Društvo
U Solunu sahranjen deda Đorđe Mihailović: Ispraćen uz himnu Bože pravde
Deda Đođe je sahranjen u grobnici pored oca i djeda koji su, takođe, čuvali grobove srpskih junaka poginulih na Solunskom frontu.
Đorđe Mihailović, koji je čuvao sjećanje na stradanje srpskih vojnika na Solunskom frontu kao sveti gral i luču života, preminuo je 2. jula, u 96. godini.
Rođen je u Solunu 1. maja 1928. godine. Bio je treća generacija Mihailovića, čuvara srpske istorije i seni srpskih vojnika poginulih tokom proboja Solunskog fronta. Znao je priču o skoro svakom stradalom junaku čije kosti počivaju na Zejtinliku. Na tom groblju koje je jedno od najznačajnijih simbola srpskog nacionalnog bića počiva 7.441 ratnik.
Odlikovan je Ordenom srpske zastave drugog stepena. Prije 10 godina o njemu je snimljen dokumentarni film “Posljednji čuvar”.
Prije dvije godine, tadašnji ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, i direktor Uprave za saradnju sa dijasporom Arno Gujon uručili su mu u ime države priznanje “Majka Srbija”, a 2020. dobio je i sprski pasoš, što mu je bila životna želja, zahvaljujući ministru Ivici Dačiću kome se povjerio, a koga je kao i brojne sprske zvaničnike i svakog građanina Srbije i šire, decenjima dočekivao na srpskom vojničkog groblju na Zejtinliku.
-Živeo sam za dan kada mi je Srbija dodelila državljanstvo. Živeo sam, jednako, kao i u nadi da doživim stogodišnjicu proboja Solunskog fronta, a vama sam to, onda, poverio. Dočekao sam, eto, i jedno i drugo – rekao je Mihailović tog dana kada mu je pasoš uručen.
Dodao je da je to priznanje i za njega i za njegove pretke, koji su obavljali tu časnu dužnost.
O čika Đorđu napisana je i knjiga “Čuvar svetih humki”, a u Republici Srpskoj snimljen je film “Čuvar časti i ponosa – Đorđe Mihailović”
Prvi čuvar groblja bio je deda čika Đorđa, Savo, solunski dobrovoljac, rođen 13 kilometara od Kotora, u Grblju, koga je, kako neki izvori kažu, kralj Aleksandar imenovao na čelo državne komisije da sakupi posmrtne ostatke saboraca i prijatelja sa bojišta i 250 grobalja širom Solunskog fronta.
O njihovim grobovima brinuo se do 1928. godine, kada je umro i kada je čuvanje započete tradicije, ali i istorije, nastavio Đođev otac Đuro koji je grobove srpskih junaka sačuvao tokom Drugog svjetskog rata od nacističke pljačke, ponekad i lukavstvom.
Nakon smrti 1961. godine tu ličnu časnu dužnost, više od šest decenija neumorno sa velikom ljubavlju i predanošću obavljao je čika Đorđe.
Svakog putnika namjernika dočekivao je sa šajkačom, u vojničkoj jakni i cokulama, i uz pitanje ”odakle ste” pričao priču o poginulim junacima toga kraja, a nije bilo mjesta u Srbiji za koje nije čuo iako nikada nije bio, jer je iz svakog bar neko stradao na Solunskom frontu.
Kada mu je uručena nagrada “Majka Srbija”, za izuzetan doprinos, rezultate i zasluge postignute u oblasti odnosa matične države i dijaspore, čika Đorđu rekao je: “Ja sam siromah iz siromašne porodice. Nisam bio ni mnogo dobar đak. Voleo sam samo istoriju i geografiju. Ceo svoj život posvetio sam groblju”.
Društvo
VELIKO SRCE “CRVENO BELIH”! Zvezdina donacija štićenicima manastira Sveta Petka Izvorska
Fudbalski klub Crvena zvezda je početkom decembra posjetio ženski manastir Sveta Petka Izvorska i donirao namirnice neophodne za život žena i djece o kojima se brinu monahinje.
