Connect with us

Svijet

U obračunu brazilske policije i banda ubijeno najmanje 43 osobe

U policijskim racijama u Brazilu, usmjerenima protiv narko-bandi, u tri je države ubijeno najmanje 43 ljudi, piše BBC.

Policija je rekla da je u posljednjoj akciji Operacije Štit u Rio de Janeiru, uzvratila vatru u području Complexo da Penha te ubila najmanje 10 ljudi.

Još 14 osumnjičenih poginulo je u ranijim sukobima tokom petodnevne policijske racije u državi São Paulo. A u sjeveroistočnoj državi Bahia, od petka je ubijeno 19 osumnjičenih.

Pedeset i osam osoba uhapšeno je tokom operacije u državi São Paulo, a sama akcija je započela nakon što je u četvrtak u obalnom gradu Guarujá ubijen jedan policijski specijalac.

Policija je zaplijenila 385 kg narkotika, kao i oružje, javljaju lokalni mediji.

Brazilski ministar pravosuđa Flavio Dino kritikovao je operaciju u Guaruji, rekavši da reakcija policije nije bila proporcionalna počinjenom zločinu.

Prema izvještajima lokalnih medija, među 10 ubijenih u Rio de Janeiru bili su jedan od švercer droge i jedan trgovac ljudima. Još četvoro je povrijeđeno, uključujući i policajca.

Prema izvještaju gradske vojne policije, operacija u Complexo da Penha u favelama na sjeveru grada, pokrenuta je nakon što su informacije obavještajnih službi sugerisale da će se u tom području održati sastanak krijumčara droge.

Očevici su lokalnim medijima rekli da su čuli nekoliko pucnjeva i sukobe do zuba naoružanih članova bande i policije.

Škole u okolini Complexo da Penha u srijedu nisu otvorene, zbog čega je oko 3220 učenika moralo ostati kod kuće.

Kućne posjete državne zdravstvene službe takođe su obustavljene zbog sigurnosnih razloga.

NEZAVISNE

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno