Connect with us

Banjaluka

Ujedinjene nacije pisale vlastima RS: Zahtijevamo povlačenje spornog Nacrta

Specijalni izvjestioci za prava na slobodu mišljenja izražavanja, mirnog okupljanja i udruživanja Ujedinjenih nacija (UN) obratili su se pismom vlastima Republike Srpske u kojem zahtjevaju da nacrt zakona po kojem je predviđena kriminalizacija klevete bude povučen sa zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske.

Uz zahtjev da vlasti RS odustanu od uvrštavanja klevete u sistem krivičnog prava, oni su objasnili zašto ovaj potez nije u skladu sa najboljim praksama i važećim međunarodnima preporukama.

Na početku svog pisma oni su istakli da je BiH pružila dobar primjer ostatku regiona kada je prije 20-ak godina dekriminalizovala klevetu, te je naglašeno da bi ponovo kriminalizovanje klevete dovelo do nazatka u stanju ljudskih prava.

Prenosimo ostatak pisma:

“Kriminalizacija klevete može imati negativan učinak na situaciju sa ljudskim pravima u zemlji, naročito na slobodan i inkluzivni politički diskurs, na pravo na traženje, dobijanje i širenje informacija, te na slobodu štampe. Usvajanje ovih izmjena i dopuna predstavljalo bi veliki nazadak u pravnom okviru za zaštitu slobode izražavanja u Bosni i Hercegovini. Takođe, predloženi amandmani bili bi u suprotnosti sa globalnim trendom dekriminalizacije klevete, što uključuje i evropski region, gdje je nekoliko država članica EU i država sa kandidatskim statusom za EU ukinulo krivičnu klevetu, ili su poduzele korake ka njenom ukidanju. Ekselencijo, zbog toga pozivamo vlasti u Vašoj zemlji da pažljivo preispitaju ove izmjene i dopune, te da osiguraju poštivanje slobode izražavanja u Bosni i Hercegovini.

“Kriminalizacija klevete može imati negativan učinak na situaciju sa ljudskim pravima u zemlji, naročito na slobodan i inkluzivni politički diskurs, na pravo na traženje, dobijanje i širenje informacija, te na slobodu štampe. Usvajanje ovih izmjena i dopuna predstavljalo bi veliki nazadak u pravnom okviru za zaštitu slobode izražavanja u Bosni i Hercegovini. Takođe, predloženi amandmani bili bi u suprotnosti sa globalnim trendom dekriminalizacije klevete, što uključuje i evropski region, gdje je nekoliko država članica EU i država sa kandidatskim statusom za EU ukinulo krivičnu klevetu, ili su poduzele korake ka njenom ukidanju. Ekselencijo, zbog toga pozivamo vlasti u Vašoj zemlji da pažljivo preispitaju ove izmjene i dopune, te da osiguraju poštivanje slobode izražavanja u Bosni i Hercegovini.

Prije nego ukažemo na konkretna pitanja u vezi sa predloženim izmjenama i dopunama Krivičnom zakoniku, želimo izložiti međunarodni okvir koji pokriva slobodu izražavanja. Članom 19. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (ICCPR)1 određeno je da „svi imaju pravo zadržati svoja uvjerenja bez miješanja sa strane”, te da “svi imaju pravo na slobodu izražavanja; to pravo obuhvata slobodu traženja, primanja i širenja informacija i ideja svake vrste, usmeno, pismeno, tiskom ili umjetničkim oblikom, ili kojim drugim sredstvom prema svom ličnom izboru i bez obzira na granice”. Ovo pravo ne obuhvata samo razmjenu informacija koje su povoljne za nekoga, već takođe i one koje su kritične, šokantne ili uvredljive.

