Banjaluka
TRIJUMF “BANJALUČANKI”: Ženski kamerni hor donosi ZLATNU MEDALJU iz Italije

Ženski kamerni hor “Banjalučanke” osvojio je zlatnu medalju u kategoriji tradicionalne muzike na renomiranom 14. Internacionalnom horskom takmičenju “In kanto sul Garda” (In canto sul Garda) održanom u italijanskom gradu Riva del Garda.
Pod umjetničkim rukovodstvom kompozitora i dirigenta Mladena Matovića hor “Banjalučanke” nastupio je kao jedini predstavnik Republike Srpske i BiH na ovom značajnom i licenciranom međunarodnom takmičenju, koje je od 13. do 16. oktobra okupilo 16 horova iz 12 zemalja svijeta.
Hor se predstavio odabranim kompozicijama značajnih autora domaće horske literature, a sve ansamble ocjenjivao je internacionalni stručni žiri sačinjen od uglednih svjetskih eksperata za horsku muziku iz Norveške, Njemačke i Italije.
Matović je istakao značaj što su “Banjalučanke” na još jednom značajnom takmičenju zadržale kontinuitet kvalitetnih takmičarskh nastupa na internacionalnoj horskoj sceni.
On je napomenuo da je osam novih članica hora prvi put debitovalo na jednom međunarodnom takmičenju, te da je time na najljepši mogući način potvrđeno da “Banjalučanke” ne treba da brinu za svoju budućnost.
– Posebno smo srećni što smo pored pobjede u kategoriji tradicionalne muzike osvojili i najveći broj bodova na čitavom takmičenju, a bila nam je izuzetna privilegija i čast primiti nagradu i pohvale od umjetnika kao što je maestro Gabor Holerung”, rekao je Matović.
Zahvaljujući dosadašnjim rezultatima Ženski kamerni hor “Banjalučanke” direktno se kvaliFikovao u najviši rang takmičenja predstojeće Svjetske horske Olimpijade, najvećeg i najznačajnijeg svjetskog horskog takmičenja, koje će biti održano polovinom jula naredne godine na Novom Zelandu.
Učešće hora “Banjalučanke” na takmičenju u Italiji realizovano je zahvaljujući podršci Kabineta predsjednika Republike Srpske i grada Banjaluka.
Banjaluka
GRADONAČELNIK NA TERENU! U narednih 30 dana Stanivuković planira obilazak svih gradskih ustanova

Gradonačelnik Draško Stanivuković sa saradnicima održao je konstruktivan sastanak sa direktorima gradskih ustanova.
Tom prilikom on je poručio kako je tema za razgovor bilo mnogo, te najavio obilazak svih ustanova u narednim danima.
-Održali smo konstruktivan i prijatan radni sastanak sa direktorima svih gradskih ustanova, na kojem smo otvoreno razgovarali o izazovima sa kojima se susrećemo, ali i o planovima i ciljevima koje smo sebi zadali. U narednih 30 dana obići ću svaku ustanovu pojedinačno, kako bismo na licu mjesta porazgovarali o svim važnim temama – kazao je on.
Dodao je i to kako su za aktuelne situacije pronađena rješenja.
-Zadovoljan sam što smo pronašli rješenja za aktuelna pitanja Centra za socijalni rad i Sportskog centra „Borik“, a do kraja ove sedmice definisaćemo i modalitete za rješavanje izazova u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Naš prioritet i imperativ su snažne ustanove, jaka javna preduzeća i efikasna Gradska uprava, jer sve to znači snažan i stabilan grad. Ohrabruje me što sam od svakog direktora čuo jasnu spremnost da zajedno nastavimo u tom pravcu – istakao je gradonačelnik nakon sastanka.
Banjaluka
KAJKUT: Isplaćene sve rate stipendija, u toku NOVI KONKURS za srednjoškolce

Grad Banja Luka isplatio je sve rate stipendija za 1.348 učenika srednjih škola za školsku 2024/2025. godinu.
Istovremeno, u toku je javni konkurs za dodjelu stipendija za učenike srednjih škola za školsku 2025/2026. godinu, koji je otvoren do 1. oktobra 2025. godine.
Iznos stipendije je 100 KM za učenike koji je stiču po osnovu uspjeha i socijalnog statusa, dok je za učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja 170 KM, a stipendije se isplaćuju u 10 mjesečnih rata.
Deficitarna zanimanja su: monter suve gradnje–moler, bravar–zavarivač i kamenorezac–keramičar.
Ovlašteni potpisnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Danijela Kajkut istakla je da grad kontinuirano ulaže u obrazovanje mladih.
-Isplatom svih rata stipendija pokazujemo da je podrška obrazovanju prioritet Grada Banje Luke. Pozivamo sve srednjoškolce koji ispunjavaju uslove da blagovremeno podnesu prijave na konkurs koji traje do 1. oktobra – naglasila je Kajkut.
Svi detalji konkursa, kao i potrebna dokumentacija, dostupni su na zvaničnoj internet stranici Grada Banja Luka.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ OTKRIVA “TALIĆ samovoljno PODIGAO PLATE u SC “BORIK””

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je optužio direktora Sportskog centra Borik Nenada Talića da je bez saglasnosti Grada i bez obezbijeđenih operativnih sredstava, mjesečno povećao izdvajanja za plate za 30.000 KM, i to najviše upravo sebi.
Gradonačelnik Stanivuković je istakao kako to nije podrška radnicima, nego urušavanje finansijskog sistema Grada.
-Samo u jednoj godini, to je preko 360.000 KM. Isti taj Talić glasao je da se milion KM iz „Akvane“, koju su tim potezom zatvorili, prebaci u SD „Borik“. To je klasičan sukob interesa, podrška sopstvenoj ustanovi na uštrb drugog preduzeća rekao je Stanivuković
Poručio je da ukoliko se povećavaju plate, treba da budu povećane svim preduzećima čiji je Grad osnivač.
-Radnici treba da znaju: ako u ovom gradu povećavamo plate, onda ih povećavamo svima, a ne samo tamo gdje su direktori iz redova SNSD-a. Svako ko na ovakav način postupa bez saglasnosti Grada, šteti i radnicima i građanima, a najviše budžetu iz kojeg se finansiraju sve javne ustanove – rekao je on.
-
Politika3 dana ago
Tri MILIJARDE, luksuzna VILA i obavještajni podaci – gdje je Dodikov novac?
-
Politika3 dana ago
AMERIČKA VEZA! Cvijanović i plan za pomilovanje Milorada Dodika?
-
Politika1 dan ago
Stanivuković “TRAMPE , PRIMI IH, PRIMJETI IH, SKINI IM SANKCIJE, samo da prestanu da nas brukaju!”
-
Banjaluka3 dana ago
Đajićev cirkus blokirao saobraćaj, a 40 MILIONA ZA GARAŽU UKC-a više niko i ne spominje
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “CIRKUS JE STIGAO U NAŠ GRAD, a glavne klovnove glumi rukovodstvo Republike Srpske!” (VIDEO)
-
Društvo2 dana ago
RADOSTAN PLAČ! U Srpskoj rođeno 17 beba, bez poroda u Foči, Bijeljini i Trebinju
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ “Dodik ‘ZALEDIO’ novi Ustav Republike Srpske ?!
-
Svijet3 dana ago
Zaharova Zapadu “STVORILI STE KRVAVO ČUDOVIŠTE”