Politika
UKLETA FUNKCIJA! Suđeno četvorici Nešićevih prethodnika
Nenad Nešić je peti ministar bezbjednosti BiH zaredom koji se našao na udaru Tužilaštva BiH. Njegovim prethodnicima je i suđeno, a imali su polovičan uspjeh – dva su osuđena, a dva oslobođena.
Podsjećamo, lideru DNS-a je sinoć određen jednomjesečni pritvor, a zbog pogoršanog zdravstvenog stanja trenutno se nalazi u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Pritvor je određen i direktoru „Puteva Srpske“ Milanu Dakiću i direktoru firme „Ledžend“ Mladenu Lučiću, koji su jutros smješteni u zatvor u Vojkovićima.
Inače, tužilac Bojana Jolović upoznala je juče Sud BiH s detaljima istrage, među kojima je i podatak da je Nešić za vrijeme mandata direktora u „Putevima Srpske“ primio više od milion maraka mita. On se, između ostalog, tereti za krivično djelo pranje novca, koje, prema tvrdnjama Tužilaštva, počinje od trenutka kada je preduzeće „Romanijaputevi“ dobilo tender od 2.000.000 maraka s obavezom da deset odsto vrijednosti da „Putevima Srpske“, da bi se kasnije utvrdilo da je novac išao preko firme „Ledžend“ direktno Nešiću.
Interesantno, čak četiri Nešićeva prethodnika bili su procesuirani, odnosno svi ministri bezbjednosti BiH od 2009. godine do danas bili su na udaru Tužilaštva te je kasnije protiv njih vođen sudski proces.
Dva su završena osuđujućim presudama. Sadik Ahmetović, koji je na čelu pomenutog ministarstva bio od 2009. do 2012. godine, pravosnažno je osuđen na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja. On je proglašen krivim da je sklapao ugovore o djelu sa svojim vozačem Adnanom Bektićem, i tako mu omogućio nezakonitu imovinsku korist od 15.680 KM. Selmo Cikotić, koji je na poziciji bio od 2020. do 2023. godine, pravosnažno je osuđen na tri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, ali za krivična djela koja je počinio kao ministar odbrane BiH, u periodu od 2009. do 2011. godine. On je zaključio četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije, čime je oštetio budžet BiH za višemilionski iznos, a pribavio imovinsku korist drugim licima.
Sa druge strane, Dragan Mektić i Fahrudin Radončić su oslobođeni. Mektić je na poziciji ministra bezbjednosti bio od 2015. do 2019. godine, a suđeno mu je za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja. Tužilaštvo je tvrdilo da je, zajedno s još tri osobe, počinio nepravilnosti u realizaciji projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, finansiranog od strane Evropske Unije. Radončić je u dva mandata bio na čelu ministarstva bezbjednosti, prvi put od od 2012. do 2014. a drugi od 2019. do 2020. godine. Tužilaštvo ga je teretilo da je ometao rad pravosuđa vršeći pritisak na svjedoke u slučaju protiv Nasera Keljmendija, optuženog za trgovinu narkoticima. Jedan period je proveo u kućnom pritvoru, ali je na kraju oslobođen pomenutih optužbi.
Sadović otišao prije kraja mandata
Tarik Sadović, koji je bio na poziciji ministra bezbjednosti od 2007. do 2009. godine nije procesuiran, ali je smijenjen prije isteka preuzetog mandata. Prema pisanju medija, na njegovoj smjeni insistirala je američka administracija zbog toga što je navodno štitio mudžahedine u BiH.
Svi ministri
Bariša Čolak (HDZ BiH) 23.12.2002. – 11.1.2007
Tarik Sadović (SDA) 11.1.2007. – 31.7.2009.
Sadik Ahmetović (SDA) 24.11.2009. – 22.10.2012.
Fahrudin Radončić (SBB) 22.11.2012. – 29.4.2014.
Dragan Mektić (SDS) 31.3.2015. – 23.12.2019.
Fahrudin Radončić (SBB) 23.12.2019. – 2.6.2020.
Selmo Cikotić (SDA) 23.7.2020. – 25.1.2023.
