska postaja al-Masirah pod kontrolom huta, dva dana nakon što su huti ispalili raketu prema Izraelu.

Huti su rekli u petak da su ispalili balistički projektil prema Izraelu.

Dužnosnik izraelskih vazdušnih snaga rekao je u nedjelju da je projektil najvjerovatnije nosio nekoliko podstreljiva “namijenjenih detonaciji pri udaru”.

“Prvi put je ovakva vrsta rakete lansirana iz Jemena”, rekao je zvaničnik.

Nakon što je u oktobru 2023. počeo izraelski rat u Gazi protiv Hamasa, huti, povezani s Iranom, počeli su napadati plovila u Crvenom moru u kako bi pokazali solidarnost s Palestincima.

Često su ispaljivali projektile prema Izraelu, od kojih je većina presretnuta. Izrael je odgovorio napadima na područja pod kontrolom huta, uključujući ključnu luku Hodeidah, prenosi Jutarnji.

Nastavi čitati

Aktuelno