Ograničenja na pravo na slobodu izražavanja moraju biti usklađena sa zahtjevima iz Člana 19(3)., odnosno moraju biti utvrđena zakonom i moraju ispunjavati neki legitimni cilj, te moraju biti nužna i srazmjerna radi (a) poštivanja prava ili ugleda drugih, i (b) zaštite državne sigurnosti, javnog reda (ordre public), ili javnog zdravlja ili morala. Na Državi je teret dokazivanja da pokaže da su takva ograničenja u skladu sa Paktom. Komitet za ljudska prava je podsjetio da se ne smije obrnuti redoslijed u vezi između prava i ograničenja, odnosno između norme i izuzetka.

Pošto ograničavaju pravo na slobodu izražavanja, zakoni o kleveti podliježu usko definisanim zahtjevima iz Člana 19(3). U skladu sa zahtjevom za legalnost u Članu 19(3)., nije dovoljno da se ograničenja na slobodu izražavanja formalno donesu kao domaći zakoni ili propisi. Ograničenja takođe moraju biti dovoljno jasna, pristupačna i predvidiva. Zahtjev za postojanje nužnosti u Članu 19(3). podrazumijeva procjenu srazmjernosti ograničenja, u svrhu osiguravanja da su ograničenja „usmjerena na određeni cilj i da ne zadiru na neprimjeren način u prava ciljanih lica“. Miješanje u prava trećih lica nastalo na taj način takođe mora biti ograničeno i „opravdano u pogledu interesa koji podržavaju ovakvo narušavanje“. Ograničenja moraju biti „instrument sa najmanjim narušavanjem među instrumentima kojim se može postići željeni rezultat“.

Komitet za ljudska prava je naglasio da zakoni o kleveti „ne smiju, u praksi, služiti za gušenje slobode izražavanja“, kao i da Države trebaju razmotriti dekriminalizaciju klevete. Komitet je potcrtao važnost pažljive izrade zakona o kleveti, kako bi se osigurala puna usklađenost sa Članom 19(3). Ovo uključuje izbjegavanje pretjeranih kaznenih mjera, kao i valjane odbrane, uključujući i javni interes u ovoj materiji i odbranu istine. Komitet je takođe naglasio da primjenu krivičnog prava treba omogućiti samo u najozbiljnijim predmetima, te da služenje zatvorske kazne nikad nije odgovarajuća kazna.

Praksa u Državama je pokazala da se zakoni o krivičnoj kleveti često koriste protiv novinara, političkih protivnika, branilaca ljudskih prava i drugih lica koja su kritički nastrojena prema dužnosnicima i politikama vlasti. Tužilačke ovlasti Države se zapravo koriste kako bi se ućutkala legitimna politička kritika. Zakoni o kleveti nikad se ne trebaju koristiti da bi se spriječilo kritikovanje javnih ličnosti.

U našem izvještaju Vijeću za ljudska prava o „Dezinformacijama i slobodi mišljenja i izražavanja“, potvrdili smo da se „krivično pravo treba koristiti samo u veoma izuzetnim i najgorim okolnostima podsticanja na nasilje, mržnju ili diskriminaciju. Zakoni o krivičnoj kleveti predstavljaju nasljeðe kolonijalne prošlosti i za njih nema mjesta u modernim demokratskim društvima. Treba ih ukinuti“2. Slično tome, u izvještaju Vijeću za ljudska prava o „Jačanju slobode medija i bezbjednosti novinara u digitalnom dobu“, potvrdili smo da „Države trebaju ukinuti krivičnu klevetu i podrivačke zakone o kleveti, kao i zakone koji kriminaliziraju kritiku državnih institucija i dužnosnika. Kriminalizacija govora (osim u najgorim slučajevima pozivanja na nasilje i mržnju) je nesrazmjerna, guši novinarstvo i šteti demokratskom diskursu i učešću javnosti“3.

Želimo takoðe da podsjetimo na Rezoluciju 76/173 Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Bezbjednosti novinara i pitanju nekažnjivosti, koja je usvojena 2021. godine i podržana od strane Bosne i Hercegovine. Ova Rezolucija poziva Vlade da osiguraju da se zakoni o kleveti ne zloupotrebljavaju kako bi se cenzurisali novinari i miješalo u njihov rad, te „da, po potrebi, revidiraju i ukinu takve zakone, u skladu sa obavezama Država prema međunarodnom pravu o ljudskim pravima“.