Nenad Nešić (DNS) 25.1.2023. –
Glas
Politika
MALO PRIČE, A PUNO NOVCA! Evo ko je od bh. parlamentaraca prešutio 2024.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH održao je tek 15 sjednica, a Dom naroda osam. Osim budžeta usvojen je jedan novi zakon i izmjene i dopune četiri postojeća.
No aktivnosti zastupnika i delegata mjere se i brojem postavljenih pitanja, upućenih inicijativa i raspravama na sjednicama domova Parlamenta BiH. Neki od njih nisu se u tome proslavili. Štaviše, bilo ih je koji su prešutali cijelu godinu.
Sudeći po podacima s web stranice Parlamentarne skupštine BiH, nijedno pitanje i nijednu samostalnu inicijativu u 2024. godini nisu imali zastupnici Darijana Filipović (HDZ), Denijal Tulumović (SDA), Čedomir Stojanović (Demos), Milan Petković (Ujedinjena srpska), Miroslav Vujičić (SNSD), Obren Petrović (SNSD), Vlatko Glavaš (DF) i Amor Mašović (SDA).
Podaci portala Parlameter pokazuju da se većina pobrojanih njih nije javljala ni za raspravu na sjednicama Zastupničkog doma. Bez rasprave su, prema tim podacima, bili Filipović, Tulumović, Petrović, Glavaš i Mašović, dok se Stojanović javio za riječ na samo jednoj sjednici, Petković na četiri, a Vujičić na dvije.
Slabo aktivni su bili i zastupnici Elvisa Hodžić (NES) koja nije imala rasprava i postavila je tek dva pitanja, Ljubica Miljanović (SNSD) koja se nije javljala za riječ i postavila je samo jedno pitanje za cijelu godinu, a isti rezultat kao Miljanović imao je Slavko Matić (HDZ).
Kada je u pitanju Dom naroda, lakše je reći ko je u ovoj godini uputio inicijativu. Radi se o Zlatku Miletiću (Za nove generacije) i Džemalu Smajiću (SBiH).
Pitanja je bilo nešto više. No nijedno, kako se može vidjeti u podacima Parlamenta, ipak nisu postavili Zdenko Ćosić (HDZ), Sredoje Nović (SNSD), Radovan Kovačević (SNSD) i Safet Softić (SDA).
Nažalost, parlamentarci nisu plaćeni po učinku. Njihova mjesečna primanja su redovna i prelaze 7.000 KM. Tu su, reklo bi se, samo da podignu ruku.
Politika
“MEDIJSKI MAG”, PIJANICA, PRELETAČ I NASILNIK imenovan za direktora najstarijeg medija u Republici Srpskoj!
Skupština akcionara „Kozarskog vjesnika“ danas je za novog direktora imenovala Milana Tubina iz Socijalističke partije.
Na vanrednoj sjednici skupštine akcionara javnog lokalnog medija dužnosti je razriješen dosadašnji v.d. direktora Goran Vujčić, takođe iz SP-a.
Milan Tubin, bivši narodni poslanik i poznati preletač iz jedne u drugu stranku ranije je bio primljen je u prijedorsko pozorište.
Tubin je trenutno član Socijalističke partije Petra Đokića, a u pozorištu je bio angažovan u sektoru marketinga. Sa njim je sklopljen ugovor na određeno vrijeme.
Tubin je inače svoju političku karijeru gradio kao član SDS-a, zatim je 2021. godine prešao u SPS Gorana Selaka, gdje se kratko zadržao da bi se na kraju priklonio Socijalističkoj partiji.
Za taj potez se kako je tada rekao, odlučio jer je u toj partiji vidio prosperitet i rad za napredak Republike Srpske.
Sklon je incidentima, više puta je hapšen, a ne treba mu mnogo da se potuče, čak i sa rođenim sinom ili policajcem.
U decembru 2021. godine je vozeći u alkoholisanom stanju na pješačkom prelazu automobilom udario djevojčicu.
Banjaluka 24
Politika
“BORBA ZA FUNKCIJU! Demos ili SNSD – ko će na čelo Puteva Srpske nakon pritvora Milana Dakića?”
Demos ili SNSD, ko će na čelo Puteva Srpske ukoliko trenutni v. d. direktor Milan Dakić ostane u pritvoru, oko toga se ovih dana lome koplja.
