Connect with us

Hronika

USVOJENA REZOLUCIJA o spriječavanju nasilja nad ženama! “Isto boli kad udari POSLANIK, BRAVAR, zidar ili MINISTAR”

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BIH juče je jednoglasno uvojio Rezoluciju o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH.

Na hitnost usvajanja ove Rezolucije ukazivali su brojni nesrećni brojevi među kojima je i podatak da je samo tokom 2019. godine u BiH ubijeno 12 žena.

Takođe ovog ljeta javnost je svjedočila premlaćivanju radnice hotela u Jablanici, monstruoznom ubistvu u Gradačcu, u Živinicama je ubijena žena, a u Bijeljini skoro na smrt izbodena.

Ipak i pored svih strahota koje su prošle žene u BiH za koje javnost zna, a stručnjaci ističu da je mnogo veći broj onih koje se ne usuđuju prijaviti nasilje, Rezolucija koja je juče usvojena dugo je čekala da dođe na dnevni red.

Usvajanje Rezolucije trebalo bi da bude temeljna promjena na bolje, jer je dosadašnja praksa pokazala da sudovi izriču blage kazne, a nasilnicima doprinosni i nedovoljan broj policajaca na broj stanovnika. Nedovoljno se sarađuje i sa nevladinim organizacijama.

Dešavalo se i da umjesto da nasilnik bude izmješten iz stana, žene i djeca se izmještaju ukoliko imaju sreću da u njihovom gradu postoji sigurna kuća.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Branislav Borenović je poručio da usvajanje Rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH ima za cilj suštinsko vraćanje povjerenja u institucije ovog društva, ali se dotakao i slučaja ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca koji se suočava s optužbama za nasilje nad suprugom.

“Cilj konkretnog provođenja rezolucije je prelazak sa deklarativnog traženja na suštinsko vraćanje povjerenja u institucije ovog društva, poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta BiH su pokrenuli inicijativu za smjenu aktuelnog ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH”, rekao je Borenović.

Poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Mira Pekić poručila je da svi moramo da budemo podrška i zaštita ženama žrtvama nasilja.

“Naša odgovornost je velika i naša podrška mora biti jasna, nedvosmislena i jednostavna, sa jasnim i preciznim kaznenim odredbama za nasilnika. Sistem mora reagovati na prvi poziv žene, jer ako reakcija izostane, žena može odustati od traženja zaštite sistema, što može dovesti do tragičnih posljedica”, rekla je Pekićeva.

Ističe da se femicid može tretirati na dva načina – kao posebno krivično djelo ili da bude poseban oblik teškog ubistva. Imamo i slučajeve, ističe Pekićeva, vrlo obrazovanih žena i muškarca koji smatraju da “jedna modrica, gurkanje ili šamar i nisu neko nasilje“.

“Jesu nasilje! Mi toga imamo i unutar sistema. Isto boli kad udari poslanik, bravar, zidar, učitelj ili ministar. Ista je odgovornost, ista je težina. Naša je odgovornost da mijenjamo svijest o tome da je danas normalno biti nasilnik”, navela je Pekićeva.

Smjena Staše Košarca?

Paralelno sa usvajanjem Rezolucije, predsjedavajućem Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH grupa od 11 parlamentaraca uputila je pismo. U njemu traže pokretanje smjene ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca (SNSD) u Savjetu ministara BiH zbog nasilja nad bivšom suprugom.

Jedanaest potpisnika inicijative su Mira Pekić, Jasmin Emrić, Vlatko Glavaš, Aida Baručija, Branislav Borenović, Mladen Bosić, Elvisa Hodžić, Nenad Grković, Šerif Špago, Darko Babalj i Safet Kešo.

Oni smatraju da Staša Košarac zbog povezivanja sa porodičnim nasiljem nije moralno prihvatljiv da bude na čelu Ministarstva i da vrši funkciju zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

Podsjećamo, Sanja Stanković, bivša supruga Staše Košarca, prije tri godine je optužila tadašnjeg supruga za porodično nasilje ukazujući na agoniju koju s djecom proživljava u svom domu.

Feministkinje nisu potpisale smjenu Košarca?

Sabina Ćudić, potpredsjednik Naše stranke i zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, 2016. godine je pokrenula inicijativu za uvođenje Hrabrog telefona, putem kojeg će roditelji i djeca moći anonimno prijavljivati slučajeve vršnjačkog nasilja Ministarstvu obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo.

Ipak kada je u pitanju slučaj Staše Košarca, Ćudićeva se našla na listi koju još čine Rejhana Dervišević, Mia Karamehić Abazović i Ermina Salkičević Dizdarević, a koje smatraju da smjena Košarca zbog nasilja nad suprugom nije potrebna.

Aleksandra Pandurević, bivši poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, komentarišući ovaj slučaj uputila je čestitku Aidi Baručiji koja je potpisala pismo za smjenu Košarca, a ženama koje nisu potpisale je poručila da više nikada ne progovaraju o nasilju i femicidu.

“Baručija je jedina koja je pokazala da je čovjek. A ove četiri dame, više nikada da ne progovore o femicidu i nasilju nad ženama jer su danas pokazale šta o tom zaista misle i koliko im nedostaje empatije. Dok žene štite nasilnike, boljitka neće biti”, naglasila je Pandurevićeva.

Kako je Sanja Vulić branila stranačkog kolegu Košarca?

Parlamentarci koji su potpisali pismo za prijedlog smjene Staše Košarca su u prilogu izdvojili niz novinskih tekstova u kojima je Sanja Stanković detaljno govorila u porodičnom nasilju, kao i nespremnosti nadležnih institucija da je zaštite od njenog bivšeg muža Staše Košarca.

