Biznis
UBRZAN PAD: Spoljnotrgovinski deficit skoro 9,5 milijardi KM

Spoljnotrgovinski deficit Bosne i Hercegovine iz mjeseca u mjesec sve više raste, a tokom tri kvartala ove godine on je iznosio skoro 9,5 milijardi KM.
Tako je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u periodu januar – septembar ove godine izvoz iznosio 11,885 milijardi KM, što je za 6,1% manje nego u istom periodu 2023. godine.
“Uvoz je iznosio 21,311 milijardi KM, što je za 2,6% više nego u istom periodu prethodne godine”, navodi se u izvještaju Agencije za statistiku BiH koji je objavljen u ponedjeljak.
Dodaje se da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 55,8%, dok je spoljnotrgovinski robni deficit iznosio 9,426 milijardi KM.
“Izvoz u zemlje CEFTA iznosio je 1,991 milijardu KM, što je za 15,6% manje nego u istom periodu 2023. godine, dok je uvoz iznosio 2,508 milijardi KM, što je za 2,8% više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 79,4%”, piše u podacima.
Ističe se da je izvoz u zemlje EU iznosio 8,768 milijardi KM, što je za 5,9% manje nego u istom periodu 2023. godine.
“Uvoz je iznosio 12,668 milijardi KM, što je za 4% više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 69,2%”, stoji u podacima.
Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, rekao je za “Nezavisne novine” da je naša izvozna dinamika direktno zavisna od kretanja industrijske proizvodnje u EU s obzirom na integrisanost našeg izvoza u evropske proizvodne lance.
“Stagnacija u proizvodnji trajnih potrošnih i kapitalnih dobara u prvoj polovini ove godine odrazila se na obim našeg izvoza u kojem dominiraju resursno-intenzivni proizvodi i poluproizvodi. Takođe, cijene resursa koje mi izvozimo usljed manje tražnje imaju nepovoljnu konjunkturu na svjetskom tržištu, što takođe utiče na opadanje vrijednosti izvoza”, naveo je Mlinarević.
Dodao je da, sa druge strane, izdašne doznake iz inostranstva i rast zarada u javnom sektoru dinamiziraju uvoz koji se kreće uzlaznim trendom.
“Obaranje referentne kamatne stope od strane Evropske centralne banke mogao bi podstaći rast potrošnje, investicija i proizvodnje u EU, od čega bi mogao i profitirati naš izvoz”, naglasio je Mlinarević.
Ekonomista Igor Gavran kaže da ne moramo čekati na oporavak EU, ali se ipak već decenijama naša privreda isključivo orijentiše na EU i regiju.
“Uz autodestruktivnu politiku sankcija EU Ruskoj Federaciji i rastuće slijepo kopiranje američkog protekcionizma u odnosu prema Kini neizvjestan je oporavak privrede, jer im politika i ideologija potpuno dominiraju nad ekonomskim promišljanjem i interesima. Naša privreda se dugo prilagođavala tržištu regije i EU i teško je preko noći uskočiti na neko potpuno drugačije tržište, a pogotovo bez podrške vlasti za promociju, izbjegavanje necarinskih, tehničkih i drugih barijera. I da nije došlo do krize u EU, mi bismo morali, ako želimo izbjeći ovakve poremećaje, da širimo poslovanje na težišta izvan EU, ali to je kompleksno i dugoročno rješenje, a ne nešto što nam do kraja godine može riješiti pitanje aktuelnog problema.
Ozbiljna veća treća tržišta su nam potrebna, ali na prodoru tamo treba ozbiljno i dugoročno raditi i samo oni koji imaju i sredstva, i kvalitet, i promociju, i upornost mogu očekivati uspjeh. Ja sam se nadao da ćemo iskoristiti to što nismo uveli sankcije Ruskoj Federaciji da na njihovom tržištu zamijenimo neke dobavljače iz EU, ali nažalost, i tu je samo postojala prazna priča”, objasnio je Gavran.
Biznis
I NJIH STIGLI DUGOVI! „Prijedorputevi“ traže na berzi četiri miliona KM

Preduzeće „Prijedorputevi“ ide u prvu emisiju dugoročnih obveznica kojom planira da se na berzi zaduži četiri miliona KM, a novac će, između ostalog, iskoristiti i za vraćanje duga prema Investiciono – razvojnoj banci RS.
U javnom pozivu investitorima navedeno je da preduzeće u vlasništvu Igora Čorokala, emituje 4.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 1.000 KM.
Dospijeće emisije je sedam godina od dana upisa emisije u Centralni registar hartija od vrijednosti, a investitorima se nudi kamata od 5,5 odsto na godišnjem nivou.
„Sredstva dobijena prodajom obveznica koristiće se za redovno poslovanje emitenta. Cilj emisije je refinansiranje dospjelog duga prema Fondu za razvoj i zapošljavanje RS u iznosu glavnice od 1,96 miliona KM te pripadajućih troškova kamate obveznicama sa dužim rokom dospjeća, diverzifikacija izvora finansiranja te prikupljanje sredstava za investicije u novu, moderniju opremu čime će se povećati produktivnost društva i tržišni udio“, navodi se u javnom pozivu.
Upis i uplata obveznica počinje 19. maja i trajaće mjesec dana, do 19. juna.
Emisija će se smatrati uspješnom ako se proda najmanje 60 odsto od ukupnog broja ponuđenih obveznica.
Garant emisije je povezano preduzeće „Kozaraputevi“.
Capital
Biznis
BiH NUDI CARINE OD 0%: Trampu stiže ponuda koja mijenja trgovinsku igru

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara priprema nacrt verziju ugovora o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, koji podrazumijeva da carina na proizvode bude nula odsto, izjavio je resorni ministar Staša Košarac.
Košarac je rekao nakon sjednice Savjeta ministara da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa dobilo pozitivno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i Kancelarije za zakonodavstvo, te da se nada da će se odluka o ovome donositi na narednoj sjednici Savjeta ministara.
On smatra da bi ovaj korak bio veoma značajan i za investicioni ciklus u BiH, pogotovo jer bi zemlje koje nemaju ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD, poslovale preko BiH, prenosi Indikator ba.
Pokušavamo da obezbijedimo da proizvodi koji iz BiH ne budu u carinskom režimu 35 odsto prilikom izvoza u SAD. Smatramo da bi bilo najisplativije za ekonomiju Republike Srpske i Federacije BiH da obezbijedimo ovu vrstu odnosa o slobodnoj trgovini – rekao je Košarac novinarima.
On je dodao da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, po usvajanju ove odluke, nadležno za dijalog sa SAD.
– Nadležni sektor u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa već priprema prvu draft verziju ugovora o trgovinskim odnosima sa SAD kako bismo ponudili trajno nula odsto carinske stope za proizvode iz SAD, kao i proizvode proizvedene u BiH – rekao je Košarac.
Prema njegovim riječima, odluka o ovom pitanju mogla bi da bude donesena početkom jula, prenosi Biznis.ba.
Biznis
U OPASNOSTI 1.000 RADNIH MJESTA: Opel zatvorio jedna od NAJSTARIJIH FABRIKA automobila na svijetu

Zatvoren je pogon kompanije Vauxhall za proizvodnju vozila u Lutonu nakon 120 godina proizvodnje.
Stellantis je najavio premještanje proizvodnje električnih kombija u drugu tvornicu, a sada je proizvodnja u Lutonu završena.
Nakon 120 godina proizvodnje vozila u Lutonu, proizvodnja je zatvorena. Fabrika Vauxhall u Velikoj Britaniji (kod nas marka poznata kao Opel) više neće proizvoditi vozila, izvještava BBC.
Fabrika u Lutonu bila je jedna od najstarijih fabrika automobila na svijetu koja je još uvijek u funkciji.
U novembru je automobilska grupa Stellantis najavila da će premjestiti proizvodnju električnih kombija u drugu fabriku. Sada je proizvodnja u Lutonu gotova. Umjesto toga, proizvođač automobila investiraće u fabriku Ellesmere u Portu. Kao rezultat zaustavljanja proizvodnje, 1000 radnih mjesta je upitno.
Opel je počeo proizvoditi automobile 1903. godine, a fabriku je izgradio u Lutonu 1905. godine. Proizvodnja ličnih automobila završila je 2002. godine, ali proizvodnja poslovnih vozila nastavila se do prošlog petka, kada je proizveden posljednji Vivaro, prenosi Avaz.
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Banjaluka2 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika2 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Politika2 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Svijet2 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Politika2 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Društvo2 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja