Connect with us

Region

“Učinio sam sve što sam mogao” Milanović smatra da su izbori u BiH u rukama komisije koju NIKO NE KONTROLIŠE

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović danas se u Zagrebu ponovo dotakao teme izbora u Bosni i Hercegovini.

Milanović se osvrnuo na komentare da je zbog njegovog vrijeđanja Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje kao visokog predstavnika u BiH, odustao od izmjena zakona koji su trebali pomoći Hrvatima.

– Visokog predstavnika sam pozvao na samitu NATO da se posluži ovlaštenjima i nametne izmjene ovoga jula. Dvije sedmice nakon, on je izašao sa prijedlogom kojeg sam ocijenio prekasnim, ali dobrodošlim. Ono što Plenković govori je neistina. Imam potrebe ukazati na činjenice: nakon 10 godina nerada, upiranje prsta neće pomoći – poručio je Milanović, prenosi Kliks.

Istakao je da je Hrvatska “pala” u pružanju pomoći BiH, te je dodao da je on učinio sve što je mogao.

Zatim se osvrnuo na posjetu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Livnu gdje je dao podršku kandidatkinji HDZ za predsjedništvo BiH Borjani Krišto: “Hrvatima neće pomoći jedan predizborni skup na koji ode Plenković. Pomoći će sistemski rad, a ovi izbori su u božjim rukama.”

Milanović je iznio i tvrdnju da su izbori zapravo u rukama komisije “čiji izbor niko ne kontroliše”.

Region

SNAŽNO NEVRIJEME U ISTRI: Padao grad veličine oraha, ima povrijeđenih

U nevremenu praćenim gradom, koje je jutros zahvatilo Rovinj, ima lakše povrijeđenih, a šteta je pričinjena na automobilima i poljoprivrednim usjevima.

Grad je na pojedinim dijelovima Rovinja bio veličine oraha, prenose hrvatski mediji.

Snažan grad pogodio je jutros i šire sinjsko i imotsko područje. Led je padao u samom Sinju, okolini Imotskog, Trilju, Turjacima i Brnazama, te uzrokovao materijalnu štetu

Nastavi čitati

Region

UHAPŠEN DRŽAVLJANIN BIH: Osumnjičen za ubistvo partnerke u Sloveniji

Tridesetdevetogodišnji muškarac, državljanin BiH, koji je osumnjičen za ubistvo 36-godišnje partnerke u Vuhredu u Sloveniji, uhapšen je u blizini mjesta ubistva.

Iz Policijske uprave Celje su naveli da je osumnjičeni uhapšen neposredno prije ponoći i da nije pružao otpor hapšenju.

Muškarac je osumnjičen da je nožem usmrtio ženu u stambenoj zgradi u centru Vuhreda, gdje je, prema nezvaničnim informacijama, živio sa partnerkom i maloljetnim sinom. Tijelo majke prvo je pronašao njen maloljetni sin, javili su slovenački mediji.

Nakon završene istrage, uhapšeni će biti priveden istražnom sudiji sa krivičnom prijavom zbog sumnje da je počinio krivično djelo ubistvo.

Načelnik Odeljenja kriminalističke policije Policijske uprave Celje Aleš Slapnik rekao je juče na konferenciji za novinare da je policija dobila informacije da je osumnjičeni u posljednje vrijeme bio veoma mentalno nestabilan i da su okolnosti u njegovom ličnom životu uticale na pogoršanje njegovog mentalnog stanja.

Nastavi čitati

Region

MALI HEROJI VELIKOG SRCA: Nikol (13) i Stjepan (10) spasili dijete od sigurnog utapanja!

Prava drama odigrala se u mjestu Blaževo na poluostrvu Pelješac, gdje su Nikol (13) i Stjepan (10) hrabrom i prisebnom reakcijom spasili dvogodišnje dijete od utapanja.

Kako prenose hrvatski mediji, mališan je s porodicom boravio na odmoru na Pelješcu.

U jednom trenutku završio je ispod površine mora, dok su se njegovi roditelji takođe nalazili u vodi, nedaleko od njega, ne primjećujući šta se događa.

Situaciju je prva uočila trinaestogodišnja Nikol, koja je odmah pozvala desetogodišnjeg Stjepana u pomoć.

Dječak je prvi reagovao i uspio privući dvogodišnjaka prema sebi, nakon čega je Nikol ušla u more, preuzela dijete i odnijela ga do njegovih roditelja.

Cijela drama trajala je svega nekoliko trenutaka, ali upravo je njihova brza reakcija bila presudna da se izbjegne tragedija.

Prema dostupnim informacijama portala “Dalmacija News”, dvogodišnje dijete je spašeno na vrijeme i nije zadobilo teže posljedice.

Hrabrost i prisebnost koje su pokazali Nikol i Stjepan izazvale su brojne pohvale, a mnogi ih nazivaju pravim malim herojima koji su svojim postupkom spasili jedan mladi život.

Nastavi čitati

Aktuelno