Connect with us

Politika

U SRPSKOJ PREKO 700 VD DIREKTORA! Kriminalni način upravljanja i metod za ucjenu

Vršioci dužnosti direktora u javnim preduzećima ostaju godinama, iako je to u praksi zamišljeno kao prelazno rješenje. Ovo pitanje nije zakonom regulisano, što ostavlja dosta prostora za razne malverzacije i dovodi do toga da i narodni poslanici obavljaju duple javne funkcije.
To se u Republici Srpskoj svakim danom već skoro deceniju potvrđuje jer su baš naši VD direktori ili vršioci dužnosti direktora brojnih javnih preduzeća u fazi čekanja čak i po nekoliko godina.

Time se krši zakon jer status VD direktora treba da traje najkraće 3, a najduže 9 mjeseci.

Mnogi kažu da funkcije v.d. direktora služe i kao jedan vid ucjene, jer Vlada u svakom trenutku može smijeniti svakog v.d. direktora bez nekog dodatnog obrazloženja, a ne radi to.

Pravni stručnjak Milan Blagojević objašnjava kako to u praksi izgleda.

„Kad ga postavite na samo dva ili tri mjeseca vršenja dužnosti direktora neke javne ustanove time mu šaljete poruku kad istekne tri mjeseca ako se ne ponašaš kako ja želim ili uradiš šta ja hoću nećeš biti ponovo izabran i time se ti ljudi pretvaraju u korisne izvršioce potreba moćnih pojedinaca“, kaže Milan Blagojević, pravni stručnjak.

I baš tamo gdje se donose zakoni, najviše se i krše zakoni jer u skupštinskim klupama sjede poslanici koji su istovremeno u mandatu v.d. direktora. Tako je Dražen Vrhovac, od januara 2020. godine v.d. direktora Investiciono-razvojne banke RS.

Maksim Skoko je prije godinu dana postavljen za v.d. direktora Rudnika i termoelektrane Gacko, a Darko Banjac je na istoj poziciji u “Banji Mlječanici” od maja 2020. godine.

Apsolutni rekorder u mandatu v.d. direktora je Dejan Kusturić, koji je imenovan na tu poziciju u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od 2016. godine, a tu je i Milan Dakić, koji je od decembra 2022. godine u “Putevima RS”.

„To je usuđujem se reći baš i svojevrsni kriminal i kriminalni način upravljanja ljudima kojim se zarobljavaju ne samo ti pojedinci nego i kompletna država i društvo“, smatra Blagojević.

A da je VD biti lako, VD bi bio svako. Zato tu privilegiju u Republici Srpskoj ima više od 700 raznih vd direktora od lokalnih do republičkih institucija i javnih preduzeća koji dolaze iz različitih političkih partija.

Još veći problem je to da većina njih za te pozicije ne ispunjava čak ni najosnovnije uslove, tačnije nemaju potrebnu školsku kvalifikaciju za tako nešto. Tako na primjer imamo situaciju da su poljoprivredni inžinjeri direktori strateških sistema u Elektropirvredi ili da elektroinžinjeri vode veterinarske zavode.

„U velikoj mjeri uptina je i sama zakonitost kako pravnih tako i poslovnih i personalnih odluka i akata vršioca dužnosti nakon isteka dozvoljenog zakonom predviđenog perioda“, ističe Mile Dmičić, profesor ustavnog prava.

Javna preduzeća prednjače u vd mandatima. Šume, Putevi, Željeznice Srpske, Elektroprivreda, Aerodromi, svi oni koji bi zbog građana trebalo da posluju po zakonu rade upravo suprotno.

I nikom ništa, svi se prave kao da se to ne dešava, svako svoju korist uzima, a opet su građani na gubitku, smatra opozicija.

„Ova vlast postavlja direktore od danas do sutra. Zamislite kako direktori funkcionišu kada ujutru idu na posao, a poslije podne ne znaju da li će ostati tu.

To je namjeran politički pritisak na rukovodioce pogotovo iz strateških preduzeća gdje pod pritiskom političkih partija direktor uslovljen da mora da sluša svog političkog lidera a ne da radi ono što je porpisano aktima RS“, ističe Slaviša Marković, poslanik PDP-a u NS RS.

A rješenje ovog problema itekako postoji. A to je Ombudsman za ljudska prava koji u svako doba ima pravo po zakonu da pokrene sudski postupak tamo gdje smatra da se krši zakon.

Ipak, sudskih postupaka i žalbi, bar što se tiče vd direktora nije bilo, ali je tokom 2022. godine razmatrano 104 žalbi druge vrste i upućeno je 50 preporuka, saopšteno je za BN iz Institucije Ombudsmana za ljudska prava BiH.

(BN)

Politika

LITVANIJA POKRENULA PROCEDURU SANKCIJA ZA DODIKA! Na spisku su i Višković i Stevandić

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.

Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.

Osim predsjednika Republike Srpske, na listi sankcija Litvanije našli su se i premijer Republike Srpske Radovan Višković i predsjednik Narodne Skupštine RS Nenad Stevandić.
Sankcije koje je pokrenula Litvanija, kako prenosi “Avaz”, znače zabranu ulaska u zemlju do 18. aprila 2030. godine, a očekuje sa da će značiti i zabranu korištenja vazdušnog prostora.

Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.

Proceduru uvođenja iste vrste sankcija juče je prema Dodiku pokrenula i Poljska.
Ambasada Republike Poljske u Sarajevu potvrdila je danas da je, po nalogu ministra spoljnih poslova Radoslava Sikorskog, pokrenuta procedura zabrane ulaska i boravka (uključujući tranzit) na teritoriju Republike Poljske za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

“Odluka ministra Sikorskog donesena je zbog ozbiljnog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine od strane Milorada Dodika, koja je priznata kao subjekt međunarodnog prava”, naveli su iz Ambasade.

Nastavi čitati

Politika

PDP UPOZORAVA “Digitalni nadzor po kineskom modelu, ruskoj praksi i izraelskoj obuci – SRPSKA IDE PUTEM REPRESIJE I CENZURE”

Politički savjet Partije demokratskog progresa (PDP) izrazio je duboku zabrinutost zbog načina na koji se sprovodi projekat digitalnog nadzora u Republici Srpskoj, ocijenivši da je riječ o opasnom potezu bez presedana koji uključuje kineski softver, rusku praksu i izraelsku obuku, a odvija se u potpunoj netransparentnosti.

Prema navodima iz istraživačkog teksta portala Kapital, Vlada Republike Srpske je bez javnog tendera i bez ikakvog uključivanja stručne zajednice sklopila ugovor vrijedan 57 miliona KM sa kineskom firmom “ELINC”, koja je povezana sa vojno-industrijskim sektorom Narodne Republike Kine i nalazi se na američkoj „crnoj listi“.

– Ovim potezom Republika Srpska se svjesno dovodi u delikatan međunarodni i geopolitički kontekst. Takvo djelovanje ne samo da je zabrinjavajuće, nego je i opasno po građane i po budućnost Srpske – upozorila je Adriana Basara, član Političkog savjeta GrO PDP i potpredsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.

Basara ističe da se sve sprovodi bez pravnog okvira i zakonskih garancija za zaštitu ljudskih prava i sloboda.

– PDP smatra da je potpuno nedopustivo da se sistem digitalnog nadzora uvodi bez zakona, bez ikakve kontrole, i da se ovakvi projekti sakrivaju od očiju javnosti. Posebno zabrinjava najava “nulte tolerancije” na “loše vijesti” u medijima, što otvoreno ukazuje na pokušaj uvođenja cenzure i političkog disciplinovanja medijskog prostora – poručuje Basara.

Ona dodaje da se borba protiv sajber kriminala i zaštita djece ne smiju koristiti kao izgovor za represiju prema građanima, novinarima i političkim neistomišljenicima.

– Ovo je jasna prijetnja osnovnim demokratskim principima i slobodi govora. PDP će uložiti sve napore da se ova opasna praksa zaustavi i da se zaštite prava svih građana – zaključila je Basara.

PDP poziva institucije, građane i međunarodne partnere da ne ignorišu ovu ozbiljnu situaciju koja može imati dugoročne posljedice po slobodu i sigurnost svih u Republici Srpskoj.

Nastavi čitati

Politika

Nakon Poljske i LITVANIJA DODIKU UVELA SANKCIJE

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjeljenja za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.

Nije poznato šta će sankcije podrazumijevati, a što se tiče onih od Poljske, one će značiti zabranu ulaska u zemlju i tranzit kroz nju, potvrđeno je danas iz Ambasade Poljske u BiH.
Iz Ambasade Poljske su naveli da je inicijator ministar inostranih poslova Poljske Radoslav Sikorski, te da će detaljno obrazloženje odluke biti objavljeno po okončanju procedure i stupanja na snagu zabrane.
Zbog djelovanja koje su prijetnja ustavnom poretku BiH, Njemačka i Austrija su početkom aprila uvele sankcije, odnosno zabranu ulaska u te dvije zemlje za Dodika, Viškovića i Stevandića, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno