Connect with us

Društvo

U DONJOJ GRADINI DOZVOLJEN PROLAZ samo vozilima koji organizovano prevoze građane

Na području Donje Gradine danas je zabranjen saobraćaj za sva vozila osim za ona koja će organizovano prevoziti građane na obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratišu Donjoj Gradini.

Zabrana je na snazi do 18 časova na dionici magistralnog puta Draksenić prelaz Donja Gradina na granici sa Hrvatskom.

U istom vremenskom periodu zabranjen je saobraćaj za teretna motorna vozila čija ukupna masa prelazi 3,5 tone na dionicama magistralnih puteva Kozarska Dubica-Kostajnica, Kozarska Dubica-Draksenić, Draksenić-Gradiška i Kozarska Dubica-Prijedor, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Društvo

Da su dnevno sanirali samo pet metara pruge, NE BI VISILA U VAZDUHU

Iako je prošlo oko 40 dana od kada je u jakom nevremenu oštećena željeznička infrastruktura na dionici Ostrožac – Grabovica, a najviše na lokalitetu Komadinovo vrelo, gdje se 200 metara pruge našlo ni na nebu ni na zemlji, umjesto sanaciji – svjedočimo optužbama.

“Željeznice FBiH” su, podsjetimo, ranije saopštile da je 3. i 4. oktobra došlo do ozbiljnog oštećenja pruge i pružnih postrojenja u dužini od 17 kilometara, usljed čega je obustavljen saobraćaj na pruzi Sarajevo – Čapljina – Sarajevo.

“Najkritičnije mjesto je na području Donje Jablanice, lokalitet Komadinovo vrelo, gdje su oborinske vode pokrenule ogromno klizište što je u potpunosti uništilo nekoliko propusta, te je pruga u dužini od 200 metara ostala da visi u zraku”, rekli su tada iz “Željeznica FBiH”.

Računica je jasna: od 4. oktobra do danas je prošao 41 dan. Da su se od tada nadležni, ako ništa, posvetili bar toj dionici od 200 metara te dnevno sanirali po pet, dosad bi makar taj dio bio zategnut.

Ali, početak sanacije tih 200 metara ili preostalih lokacija gdje su oštećenja zabilježena nije ni na vidiku, a, umjesto mašinama na terenu svjedočimo optužbama.

Tako je ministar komunikacija i transporta Edin Forto pozvao Vladu FBiH da smijeni direktora “Željeznica Federacije BiH” Enisa Džafića, zbog toga što, kako tvrdi, izbjegava odgovornost za zastoje u sanaciji uništene željezničke pruge.

Fortu je, naime, naljutila situacija koja se odnosi na sanaciju željezničke pruge u Jablanici, pogotovo nakon saznanja da su privatne kompanije ponudile da finansiraju popravku, ali da nisu dobile odgovor nadležnih.

“Puno više od mjesec dana nakon katastrofe u Jablanici, koja je odnijela živote, ali i prekinula ključnu željezničku infrastrukturu na koju se naslanja dobar dio bh. privrede, činjenica je da nemamo projekat po kojem će se raditi rekonstrukcija tog dijela, niti odgovor kada će napokon bh. privreda imati na raspolaganju željeznički saobraćaj”, rekao je Forto.

Dodao je da je od imenovanja u Savjet ministara stavio u fokus željeznice, iako je direktna nadležnost za to entitetska. Imao je poruku i za upravu “Željeznica FBiH”…

“Sakrivanje iza Vlade FBiH je neprihvatljivo. Ako želite biti na čelu jedne tako bitne firme, morate poduzeti sve što je u vašoj moći da izbjegnete gubitke i za firmu i za privredu”, naveo je Forto.

Kako je podsjetio, privrednici koji se oslanjaju na “Željeznice” su održali sastanak s upravom i ponudili su finansiranje, odnosno izvođenje ovih radova.

“Neki dobavljači, odnosno privrednici imaju 16 puta skuplje transportne troškove zbog ovog prekida. Direktor nikoga nije obavijestio o toj ponudi, to je bilo nešto poluformalno i neformalno. Takođe, postoji ponuda najrenomiranijih projektantskih kuća u BiH i regiji, koje su ponudile da besplatno izrade projekat rekonstrukcije željezničke infrastrukture tamo gdje je ona prekinuta”, kaže Forto.

Upit smo juče poslali “Željeznicama FBiH”, te tražili odgovore na pitanja kolika je ukupna dužina pruge na relaciji Sarajevo – Čapljina, koju je potrebno obnoviti nakon što je oštećena tokom nevremena 3. i 4. oktobra, kao i da li je do sada obnovljen ijedan metar i, ukoliko je odgovor negativan, koji su razlozi, ali odgovor do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili.

Oglasio se, međutim, dan ranije direktor “Željeznica FBiH” Enis Džafić, koji je za sarajevske medije rekao da je apsolutno neutemeljeno ono što je govorio Forto o sanaciji pruge. Poručio je i da Forto nije nadležan za rad “Željeznica FBiH” i da ga ne smatra kompetentnim da komentariše način poslovanja i rad “Željeznica FBiH”.

Nije se dugo čekala ni reakcija premijera FBiH Nermina Nikšića, koji je istakao da ga ne interesuju prepucavanja Forte i Džafića. Kako je naveo, na kraju će presjeći Vlada FBiH bez obzira na to ko je odgovoran jer se to do sada nije uradilo.

