Društvo
U ovom gradu u BiH ste BOGATI tek ako imate 100 MILIONA MARAKA
Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili preko milion KM. No, zanimljivo je da je čak šest kompanija čiji su prihodi bili preko 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima od preko milion KM, ali “samo” četiri s prihodima od preko 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa preko milion KM, a Široki Brijeg više onih sa preko 100 miliona.
BiznisInfo.ba donosi pregled 20 najvećih kompanija u Širokom Brijegu prema ukupnim prihodima u 2023. godini:
TT Kabeli – 337.043.079 KM
FEAL – 242.579.696 KM
Mepas – 183.908.225 KM
MCI – 163.805.377 KM
Lukas TP Nakić – 148.420.769 KM
Nameks – 127.127.958 KM
Bernina – 90.657.126 KM
Hering – 73.585.313 KM
Vibar – 49.476.936 KM
Zoom – 43.665.075 KM
Sjemenarna – 36.235.850 KM
Europapier – Hercegtisak – 28.133.598 KM
SMT – 23.808.495 KM
Centar motor -22.834.590 KM
Euro profil & Co – 22.233.969 KM
Iform – 20.028.461 KM
A3 – 19.063.249 KM
EZ Engineering – 18.919.964 KM
Met Consulting -18.527.185 KM
Brodomerkur – 18.415.382 KM
Društvo
SPAS IZ MOSKVE! Pacijent iz Srpske ispunio uslove za revolucionarnu rusku vakcinu protiv raka
Pacijent iz Republike Srpske koji ima melanom ispunjava kriterijume potrebne da primi novu vakcinu protiv raka u Moskvi i trenutno se radi na stvaranju uslova da otputuje u Rusiju, kazao je Ranko Škrbić, dekan banjalučkog Medicinskog fakulteta.
Naveo je da su nalazi ovog pacijenta već poslati u Moskvu na analizu.
“Sa njim su ruski ljekari i profesori obavili video-intervju, te je zaključeno da pacijent ispunjava kriterijume koji su potrebni da bi pacijent mogao da dobije ovu terapiju. Sada je ostalo na nama da riješimo kako da finansiramo odlazak pacijenta”, rekao je Škrbić.
Ističe da se nada da će to biti riješeno, uz podršku Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske i Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, te da će do sljedeće sedmice to biti završeno.
“Ovo je sada nešto novo u liječenju, te moramo naći način da to završimo. Imamo i problem, nemogućnost direktnog plaćanja sa Rusijom jer je pod sankcijama, pa nam to stvara dodatne komplikacije za pacijente kojima Fond finansira liječenje”, pojasnio je Škrbić.
Tvorac vakcine protiv melanoma je direktor Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja” Aleksandar Gincburg, koji je napravio i vakcinu protiv raka personalizovanu za svaki određeni tumor i svakog određenog pacijenta koja se zasniva na informacionoj RNK.
Podsjećamo, prvi pacijent iz Srbije koji je obolio od malignog malinoma trebalo bi da narednih dana primi tek odobrenu rusku personalizovanu mRNA vakcinu protiv raka, potvrdio je profesor dr Vladimir Jakovljević sa Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu i dodao da je pacijent već otputovao u Moskvu.
Društvo
STRUJA SE VRAĆA, ALI NE SVUDA! Najteža situacija u brdovitim dijelovima više opština, EVO KO JE JOŠ UVIJEK U MRAKU!
Srednjenaponske prilike u većini gradova i opština na distributivnom području Elektrokrajine od jutros su stabilizovane.
Radovi su, uglavnom, usmjereni u preostala brdovita i teško pristupačna sela, saopšteno je iz pomenutog preduzeća.
– Elektromonteri su juče otklonili sve srednjenaponske kvarove u Gradišci, Prijedoru, Kozarskoj Dubici i Laktašima. S druge strane, u Srpcu, Novom Gradu, Krupi na Uni, Kneževu, Šipovu i Ribniku za sanaciju je ostalo po nekoliko sela i zaselaka – navodi se u saopštenju.
Na područjima opština Prnjavora, Mrkonjić Grada i Kotor Varoša terenske ekipe nastoje pustiti pod napon preostale pogođene dalekovodne pravce i otcjepe.
Time će se i u ovim krajevima uspostaviti isporuka struje.
– Nešto više posla ima u opštini Čelinac, gdje su bez napajanja dijelovi šest dalekovoda, dok su banjalučki elektromonteri uglavnom angažovani u brdovitim rejonima Bronzanog Majdana, Manjače i Ponira – poručuju iz Elektrokrajine.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno vrijeme, poslijepodne mogući kiša i snijeg
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima, a poslije podne mjestimično su mogući kiša, susnježica i snijeg.
U poslijepodnevnim i večernjim časovima uslijediće naoblačenje od juga, počeće da pada kiša, a ponegdje na zapadu očekuju se jače padavine, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U višim predjelima kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg, dok će na sjeveru ostati suvo i hladnije.
Jutarnja temperatura vazduha biće od jedan do pet, na jugu do sedam, u višim predjelima od minus jedan, a dnevna od pet do 11, na jugu do 13, u višim predjelima od tri stepena Celzijusova.
Duvaće slab vjetar, sjevernog smjera, a u Hercegovini jugo prije podne.
Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas je pretežno oblačno vrijeme, u zapadnim područjima i u Hercegovini pada kiša, a na planinama snijeg.
Temperatura vazduha u 13.00 časova: Bjelašnica nula, Čemerno šest, Sokolac i Han Pijesak osam, Foča, Gacko, Kalinovik i Srbac devet, Livno 10, Novi Grad 11, Višegrad, Kneževo, i Šipovo 12, Drvar i Sarajevo 13, Bijeljina, Bileća, Mrkonjić Grad, Bugojno, Jajce, Mostar i Zenica 14, Doboj i Trebinje 15, Srebrenica i Tuzla 16, Prijedor, Banjaluka, Zvornik i Sanski Most 17 stepeni Celzijusovih.
-
Politika24 sata agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika1 dan agoDRIŠTVENE MREŽE GORE “Stanivuković oduvao Banjaluku – Blanuša pobijedio sa 14.000 glasova razlike” (FOTO)
-
Politika11 sati agoSTANIVUKOVIĆ “Zašto MUP ćuti? OTKRIĆU KO SU UMIJEŠANI POLICAJCI”
-
Politika13 sati agoOGLASIO SE I MUP “U toku kriminalistička obrada nad Arsenićem”
-
Politika2 dana agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika2 dana agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
-
Politika1 dan agoNovim zakonom u FBiH uvodi se DISKRIMINACIJA SVIH KOJI NISU MUSLIMANI?
-
Politika1 dan agoNAPAD NA STANIVUKOVIĆA! Radojičić traži hitnu reakciju nadležnih organa
