Politika
TRI MINISTRA SA SUMNJIVIM DIPLOMAMA! Privatni fakulteti UPITNOG KVALITETA, a neke prate i skandali!
I dok su pojedini ministri u Vladi Republike Srpske završili fakultete, magistrirali i doktorirali sa visokim prosjecima, oko obrazovanja drugih se u javnosti svojevremeno podizala velika prašina zbog upitne validnosti njihovih diploma.
Alen Šeranić je rođen 1977. godine u Banjoj Luci, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. 2004. godine je završio medicinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, dok je se 2007. specijalizovao na porodičnoj medicini, 2010. magistrirao na Keele Univerzitetu u Velikoj Britaniji, te 2015. stekao specijalizaciju u epidemiologiji.
Miloš Bukejlović SNSD, Ministar pravde Republike Srpske. Miloš Bukejlović rođen je 1989. godine u Doboju. Osnovnu i srednju školu završio je u Doboju, a Pravni fakultet u Novom Sadu. Radio je u Agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća Doboj, Gradskoj upravi Doboj, bio je sekretar Skupštine Grada Doboj, potpredsjednik i predsjednik Skupštine Grada Doboj, te direktor preduzeća „Elektro Doboj”. Bukejlović je završio privatni fakultet.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Bojan Vipotnik diplomirao je na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment u Banjoj Luci, što takođe znači da posjeduje diplomu privatnog fakulteta. Radio je u Komercijalnoj banci Banjaluka kao stručni saradnik i viši stručni saradnik, bio direktor preduzeća Nova konsalting, te šef Kabineta ministra prosvjete i kulture.
Zlatan Klokić ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske i funkcioner Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Rođen je u Prnjavoru, gdje je završio osnovnu i srednju školu, a Elektrotehnički fakultet završio u Banjaluci.
Od decembra 2009. godine, pa do izbora na ministarsko mjesto bio je zaposlen u „Elektrodistribuciji“ Prnjavor, na poslovima inženjera za tehničku pripremu, te rukovodioca radne jedinice. Nakon što su u javnost isplivali sporni detalji iz biografija dva ministra, na red je došao još jedan, ovaj put novi-stari ministar Zlatan Klokić. Ipak Klokića i danas prati skandal. Naime kafić čiji je suvlasnik njegova supruga kažnjen je sa 10.000 KM zbog neizdavanja fiskalnih računa. Riječ je o kafiću „Havana“ u Prnjavoru koji posluje u okviru preduzeća „Varadero“ čija suvlasnica je Klokićeva supruga.
Željka Stojićić rođena 1959. godine u Mrkonjić Gradu. Osnovnu i srednju školu završila je u Mrkonjić Gradu, a Ekonomski fakultet u Sarajevu.
Ministar finansija – Zora Vidović (SNSD). Rođena je 1954. godine u Donjim Srđevićima, Opština Srbac. Osnovnu školu i Gimnaziju završila je u Srpcu, a Ekonomski fakultet 1978. godine u Beogradu
Ministar unutrašnjih poslova – Siniša Karan (SNSD). Rođen je 19622. godine u Grabovcu, Opština Beli Manastir. U Kupresu je završio osnovnu školu i gimnaziju, a diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Magistarske studije završio je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, gdje je odbranio i doktorsku disertaciju
Senka Jujuć rođena je 1963. godinu u Kozarskoj Dubici. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Banjaluci.
Ministar rada i boračko- invalidske zaštite RS Danijel Egić završio je Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci.
Od 2012. do 2021. godine radio je u Ministarstvu poljoprivrede RS, a potom u Gradskoj upravi Prijedor na mjestu načelnika Odjeljenja za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Đokić se nakon ovog skandala medijima pravdao da ne zna ko je kreirao podatke iz njegove biografije, niti ko ih je stavljao na sajtove.
Đokića takođe prati skandal jer je krao impulse od tadašnjeg „Telekoma“ i za to pravosnažno presuđen.
Nedeljko Čubrilović Rođen je 1953. godine u Krupi na Vrbasu. Diplomirao je na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.
U biografiji ministra trgovine i turizma Denisa Šulića stoji da je zvanje diplomiranog politikologa je stekao na Nezavisnom univerzitetu u Banjaluci, takođe privatnog fakulteta, a trenutno pohađa master studije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci na smjeru Javna uprava i javne politike.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Savo Minić (SNSD). Osnovnu školu je završio Donjoj Dubici, Opština Odžak, a srednju školu u Šamcu i Bijeljini. Završio je Pravni fakultet u Banjaluci, te stekao zvanje magistra, a potom i doktora pravnih nauka. Položio je i pravosudni i advokatski ispit.
Ministar privrede i preduzetništva – Vojin Mitrović (SNSD). Rođen je 1961. godine u bijeljinskom selu Donji Brodac. Osnovnu i srednju školu završio je u Bijeljini, dok je diplomu mašinskog inženjera stekao na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu gdje je i magistrirao, a zatim i doktorirao.
Željko Budimir (SNSD)
Rođen je 1977. godine u Sanskom Mostu, gdje je živio sa porodicom. Od 1995. godine živi u Banjaluci, gdje završava Pravni fakultet. Na Fakultetu političkih nauka magistrira, a na Fakultetu političkih nauka u Beogradu stiče zvanje doktora političkih nauka.
Ministarka porodice, omladine i sporta RS Selma Čabrić na fakultetu u Zenici stiče diplomu profesora razredne nastave, nakon čega počinje raditi u Osnovnoj školi Dositej Obradović u Doboju. Nigdje se ne navodi da li je u pitanju privatni fakultet.
Kako je navedeno u njenoj biografiji, u ovoj obrazovnoj ustanovi je radila osam godina u nastavi, a nakon toga je imenovana za pomoćnika direktora škole.
banjaluka24
Politika
MULJAŽA U PRIJEDORU! Deficit prikazali većim nego što jeste, PA DOBILI NEGATIVNU OCJENU REVIZORA!
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala je negativno mišljenje Gradu Prijedor na finansijski izvještaj za prošlu godinu, dok je za usklađenost finansijskih izvještaja sa zakonskim i drugim propisima dobio mišljenje sa rezervom.
Time se Prijedor kojim u drugom mandatu upravlja Slobodan Javor pridružio spisku lokalnih zajednica za koje se utvrdilo da su nenamjenski trošili javni novac.
Republički revizori su pročešljali finansije Grada Prijedor te javnih ustanova i preduzeća koji se nalaze pod kontrolom Grada i utvrdili brojne nepravilnosti.
„Po našem mišljenju, konsolidovani finansijski izvještaji Grada Prijedor, ne prikazuju istinito i objektivno, u svim materijalnim aspektima, finansijsko stanje imovine i obaveza na dan 31.12.2023. godine i izvršenje budžeta za godinu koja se završava na taj dan, u skladu sa propisanim okvirom finansijskog izvještavanja“, precizirano je u izvještaju revizora.
Tako su utvrdili da su rashodi po osnovu korišćenja roba i usluga iskazani u većem iznosu za 215.947 KM zbog evidentiranja rashoda za tekuće održavanje u iznosu od 77.009 KM i rashoda za stručne usluge u iznosu od 138.938 KM koji se odnose na 2022. godinu u periodu 2023. godine.
„Primici od finansijske imovine iskazani manje za 136.438 KM, jer primici od naplate zajmova datih „Zavodu za izgradnju grada“ Prijedor nisu evidentirani“, navedeno je u izvještaju revizora uz napomenu da gore navedeno nije u skladu sa Pravilnikom o računovodstvu, računovodstvenim politikama i računovodstvenim procjenama za budžetske korisnike.
Grantove dijelili bez javnog poziva
Istakli su da Odluka gradonačelnika o odobravanju pozajmice preduzeću „Autotransport“ u iznosu od 250.000 KM nije u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi RS, Zakonom o budžetskom sistemu RS te Odlukom o izvršenju Rebalansa budžeta Grada Prijedor za 2023. godinu.
U izvještaju revizora je navedeno da je dodjela grantovskih sredstava pojedinim organizacijama i udruženjima vršena na osnovu pojedinačno podnesenih zahtjeva bez raspisivanja javnog poziva i bez propisanih pravila i kriterijuma za raspodjelu, što nije u skladu Zakonom o budžetskom sistemu RS.
„Dio korisnika sredstava granta nije podnosio izvještaje o utrošku primljenih sredstava, što nije u skladu sa Odlukom o izvršenju budžeta odnosno Rebalansa budžeta Grada Prijedor za 2023. godinu“, precizirali su revizori.
Osim toga utvrdili su da „Sportska dvorana „Mladost“ Prijedor posluje preko vlastitog žiro računa, što nije u skladu sa Zakonom o trezoru RS.
„Tim zakonom je propisano da se uspostavljanjem sistema Jedinstvenog računa trezora svi pojedinačni računi budžetskih korisnika zatvaraju, a njihova salda prenose na račune u sistemu Jedinstvenog računa trezora“, precizirano je u revizorskom izvještaju.
Revizori su pročešljali i javne nabavke i tu utvrdili nepravilnosti.
„Za dva postupka nabavki ugostiteljskih usluga iz Aneksa II u iznosu od 76.923 KM, obrasci za cijenu ponude ne sadrže potrebne količine usluga koje se nabavljaju, što nije u skladu sa Uputstvom za pripremu modela standardne tenderske dokumentacije“, navedeno je u izvještaju revizora uz napomenu da „Pozorište“ Prijedor nije provelo postupak javne nabavke za ugostiteljske usluge u iznosu od 16.658 KM, što nije u sa Zakona o javnim nabavkama BiH.
Deficit prikazali većim nego što jeste
Revizori su naveli da je ukupan deficit iskazan u iznosu od 14.269.478 KM.
„Revizijom je utvrđeno da je budžetski deficit za 2023. godinu iskazan u većem iznosu za 236.447 KM, jer ostali nesporeski prihodi u iznosu od 10.500 KM nisu iskazani, a iskazani rashodi za tekuće održavanje (77.009 KM) i rashodi za stručne usluge (138.938 KM) se odnose na rashode iz prethodne godine“, navedeno je u izvještaju revizora.
Nezakonito zapošljavanje
Osim toga utvrdili su da je Grad Prijedor tokom 2023. godine zbog povećanog obima posla angažovao 15 izvršilaca na određeno vrijeme na period duži od šest mjeseci u toku godine, dok devet izvršilaca zaposlenih na neodređeno vrijeme ne ispunjavaju uslove radnog mjesta na koje su raspoređeni u pogledu stručne spreme, zvanja i posebnih uslova rada, što nije u skladu sa Zakonom o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samopurave RS.
Isto tako su naveli da su Grad Prijedor, Turistička organizacija, Pozorište „Prijedor“ i „Dom zdravlja“ Prijedor tokom 2023. godine zaključili ugovore o djelu za obavljanje poslova koji predstavljaju redovnu djelatnost poslodavca, što nije u skladu sa Zakonom o radu RS .
Osim toga su utvrdili da je Grad Prijedor priznao rashode za uslugu isporuke toplotne energije po cijenama većim od ugovorenih i propisanih Odlukom o davanju saglasnosti na povećanje cijena proizvodnje i isporuke toplotne energije koju je donijela Skupština Grada Prijedor.
Isto tako su naveli u zvještaju da je „Centar za prikazivanje filmova“ ustupio na korištenje prostor bez naknade pravnom licu a da prethodno nije donio akt kojim bi se definisale cijene izdavanja i uslovi ustupanja prostora na korišćenje.
Podsjećamo, Glavna služba za reviziju je ranije ove godine dala negativno mišljenje za finasnijske izvještaje iz 2023. godine gradovima Banjaluka i Bijeljina. I u tim lokalnim zajednicama su utvrđene brojne nezakonitosti koje se odnose na trošenje budžetski sredstva. Kao i u slučaju Prijedora i u ovim gradovima su novi/stari gradonačelnici zadržali fotelje na proteklim lokalnim izborima Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović.
CAPITAL
Politika
LJUBIŠA PETROVIĆ ORGANIZOVAO NAGRADNU IGRU “Osvojite večeru sa gradonačelnikom”
Kako praznici kucaju na vrata, gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović odlučio je da unese malo zabave u svakodnevicu svojih sugrađana.
Na svom „Fejsbuk“ profilu najavio je “nagradnu igru” s jednostavnim pravilima – “pogodite ko će zabavljati građane za doček Pravoslavne Nove godine i osvojite večeru s gradonačelnikom.”
Prva tri “sretnika” koja tačno odgovore na Petrovićevu zagonetku bit će nagrađena večerom u njegovom društvu, piše Kliks.
A evo i stihova koji kriju ime izvođača:
“Zar samo ja igram na pošteno? Ali opet svega bih se odreko i sve bih isto ponovo! Jer nema, nema tuge kada grme trube, I ne znam gdje bi nam bio kraj, Zato dušo padni mi u zagrljaj!”
Ako vam pjesma zvuči poznato, ne oklijevajte – možda upravo vi budete jedan od dobitnika.
Politika
SMILJANA BABIĆ MORAVAC “SNSD opet baca OTROVNE STRELICE i očigledno im NIŠTA NIJE SVETO, pa ni današnji dan”
Vidim jutros predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, proziva Draška Stanivukovića kako “Stanivukoviću nije cilj da formira većinu u Skupštini”. SNSD opet baca otrovne strelice i očigledno im ništa nije sveto, pa ni današnji dan.
Izjavila je ovo odbornik PDP Smiljana Moravac Babić.
– Koriste se svakom prilikom samo da kažu nešto protiv gradonačelnika u pokušaju da tako prikriju svoje namjere, a namjere su im jasne – namjerna blokada Banjaluke kao politička osveta za više od 50 hiljada glasova Stanivukoviću- kaže Moravac Babić.
Dalje ističe da se u SNSD-u ponašaju kao djeca kada izgube utakmicu.
– Oni su meni kao tim koji izgubi utakmicu pa krivi sudiju za nepravdu i odbija čestitati pobjedničkoj ekipi. Nakon toga, na sljedećoj utakmici igraju agresivnije kako bi dokazali svoju superiornost- poručila je Moravac Babić.
-
Politika3 dana ago
DRAGOJEVIĆ STOJIĆ ĐAJIĆU “Gdje ste Vi vidjeli ljekara na birou, i KOLIKO POSLASTIČARA RADI NA UKC-u”
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika3 dana ago
MIRNA SAVIĆ BANJAC “Plata prodavačice u tržnom centru u Doboju 1800 KM, a MEDICINSKE SESTRE 1300 KM”
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
DODIKOVA ODBRANA IMA PLAN! Traže odgodu suđenja od 3 mjeseca
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka2 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”