“Činjenica je da živimo u sistemu u kojem je zbog takve klime danas stvorena pretpostavka da se svi boje preuzeti odgovornost, preuzeti inicijativu da se riješi problem koji imamo. Zbog toga će to presjeći Vlada na sljedećoj sjednici, bez obzira na to ko je odgovoran. Cijeli je niz odgovornih i o tome ću govoriti na sjednici Vlade”, naveo je Nikšić.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE HRANE U SVIJETU RASTU, poskupljenja ne zaobilaze ni BiH

Na jeftinije proizvode, pa i osnovne životne namirnice, građani u Bosni i Hercegovini zasigurno će još morati da čekaju jer su cijene osnovne hrane na svjetskom nivou, prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija, naglo porasle u oktobru i sada su najviše za posljednjih godinu i po dana.

Prema podacima ove organizacije, indeks svjetskih cijena prehrambenih proizvoda za oktobar iznosi 127,4 poena, što predstavlja rast u odnosu na septembarskih 124,9 poena.

Kako ističu, rezultat je posljedica rasta indeksa u svim kategorijama, osim mesa, pošto je zabilježeno istovremeno poskupljenje biljnih ulja, šećera, mliječnih proizvoda i žitarica.

Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da se rast cijena na svjetskom nivou, nažalost, već odrazio i na bh. tržište, jer, kako kaže, već duže vrijeme naši trgovci prate svjetske trendove rasta cijena.

“Ulje, brašno i puter su skuplji za od pet do deset odsto u trgovinama nego što su bili prošli vikend, kafa je poskupjela za oko 20 odsto, a uskoro možemo očekivati i nove cijene šećera. Pekari su već najavili nove cijene svojih proizvoda od Nove godine. Ono što je posebno nelogično je činjenica da naši trgovci dižu cijene samom najavom rasta cijena na međunarodnom tržištu, a ne njihovim stvarnim rastom, posebno zato što su te iste proizvode kupili nekad ranije po nižim cijenama”, kaže Arnautović.

Da li je u pitanju lov u mutnom i da li je ovo prilika za ekstrazarade pita se Arnautović i ističe da bi o tome inspekcije trebalo da daju svoje mišljenje.

“Građani znaju da iz dana u dan sve teže žive i da su prepušteni sami sebi, a posebno oni s najnižim primanjima i penzioneri”, zaključuje on za “Nezavisne novine”.

Milenko Stanić, ekonomista, navodi da su cijene hrane otišle neprirodno visoko na domaćem i inostranom tržištu i da posmatrajući kretanja statističkih parametara u zadnje četiri godine, odnosno od 2020. godine do danas, kada je u pitanju rast cijena, proizvodi hrane i bezalkoholnih pića su imali visoke stope rasta.

“Kod nas su cijene značajno više rasle, a rasle su i u okruženju. Sigurno da je to posljedica poremećaja i u globalnim lancima snabdijevanja. Ratovi ne samo da su poremetili proizvodnju hrane u tim važnim zemljama proizvođačima kao što je Ukrajina, već je došlo i do problema dostave hrane. Sigurno da će problem rasta cijena manje osjetiti stanovnici razvijenih zemalja koje imaju veće životne standarde, veće prihode i veće dohotke, a u zemljama kao što je naša imamo problem niskog životnog standarda, niska prosječna primanja i imamo natprosječne troškove rasta cijena”, kaže Stanić za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, neophodne su promjene.

“Jednostavno, visoke cijene hrane znače u pravilu veće prihode i profite proizvođačima, i upravo ti veći prihodi i profiti će privući postojeće proizvođače da povećaju proizvodnju, a i novi će ući u proizvodnju. Povećaće se proizvodnja i tako ćemo doći do stabilizacije i postepenog obaranja cijena. Preduslov je stabilizacija sukoba u međunarodnim okvirima”, objašnjava Stanić i dodaje da na nivou domaće politike i nije bilo politike po tom pitanju jer, prema njegovim riječima, molbe trgovačkim lancima da ograniče cijenu nikad nisu dale rezultate.

Nastavi čitati

Društvo

VRLO JE JEDNOSTAVNO! Koristite ove tri metode i uvijek ćete imati novca

Znamo da je u današnje vrijeme veoma teško ostavljati novac sa strane i odvajati za „ne daj Bože“, jer svakodnevna poskupljenja ne ostavljaju nikakvu mogućnost za štednju.

Zato je dobro poslušati savjete onih koji novac uvijek imaju jer su upravo te navike i promjene dovele do toga da i budu bogati.

Evo 3 dobra savjeta za uštedu
Luksuz

Suprotno onome što mnogi misle – većina bogatih izbjegava nepotreban luksuz. Oni će, na primjer, bez problema letjeti ekonomskom klasom na kraćim relacijama. To ne znači da se ne prepuštaju sebi, ali jednostavno znaju kada je vrijedno platiti za udobnost, a kada je to više sujeta nego stvarna vrijednost za novac.

Pokušajte da eliminišete dug

Ako želite da budete što je moguće finansijski stabilniji, stavite svoje dugove na papir. Pogledajte koliko je izvodljivo da otplatite dug i još jednom provjerite da li imate nepotrebnih troškova. Smanjite svoja očekivanja i budite strpljivi neko vrijeme dok ne budete imali dovoljno da sebi priuštite luksuz.

Popravite budžet

Jedna od karakteristika bogatih je da imaju jasan budžet i da ga se drže. Pogledajte koliko novca imate na mjesečnom ili nedjeljnom nivou, navedite sve troškove i vidite šta ćete završiti. Ako želite da poboljšate svoju finansijsku situaciju, postavite realan budžet i držite ga se, pišu na sajtu “Bankoncube”.

Nastavi čitati

Aktuelno