Connect with us

Banjaluka

TUŽNA GODIŠNJICA: Obilježene 32 godine od smrti 12 beba na Kliničkom centru

Povodom obilježavanja 32. godina od tragične smrti 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru, danas je na Novom groblju služen parastos i simbolično je položeno i 12 ruža na spomenik 12 beba, dok su na spomen obilježje „Život“ koji se nalazi u centru grada položeni vijenci i ruže.

U ime Grada Banje Luke obilježavanju su prisustvovali savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo. ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović i predsjednik Skupštine grada Banje Luke, Ljubo Ninković.

Kako je poručila savjetnica Šukalo – ništa ne može da bude iznad ljudskog života, iznad života jednog djeteta.

-Ovo je dan kada se sjećamo jednog od najtragičnijih događaja za naš grad, za Banju Luku. Dan koji treba da nas opominje, dan iz kojeg treba da naučimo lekcije koje su iza nas i dan u kojem treba da znamo da ništa ne može da bude iznad ljudskog života, života jednog djeteta. Ovo nije jedini dan kada se Banja Luka prisjeća nevino nastradale djece, te povodom svih značajnih dana koje Banja Luka obilježava posjećujemo ovo mjesto. Grad će u narednom periodu dodatno da radi na istorijskoj promociji kao i promociji časova istorije koji bi govorili o nezapamćenoj tragediji koja se desila u Banjoj Luci i za koju nikada niko nije odgovarao – kazala je ona.

Podsjećamo, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, tako da ni boce sa kiseonikom nisu mogle biti dopremljene iz Beograda u Banju Luku, uprkos brojnim apelima da se to učini, usljed čega je preminulo 12 tek rođenih beba u inkubatorima.

Kao datum obilježavanja ovog događaja uzima se 22. maj, jer je na taj dan 1992. godine, zbog nedostaka kiseonika, umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna te godine. 22. maj uvršten je u kalendar značajnih datuma u Republici Srpskoj, a majke 12 beba su proglašene civilnim žrtvama rata.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆU PRIJETILI LIKVIDACIJOM! Radanović oštro osudila napad na gradonačelnika!

Nakon večerašnjeg incidenta na Banj brdu, gdje je gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Pokreta Sigurna Srpska, Draško Stanivuković, bio meta brutalnog verbalnog napada i prijetnji smrću, oglasila se i portparolka PSS-a, Mirjana Radanović, oštro osudivši ovaj čin.

Radanović ističe da je riječ o napadu koji prevazilazi lični nivo i zadire u temeljne vrijednosti društva:

„Večeras je na podmukao način napadnut gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Sigurne Srpske, Draško Stanivuković, dok je mirno šetao. Kao njegova saradnica i portparol PSS, osuđujem ovaj kukavički čin. Napadnut je verbalno, i prijetilo mu se smrću! Kakvu poruku to šalje našoj zajednici? Da li je to način da se riješe neslaganja, da se ućutkaju oni koji misle drugačije, koji se bore legitimno? Ovo nije samo napad na Stanivukovića, već na sve koji vjeruju u dijalog, civilizovano društvo, uzajamno poštovanje i demokratiju.“

Portparolka dodaje da je od ključnog značaja to što je policija brzo reagovala i privela napadača, ali upozorava da takvi napadi ne smiju postati normalna pojava:

„Dobro je da je policija brzo reagovala i uhapsila napadača. Stanivuković je dobro, ali to ne umanjuje ozbiljnost ovog napada. Ne smijemo dozvoliti da ovakvi akti nasilja postanu normalni. Pozivam sve da se ujedine u osudi ovakvog ponašanja. Za nasilje, bilo koje vrste, nema opravdanja!“

Banjaluka24

Nastavi čitati

Banjaluka

ZIMSKA ČAROLIJA U BANJALUCI Otvaranje “Zimzobala” u nedjelju u Parku “Petar Kočić”

U prazničnom ritmu Banjaluka se priprema za početak najčarobnijeg doba godine.

Još jedno sjajno izdanje „Banjalučke zime“ započeće otvaranjem „Zimzobala“, koje je zakazano za nedjelju, 30. novembar u 18.00 časova u Parku „Petar Kočić“.

U posebno uređenom ambijentu posjetioce očekuju praznična atmosfera, sjajna zabava, ali i brojna iznenađenja. Uz već tradicionalno paljenje lampiona i zanimljiv zabavni program Banjaluka će i ove godine na neobičan i bajkovit način dočekati Djeda Mraza, koji će najmlađe obradovati mnoštvom poklona.

Inače, otvaranje „Zimzobal“ ujedno najavljuje i početak bogatog programa „Banjalučke zime“, koji će trajati u decembru, ali i u januarskim danim, a tokom kojeg će građani i posjetioci moći uživati u prazničnom ambijentu, bogatoj gastronomskoj ponudi, klizalištu, zabavnim sadržajima za djecu i odrasle, koncertima i brojnim drugim sadržajima.

Pridružite se u nedjelju kako bismo zajedno obilježili početak najtoplije zimske priče u našem gradu.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZBOG OBILNIH SNJEŽNIH PADAVINA! Banjalučki vatrogasci imali pune ruke posla

Zbog snježnih padavina banjalučki vatrogasci su juče imali pune ruke posla, te su uklanjali stabla koja su zakrčila saobraćajnice.

Oni su juče (22. novembra) oko osam časova imali tehničku intervenciju uklanjanja stabla u Trapistima, a takođe i oko 13.20 u Krčmaricama.

I u Dragočaju su 18.35 uklanjali stablo, kao i na Banj brdu u 10.05. Osim toga, zbog stabla su imali i tehničku intervenciju u 12.50 u Ulici Dr Vojislava Đede Kecmanovića, a u 14.15 u Ulici Milunke Savić.

Takođe su juče intervenisali zbog požara trafo stanice u Ramićima oko 15 časova.

Nastavi čitati

Aktuelno