Connect with us

Društvo

Udruženje “Roditelji za prava djece” protiv novog Porodičnog zakona RS: CENTAR ZA SOCIJALNI RAD IZNAD PRAVA RODITELJA

Udruženje građana “Roditelji za prava djece” reagovalo je na novi Porodični zakon, koji je u Srpskoj stupio na snagu od 1. septembra, u cilju ukazivanja na štetne odredbe koje su direktno usmjerene protiv porodice, te traže njegovo hitno ukidanje.

Iz Udruženja navode da je Zakon uveo mnoge novine u pogledu uloge Centra za socijalni rad, a koji se stavlja u položaj iznad roditeljskog prava i prava djeteta i dovodi u pitanje i sami Ustav Republike Srpske kao najviši pravni akt koji garantuje posebnu zaštitu porodice i djece.

“U javnosti se „podigla prašina“ oko odredbe prema kojoj roditelji ne mogu raspolagati štednjom djece bez saglasnosti Centra za socijalni rad, odnosno organa starateljstva. Ne dovodeći u pitanje značaj imovine i važnost ovog pitanja, ne možemo a da javno ne postavimo pitanje svima: Šta je sa odredbama u kojima Centar za socijalni rad preuzima ulogu roditelja i umjesto njih u slučaju nesaglasnosti, donosi odluke o bitnim pitanjima koja utiču na život djece (član 102. Zakona koji glasi: Pitanjima kojima bitno utiču na život djeteta, u smislu ovog zakona, smatraju se: obrazovanje djeteta, promjena ličnog imena, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad djetetom, promjena prebivališta djeteta, izdavanje putnih isprava djetetu i raspolaganje imovinom djeteta velike vrijednosti)? Zašto se u javnosti ne diskutuje o ovoj odredbi?”, upitali su iz Udruženja.

Dalje navode da novi zakon propisuje i jednu potpunu novinu, a to je privremeno izuzimanje djeteta iz porodice bez odluke suda.

“Može li Ministar pravde ili neko iz zvaničnih instutucija pružiti javnosti odgovor na pitanje: „Ko može nekom roditelju oduzeti dijete (makar i privremeno) bez prethodno provedenog sudskog postupka utvrđivanja činjenica, okolnosti, izvođenja dokaza?“ Ovakva odredba sadržana u članu 119. Zakona derogira čitav pravni sistem na kojem počiva moderno pravo. Bez odluke suda, ljudima se ne može plijeniti ni pokretna imovina u izvršnom postupku, a novi zakon omogućava Centru za socijalni rad da dijete privremeno izdvoji iz porodice samo na osnovu Rješenja koje se ne može odložiti čak ni u slučaju žalbe. Kaže zakon da je ovo moguće samo u slučaju ugroženosti života i zdravlja djeteta, odnosno neposredne opasnosti za život i zdravlje djeteta”,

Iz Udruženja postavljaju pitanje šta se u Centru za socijalni rad može smatrati ugroženošću ili neposrednom opasnosti za život i zdravlje djeteta.

“Koliko je ovde prostora za razne zloupotrebe službenog položaja, kojih je u praksi ovog organa itekako bilo, o čemu mogu posvjedočiti mnogi roditelji koji su npr. zbog razvoda prošli torture od strane zaposlenih u ovom organu. Kako je jedan organ javne uprave kao što je Centar za socijalni rad kvalifikovan, dovoljno stručan, informisan da može ovako važnu odluku da donese bez sudskog postupka”.

Kao primjer navode član 119 u kojem je navedeno da rješenjem o privremenom izdvajanju djeteta iz porodice organ starateljstva će odlučiti o zbrinjavanju djeteta kod drugog lica u hraniteljskoj porodici, ustanovi socijalne zaštite ili drugoj ustanovi.

Iz Udruženja “Roditelji za prava djece” uputili su nekoliko pitanja pitanja na koje očekuju odgovor nadčežnih organa.

– Da li su djeca postala vlasništvo države?

– Da li roditelji više nemaju pravo da o bitnim pitanjima koja utiču na život djeteta odlučuju u okviru svoje porodice?

– Da li roditelji treba da budu u stalnom strahu ko će i kada u Centru za Socijalni rad posumnjati da je život i zdravlje djeteta ugroženo, pa će dijete smjestiti kod drugog lica ili u neku ustanovu bez odluke suda?

– Da li iko, ko je donosio ovakve odrebe zakona, imao u vidu šta će se desiti sa jednim djetetom koje Centar za socijalni rad „u slučaju sumnje“ privremeno izdvoji iz porodice? Koliki je to stres za dijete? Šta će takva djeca doživjeti – traumu za cijeli život?

– Da li smo porodicu kao osnovnu ćeliju društva razorili i Ustav Republike Srpske kao najviši pravni akt stavili van snage?

