Društvo
U Kostajnici voda ušla u kuće
Dodao je da kiša stalno pada, te istakao da je sve nepredvidivo.
– Opština ne može kupiti 20 čizama, nego je odbornik Neven Đenadija otišao i za svoj novac kupio dvoje novih čizama da možemo ući u kuću uopšte – kazao je Stijak.
Istakao je da ja iza njih neprospavana noć.
– Dežurao sam i nisam oči sklopio, a moji momci su malo odmarali, pa kada je voda krenula da nailazi podigli smo stvari što se moglo. Regale i te kabaste stvari nismo mogli, previsoko je. Nema tu više šta, samo nam ostaje da čekamo i spasimo ono što se može. Prije nekoliko godina sam sve novo kupio – rekao je Stijak.
U ulici Branka Šipke ugroženo je još oko dvadesetak domaćinstava, a mještani se žale da će ove poplave uništiti poljoprivredne usjeve.
Društvo
NEDIM SLADIĆ OTKRIVA “Kakvo vrijeme će biti za novogodišnju noć u BiH”
Poznati bh. meteorolog Nedim Sladić objavio je kakvo nas vrijeme očekuje za novogodišnju noć.
Najluđa noć, navodi Sladić, biće hladna.
“Vrijeme za novogodišnju noć: suvo, hladno, a po kotlinama uz vrlo zagađen vazduh“, kratko je on napisao.
Kako je navedeno na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske, minimalna temperatura vazduha 31. decembra kretaće se od -3 do 0, na jugu do 6, u višim predjelima od -7 stepeni Celzijusovih. Maksimalna temperatura vazduha od 4 do 10, na jugu do 15, u mjestima sa maglom od 2 stepena.
U srijedu, 1. januara, jutro vedro uz slab mraz, a oko rijeka i po kotlinama magla, koja će se ponegdje na sjeveru i jugoistoku zadržavati tokom čitavog dana i u tim mjestima biće najsvježije. U nastavku dana pretežno sunčano uz malu do umjerenu oblačnost.
Minimalna temperatura vazduha od -3 do 0, na jugu do 7, u višim predjelima od -7 stepeni Celzijusovih. Maksimalna temperatura vazduha od 5 do 9, na jugu do 15, u mjestima sa maglom od 3 stepena Celzijusova.
Društvo
ZA ŠTA PLAĆAMO MREŽARINU? Obnova kapaciteta elektromreže u BiH pod oznakom “HITNO”
Snježne padavine koje su prethodnih dana paralisale veći dio BiH pokazale su ogromnu slabost elektroenergetskog sistema, zbog čega struka upozorava da je obnova kapaciteta pod oznakom “hitno”, jer nas, kako kažu, neće zauvijek spasavati “Nikola Tesla”, prsten prenosne mreže iz bivše Jugoslavije.
Epilog, za neke krajeve godinama neviđenih vremenskih neprilika, i dalje je da nisu sanirani brojni kvarovi na prenosnoj i distributivnoj mrežu BiH, pa tako u pojedinim mjestima nema struje već peti dan.
Ekipe na terenu neumorno, često i kroz snijeg od preko dva metra, pokušavaju da se probiju najviše do ugroženih seoskih područja, u kojima su stubovi koji nose elektrodistributivnu mrežu ka potrošačima bukvalno presječeni.
“Konkretno, kvarove je prouzrokovao snijeg. Ali moramo reći da je elektrodistributivna mreža najgora, to je glavni razlog. Ovo što se desilo u Krajini, imali smo da Kotor Varoš nije imao struju sat vremena, Prnjavor devet sati, dio Prijedora dva sata, zatim Kozarska Dubica takođe dva sata i Novi Grad nekoliko puta po dva sata. Dalje, imate praktično kompletno seosko područje u nadležnosti ‘Elektrokrajine’ bez struje. Nisam optimista da će se zbog snijega koji je pokrio taj teren, uspostaviti normalno napajanje čak i do kraja iduće sedmice”, kazao je Srđan Mazalica, direktor Operativnog područja Banjaluka pri “Elektroprenosu BiH”.
