Hronika
TROJICA SRBA PREBIJENA U SARAJEVSKOM ZATVORU: Sud utvrdio nehumano postupanje policajaca prema Obradovu, Samardžiji i Sokoloviću

Ustavni sud BiH usvojio je apelaciju Miloša Obradova, Stefana Samardžije i Srđana Sokolovića, koji su bili osumnjičeni za ubistvo dva sarajevska policajca, kojom se utvrđuje povreda prava iz Ustava BiH i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u predmetu sarajevskog Kantonalnog tužilaštva.
Ustavni sud je naložio tužilaštvu Kantona Sarajevo da bez daljeg odlaganja preduzme radnje radi otklanjanja povrede prava apelanata i potvrdio da su Obradov, Samardžija i Sokolović u toku postupka bili izvrgnuti nehumanom i ponižavajućem tretmanu i kazni.
Od kantonalnog Tužilaštva je zatraženo da dostavi odgovor na apelaciju i spis predmeta.
Tužilaštvo je u oba navrta dostavilo odgovor na apelaciju, bez spisa, iako je bilo obavezno da dostavi cijeli spis, konstatovao je Ustavni sud BiH.
Agencija za istrage i zaštitu je 26. oktobra 2018. godine lišila slobode Obradova, Samardžija i Sokolović, te predala pripadnicima MUP-a Kantona Sarajevo, uz zapisnik o predaji lica na kome je konstatovano da ne postoje povrede.
Kako apelanti navode, nalog za hapšenje odnosio se na slučaj u kojem su ubijena dva pripadnika MUP-a Kantona Sarajevu rano ujutro tog dana. Apelanti ističu da su odmah nakon što su uvedeni u prostorije kantonalnog MUP-a pretučeni, zlostavljani, vrijeđani i mučeni.
Oni su 1. novembra 2018. godine podnijeli krivičnu prijavu Tužilaštvu protiv više NN lica zbog postojanja osnovane sumnje da su sa direktnim umišljajem počinili krivično djelo, nanošenje teške tjelesne povrede, u vezi sa krivičnim djelima zlostavljanje u obavljanju službe, zloupotreba položaja ili ovlaštenja, nesavjestan rad u službi i saučesništvo.
Dana 29. novembra iste godine, apelanti su dostavili Tužilaštvu fotografije četiri lica, koja su prepoznala sa TV kao lica koja su ih zlostavljala. U odgovoru na apelaciju, Tužilaštvo je navelo da protiv NN lica nije donijeta naredba o sprovođenju istrage.
Nakon što su uvedeni u prostorije MUP Kantona Sarajevo, odmah nakon zatvaranja ulaznih vrata, lica u tamnim uniformama, koja su nosila maske na licu, zajedno sa inspektorima MUP Kantona Sarajevo počela su da udaraju Obradova, Sokolovića i Samardžiju pesnicama, nogama i palicama.
Udarani su pretežno po glavi, leđima i stomaku što je rezultiralo lomovima, obilnim krvarenjem iz usta i nosa, te nebrojenim podlivima.
Osim inspektora, uniformisanih lica i kriminalističkih tehničara sa kojima su i poslije komunicirali, apelanti nisu uspjeli da saznaju identitet lica koja su nosila maske dok su ih zlostavljala.
Nakon toga su odvedeni u posebne prostorije gdje je zlostavljanje nastavljeno. U apelaciji je detaljno navedeno šta im je rađeno kliještima, da su vrijeđani, da im prijećeno odsijecanjem udova i likvidacijom. Udarani su pištoljima, noževima su im zarezivane uši što je, kako apelanti navode, trajalo do jutra kada su pušteni da idu kući. Apelanti ukazuju da su prisiljavani da klanjaju, da im je puštan ezan za dženazu i da su vrijeđani na nacionalnoj i vjerskoj osnovi.
Apelanti navode da su pretrpili teške tjelesne povrede, da je jednom od njih polomljena ruka i nagnječen bubreg, kao i da je silovan kišobranom, te da je za vrijeme torture tri puta gubio svijest. Oni ističu da će to potvrditi lice koje je bilo prisutno prilikom zlostavljanja.
U apelaciji se dalje navodi da je jedan od apelanta još jednom, mjesec dana kasnije ispitivan u prostorijama kantonalnog MUP-a gdje su ga ovlaštena službena lica tjerala da skoči sa četvrtog sprata.
Obradov, Samardžija i Sokolović napominju da nisu saslušavani, da im nisu postavljena pitanja u vezi predmeta zbog koga su lišeni slobode, te da su samo zlostavljani.
Takođe je navedeno da se u ovaj slučaj “zlostavljanja od policijskih službenika” uključio Evropski komitet za prevenciju mučenja i nečovječnog postupanja ili ponižavanja ili kažnjavanja, koji su saslušali apelante i preuzeli medicinsku dokumentaciju.
Apelanti ukazuju na period od podnošenja prijave u kojem je nekoliko počinilaca identifikovano, a da u istrazi nije izvršena nijedan radnja, te da se istraga opstruiše.
Osim činjenice da su oštećeni apelanti “lica srpske nacionalnosti”, ne postoji drugi razlog za opstrukciju ove istrage, posebno u svjetlu činjenice da se postupci za nasilno ponašanje pred ovim tužilaštvom završavaju u roku od šest mjeseci, te da je Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu vršilo nadzor nad radom policijskih službenika koji su mučili apelante.
U konkretnom slučaju apelacija je podnijeta zbog nezadovoljstva apelanta postupanjem Tužilaštva po njihovoj krivičnoj prijavi od 1. novembra.
U suštini apelanti se žale što Tužilaštvo nije ispitalo navode iz njihove krivične prijave u roku od 11 mjeseci, od podnošenja krivične prijave. Apelanti tvrde da je razlog za to leži u činjenici da su oni srpske nacionalnosti.
Ustavni sud smatra da postupanje Tužilaštva po krivičnoj prijavi apelanta u ovom slučaju, odnosno ispitivanje navoda apelanata nije prvenstveno bilo ažurno, a rezultat je da dvije godine i šest mjeseci nakon dogođaja Tužilaštvo “analizira” predmet “ciljem donošenja odluke u ovom predmetu”.
Nalaže se tužilaštvu Kantona Sarajevo da u roku tri mjeseca od dana dostavljanja ove odluke obavijesti Ustavni sud BiH o preduzetim mjerama s ciljem izvršenja ove odluke.
Pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo Adis Šehović i Davor Vujinović ubijeni su krajem oktobra 2018. godine prilikom vršenja dužnosti u sarajevskom naselju Alipašino Polje, kada su iz automatskog oružja na njih pucala, za sada, još nepoznata lica.
(Agencije)
Hronika
TRAGEDIJA BEZ KRAJA! Požar u Kočanima uzeo i 62 žrtvu

Stojanče Stefanov /24/ iz Kočana je 62. žrtva požara u diskoteci u ovom makedonskom gradiću, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja Sjeverne Makedonije.
Iz Ministarstva su naveli da je Stefanov preminuo jutros, mjesec dana poslije tragičnog požara, i da su o tome obaviješteni sa VMA u Beogradu.
Kako su pojasnili, riječ je o pacijentu koji je odmah prvog dana upućen na liječenje na VMA u Beogradu i koji je posljednjih mjesec dana bio intubiran i u kritičnom stanju.
“Reč je o pacijentu sa 27 odsto pokrivenosti opekotinama i teškim povredama od udisanja dima”, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Stefanov je operisan na VMA 4. aprila i stavljen je na EKMO aparat, preko kojeg se krv oksigeniše /obogaćuje kiseonikom/.
“Međutim, zbog težine povreda veći deo hospitalizacije bio je nestabilan i teškog opšteg stanja. Ministarstvo zdravlja izražava najdublje saučešće porodici i svima koji su pogođeni tragedijom u Kočanima”, navodi se u saopštenju.
U požaru u Kočanima 16. marta na licu mjesta stradalo je 59 uglavnom mladih ljudi, tri pacijenta su podlegla povredama, dok je povrijeđeno bilo nešto manje od 200 osoba.
Hronika
HOROR U KOMŠILUKU! Unuk (20) djedu prerezao vrat, progovorile komšije

U selu Dučalovići, na obroncima planine Ovčar, prošle noći se odigrao stravičan zločin u kome je A.Š. (20) pokušao da zakolje djeda. Mladić je starcu prerezao vrat, ali je muškarac preživio zahvaljujući pukoj sreći i brzoj intervenciji ljekara Hitne pomoći.
Selo u kome se incident odigrao teritorijalno pripada opštini Lučani, nedaleko od Guče.
Incident se odigrao u noći između srijede i četvrtka, u porodičnoj kući muškarca koji je osumnjičenom djed po majci. Unuk je nožem nasrnuo na djeda iz zasad neutvrđenih razloga.
“Oni su dobra i skladna porodica, svi su živjeli zajedno. Jedino smo mogli da primijetimo da se unuk u posljednje vrijeme čudno ponašao”, pričaju komšije u ovom selu.
Kako saznaje Kurir od izvora bliskog istrazi, mladić je krenuo da djedu prereže vrat bez ikakvog razloga. Među njima prije toga nije bilo nikakve komunikacije, niti rasprave.
Mladić je djedu prerezao vrat kuhinjskim nožem nanijevši mu tešku povredu. Osumnjičenom A.Š. je određen pritvor u trajanju do 48 sati, a sutra bi trebalo da bude saslušan pred tužiocem Višeg javnog tužilaštva u Čačku. Rješenjem o zadržavanju u pritvoru, osumnjičenom se na teret stavlja pokušaj ubistva.
(Kurir)
Hronika
RODITELJI IZ PAKLA! Izgladnjivali bebu do smrti, pa osuđeni na SEDAM GODINA ROBIJE

Kantonalni sud u Sarajevu osudio je danas Mirelu Bećirević i Sanela Bojića na po sedam godina zatvora zbog smrti muškog novorđenčeta koje je imalo samo 26 dana.
Oni su proglašeni krivim za slučaj mrtve bebe koji je otkriven 24. novembra 2023. godine, kada su i uhapšeni.
Istraga je utvrdila da su Bećirevićeva i Bojić bebu izgladnjivali i držali na minusima potpuno zanemarujući njene potrebe, usljed čega je novorođenče preminulo.
Portparol Tužilaštva Kantona Sarajevo Azra Bavčić rekla je Srni da će Tužilaštvo uložiti žalbu kada primi presudu.
-
Svijet3 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika3 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika3 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Politika3 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Politika1 dan ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”