Članom 20(2). Pakta propisano je da se „svako pozivanje na nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju koja podstiče diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje, mora zakonom zabraniti“. On ima visok prag pošto se njime zahtjeva ispunjavanje tri komponente: (a) pozivanje na mržnju; (b) pozivanje koje predstavlja podsticanje; i (c) podsticanje koje bi moglo dovesti do diskriminacije, neprijateljstva ili nasilja.4

Pitanja za razmatranje

U vezi sa nacrtom izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske o „krivičnim djelima protiv časti i ugleda“, želimo da ukažemo na sljedeća pitanja.

Neodređeni i preširoko postavljeni pojmovi i definicije

Kao prvo, primjećujemo korištenje neodređenih i nepreciznih pojmova i definicija u predloženim člancima u nacrtu izmjena i dopuna:

Član 208a(1). kriminalizuje ‘uvredu’ drugog lica. Pošto je pojam „uvrede“ veoma subjektivan i otvoren za najrazličitija tumačenja, postoji rizik proizvoljnog tumačenja ovog člana. Usljed neodređenog i preširoko postavljenog karaktera ovog člana, isti može onemogućiti političke karikature ili satiru na račun političkih ličnosti, a to su dozvoljeni oblici izražavanja. Komitet za ljudska prava jasno je konstatovao da puka činjenica da se takvo izražavanje smatra uvredljivim za javnu ličnost nije dovoljna da opravda ograničavanje ili kažnjavanje. Sam po sebi, uvredljiv govor nije protivzakonit prema međunarodnom pravu.

Član 208a(3). sadrži olakšavajuću okolnost u vezi sa djelom „uvrede“, tj. da sud može učinioca osloboditi kazne u slučaju da je „učinilac bio izazvan „nedostojnim ponašanjem“ uvrijeđenog (…)“. Ono što, međutim, nedostaje je jasna definicija onoga što se podrazumijeva pod ‘nedostojnim ponašanjem’, te je formulacija veoma subjektivna i otvorena za različita tumačenja. Ne samo da je ova odredba nejasna, već i sam amandman ne omogućava novinarima da se brane od klevete tvrdnjom da je informacija pružena ‘u dobroj vjeri’ ili u ‘javnom interesu’. Kao takva, ova odredba može imati štetan učinak na slobodu štampe tako što će podsticati novinare na samo-cenzuru.

Član 208c(1). kriminalizuje ako neko „pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu”. Pošto Član 208c(4). propisuje da se istinitost ili neistinitost onog što se iznosi ili pronosi iz ličnog ili porodičnog života nekog lica ne može dokazivati, osim u slučajevima iz Člana 208d. ovog Zakonika, te pošto stav (1) istog člana propisuje da djelo postoji ako se moglo naškoditi ličnom ili porodičnom životu lica, ova odredba implicira subjektivnu procjenu (percepciju da se naškodilo časti i ugledu) kao određujući kriterij krivičnog djela. Iako je Članom 17. Pakta utvrđeno da niko ne može biti izložen proizvoljnom ili protivzakonitom uplitanju u njegovu privatnost, porodicu, dom ili prepiske, niti protivzakonitim napadima na njegov čast i u ugled, predloženom odredbom nisu utvrđeni razumni izuzeci, kao npr. otkrivanje u javnom interesu.