Manastir Sveta Petka Izvorska se nalazi u blizi Paraćina, a u sklopu manastira je Dom za defektne žene i djevojčice, koje su polupokretne ili potpuno nepokretne.
“Crvena zvezda je prepoznala lošu situaciju u koju se nalazile korisnice Doma, kao i monahinje koje se brinu o preko 90 žena i dece, te smo iskoristili priliku da učinimo još jedno dobro delo i pomognemo onima kojima je pomoć neophodna. Naš klub je donirao tonu i po krompira, kao i osnovne namirnice koje su važne za svakodnevni boravak žena i dece u manastiru Svete Petke Izvorske”, saopšteno je iz FK Crvena zvezda.
Društvo
ZBOG INTENZIVNIH PADAVINA! Obustavljen saobraćaj na putu Banjaluka-Čađavica
Zbog intenzivnih snježnih padavina, potpuno je obustavljen saobraćaj na dionici puta Banja Luka-Čađavica preko Manjače, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.
Osim te dionice, saobraćaj se ne odvija ni na putevima:
Kotor Varoš-Teslić preko Borja,
– Banja Luka (Karanovac)-Kneževo,
– Kneževo-Kotor Varoš, – Kozarac-Mrakovica,
– Mrakovica-Podgraci,
– Ivanjska-Turjak,
– Ukrina-Klupe i
– Klanci-Ulog, na prevoju Morine.
“Vozačima savjetujemo da voze maksimalno oprezno, vožnju prilagode stanju i uslovima na putu, te da na put ne kreću bez zimske opreme, koja je zakonski obavezna, a zbog vremenskih uslova i neophodna”, ističu iz AMS RS.
Društvo
DIREKTOR DOKTORA SELAKA SNIMA VIDEA umjesto da je izveo 50 ZATVORENIKA da očiste prilaze vrtićima i školama, ONI SE IZLEŽAVAJU U TOPLOM
Građani u Republici Srpskoj i Banjaluci navikli su da debelo plaćaju javne institucije za njihov nerad.
Kulminacija tog nerada je na vrhuncu, pa je prvi obilniji snijeg otkrio pravo lice višegodišnjeg javašluka.
Sada se više niko ne može sakriti, niti bježati od odgovornosti.
Snijeg je čudo.
Od pamtivijeka je poznato da se u slučajevima elementarnih nepogoda uključuju sve raspoložive snage koje zajednica ima, pa tako i zatvorenici. Međutim, njih nema iako, kako saznaje Srpskainfo, u KPZ Banjaluka postoji čak i grtalica, koja takođe nije mrdnula van zidina zatvora, barem do danas.
Profesor Nebojša Macanović pita se gdje je nestala solidarnost građana i gradova.
FOTO: UNIBLFOTO: UNIBL
– Umjesto da su izveli 50 zatvorenika i stražara da vlastitom grtalicom očiste prilaze vrtićima i školama oni se izležavaju u toplim prostorijama. Da ih je neko pitao da izađu i očiste vrtiće i škole prijavili bi se svi, ali nije i neće, jer je kod nas sve politika, pa kada su u pitanju i naša djeca i naš grad – istakao je Macanović.
Dodaje da je sve žalosno i isinito, ali ništa što već nismo vidjeli.
– Do juče smo se utrkivali da pošaljemo pomoć u Jablanicu i da pokažemo da smo jedinstveni, a danas kad je u Banjaluci haos, u Gradišci i Laktašima, gdje gotovo snijega i nema, grtalice stoje umjesto da pomognu Banjaluci i okolnim zavejanim selima. Škole su prestale s radom, umjesto da su skratile časove u gradskim školama, jer su se djeca radovala veselom času i grudvanju ispred škole – zaključio je banjalučki profesor.
Zbog svega navedenog poslali smo pitanja Ministarstvu pravde RS vezana za angažovanje zatvorenika iz KPZ Banjaluka u slučaju elementarnih nepogoda, a evo šta su, između ostalog, odgovorili.
