Connect with us

Hronika

TRI DECENIJE KAKO GA NEMA! Sjećanje na pukovnika Milana Jovića

Buduće generacije treba da se ugledaju na srpskog junaka pukovnika Vojske Republike Srpske Milana Jovića, poručeno je danas iz Donje Trnove kod Ugljevika gdje služen pomen povodom tri decenije od njegove pogibije.
Na groblju “Gaj”, gdje je pukovnik Jović sahranjen, počast heroju Odbrambeno-otadžbinskog rata odali su porodica, saborci, prijatelji i poštovaoci lika i djela ovog srpskog junaka.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić rekao je da djelo, hrabrost, čast i poštenje pukovnika Jovića predstavljaju svijetli primjer i ponos srpskog naroda.

“Buduće generacije treba da se ugledaju na srpskog junaka, na sve ono što je krasilo pukovnika Jovića, hrabrost i poštenje, sloga i jedinstvo, sve što je i danas potrebno srpskom narodu da bi opstao na ovom prostoru”, rekao je Ostojić novinarima.

Predsjednik opštinske Boračke organizacije Jovan Marinković istakao je da je pukovnik Jović uvijek komandovao “za mnom”.

“Dolaskom pukovnika Jovića na čelo Prve majevičke brigade ona je postala jedna od najboljih u Vojsci Republike Srpske. Uveo je rad, red i disciplinu, a uvijek je bio na prvoj borbenoj liniji predvodeći svoje vojnike”, rekao je Marinković.

On je istakao da je dužnost i obaveza Boračke organizacije da se čuva sjećanje na heroje koji su branili srpski narod i teritoriju.

Pomenu je prisustvovao načelnik Ugljevika Vasilije Perić, koji je u izjavi citirao NJegovo preosveštenstvo episkopa zvorničko-tuzlanskog Fotija rekavši da je pukovnik Jović “kosovski junak našeg vremena”.

“Kada je u ratno vrijeme pukovnik Jović došao na naše prostore srpski narod je osjetio veliku sigurnost. Zahvaljujući njemu i svim div junacima koji su položili svoje živote za Republiku Srpsku, srpski narod je opstao i ostao na ovim prostorima”, istakao je Perić.

Prethodno su na spomen-obilježje ispred Doma kulture u Donjoj Trnovi položeni cvijeće i vijenci u znak sjećanja na Milana Jovića i na 18 poginulih boraca i šest civilnih žrtava rata sa ovog područja.

Pukovnik Milan Jović rođen je 1951. godine u Donjoj Trnovi, službovao je u Zagrebu, Varaždinu i Mariboru, a raspad Jugoslavije zatekao ga je na dužnosti načelnika štaba 195. motorizovane brigade u Mariboru.

Početkom ratnih dejstava u BiH 1992. godine Jović je prihvatio poziv upućen oficirima rođenim na teritoriji današnje Republike Srpske da dođu i pomognu svom narodu i biva postavljen na čelo Prve majevičke brigade Vojske Republike Srpske na kojem je ostao sve do pogibije.

Pukovnik Jović poginuo je 9. februara 1993. godine u mjestu Bilalići, predvodeći saborce nadomak muslimanskog uporišta Teočak.

U Ugljeviku je na gradskom trgu 2018. godine otkrivena spomen-statua Milana Jovića, rad vajara Miloša Komada.

Iza pukovnika Jovića ostali su supruga Slavka i sinovi Dejan i Darko.

Povodom Vidovdana, krsne slave Vojske Republike Srpske, 28. juna 1993. godine pukovnik Jović posthumno je odlikovan Ordenom Nemanjića.

U njegovu slavu opština Ugljevik svake godine organizuje manifestaciju “Jovićevi dani”.

Hronika

Obilježavanje 32 godine od ZLOČINA U DOBROVOLJAČKOJ

U Istočnom Novom Sarajevu i Sarajevu danas će biti obilježene 32 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici koji su nad pripadnicima JNA počinile muslimanske paravojne formacije.

Programom obilježavanja u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih rativa, u 10.00 časova u Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima na području opštine Istočno Novo Sarajevo biće služen parastos za ubijene pripadnike JNA.

U 10.40 časova predviđen je polazak autobusa u Dobrovoljačku ulicu /današnja Ulica Hamdije Kreševljakovića/, gdje je u 11.00 časova predviđena mirna šetnja, polaganje cvijeća i vjerski pomen.