U Članu 208e., nacrt izmjena i dopuna priznaje isključivanje protivpravnosti u određenim okolnostima, ako se radi o uvredljivom izražavanju u naučnom, stručnom, književnom ili umjetničkom djelu, u vršenju dužnosti propisane zakonom, novinarskog poziva, političke ili druge javne ili društvene djelatnosti ili odbrani nekog prava. Međutim, prema istom članu, takvi izuzeci se primjenjuju samo ako se može utvrditi da takvo izražavanje nije učinjeno sa namjerom omalovažavanja. U mnogim slučajevima je teško utvrditi da nije postojala takva namjera, te stoga ovisi o subjektivnoj ocjeni suda. Nadalje, nije u potpunosti jasno ko bi bio zaštićen ovom odredbom, pošto zakon ne propisuje ko je kvalifikovan da bude “novinar”, “umjetnik”, “akademik”, itd. Nadalje, što se tiče uvredljivog izražavanja u vezi javnih ličnosti, “omalovažavanje” jeste subjektivan pojam, tako da to u određenoj mjeri treba tolerisati.

Predložena izmjena i dopuna Člana 340(1). propisuje da „ko u postupku pred sudom izloži poruzi sud, sudiju, javnog tužioca ili advokata ili ko djelo izvrši pismenim podneskom sudu, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine“. Član 340(2). tome pridodaje otežavajuću okolnost da u slučaju da je ovo djelo „učinjeno na posebno neprimjeren način ili je uvredljivo izražavanje takvog značaja da je dovelo ili je moglo dovesti do težih štetnih posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine“. Pojam „posebno neprimjerenog načina“ dvosmislen je i može otvoriti vrata za proizvoljnu primjenu otežavajućih okolnosti. Nadalje, s obzirom da je svrha utvrđivanja nepoštivanja suda da se osigura integritet pravosudnog postupka, štetne posljedice trebaju biti u vezi sa „štetnim posljedicama za integritet pravosudnog postupka“, a ne za „oštećenog“. Kao takva, ova odredba u ovom obliku poništava svoju svrhu.

Predloženi Član 208d. ne bi bio usklađen sa međunarodnim standardima za ljudska prava, a i bespotreban je u odnosu na Član 359.

Predložena izmjena Člana 208d. kriminalizuje javno izlaganje „poruzi ili preziru lice ili grupu zbog pripadnosti određenoj rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta“. Ovaj amandman ide puno dalje od Člana 20(2). Pakta i rizikuje zadiranje u legitiman govor. Ovaj član Pakta zabranjuje pozivanje na nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju samo kada to predstavlja podsticanje i kada bi takvo podsticanje moglo izazvati diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje. Član 208d. traži puno manje („porugu ili prezir“), te ne sadrži uslov da je izražavanje jednako podsticanju nasilja, diskriminacije ili neprijateljstva. Kao takav, nacrt ovog amandmana se ne čini da je usklađen sa međunarodnim pravom o ljudskim pravima. Nadalje, primjećujemo da je obaveza prema Članu 20(2). Pakta već pokrivena Članom 359. Krivičnog zakonika Republike Srpske, koji kriminalizuje javno podsticanje nasilja i mržnje na različitim osnovama, te stoga dovodimo u pitanje nužnost uvođenja ovog kaznenog djela.

Pored korištenja neodređenih i preširoko postavljenih definicija, stroge kazne predviđene predloženim izmjenama i dopunama, sa novčanim kaznama za uvredu u rasponu od 8.000 KM (4.352 $) do 50.000 KM (27.204 $) mogu imati obeshrabrujući učinak na slobodu izražavanja. Članovi 208a(2)., 208b(2). i 208c(2). takođe uvode otežavajuću okolnost ako je djelo učinjeno putem štampe, radija, televizije ili putem društvenih mreža, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica. Ovo može redom dovesti do povećanja novčane kazne i do 50.000 KM (25.482 $), 80.000 KM (40.771 $) ili 100.000 KM (50.964 $).

Ove novčane kazne nisu samo nesrazmjerno visoke, već i otežavajuće okolnosti ulaze u rizik prozvoljne primjene zbog preširoko postavljenih pojmova kojim se opisuju načini širenja koji potpadaju

pod ovu odredbu, uključujući i javne skupove ili na drugi način, bez ikakve jasnoće ili ograničenja što se tiče karaktera ili veličine javnih skupova, te bez naznake šta bi ‘na drugi način’ moglo da znači.

Nametanje zatvorskih kazni na osnovu nacrta izmjena i dopuna Člana 340. omogućuje služenje zatvorske kazne do dvije godine. S tim u vezi, želimo da ponovimo konstataciju Komiteta za ljudska prava kojom se naglašava da zatvorska kazna nikad ne može biti odgovarajuća kazna za klevetu.

Kao rezultat neodređenih i preširoko postavljenih definicija, postoji rizik da će se članovi sadržani u predloženim izmjenama i dopunama moći primjeniti na široki spektar ponašanja koja se ustvari mogu regulisati mjerama sa manjim stepenom narušavanja, što uključuje i korištenje drugih pravnih okvira, kao npr. građansko pravo. Kao što je već rečeno, Komitet za ljudska prava savjetovao je protiv korištenja zakona o krivičnoj kleveti, naglašavajući da se krivično pravo treba koristiti samo u najozbiljnijim predmetima i da služenje zatvorske kazne nikad nije odgovarajuća kazna. Što se tiče regulisanja govora, presumpcija ide u korist slobode izražavanja, stoga kada se ograničava govor, treba odabrati mjeru sa najmanjim stepenom narušavanja. Sasvim jasno se ovaj zahtjev krši krivičnim gonjenjem na preširoko postavljenim i neodređenim osnovama i sa strogim kaznama.

Član 4. Krivičnog zakonika Republike Srpske prepoznaje načelo supsidijarnosti: „Krivična djela i krivične sankcije propisuju se samo za ona protivpravna djela kojima se prava i slobode čovjeka i druge individualne i opšte vrijednosti društva ustanovljene ustavom i međunarodnim pravom tako povređuju ili ugrožavaju da se njihova zaštita ne bi mogla ostvariti bez krivičnopravne prinude“.

Nadalje, primjećujemo da je kleveta već pokrivena građanskim pravom u Bosni i Hercegovini, uključujući i Republiku Srpsku, u skladu sa zakonom o zaštiti od klevete. Takođe, shvatamo da se pred sudovima u Bosni i Hercegovini nalazi oko 300 takvih predmeta građanskog prava. Kaznena djela propisana u izmjenama i dopunama, uključujući i Članove 208a., 208b. i 208c., nisu takve prirode da iziskuju odgovor na osnovu krivičnog prava, naročito zato što je takvo ponašanje već pokriveno postojećim građanskim pravom. Kao što je već rečeno, ozbiljnija kaznena djela koja bi predstavljala podsticanje na nasilje i mržnju su već dovoljno pokrivena postojećom zabranom podsticanja na nasilje i mržnju iz Člana 359. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

Činjenica da slično ponašanje postaje kažnjivo pod drugačijim pravnim režimima takođe dovodi do rizika kršenja međunarodno utvrđenog načela ne bis in idem (dvostruka nepravda). Evropski sud za ljudska prava utvrdio je da niko ne može biti kažnjen dvaput (u skladu sa dva različita zakona) za isto kazneno djelo.5

Nedostatak transparentnosti u procesu konsultacija

Ukazujemo da civilno društvo u svojim komentarima ističe da nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske nije bio cirkulisan na transparentan način. Obavješteni smo da su bile objavljene dvije različite verzije nacrta amandmana, prva u februaru, iako se čini da niko tada nije vidio taj nacrt, a vlasti su izjavljivale da ne postoji nikakav nacrt, te drugi nacrt 3. marta. Čini se, međutim, da u prvoj verziji nije bilo uvršteno poglavlje o krivičnim djelima protiv časti i ugleda. U obrazloženju nacrta izmjena i dopuna objavljenom 3.3.2023.g., Ministarstvo pravde je naznačilo da nije zaprimilo nikakve

komentare niti prijedloge do utvrđenog roka od sedam dana po objavi nacrta u februaru. Mada su obje verzije objavljene na službenoj internet stranici Vlade Republike Srpske, čini se da nisu poduzeti nikakvi koraci kako bi se aktivno plasirao prijedlog ili obavjestila javnost na neki drugi način.