Za “Nezavisne novine”, on pojašnjava da je struja na tom području nestajala zbog udara na srednjonaponsku mrežu.
“Najviše se tu radilo o 20 kV mreži. Potpuno je jasno, kada se sve uzme u obzir, da je potrebna rekonstrukcija distributivne mreže koju pokriva ‘Elektrokrajina’”, poručuje Mazalica, koji na pitanje koliko novca bi trebalo za taj poduhvat, kaže:
“Bog dragi zna koliko bi nam novca trebalo za to. Imamo slučaj da Trn (grad Laktaši) ostaje bez struje nekoliko puta dnevno i kad je lijepo vrijeme, a ne samo kad je nevrijeme u pitanju.”
Uz sve navedeno, Mazalica dodaje da se prethodnih dana često čulo kako je “Elektroprenos BiH” krivac za ova dešavanja, što, navodi, nije tačno.
“‘Elektroprenos’ je odgovoran za 110, 220 i 400 kV mrežu. Kod nas je bio minimalan zastoj u odnosu na ovo što se dešava po distribucijama. Kad se pogleda ukupna neisporučena električna energija ovih nekoliko dana i dani koji će biti ispred nas, ‘Elektroprenos’ je odgovoran za dva ili tri odsto”, pojasnio je Mazalica.
Da je BiH, a ne samo “Elektrokrajini”, hitno neophodna ne samo rekonstrukcija postojećih kapaciteta, već izgradnja potpuno novih, saglasan je Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog ogranka Međunarodnog savjeta za velike električne sisteme (SEERC).
“‘Elektroprenos BiH’ zna da mi odmah treba da izgradimo minimalno deset stanica snage 110 kV, a mislim da oni grade dvije ili tri”, kaže Bičakčić.
Ako bi “Elektroprenos BiH” izgradio to što je minimalno, Bičakćić je uvjeren da bi to automatski natjeralo distribuciju da razvije svoju mrežu.
“Kod nas je ta distribucijska mreža široko rasprostranjena i nije završen prelaz na 20 kV. Znači, odmah treba nastaviti sa prelazom na 20 kV mrežu, ona samo dijelom postoji u BiH. Onda će to stabilizirati sistem u cijelosti uz ovu proizvodnju u svim tačkama. Mi smo naslijedili dobru prenosnu mrežu iz bivše Jugoslavije, to je ovaj prsten ‘Nikola Tesla’, koji nam i dalje omogućava dobre intekonekcije. Međutim, treba graditi nove interkonekcije prema Bajinoj Bašti, pa Banjaluka – Bihać – Lika, kao i veza tamo prema Nikšiću”, rekao je Bičakčić za “Nezavisne“.
On podsjeća da na računima “Elektroprenosa” postoji više od 400 miliona KM neraspoređenih sredstava i da bi i to što prije trebalo aktivirati.
“U Federaciji BiH je nakon rata značajno rekonstruisana distribucijska mreža, ali se onda stalo i desetak godina praktično nije urađeno ništa”, dodao je Bičakčić.
Struka na pitanje kakav je u kompletu elektroenergetski sistem BiH, podsjeća da glavna proizvodnja struje dolazi iz termoelektrana na ugalj, a da je činjenica da je proizvodnja uglja skoro prepolovljena unazad nekoliko godina.
“Ono što su u oba entiteta pogrešno shvatili jeste da će biti dekarbonizacija, ali su zaboravili da će to biti do 2050. godine. Treba živjeti još 25 godina”, dodaje struka.
Društvo
DANAS SLAVIMO MATERICE Jedan od najljepših praznika, posvećen svim majkama i ženama, a ovo su običaji i vjerovanja
Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas obilježavaju Materice – praznik majki, jedan od nekoliko koji predstoje Božiću.
radicionalno se uvijek proslavlja dvije nedjelje pred Božić. Kao što su majke vezivale na Djetinjce, na isti način danas djeca vezuju majke.
Prema običajima, djeca treba da ustanu rano i kanapom, šalom, maramom ili kaišem “na prepad” zavežu majku. Materice su najveći hrišćanski praznik majki i žena u našem narodu, jedinstvena svetkovina kod Srba. Kao što su roditelji prošle nedjelje vezivali djecu, tako danas mališani vezuju svoje majke.
