Region
Ulazak Hrvatske u Šengen dobra vijest i za BiH

Uprkos najavama iz Austrije da bi zbog problema s ilegalnim migracijama mogla blokirati ulazak Hrvatske u šengensku zonu, posljednje izjave iz Beča pokazuju da do takvog raspleta ipak neće doći.
Većina analitičara sada očekuje da će 8. decembra, na samitu ministara pravde i unutrašnjih poslova EU, pod češkim predsjedavanjem, ulazak Hrvatske u Šengen biti potvrđen i da će na snagu stupiti od januara naredne godine.
Ukoliko se ovo potvrdi u praksi, to će biti dobra vijest i za BiH, jer će, osim što će građani BiH imati jedno granično zaustavljanje manje na putu ka zapadnoj Evropi, konačno biti otklonjene posljednje prepreke za početak izgradnje graničnog prelaza na hrvatskoj strani kod novog mosta na Savi ka autoputu Zagreb – Beograd. Podsjećanja radi, “Nezavisnim” je u više navrata od strane izvora iz Evropske komisije objašnjeno da izgradnja graničnog prelaza neće početi dok Hrvatska ne uđe u Šengen i dok se sistem malo ne “uhoda”, ali da to ne bi trebalo spriječiti završetak radova na graničnom prelazu do kraja godine. Tada, međutim, nije bilo ni govora o tome da bi moglo doći do odgađanja ulaska Hrvatske u Šengen.
Adelajl Volfl, novinarka austrijskog “Standarda” i dopisnica lista za naš region, za “Nezavisne” ocjenjuje da njena zemlja neće blokirati Hrvatsku.
– Ulazak Hrvatske u šengenski prostor je u svakom slučaju u interesu mnogih građana EU, jer ne bi željeli da uoči ljetnih godišnjih odmora, kada mnogi od njih putuju u Hrvatsku, moraju satima da čekaju na slovenačko-hrvatskoj granici – kaže ona.
Volflova je objasnila da je konfuzija zbog moguće blokade Hrvatske nastala kada je Gerhard Karner, ministar unutrašnjih poslova Austrije, prije dvije sedmice izjavio da je protiv bilo kakvog proširenja šengenske zone. Njegov argument je da ne funkcioniše zaštita spoljnih granica EU, jer je ove godine više od 90.000 azilanata zatražilo azil u Austriji, a radi se o zemlji usred EU”, objašnjava ona.
Međutim, nakon toga je Karl Nehamer, austrijski kancelar, u Zagrebu ipak dao objašnjenje da se njegova zemlja neće protiviti ulasku Hrvatske u Šengen, jer, kako kaže Volflova, smatra da se Hrvatska ponaša korektno.
– Nehamer se, međutim, veoma kritično izjasnio o pristupanju Šengenu Bugarske i Rumunije, zemalja koje već deceniju čekaju da uđu u Šengen. I Švedska i Holandija su kritične prema ulasku Bugarske i Rumunije. U Austriji se, međutim, prije svega radi o unutrašnjopolitičkoj računici, gdje se pokušava prikupiti koji poen na čvrstom stavu prema migracijama – objasnila nam je ona.
U Evropskoj komisiji su nas uputili na zvaničan stav te institucije, koja smatra da su sve tri zemlje – i Hrvatska, i Bugarska, i Rumunija – spremne u potpunosti da učestvuju u Šengenu.
– Godinama su ove zemlje članice značajno doprinosile dobrom funkcionisanju šengenskog prostora, uključujući i vrijeme tokom pandemije i ovo nedavno, kada smo postali suočeni s posljedicama bez presedana usljed rata u Ukrajini – kažu oni.
Tvrde da će šengensko područje biti sigurnije ako ove tri zemlje budu primljene, a time će se ujedno, kako kažu, dodatno proširiti područje slobodnog kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala.
Što se tiče Hrvatske, ističu da je evaluacija hrvatske spremnosti za Šengen trajala od 2016. do 2020. i da je u decembru 2021. to potvrđeno u Savjetu EU.
Nezavisne
Region
REAGOVALA AMBASADA SRBIJE U AMERICI! “Netačne tvrdnje Helšinske komisije, važni su svi elementi Dejtona”

Ambasada Srbije u SAD saopštila je da Srbija odlučno odbacuje svaku optužbu ili insinuaciju da je postupala suprotno interesima regionalnog mira i stabilnosti, reagujući na tvrdnje Helsinške komisije u kojima se osuđuju nedavne navodne, “destabilizujuće i secesionističke akcije predsednika Republike Srpske Milorada Dodika”, navodeći da su one omogućene podrškom Rusije i Srbije.
U saopštenju objavljenom na platformi Iks, navodi se da su tvrdnje Helsinške komisije činjenično netačne i da je Srbija bila, i ostaje, jedan od najkonzistentnijih i najlojalnijih pobornika stabilnosti, dijaloga i saradnje na Zapadnom Balkanu.
“Kao potpisnica i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, Srbija je tokom godina odgovorno i uzdržano ispunjavala svoje obaveze i to čini i danas, uvijek se zalažući za očuvanje mira i integriteta okvira sporazuma. Srbija i dalje nedvosmisleno podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Istovremeno, naglašavamo značaj poštovanja svih elemenata Dejtonskog sporazuma, uključujući ustavne nadležnosti dve entitetske jedinice BiH i prava njena tri konstitutivna naroda, uključujući i prava Republike Srpske. Ovo nisu apstraktni principi, već pravno obavezujući temelji za upravljanje državom i njenu dugoročnu stabilnost”, navodi se u saopštenju.
Region
BLIŽI SE IZBOR NOVE VLADE: Vučić danas saopštava ko će biti novi mandatar

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će danas saopštiti ko će biti novi mandatar.
Uopticaju su dva imena od kojih je jedno nestranačka ličnost.
Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je da su oba kandidata konkurentna i da mogu da dobiju mandat od predsjednika Republike.
Vučević je rekao da je bilo više imena za novog mandatara, ali da je izbor sužen na dva imena ističući da oba zaslužuju pažnju i povjerenje, ali da ne može da govori o njihovim imenima jer, kako kaže, nije fer prema članovima Predsjedništva i Glavnog odbora.
On je istakao da je veoma izazovno za budućeg mandatara kratko vrijeme za formiranje kabineta, odnosno izbor vlade, i dodao da se radi o danima.
Vučević smatra i da ne bi bilo dobro da rasprava bude na Veliki petak ili Veliki četvrtak, a to kada će biti zakazana sjednica Skupštine Srbije, kako kaže, zavisi od dogovora predsjednice parlamenta i novog mandatara.
– Mislim da smo mnogo bliže izboru nove vlade, ali ne mogu da isključim mogućnost da će se ići u pravcu izbora u slučaju da se ne postigne dogovor i da mandatar ne može da zaključi cijelu priču u smislu postavljanja čitavog kabineta, odnosno vlade – rekao je Vučević.
Kako je rekao, da se u politici apsolutno isključe izbori kao opcija, nekorektno je i netačno.
On je istakao da budući mandatar nema lak zadatak i da nije jednostavno da se za sedam, osam ili 10 dana pripremi ekspoze, kabinet, i da javnost Srbije i narodne poslanike obavijesti svakako šta će biti u fokusu politike, navodi “24Sedam”.
Region
PRONAĐEN nestali dječak u Zemun polju, poznato u KAKVOM JE STANJU

Dječak Ilija Matić (12) koji je nestao sinoć na teritoriji Zemun polja, nakon višečasovne potrage pronađen je živ i zdrav, saznaje “Blic”.
“Dečak je svestan i u dobrom stanju”, potvrdio je otac dječaka za “Blic”.
Inače, Ilija je ranije danas snimljen nadzornim kamerama na jednoj privatnoj kući, prenosi “b92”.
-
Banjaluka3 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika3 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika3 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Region3 dana ago
VULIN “U Srbiji ne bi bilo obojene revolucije DA SMO UVELI SANKCIJE RUSIJI”
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD-ova “GENIJALNA” ideja! Preduzeće za naplatu parkinga u Banjaluci novi način za JOŠ JEDNU PLJAČKU!
-
Politika2 dana ago
CRNADAK O NOVIM SANKCIJAMA “Da li je trojka Dodik-Višković-Stevandić shvatila poruku?”