Na prvom mjestu je da je rad zatvorenika zasnovan na principu dobrovoljnosti, a na drugom da nije ni bilo zahtjeva da se angažuju. Zaključak bi bio, i kada bi neko želio angažovati zatvorenike, na odobrenje bi čekao do ljeta.
– Zakonom o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Republike Srpske nije definisano radno angažovanje zatvorenika u slučajevima proglašenja elementarnih nepogoda, a kao što je navedeno, zbog same specifičnosti lica na izdržavanju kazne zatvora, individualnih procjena njihovih rizika i potreba, dobrovoljnosti rada, a i uznemiravanja javnosti u slučaju eventualnog bjekstva, eventualnih recidiva i slično. Takođe, napominjemo da do dostavljanja Vašeg upita nije podnesen zahtjev Ustanovi za radno angažovanje zatvorenika za čišćenje snijega, a kako bi se mogle sprovesti sve navedene bezbjednosne procedure i procjene, kao i propisane Zakonske odredbe u svrhu radnog angažovanja zatvorenika – navode iz resornog ministarstva.
Ističe se i da je način ugovaranja posla van Ustanove sa Privrednom jedinicom specifičan i svako radno angažovanje zatvorenika zahtijeva sažete navedene procedure koje podrazumijevaju procjene, rizike i programe, a sve u cilju zaštite javnosti i izvršenja svrhe kazne.
– Svako pravno ili fizičko lice može podnijeti zahtjev za uslugama Privredne jedinice. Kad zahtjev bude odobren od strane rukovodioca ustanove, predstavnik Privredno-instruktorske službe, Službe tretmana i Službe obezbjeđenja odlaze na adresu podnosioca zahtjeva, odnosno na mjesto gdje će se obavljati određeni radni zadaci, i prave Izvještaj o zahtjevanom poslu i naručiocu posla, uslovima rada i mogućnostima efikasnog obavljanja poslova. Nakon ispunjenja svih kriterijuma i potpisivanja ugovora s naručiocem posla, vrši se bezbjednosna procjena zatvorenika, prave se prijedlozi zatvorenika za obavljanje poslova koje je zahtijevala Privredno-instruktorska služba, te uz pratnju radnog instruktora ili policajca zatvorenici odlaze na radilišta u zavisnosti od procjene. Dozvolu za rad zatvorenika izdaje direktor ustanove – navodi se u odgovoru Ministarstva pravde RS.
Srpskainfo
-
Hronika2 dana ago
UŽAS KOD DRVARA! Kolona automobila u kojima IMA I DJECE BLOKIRANA U SNIJEGU!
-
Banjaluka3 dana ago
EKIPE ZIMSKE SLUŽBE U BANJALUCI U PUNOM KAPACITETU! Ako trebate pomoć evo koga da POZOVETE
-
Politika3 dana ago
VJEŠTAK VRANIĆ O DODIKU “Ovaj Homo sapiens, AKO UOPŠTE MOŽE BITI DIO OVE VRSTE, je nadmašio Hitle*a i Gebelsa”
-
Politika2 dana ago
OGLASILA SE I “REPUBLIKA ŠUMSKA”! Loš pokušaj SNSD-a da još jednom NASANKA građane (FOTO)
-
Društvo2 dana ago
NOVA PRAVILA ZA VOZAČE U SRPSKOJ! Zabranjen saobraćaj za teretna vozila, objavljena i kategorizacija puteva
-
Banjaluka1 dan ago
BASARA IGORU DODIKU! “Nakon izjave da je NJEGOV TATA IZGRADIO BANJALUKU, sin ponovo vrijeđa inteligenciju građanima”
-
Hronika10 sati ago
TRAGEDIJA KOD KNEŽEVA! Baka preminula kod Kneževa “NE ZNAMO KAKO DA JE SAHRANIMO”
-
Društvo2 dana ago
ZA VLAST, SNIJEG PADA SAMO U BANJALUCI! Paralisani svi gradovi Srpske, KOLAPS NA AUTOPUTU 9. JANUAR!