“Mi ćemo se za svoju djecu i očuvanje porodice boriti svim legitimnim sredstvima koja nam stoje na raspolaganju, a protiv tiranije i nezakonitosti”, poručili su iz Udruženja.

Društvo

DADILJA OSTAVLJENA SA MALIM DJETETOM, a roditelji djeteta pobjegli!

Jedna kineska dadilja ostavljena sa malim djetetom o kom se brine, bez ikakve naknade nakon što su djetetovi roditelji pobjegli od nje i djeteta posudivši novac od iste!…

Gospođa Ju, žrtva ovog bizar nog slučaja koji je bio na naslovnicama u Kini više od mjesec dana, tvrdi da ju je unajmio par u Harbinu, u provinciji Heilongđang, da brine o njihovom novorođenom sinu za mjesečnu platu od 7.000 juana. (oko 1.000 dolara).

Ubrzo nakon što su sklopili dogovor, roditelji su rekli gospođi Ju da moraju da putuju u Tjenđin da bi dobili značajno nasljedstvo, uključujući imovinu i luksuznu robu,vrijednu 400 miliona juana (55 miliona dolara), i pitali su ih da li može da im pomogne sa zajmom za advokate i papirologiju.
Kao osiguranje da će joj vratiti, par joj je pokazao fotografije robe koju su navodno naslijedili, kao i vlasničke papire za hotel. Štaviše, odlučili su da ostave svoje dijete kod dadilje dok sve sređuju u Tjenđinu, pa je gospođa Ju pretpostavila da nema razloga za brigu. Ispostaviće se kasnije da je pogriješila!

Kako kaže Lu, ona nije primila platu od novembra prošle 2023.godine, uprkos tome što se brinula o djetetu nakon što su njegovi roditelji nestali.

Da stvar bude još gora, pozajmila im je i značajne sume novca, uključujući svoju životnu ušteđevinu i novac pozajmljen od njenog brata, misleći da će joj roditelji vratiti kada se dočepaju pozamašnog nasljedstva. Sve u svemu, ona tvrdi da joj odbjegli roditelji duguju preko 110.000 juana (oko 15.600 američkih dolara)
“Dala sam im svu svoju ušteđevinu, ali od novembra prošle godine nisam dobila nikakvu platu“, požalila se gospođa Ju. “Oni mi duguju platu i novac koji sam pozajmila od brata.” rekla je za radio i televiziju Heilongjiang.

Lu je novinarima pokazala slike skupih satova, automobila i drugih luksuznih predmeta koji su uključeni u nasljedstvo koje su roditelji djeteta navodno dobili. Dodajući da je nakon uvida u vlasničke papire hotela u Harbinu pronašla tragove digitalnog uređivanja, izvještava South China Morning Post, a prenosi portal “Zanimljivosti dana“.

Gospođa Ju je više puta pokušavala da kontaktira roditelje telefonom i preko VeChat-a, ali izgleda da su nestali. Kontaktirala je i hotel čiji su navodno posjedovali, ali tamošnji vlasnici nikada nisu čuli za njih, pa je njen strah da će biti žrtva složene prevare veći nego ikada. Jedina stvar koja nema smisla je dijete.

Kako bi neko mogao da napusti svoje dijete zbog bilo kakve finansijske dobiti, a kamoli relativno skromnih 110.000 juana? Ni gospođa Ju nema odgovor na to pitanje, ali ni ona nema srca da napusti dječaka. Ona se već mjesecima brine o njemu, nadajući se da će se roditelji na kraju vratiti.

Nejasno je da li je policija obaviještena o ovom slučaju, ali mnogi od onih koji komentarišu na internetu sugerišu da osumnjičeni vjerovatno i nisu biološki roditelji djeteta.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno uz kišu i pljuskove

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će biti pretežno oblačno, a krajem dana očekuje se kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom.

Tokom jutra biće pretežno oblačno uz sunčane intervale, slaba kiša moguća je samo ponegdje na sjeveroistoku, a na zapadu će biti uglavnom sunčano, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od pet, a dnevna od 19 do 26, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

GUŽVE NA GRANIČNIM PRELAZIMA! Ako ste krenuli na put, spremite se na čekanja

Saobraćaj je pojačan na više graničnih prelaza sa Hrvatskom na ulazu i izlazu iz BiH, kao i na granici sa Srbijom na prelazu Rača na izlazu iz BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na granici sa Hrvatskom pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradina i Orašje na izlazu iz BiH, na prelazima Kostajnica i Brod na ulazu u BiH, a na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Iz AMS-a su naveli da su gužve na graničnim prelazima izrazito promjenljivog karaktera.

Nastavi čitati

Aktuelno