Ipak, jasnog pravca još nema jer odgovore nemaju ni resorno ministarstvo, niti Uprava Puteva Srpske. Jasne odgovore nema ni SNSD, a ni u bivša Dakićeva stranka.
Ipak, na potezu su Vlada i Nadzorni odbor Puteva Srpske.
Javno preduzeće Putevi Srpske trenutno nema osobu koja bi rukovodila preduzećem dok je Milan Dakić u pritvoru zbog koruptivnih radnji koje mu se stavljaju na teret da je počinio u preduzeću kojim je upravljao.
Još se ni ne zna ko bi mogao da obavlja tu funkciju i kako će preduzeće funcionisati u tom vakuumu.
Ni predsjednik Nadzornog odbora Puteva Stojana Lazarevića nema odgovore. Međutim, za neke medije je ipak imao odgovor na pitanje šta je plan u daljem poslovanju Puteva.
– Mi ćemo u dogovoru sa Vladom Republike Srpske, a uz saglasnost Narodne skupštine, u narednim danima izabrati nekoga umjesto gospodina Dakića. Preduzeće mora nastaviti da funkcioniše i sada će taj posao obavljati ostali članovi Upravnog odbora, odnosno izvršni direktori u preduzeću – rekao je Lazarević.
Iz Puteva Srpske su kratko saopštili da po statutu preduzećem će rukovoditi izvršni direktori.
Međutim, pored Dakića, po nalogu Tužilaštva BiH policija Srpske privodila je još neke rukovodeće ljudi u Putevima koji su nakon izjava pušteni na slobodu.
Zanimljivo je da se niko ni iz Vlade nije oglasio tim povodom. Komentar su jedino dali u gradskom odboru SNSD Bijeljina čiji je odnedavno Dakić i član.
– Nismo se bavili tim pitanjem mislim da to treba uputiti Vladi RS ili Ministarstvu saobraćaja i želim da pozovem institucije kako to zakon nalaže ako je neko kršio zakon neka odgovara – kaže Aleksandar Ostojić, potpredsjednik GO SNSD Bijeljina.
Da li će Dakić podnijeti ostavku ili biti smijenjen i da li se Vlada ovim pitanjem uopšte bavi, pitanja su koja su ostala bez odgovora. Ko će sada biti na potezu, Nedeljko Čubrilović koji je donedavno bio partijski šef Dakiću ili SNSD i Vlada Srpske.
Dakića zajedno sa ministrom bezbjednosti Nenadom Nešićem uhapsila je policija Republike Srpske po nalogu Tužilaštva BiH zbog koruptivnih radnji kojima su nanijeli višemilionsku štetu Putevima Republike Srpske.
U istoj akciji uhapšeno je još pet osoba, ali su četvorica nakon davanja izjava pušteni na slobodu, dok je Dakiću, Nešiću i Mladenu Lučiću određen jednomjesečni pritvor, piše BN TV.
U toku je žalbeni proces na odluku Suda BiH.
-
Društvo2 dana ago
Mještani Gornjih Vrbljana napravili GIGANTSKOG SNJEŠKA BIJELIĆA visokog 8 METARA
-
Hronika2 dana ago
RACIJA U BANJALUCI Kažnjeno više osoba zbog droge, ometanja policije i služenja maloljetnika alkoholom
-
Hronika2 dana ago
OPLJAČKAN MARKET U BANJALUCI! Provalnik u pljačku krenuo obučen sav u bijelo
-
Hronika2 dana ago
PREVEZENO NA UKC RS Petarda teško povrijedila dijete u Banjaluci
-
Hronika2 dana ago
KECMANOVIĆI OSUĐENI ZA MASAKR U RIBNIKARU Izrečena presuda roditeljima dječaka ubice
-
Hronika2 dana ago
SUMNJA SE NA SRMZAVANJE! Pronađeno tijelo muškarca u Srpskoj
-
Hronika6 sati ago
Umrle BLIZNAKINJE STARE MJESEC DANA povrijeđene u teškom udesu kod Novog Sada
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆEV PUT KA “BOLJOJ BUDUĆNOSTI”! Nakon pominjanja go*ana ZATVORIO BOLNICU U MILIĆIMA (FOTO)