Connect with us

Politika

ULIJEVANJE STRAHA biračima ili SPREČAVANJE IZBORNIH PREVARA: Tužioci na dan izbora dežuraju s inspektorima SIPA

Najava da će Tužilaštvo Bosne i Hercegovine aktivno učestvovati u izbornom procesu, kako u kampanji, tako i na dan izbora, podijelila je političare u BiH.

I dok jedni u tome ne vide ništa sporno, drugi smatraju da je riječ o „ulijevanju straha“ i „pokazivanje mišića“ političarima.

Vršilac dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanko Kajganić je, naime, prošle sedmice najavio da će na dan izbora rasporediti tužioce u regionalnim sjedištima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Tuzli, koji će dežurati i biti u mogućnosti da se angažuju na bilo koju prijavu koja se tiče izvršavanja krivičnog djela.

– Kako bi se adekvatno reagovalo na potencijalna krivična djela na biralištima, 2. oktobra u regionalnim centrima SIPA dežuraće i tužioci Tužilaštva BiH, koji će odmah da izađu na teren i rade uviđaje – istakao je Kajganić.

Njegova izjava naišla je na negodovanje pojedinih političara, a najoštriji je bio srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, koji je poručio da najava Tužilaštva BiH da na dan izbora u pojedinim gradovima rasporedi tužioce radi provjere pojava eventualnih izbornih prevara “nije usmjerena na obezbjeđivanju fer izbora već na ulijevanja straha”.

Dodik je rekao da to prvi put čuje, ali je istakao da se zalaže da se poštuju najviši standardi koji važe u Evropi, istovremeno navodeći primjer izbora u SAD (2020. godine) gdje “nema čega nije bilo”.

Da li je angažovanje tužilaca “ulijevanje straha” ili ulijevanje povjerenja biračima da će izbori biti fer i pošteni?

– Ako je cilj svima da izbori prođu na zakonom propisani način, onda nema govora o uliijvanju straha – kaže za Srpskainfo Vehid Šehić iz Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”.

On podsjeća da je ranije predlagao da se na dan izbora u svim tužilaštvima u BiH odredi dežurni tužilac.

Šehić dodaje da u svim policijskim upravama postoje operativni štabovi vezano za izbore, ali da mnoge stvari mogu da preduzmu tek sa odobrenjem tužioca, ukoliko postoji sumnja da postoji neko krivično djelo na određenom biračkom mjestu.

– Ovo je jako dobro i to nije samo praksa u BiH. Imate takvu praksu i u nekim drugim državama, a negodovanje političkih stranaka me apsolutno ne interesuje, iz prostog razloga jer se ovim pokušava zaštiti interes građana birača, odnosno poštivanje njihove izborne volje – ističe Šehić.

On kaže da razlog više zašto trebaju tužioci jeste činjenica da je, na primjer, Tužilaštvo u Brčko Distriktu na prošlim izborima otvorilo mnoge istrage, podiglo i optužnice koje su potvrđene i završene osuđujućim odlukama.

Šehić ističe da se drugačije ne mogu u ovoj državi organizovati izbori zbog ponašanja dijela političkih subjekata koji ne biraju sredstva da dođu do glasa na izborima.

– Smatram da je to dobra mjera upozorenja. Neka rade pošteno i članovi biračkih odbora i političke stranke, pa onda neće biti nikakvih problema ni sa radom tužilaca. Ne vidim razlog zašto je to pritisak. Mnogi politički subjekti kroz svoju kampanju vrše pritisak na građane i na taj način ih tjeraju da glasaju protiv svoje izborne volje – naglašava Šehić.

Politika

MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

 

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.

“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.

Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.

Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.

“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.

Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.

“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.

“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.

Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.

Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.

Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.

Nastavi čitati

Politika

ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.

Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.

Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.

Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.

Nastavi čitati

Aktuelno