Zaključna zapažanja

U vezi gore navedenog, ekselencijo, tražimo od Vaših vlasti da povuku predložene izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske i odustanu od kriminalizacije izražavanja putem sistema krivičnog prava.

Pošto smo odgovorni u skladu sa mandatima koji su nam dati od strane Vijeća za ljudska prava da tražimo pojašnjenja za sve predmete na koje nam se ukaže pažnja, unaprijed se zahvaljujemo na Vašim zapažanjima u vezi sljedećih pitanja:

1. Molimo da dostavite sve dodatne informacije i/ili komentare koje imate u vezi gore navedene analize nacrta izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske.

2. Molimo da dostavite svoja opažanja u vezi toga na koji način predviđene izmjene i dopune jamče slobodu izražavanja u Bosni i Hercegovini, uz puno poštivanje međunarodnih obaveza BiH prema Članu 19. ICCPR-a.

3. Molimo da objasnite na koji su način vlasti osigurale provođenje adekvatnih javnih konsultacija prije podnošenja amandmana parlamentu.

Ekselencijo, ova komunikacija, koja predstavlja komentar na zakonodavne propise koji su u procesu usvajanja ili su nedavno usvojeni, kao i svi odgovori koje dobijemo od Vaših vlasti, postaće javni nakon 48 sati putem internet stranice za izvještavanje o komunikaciji. Takođe će nakon toga biti dostupni u redovnom izvještaju koji se dostavlja Vijeću za ljudska prava.

Ekselencijo, stojimo na raspolaganju Vašim vlastima za sve tehničke savjete koji im mogu biti potrebni kako bi se osiguralo puno usklađivanje propisa sa obavezama prema međunarodnim ljudskim pravima.

Primite, ekselencijo, izraze našeg najvećeg poštovanja.

 

(Nezavisne novine)

Banjaluka

VLADA STOPIRALA PROJEKTE PRED IZBORE? Grad traži nastavak radova, Stanivuković zove na razgovor!

Gradonačelnik Draško Stanivuković zatražiće sastanak sa direktorom JP „Putevi Republike Srpske“ kako bi razgovarali o stanju magistralnih puteva na području Banjaluke i drugim relevantnim projektima koje je Grad radio u saradnji sa ovim preduzećem.

-Nijedan magistralni put nema vidljivu horizontalnu signalizaciju, putevi su isprljani, nisu vidljivi ni pješački prelazi, a osim toga trebalo bi da nastavimo i sa izgradnjom kružnih raskrsnica, zbog čega tražimo sastanak. Svakako to će biti prilika da se razgovara i o pitanju mosta u Česmi – rekao je Stanivuković.

On je dodao da je Grad spreman da radi.

-Mi smo spremni da radimo. Imamo potpisan sporazum sa Vladom koja je trebalo da izdvoji pet miliona KM za kružne raskrsnice, međutim izdvojili su samo 1,5 miliona KM. Povukli su „ručnu“ pred izbore prošle godine i nakon toga nijedan projekat nije nastavljen – naglasio je gradonačelnik Banjaluke, dodavši da se ista priča deseila i po pitanju izgradnje Centralnog spomen-obilježja.

Ipak, prema njegovim riječima, neće se baviti kritikama, već će uputiti još jedan poziv Vladi Srpske i JP „Putevi Republike Srpske“ da se što prije zakaže zajednički sastanak, kako bi se nastavio infrastrukturni razvoj grada.

-Spremni smo da razgovaramo i uputićemo i zvanični poziv svim republičkim institucijama da se konačno sjedne i racionalno razgovara – zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

Stanivuković traži HITNU sjednicu: Imamo dozvolu, a Skupština šuti – KOME SMETA VODA ZA GRAĐANE?

Gradonačelnik Draško Stanivuković pozvao je Skupštinu grada Banjaluka da što prije zakaže sjednicu kako bi se riješila značajna pitanja vodosnabdijevanja sa rezervoara Tunjice jedan i dva i Gradskog olimpijskog bazena.

-Zvanični dogovor sa skupštinskom većinom bio je da hoće da podrže razvoj Banaluke čim se pribavi građevinska dozvola za vodovodni sistem Tunjice 1 i 2. Dakle, SNSD je rekao da će zakazati sjednicu čim dobijemo građevinsku dozvolu za ovaj projekat. Mi smo dobili građevinsku dozvolu, a oni još nisu zakazali sjednicu – kazao je gradonačelnik na današnjoj konferenciji za novinare i upitao zbog čega ne žele da se riješi ovo pitanje.

Napomenuo je da je u ovom trenutku, kada je riječ o gradskoj administraciji – sve spremno da Skupština zasjeda i da se riješi ovo jedno od najvažnijih infrastrukturnih pitanja za ovaj dio Banjaluke.

-Pozivam da se sjednica što prije zakaže i da se pošalje poruka građanima tog dijela Banjaluke. Na sjednici nam treba 16 ruku da se riješi ovo pitanje – kazao je gradonačelnik i pokazao građevinsku dozvolu za vodovodni sistem Tunjice.

Napomenuo je da se na ovom području ovog ljeta održava uredno vodosnabdijevanje iako je jun bio najsušniji od kada se vrše mjerenja od 1961. godine.

-Kako je moguće da ovog juna nije bilo nestašica vode u odnosu na prošlu predizbornu godinu i sada sa sigurnošću možemo reći da su tada na sceni bile sabotaže sistema. Ista situaicija je bila i sa navodnim saobraćajnim gužvama u gradu, a danas tih gužvi nigdje nema. Dakle, sve to pokazuje da su na sceni bile brojne sabotaže – naveo je gradonačelnik.

Osim da se riješi pitanje vodovodnog sistema, pozvao je da se riješi i pitanje Gradskog olimpijskog bazena.

–Politika se umješala u rad Gradskog olimpijskog bazena – to nikada nije trebalo da se dogodi. Sada pozivaju na sastanak plivače, nudiće im rješenje problema. I to im je ustaljen sistem – prvo blokiraju na gradskom nivou, a onda pomažu sa republičkog nivoa – tako sa prevozom, azilom, sad i sa bazenom. Mi smo ponudili realokaciju odnosno rješenje i pozivamo SNSD da vrate pare za Gradski olimpijski bazen i da nam djeca nastave trenirati na bazenu. Skinuli su sredstva koja smo planirali i tražimo sastanak sa svim klubovima i Skupštinom u cilju da se zakaže sjednica i što prije da se to pitanje riješi – kazao je gradonačelnik.

Govoreći o Centralnom spomen – obilježju kazao je da se nažalost ova najsvetija priča „prlja“.

-Mi smo obezbijedili finansije i to će biti spomen-obilježje na ponos cijele nacije. Pozivam rukovodstvo Republike Srpske i Javni servis Republike Srpske da se ova priča ne tematizuje na negativan način i da se ne prlja – naglasio je gradonačelnik i dodao da je lažna priča da će nečije ime nedostajati na pločama na spomeniku.

-Struka se uključila i sva imena u vezi sa Odbrambeno-otadžbinskim ratom biće na ovom spoemn-obilježju. Ako se desei neki propusti, ima prostora da se sve popravi i doda. Dakle, mi ćemo to završiti sviđalo se to nekom ili ne sviđalo, ali ne dozvoljavam da tu priču neko prlja i kvari – poručio je gradonačelnik.

Kada je riječ o broju radnika u Gradskoj upravi, kazao je da nije tačna informacija koja se plasira u javnosti da je zaposleno 1.500 radnika.

-U ovom trenutku zaposleno je 798 radnika u Gradskoj upravi. Tako da je izmišljena i lažna priča da je zaposleno 1.500 radnika. Zbog iznesenih laži podnijećemo krivične prijave – istakao je gradonačelnik i naveo da je u Gradskoj upravi bilo 767 zaposlenih kada je preuzeo mandat gradonačelnika.

