Connect with us

Hronika

USVOJENA REZOLUCIJA o spriječavanju nasilja nad ženama! “Isto boli kad udari POSLANIK, BRAVAR, zidar ili MINISTAR”

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BIH juče je jednoglasno uvojio Rezoluciju o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH.

Na hitnost usvajanja ove Rezolucije ukazivali su brojni nesrećni brojevi među kojima je i podatak da je samo tokom 2019. godine u BiH ubijeno 12 žena.

Takođe ovog ljeta javnost je svjedočila premlaćivanju radnice hotela u Jablanici, monstruoznom ubistvu u Gradačcu, u Živinicama je ubijena žena, a u Bijeljini skoro na smrt izbodena.

Ipak i pored svih strahota koje su prošle žene u BiH za koje javnost zna, a stručnjaci ističu da je mnogo veći broj onih koje se ne usuđuju prijaviti nasilje, Rezolucija koja je juče usvojena dugo je čekala da dođe na dnevni red.

Usvajanje Rezolucije trebalo bi da bude temeljna promjena na bolje, jer je dosadašnja praksa pokazala da sudovi izriču blage kazne, a nasilnicima doprinosni i nedovoljan broj policajaca na broj stanovnika. Nedovoljno se sarađuje i sa nevladinim organizacijama.

Dešavalo se i da umjesto da nasilnik bude izmješten iz stana, žene i djeca se izmještaju ukoliko imaju sreću da u njihovom gradu postoji sigurna kuća.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Branislav Borenović je poručio da usvajanje Rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH ima za cilj suštinsko vraćanje povjerenja u institucije ovog društva, ali se dotakao i slučaja ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca koji se suočava s optužbama za nasilje nad suprugom.

“Cilj konkretnog provođenja rezolucije je prelazak sa deklarativnog traženja na suštinsko vraćanje povjerenja u institucije ovog društva, poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta BiH su pokrenuli inicijativu za smjenu aktuelnog ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH”, rekao je Borenović.

Poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Mira Pekić poručila je da svi moramo da budemo podrška i zaštita ženama žrtvama nasilja.

“Naša odgovornost je velika i naša podrška mora biti jasna, nedvosmislena i jednostavna, sa jasnim i preciznim kaznenim odredbama za nasilnika. Sistem mora reagovati na prvi poziv žene, jer ako reakcija izostane, žena može odustati od traženja zaštite sistema, što može dovesti do tragičnih posljedica”, rekla je Pekićeva.

Ističe da se femicid može tretirati na dva načina – kao posebno krivično djelo ili da bude poseban oblik teškog ubistva. Imamo i slučajeve, ističe Pekićeva, vrlo obrazovanih žena i muškarca koji smatraju da “jedna modrica, gurkanje ili šamar i nisu neko nasilje“.

“Jesu nasilje! Mi toga imamo i unutar sistema. Isto boli kad udari poslanik, bravar, zidar, učitelj ili ministar. Ista je odgovornost, ista je težina. Naša je odgovornost da mijenjamo svijest o tome da je danas normalno biti nasilnik”, navela je Pekićeva.

Smjena Staše Košarca?

Paralelno sa usvajanjem Rezolucije, predsjedavajućem Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH grupa od 11 parlamentaraca uputila je pismo. U njemu traže pokretanje smjene ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca (SNSD) u Savjetu ministara BiH zbog nasilja nad bivšom suprugom.

Jedanaest potpisnika inicijative su Mira Pekić, Jasmin Emrić, Vlatko Glavaš, Aida Baručija, Branislav Borenović, Mladen Bosić, Elvisa Hodžić, Nenad Grković, Šerif Špago, Darko Babalj i Safet Kešo.

Oni smatraju da Staša Košarac zbog povezivanja sa porodičnim nasiljem nije moralno prihvatljiv da bude na čelu Ministarstva i da vrši funkciju zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

Podsjećamo, Sanja Stanković, bivša supruga Staše Košarca, prije tri godine je optužila tadašnjeg supruga za porodično nasilje ukazujući na agoniju koju s djecom proživljava u svom domu.

Feministkinje nisu potpisale smjenu Košarca?

Sabina Ćudić, potpredsjednik Naše stranke i zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, 2016. godine je pokrenula inicijativu za uvođenje Hrabrog telefona, putem kojeg će roditelji i djeca moći anonimno prijavljivati slučajeve vršnjačkog nasilja Ministarstvu obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo.

Ipak kada je u pitanju slučaj Staše Košarca, Ćudićeva se našla na listi koju još čine Rejhana Dervišević, Mia Karamehić Abazović i Ermina Salkičević Dizdarević, a koje smatraju da smjena Košarca zbog nasilja nad suprugom nije potrebna.

Aleksandra Pandurević, bivši poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, komentarišući ovaj slučaj uputila je čestitku Aidi Baručiji koja je potpisala pismo za smjenu Košarca, a ženama koje nisu potpisale je poručila da više nikada ne progovaraju o nasilju i femicidu.

“Baručija je jedina koja je pokazala da je čovjek. A ove četiri dame, više nikada da ne progovore o femicidu i nasilju nad ženama jer su danas pokazale šta o tom zaista misle i koliko im nedostaje empatije. Dok žene štite nasilnike, boljitka neće biti”, naglasila je Pandurevićeva.

Kako je Sanja Vulić branila stranačkog kolegu Košarca?

Parlamentarci koji su potpisali pismo za prijedlog smjene Staše Košarca su u prilogu izdvojili niz novinskih tekstova u kojima je Sanja Stanković detaljno govorila u porodičnom nasilju, kao i nespremnosti nadležnih institucija da je zaštite od njenog bivšeg muža Staše Košarca.

U prilogu se nalazi i odgovor Sanje Stanković na istup poslanika SNSD-a u PD PS BiH Sanje Vulić koja je prije tri mjeseca na uvredljiv način branila svog stranačkog kolegu Košarca od optužbi za porodično nasilje.

“Dosta je više da slušamo o tim starim temama nasilja koje su iskonstruisane i napravljene u kuhinji pojedinih aktera”, kazala je tom prilikom Sanja Vulić i upitala: “Šta je razlog za taj plač i suze?”.

U pismu upućenom parlamentarcima u BiH, Sanja Stanković je upitala “ko je Sanji Vulić dozvolio da određuje ko je nasilnik a ko ne”?

Bivša Košarčeva supruga je još jednom bila beskompromisna: “Da, živjela sam s nasilnikom i obratila sam se zbog toga policiji Republike Srpske i to više puta. Obraćala sam se i drugim zvaničnicima Republike Srpske”. 

Nažalost, nasilja nad ženama ima svuda ali u BiH je široko prihvaćeno.

Prema istraživanju OESC-a iz 2019. godine, procjenjuje se da je 640.000 od oko 1,6 miliona žena doživjelo nasilje, dakle više od svake treće žene. Prema istraživanju, 74 posto ljudi u zemlji se slaže sa ovim stavom: “Važno je da muškarac pokaže svojoj partnerki ko je šef.” A 72 odsto vjeruje da je “nasilje u porodici privatna stvar i da se s njim treba baviti unutar porodice”.

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Mirna Savić Banjac više je puta naglašavala da se hitno mora donijeti Zakon o sprečavanju femicida, a u svjetlu posljednjih dešavanja u Bosni i Hercegovini u kojima su žrtve žene.

“Napravili su Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i Zakon o zaštiti nasilja nad ženama. Nacrt bio u skupštini, usvojen i tu je femicid. Suština je da je dobro definisan, ali da nema sankcije. I to je onda veliki problem, jer trebamo dobiti zakon koji može da se primjenjuje u praksi”, rekla je Savić Banjac.

Ovaj stav Savić Banjac je izložila u Narodnoj skupštini, a njenog su mišljenja i brojne relevantne organizacije i pojedinci.