Obično djeca ustaju prije majke i vezuju je dok je još u krevetu, ali mogu je vezati i kasnije dok je u nekom kućnom poslu. Majka se “brani”, “zapomaže”, “moli” da je odvežu jer je “u velikom poslu”, ali djeca ne pristaju dok ne dobiju “otkup”. Otkupljuje se poklonima koji mogu biti skromni, poput bombone ili jabuke. Važna je ljubav i prisnost koju na ovaj praznik treba da podijele svi članovi porodice. Vezuju se i udate žene u okruženju, komšinice, tetke, bake…
Sprema se svečani, posni ručak, koji okuplja cijelu porodicu. Materice su, kao nekada, i danas prilika da se obraduju siromašna ili djeca bez roditelja. Nekada su žene koje imaju udate kćerke bez djece, odlazile kod njih u posjetu, noseći kolače i darove za otkupljenje, kćerki materijal za haljinu, zetu košulju.
U dubljem, crkvenom kontekstu, praznici Djetinci, Materice i Očevi ne povezuju samo jednu generaciju, nego sve generacije roditelja i djece unazad. To povezivanje seže do najdaljih, najstarijih vremena biblijske istorije kada se sjećamo svih velikih žena iz predhrišćanskih i hrišćanskih vremena.
Postoji i vjerovanje da muževi treba da vežu svoju tek udatu ženu i tako prizovu dobijanje potomstva u narednoj godini. Takođe, u nekim krajevima Srbije, posebno u današnjoj Hercegovini, postojao je običaj da se tek vjenčani par zavjetuje jedno drugom na Materice/Oce, potvrđujući crkveni vjenčani zavjet.
Za Materice je običaj i da sve žene obavezno odu na liturgiju u crkvu gdje ih sveštenik pričesti i da im oproste od svih grijehova koje su eventualno počinile posljednjih godinu dana. Prema jednom narodnom vjerovanju, na Materice nipošto ne treba obući već nošenu odjeću već isključivo novu, kako bismo “čisti” ušli u Novu godinu, piše Kurir.
Običaji
Materice su praznik na koji ne treba spremati kuću, usisavati, raspremati kuću. Novija tradicija nalaže da muškarci i očevi zajedno sa djecom spreme nedjeljni ručak mamama i bakama koje treba da se odmaraju, odnosno kojima je jedina obaveza da mališanima obezbijede poklon.
Za vrijeme posta u susret Božiću, treba okaditi kuću, sa porodicom se zajedno pomoliti, a na Materice mame upućuju i posebnu ličnu molitvu zahvaljujući se Bogu za zdravlje i prosperitet svoje djece i cijele porodice.
-
Društvo3 dana ago
KAKO JE UMRLO TROJE LJUDI I ŠTA JE SPASILO PACIJENTE NA DIJALIZI! Doktorka iz Kneževa za otkriva detalje drame u ovom gradiću
-
Hronika2 dana ago
OTAC OSVETIO UBISTVO SINA! Epilog zločina kod Travnika
-
Politika1 dan ago
MAJA DRAGOJEVIĆ PITA STEVANDIĆA “Zašto MUP Srpske postupa po nalozima institucija, za koje NSRS TVRDI DA SU NEUSTAVNE” (FOTO)
-
Politika20 sati ago
NAKON ODRŽANOG ROČIŠTA Nešiću ponovo pozlilo! PREBAČEN NA KCUS
-
Hronika21 sat ago
NEŠIĆEVA ODBRANA TVRDI “On je politička meta, Dakić i Lučić KOLATERALNA ŠTETA”
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ TVRDI DA MU SE “PAKUJE” OPTUŽNICA! “Ja sam sljedeća meta poslije Dodika”
-
Politika1 dan ago
NEŠIĆU POZLILO! Nema odluke o pritvoru!
-
Hronika2 dana ago
ČOVJEK LEŽAO U KRVI! Vozač udario pješaka u Banjaluci i pobjegao