Povratak u Istočno Sarajevo predviđen je u 11.50 časova.

Obilježavanju će prisustvovati ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, poslanici u Narodnoj skupštini Srpske Damjan Škipina, Vukota Govedarica i Aco Stanišić.

Program obilježavanja biće realizovan uz prisustvo zvaničnika Srpske, srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, rukovodstva grada Istočno Sarajevo, gradskih i susjednih opština, članova porodica poginulih pripadnika JNA i preživjelih učesnika, predstavnika Trećeg pješadiskog /Republika Srpska/ puka, predstavnika nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a, te gradskih i opštinskih udruženja građana, prenosi Srna.

Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u JNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.

Dana 2. maja 1992. godine oko 11.30 časova, oko 200 pripadnika jedinica teritorijalne odbrane tzv. RBiH i “Zelenih beretki”, među kojima su bili Sakib Puška, Jusuf Juka Prazina, Emin Švrakić i drugi, kao i jedinica kojima je komandovao sarajevski kriminalac Ismet Bajramović Ćelo, držali su u blokadi, a potom izvršili i napad na Dom JNA u Sarajevu, otvarajući vatru iz cjelokupnog raspoloživog naoružanja.

Napadom na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, 2. i 3. maja 1992. poginulo je i ubijeno najmanje 28 pripadnika JNA.

Slučaj “Dobrovoljačka”, kako se kolokvijalno naziva zločin paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista nad pripadnicima JNA u Sarajevu maja 1992. godine, široj javnosti i poslije 32 godina predstavlja nepoznanicu, a ovaj predmet još nije dobio sudski epilog.

U Sudu BiH 27. oktobra 2022. godine počelo je dva puta odgađano suđenje članu ratnog Predsedništva BiH Ejupu Ganiću i još devetorici nekadašnjih visokih bošnjačkih vojnih i policijskih funkcionera optuženih za zločine počinjene nad pripadnicima JNA 3. maja 1992. godine u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici.

Nastavi čitati

Hronika

BRAT OSUMNJIČENOG za ubistvo male Danke umro NASILNOM SMRĆU!

Četredesetogodišnji D. D., brat jednog od osumnjičenih za nestanak i smrt dvogodišnje djevojčice D. I., umro je nasilnom smrću 7. aprila u ranim jutarnjim satima u policijskoj stanici u Boru, ustanovljeno je vještačenjem Instituta za sudsku medicinu u Beogradu, javljaju mediji iz Srbije

.U sudsko-medicinskom nalazu konstatovane su brojne povrede D. D. po tijelu, zbog čega su vještaci zaključili da se radi o nasilnoj smrti. Nalaz vještaka je proslijeđen nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru na dalje postupanje.

Osumnjičenom D. D. iz Bora u subotu 6. aprila određeno je zadržavanje do 48 sati u policijskoj stanici u Boru, zbog postojanja osnova sumnje da je, nakon izvršenog krivičnog djela, pomogao deset godina starijem bratu, koji je osumnjičen za teško ubistvo dvogodišnje Danke Ilić.

Iste noći, tri sata poslije ponoći, policija je saopštila da je D. D. preminuo “prirodnom smrću”. U saopštenju MUP-a od 7. aprila navodi se da je osumnjičenom u ranim jutarnjim časovima “pozlilo” i da je “uprkos pravovremenom reagovanju policijskih službenika i ljekara Doma zdravlja u Boru, koji su pokušali reanimaciju, D. D. u 3.10 časova preminuo”.

Vještačenje Instituta za sudsku medicinu u Beogradu je, međutim, pokazalo da D. D. nije umro prirodnom smrću, već od posljedica batinanja, čiji su tragovi bili jasno vidljivi i detaljno opisani u nalazu vještaka.

Nastavi čitati

Hronika

DRAMA U SARAJEVU! U parku kod zgrade Predsjedništva pronađeno tijelo!

U parku kod zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu pronađeno je tijelo, a na licu mjesta su policija i hitna pomoć, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Kantona Sarajevo.

Iz Operativnog centra kantonalnog MUP-a Srni je rečeno da su primili informaciju da se u ovom parku nalazi tijelo.

Još nije poznato da li je riječ o muškoj ili ženskoj osobi, kao ni tačan uzrok smrti.

Nastavi čitati

Aktuelno