“Insistiraćemo da se femicid kažnjava ne manje od teškog ubistva. To je ključ. Vidjećemo kad dođe prijedlog zakona šta će uraditi”, poručila je Savić Banjac.

Kada je u pitanju jučerašnje usvajanje Rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH, Savić Banjac poručuje da je svaka inicijativa poželjna.

“Svaka inicijativa je poželjna i pozitivno je usvajanje ovakve Rezolucije, međutim, po rastu femicida očigledno je da se ovim problemom moramo baviti još mnogo ozbiljnije i brže. Ni sadašnji zakoni se u praksi često ne poštuju i kada se već bavimo ovom temom, ona mora obezbijediti uslove da funkcioniše u praksi”, rekla je Savić Banjac.

Što se tiče slučaja ministra Košarca, ona dodaje da nijedan nasilnik ne smije biti zaštićen, te da politička moć, uticaj, porijeklo, novac, ugled i status ništa ne mijenjaju.

“Nasilnik je nasilnik i u skladu s tim mora da odgovora”, zaključila je Savić Banjac.

Hronika

TUŽILAŠTVO BiH PODIGLO OPTUŽNICU protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića Osmice

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i zaposlene u Tužilaštvu BiH. Tužilaštvo BiH podiglo je i poslalo Sudu na potvrđivanje optužnicu protiv Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora OSA-e, potvrđeno je Raport.

Oni su optuženi u aferi “Prisluškivanje”. Hapšeni su u decembru 2023.godine i u pritvoru proveli tri mjeseca. Odlukom Suda BiH brane se sa slobode uz mjere zabrane. Optužnica je Sudu dostavljena iza 15 sati.

Debevec je prije nekoliko dana o čemu je pisao Raport ispitan u Tužilaštvu BiH.

Osmica i Debevec sumnjiče za zloupotrebe položaja, uništavanje dokaza o nelegalnom prisluškivanju, lažno predstavljanje te primanje mita.

Tužilaštvo BiH je navelo da je uništeno 60 akata vezanih za prisluškivanje i da je sve rađeno u kući jedne radnice Suda. Ranko Debevec je optužen, između ostalog, i da je počinio krivično djelo “povreda ravnopravnosti polova”, jer je, prema navodima Tužilaštva BiH, “proganjao pratio i prijetio radnici Suda BiH koja je odbijala da bude s njim u vezi nakon sto su prije toga imali avanturu.

Radi se u službenici V.M (identitet poznat Raportu). Optužen je i službenik Suda Milisav Pijuk, koji je s Debevcem pratio službenicu, izigravajući agenta OSA-e.

Tužiteljica Bojana Jolović je na ročištu tvrdila da je Debevec iz pritvora zvao jednu radnicu Suda BiH da iz njegovog kabineta iznese Knjigu evidencija u kojoj su sadržani tajni podaci.

“Iskaz svjedoka Trifka Buhe, radnika OBA-e, potvrđuje da on kao šef operacije nije bio upoznat s mjerama prisluškivanja sudija, niti je ikada potpisao ijedan nalog”, kazala je Jolović.

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i radnike Tužilaštva BiH. Radi se o najmanje četiri osobe.

Prema dostavljenim dokazima, u koje je Raport imao uvid, Mehmedagić je tokom 2022. godine naložio uništenje svih podataka, između ostalog i uništenje naloga Suda BiH.

Istraga protiv Debevca proširena je i na primanje dara za trgovinu utjecajem. Riječ je o vozilu koje mu je poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH, ali i sata vrijednog 15.000 KM koji mu je poklonio bjegunac od pravosuđa Hrvatske Zdravko Mamić.

Kada je u pitanju Osmica, on je optužen i za nezakonito izdavanje počasnih iskaznica OSA-e.

(Raport)

Nastavi čitati

Hronika

ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.

Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.

“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.

Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.

“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.

Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.

Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.

“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.

I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.

Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.

“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.

Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.

Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.

Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.

Nastavi čitati

Hronika

PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.

– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.

Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.

– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.

Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.

Nastavi čitati

Aktuelno