Napomenuo je da ono što niko nije uradio, uradila je ova gradska administracija – ojačala i podmladila Vatrogasnu brigadu.

Kako je naveo, u javnim gradskim ustanovama i preduzećima radi 900 radnika i to nije Gradska uprava.

Nastavi čitati

Banjaluka

MALA HEROINA IZ BANJALUKE! Vanja svira na ulici da bi sakupila novac za konja za djecu sa poteškoćama (VIDEO)

Da u malim bićima kucaju velika srca potvrđuje Vanja Krunić, djevojčica iz Banjaluke, koja u Gospodskoj ulici zvucima violine miluje uši i grije srca prolaznika koji zastaju i ubacuju novac koji ova mlada Banjalučanka skuplja za novog terapeutskog konja.

Naime, kao članica Konjičkog kluba “Kentaur” nije mogla ostati nijema i ne preduzeti ništa nakon što je uginula Abby, terapeutska kobila koja je pomagala djeci s poteškoćama u razvoju.

S jasnim ciljem i velikom željom mala Vanja je izašla u Gospodsku ulicu sa svojom violinom i talentom kako bi sakupila novac za novog konja koji će pomagati novoj djeci i buditi u mališanima ljubav ka jahanju.

Dok su note lebdjele Gospodskom, Vanju nismo prekidali, već samo posmatrali kako uživa u svojoj misiji i zahvaljuje svima koji prilaze i odvajaju dio svog novca za novog konja.

“Divna kobila koja je bila obučena da radi sa djecom sa poteškoćama u razvoju prije par dana je uginula od jake bolesti. Abby mi je bila omiljena. Na njoj sam naučila četkati konja, a na njoj sam prvi put odradila i trening”, prisjeća se Vanja za “Nezavisne novine”.

Kako nam objašnjava, novi konj će pomagati djeci sa poteškoćama u razvoju, ali i drugim mališanima.

Kako kaže, nije se dugo razmišljala da li će doći u Gospodsku i zasvirati svoju violinu, jer kako kaže, za Abby vrijedi.

“Rekli su mi da je konj malo skup, ja sam razmišljala i ovo mi je palo na pamet. Danas tu prvi put, a biću i narednih dana u Gospodskoj ulici, ujutru i naveče”, kaže Vanja i ne žali se na umor i stajanja.

Prvim danom je zadovoljna i ne skriva nadu da će sakupiti novac.

Kako nam je rekla, ona jaše već nekoliko godina, a osim što voli jahanje, Vanja voli i muziku, pa je i učenica Muzičke škole “Vlado Milošević”.

Ponos na kćerku ne kriju ni roditelji, a Vanjin tata Mladen Krunić kaže da su bez razmišljanja podržali Vanju u njenoj namjeri.

“Njena ideja je bila da onda da doprinos koliko može. Supruga i ja smo je podržali i evo sad smo tu. Prolaznici reaguju lijepo, već se dosta novca skupilo”, kaže Krunić za “Nezavisne novine” dodajući da će u Gospodskoj ulici biti i večeras od 19 do 21 čas i sutra od 10 do 12.

Vanjina majka Gordana Krunić ističe da ju je oduševila kćerkina ideja.

“Abby je bila jedini konj koji bila obučena za rad s djecom sa poteškoćama u razvoju. Najponosnija sam mama danas u Banjaluci”, kaže ponosna Gordana.

Ponosni su i Banjalučani, među njima i gospođa Irena, koja kaže da je ovo divna stvar, te je došla da je podrži.

“Nadam se da će svi građani i građanke Banjaluke dati svoj doprinos i da će podržati ovu divnu, mladu djevojku”, kaže Irena za “Nezavisne novine”.

Takođe, svi koji žele, mogu pomoći i uplatama na račun:

Primalac: Konjički klub “Kentaur” Banka:

Unicredit Bank Broj računa: 5517302200161660

Svrha: Donacija za nabavku konja

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno