Connect with us

Zdravlje

Porastao broj mališana hospitalizovanih u UKC RS ZBOG MENINGITISA

Broj mališana hospitalizovanih u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS zbog virusnog meningitisa porastao je na 11, međutim pedijatri ističu da se bolest prepoznata na vrijeme uz adekvatnu terapiju uspješno liječi i ne ostavlja posljedice.

Iz UKC-a su juče naveli da je u Klinici za dječije bolesti trenutno 11 djece sa dijagnozom meningitis.

– Najmlađe dijete je uzrasta šest mjeseci, a najstarije 12 godina. Opšti infektivni sindrom, pozitivni meningealni znaci. Svi su trenutno stabilni – naveli su iz UKC-a.

Sudeći prema informacijama iz domova zdravlja širom Srpske, virusa za sada sporadično ima samo u Kotor Varošu i Banjaluci.

Direktor kotorvaroškog Doma zdravlja “Sveti Pantelejmon” Vladimir Bibić rekao je da vjeruje da se situacija polako smiruje.

– Kod još jednog djeteta iz naše opštine je potvrđen virus, riječ je o sestri dječaka koji je prethodno obolio. Čekamo rezultate za još četvoro djece. Sudeći po broju dolazaka u Dom zdravlja, smatram da ovo polako prolazi – rekao je Bibić.

Pedijatar u tamošnjem Domu zdravlja Dragana Knežević pojasnila je da se virusni meningitis javlja povremeno i naglašava da je panika među roditeljima bez razloga.

– Riječ je o enterovirusu koji se normalno nalazi među djecom. Ovoga puta desilo se da se manifestuje kliničkom slikom virusnog meningitisa. Riječ je o infektivnom oboljenju koje se u najvećem broju slučajeva na vrijeme prepozna i ne ostavlja nikakve posljedice. Posljedice neurološkog tipa mogu se javiti ukoliko se dijete ne liječi od samog starta, ali ne vjerujem da u ovom periodu uopšte postoji takav slučaj. Počesto se i iz preventive djeca tretiraju antibioticima da se preveniraju te najteže posljedice – objasnila je Kneževićeva.

Ponovila je da su neurološke posljedice veoma, veoma rijetke.

– Već kod pojave simptoma kao što su povišena temperatura, mučnine pa čak i povraćanja, opšta slabost, započinjemo liječenje. Kod djece slabijeg imuniteta virus prodire do nervnog sistema i javlja se glavobolja, ukočen vrat, bolovi u vratnom dijelu kičme, smeta im svjetlost. Virusi izazivaju blaži oblik bolesti u odnosu na bakterije, brže prolazi i uspješno se liječi – istakla je Kneževićeva i apelovala na roditelje da ne traže simptome na internetu i ne stvaraju dodatni stres, već da djecu dovedu ljekaru.

Iz banjalučkog Doma zdravlja rekli su da su u toku prošle sedmice Higijensko-epidemiološkoj službi u ovoj zdravstvenoj ustanovi prijavljena ukupno tri slučaja oboljevanja od virusnog meningitisa.

– U pitanju su jedno dijete predškolskog uzrasta i dvoje djece školskog uzrasta. Prilikom epidemiološkog anketiranja dobili smo informaciju od roditelja da se oboljela djeca bolje osjećaju – istakli su u ovoj ustanovi.

Direktor zvorničke Bolnice Ivan Popović rekao je da su posljednji put prije nekoliko godina imali pacijente sa virusnim meningitisom.

– Imali smo tada petoro oboljelih, alarmirali i Institut za javno zdravstvo RS i podigli sve na viši nivo da bi ishod bio najbolji mogući – rekao je Popović.

“Opšta higijena djeteta ključna”
Pedijatar Dragana Knežević je istakla da je opšta higijena djeteta ključna.

– Djeca su najčešći prenosioci jer najviše borave u kolektivima, bilo da je riječ o predškolskim ili školskim ustanovama. Higijena prostorija i svih površina sa kojima djeca dolaze u kontakt mora se podići na viši nivo, potrebno je dezinfikovati igračke, prozračivati prostorije. Djeca bi trebalo da učestalije peru ruke, jer se virusi prenose preko prljavih ruku – rekla je Kneževićeva, prenosi Glas Srpske.

Zdravlje

NAJVIŠE OBOLJEVAJU DJECA Povećava se broj pacijenata od oboljenja sličnom gripu i respiratornih infekcija

Brој оbоljеlih оd оbоljеnjа sličnih gripu i аkutnih rеspirаtоrnih infеkciја u porastu je u Srbiji pokazao je najnoviji izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” o aktuelnoj еpidеmiоlоškoj situаciјi gripа.
Novih dijagnostikovanih slučajeva gripa u Srbiji još nema, zvanično i dalje imamo samo jedan potvrđen slučaj, ali su za razliku od prethodne izveštajne nedjelje u porastu oboljenja slična njemu i respiratorne infekcije.

– U tоku 47. izvjеštајnе nеdjеljе, оd 18. dо 24. novembra u u Srbiji se biljеže 6.746 slučајеvа оbоljеnjа sličnih gripu. U оdnоsu nа prеthоdnu nеdjеlju rеgistrоvаn brој оbоljеlih оd оbоljеnjа sličnih gripu је viši zа 8,4 odsto – navodi se u izveštaju “Batuta”.

U оvој izvеštајnој nеdjеlji nајviše stоpе incidеnciје rеgistrоvаnе su u Zlаtibоrskоm, Pirоtskоm i Šumаdiјskоm оkrugu.

Najviše stope oboljevanja zаbiljеžеnе su kod djece mlаđе оd 4 gоdinе, a zatim od 5 dо 14 gоdinа.
Аkutnе rеspirаtоrnе infеkciје porasle za više od 10 odsto
Brој оbоljеlih оd аkutnih rеspirаtоrnih infеkciја u Srbiјi u istoj nedjelji bio je 10.980, i porastao je za 10,8 odsto u odnosu na prethodnu.

Rеgistruје sе оsnоvni intеnzitеt аktivnоsti virusа gripа. Prvi, i dosad jedini slučaj gripa u Srbiji je potvrđen 8. оktоbrа 2024. gоdinе.

Radi se o gripu tipа А (N1pdm09) koji je pronađen u biоlоšкоm mаtеriјаlu (brisu ždrijеlа i nоsа), kod pacijentkinje u Kragujevcu.

Mjere prevencije protiv gripa
Vakcina protiv gripa je najsigurniji i najbezbjedniji vid individualne i kolektivne zaštite od gripa. Vakcinacija protiv gripa se sprovodi u cilju redukovanja oboljevanja i umiranja, kao i redukovanja prenošenja virusa gripa u porodici, kolektivu i populaciji.

– Vrijeme neophodno za sticanje imuniteta je 2 do 3 nedjelje nakon davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi 6 do 12 mjeseci, pa iz toga proizilazi potreba vakcinacije svake godine, kao i zbog varijabilnosti sojeva virusa gripa koji mogu da se mijenjaju svake godine/sezone – podsjećaju iz “Batuta”.

Imajući u vidu različitu efikasnost vakcine u odnosu na uzrasne kategorije kod kojih se aplikuje, potrebno je napomenuti da se kod vakcinisanih u slučaju oboljevanja razvija blaža klinička slika, kao i da se redukuju moguće teže komplikacije u slučaju oboljevanja kod osoba koje su u riziku.
Opšte preventivne mjere koje pomažu u sprečavanju širenja virusa gripa su pokrivanje nosa i usta maramicom tokom kašljanja i kijanja, nakon čega se upotrebljena maramica adekvatno odlaže. Redovno pranje ruku vodom i sapunom, posebno nakon kašljanja i kijanja. Ukoliko voda nije dostupna, za dezinfekciju ruku se može upotrebiti sredstvo na bazi alkohola. Izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta.
Izbjegavanje kontakata sa bolesnim osobama. U slučaju oboljevanja potrebno je ostati kod kuće i ne ostvarivati kontakte sa drugim ljudima, piše Blic.

Nastavi čitati

Zdravlje

NI SPREJ NI INHALACIJE! Doktor pokazao kako da u svakom trenutku otpušite nos

Jedan ljekar je podelio jednostavnu vježbu od 30 sekundi koja može “brzo da otključa” vaš nos, bez potrebe za lijekovima ili sprejevima za nos, uz pomoć maramice i lagane masaže.

Borba sa prehladom i upornim zapušenim nosom koji dolazi s njom je vjerovatno jedna od najiritantnijih tegoba, naročito kada utiče na dragoceni san. Dok tradicionalni postupci poput pražnjenja nosa, inhalacija ili korišćenje sprejeva za nos mogu donijeti olakšanje, to je često samo privremeno riješenje.

Doktor je otkrio vježbu koja, kako kaže, može “brzo da otključa” nos bez korišćenja mentola, lijekova ili sprejeva sa kortikosteroidima.

Dr Michael Rowe, kiropraktičar poznat po tehnikama za ublažavanje bola, podelio je trik od 30 sekundi kao lijk za zapušen nos, koji možete koristiti tokom dana kako biste pomogli u otčepljivanju nosa.
Na Instagramu je objasnio:

— Ova vježba ne zahtjeva opremu (osim možda maramice) i može pomoći da se reši začepljenje nosa i sinusa u roku od 30 sekundi.

Metoda je jednostavna – savjetuje da počnete tako što ćete koristite dva prsta kako biste lagano pritisnuli gornji deo nosa sa svake strane, a zatim ih pomerite niz nos do nozdrva. Preporučuje da ovu radnju ponovite oko 5 do 10 puta.
Za one koji žele još veću olakšicu, on predlaže nadogradnju tehnike:

— Da biste ovo podigli na viši nivo, uzmite kažiprste i pritisnite sa strane nozdrva za laganu kružnu masažu — kaže Dr Rowe. Ovo bi trebalo da traje oko 5 do 10 sekundi.
— Sada ću vas upozoriti, ovo može brzo da otpuši nos do tačke gdje će biti kao “Nijagarini vodopadi”, pa obavezno imajte maramicu pri ruci.

Nastavi čitati

Zdravlje

ISPOVJEST MARIKE (25) o majčinstvu i depresiji podigla mreže na noge! “NE ZNAM KO SAM VIŠE”

Snimak Marike (25) u kojoj je na direktan način, bez uvijanja ispričala kako se osjeća nakon porođaja postao je viralan na društvenim mrežama, budući da se mlada mama ogolila do srži u ispovijesti, bez straha da li će naići na osudu javnosti zbog svog stava.

Naime, ona je u snimku navela da voli svoje dijete, ali da je majčinstvo potisnulo nju kao osobu u drugi plan.

Marika Đanesi (25) iz postala je majka prije deset mjeseci i iskreno progovorila o izazovima majčinstva. U videu koji je postao viralan na TikToku, Marika je priznala kako se osjeća izgubljeno kao žena nakon rođenja djeteta.
Njen video izazvao je ogromnu pažnju, sakupivši gotovo 160.000 pregleda i 858 komentara.

Od kad je postala majka izgubila sebe

Sa suzama u očima i drhtavim glasom, Marika je započela:
“Moj sin je rođen u januaru i jako ga volim“,započela je ona u suzama u očima svoju priču.

„Ali, od kada se rodio, znam šta je dobro za njega, ali sam zaboravila šta je dobro za mene. Ne znam ko sam više, osim što sam njegova majka.“

Ova izjava razotkrila je tišinu mnogih žena koje oshećaju pritisak idealizovane slike majčinstva. Iako je njen sin centar njenog svuheta, Marika je priznala da su izazovi počeli već tokom trudnoće, kada je izgubila mogućnost produženja ugovora na poslu zbog trudnoće.

“Prva noć kod kuće je donijela svađu”

Marika se osvrnula na prvi dolazak kući sa sinom:

“Prva stvar koju smo moj partner i ja uradili bila je svađa. Imala sam velikih problema sa dojenjem i kada sam konačno našla pumpicu koju su mi preporučili, počela je da izlazi krv. Pukla sam i plakala, osjećajući se sama i neshvaćena.“

Iako nikada nije dijagnostikovana postporođajna depresija, Marika je ovaj period opisala kao produžetak emocionalnih turbulencija poznatih kao „baby blues“.

Izazovi majčinstva i karijere

U videu je spomenula i problem zapošljavanja kao majke:

– Na razgovorima za posao ocjenjuju me kao majku, a ne kao radnu ženu. Postavljaju mi pitanja na ivici zakonitosti, podsjećajući me da, po njihovom mišljenju, dječja bolest nije važnija od dana na poslu.“

Bez stalnog posla i sigurnog prihoda, Marika i njen partner suočavaju se s ekonomskim teškoćama, ali ona ne gubi volju:

“Moj sin je najbolji dio mene. Sve bih ponovila, bez obzira na izazove.“

„Niko nas ne priprema za tugu poslije porođaja“

Marika je naglasila da se u prenatalnim kursevima nedovoljno govori o emocionalnim izazovima posle porođaja.

“Osjećaj da ponekad kao da ne želite svoje dijete, praćen strašnom krivicom, normalan je. Ako niko ne govori o tome, nove majke se osjećaju užasno usamljeno.“

Bez obzira na sve poteškoće, Marika zaključuje:

-Nikada ne bih mogla da zamislim život bez svog sina. On je najbolji dio mene – rekla je ona na kraju.

Nastavi čitati

Aktuelno