U prilogu se nalazi i odgovor Sanje Stanković na istup poslanika SNSD-a u PD PS BiH Sanje Vulić koja je prije tri mjeseca na uvredljiv način branila svog stranačkog kolegu Košarca od optužbi za porodično nasilje.

“Dosta je više da slušamo o tim starim temama nasilja koje su iskonstruisane i napravljene u kuhinji pojedinih aktera”, kazala je tom prilikom Sanja Vulić i upitala: “Šta je razlog za taj plač i suze?”.

U pismu upućenom parlamentarcima u BiH, Sanja Stanković je upitala “ko je Sanji Vulić dozvolio da određuje ko je nasilnik a ko ne”?

Bivša Košarčeva supruga je još jednom bila beskompromisna: “Da, živjela sam s nasilnikom i obratila sam se zbog toga policiji Republike Srpske i to više puta. Obraćala sam se i drugim zvaničnicima Republike Srpske”. 

Nažalost, nasilja nad ženama ima svuda ali u BiH je široko prihvaćeno.

Prema istraživanju OESC-a iz 2019. godine, procjenjuje se da je 640.000 od oko 1,6 miliona žena doživjelo nasilje, dakle više od svake treće žene. Prema istraživanju, 74 posto ljudi u zemlji se slaže sa ovim stavom: “Važno je da muškarac pokaže svojoj partnerki ko je šef.” A 72 odsto vjeruje da je “nasilje u porodici privatna stvar i da se s njim treba baviti unutar porodice”.

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Mirna Savić Banjac više je puta naglašavala da se hitno mora donijeti Zakon o sprečavanju femicida, a u svjetlu posljednjih dešavanja u Bosni i Hercegovini u kojima su žrtve žene.

“Napravili su Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i Zakon o zaštiti nasilja nad ženama. Nacrt bio u skupštini, usvojen i tu je femicid. Suština je da je dobro definisan, ali da nema sankcije. I to je onda veliki problem, jer trebamo dobiti zakon koji može da se primjenjuje u praksi”, rekla je Savić Banjac.

Ovaj stav Savić Banjac je izložila u Narodnoj skupštini, a njenog su mišljenja i brojne relevantne organizacije i pojedinci.

“Insistiraćemo da se femicid kažnjava ne manje od teškog ubistva. To je ključ. Vidjećemo kad dođe prijedlog zakona šta će uraditi”, poručila je Savić Banjac.

Kada je u pitanju jučerašnje usvajanje Rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH, Savić Banjac poručuje da je svaka inicijativa poželjna.

“Svaka inicijativa je poželjna i pozitivno je usvajanje ovakve Rezolucije, međutim, po rastu femicida očigledno je da se ovim problemom moramo baviti još mnogo ozbiljnije i brže. Ni sadašnji zakoni se u praksi često ne poštuju i kada se već bavimo ovom temom, ona mora obezbijediti uslove da funkcioniše u praksi”, rekla je Savić Banjac.

Što se tiče slučaja ministra Košarca, ona dodaje da nijedan nasilnik ne smije biti zaštićen, te da politička moć, uticaj, porijeklo, novac, ugled i status ništa ne mijenjaju.

“Nasilnik je nasilnik i u skladu s tim mora da odgovora”, zaključila je Savić Banjac.

Hronika

ISTRAGA UBISTVA SAŠE KISINA! Troje osumnjičenih krivicu prebacuju sa jednog na drugo

Banjalučki Okružni sud odredio je jednomjesečni pritvor Draganu Jelači (48) iz Čelinca te Davidu Kostiću (46) i Valentini Stojanović (20) iz Laktaša koje sumnjiče za ubistvo Saše Kisina (49) iz Banjaluke, potvrđeno je “Glasu Srpske”.

Pritvor im je određen po zahtjevu Okružnog tužilaštva u Banjaluci. Osumnjičene će radnici Sudske policije Okružnog centra u Banjaluci sprovesti u Kazneno popravni zavod.

Prema nezvaničnim informacijama svo troje su u negirali krivicu i odgovornosti za smrt Kisina prebacuju jedni na druge

Jelača je ispričao da su on i ubijeni Kisin živjeli u napuštenoj kući u ulici Jovana Dučića i da su bili kao braća te je optužio Kostića i Valentinu da su pretukli Kisina.

Pomenuti dvojac za smrt Kisina krivi Jelaču.

Ovaj stravičan zločin desio se u ponedjeljak uveče u napuštenoj kući u banjalučkoj ulici Jovana Dučića. Svi osumnjičeni su bili teško pijani i zatečeni su krvave odjeće pored besvjesnog Kisina koji je prevezen u Univerzitetsko klinički centar gdje je preminuo.

Nastavi čitati

Hronika

NA ČAURI UBICE IZ “RIBNIKARA” nađen DNK majke! Ona odbrusila “Pustite mašti na volju”

U Višem sudu u Beogradu majka djgečaka koji je u OŠ Vladislav Ribnikar počinio masakr, M. K. negirala je krivicu i izazvala gnjev roditelja koji su riječima “ne mogu da slušam literarne radove” i “dosta je bilo laži” komentarisali njeno izlaganje.

M. K., majka dječaka ubice koja je juče pred višim sudom u Beogradu negirala krivicu i pokušala da kaže kako joj je žao zbog masakra koji je njen sin 3. maja prošle godine počinio u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” na Vračaru, šokirala je sve pristune u sudnici svojim odgovorom otkud njen DNK na čauri pronađenoj u učionici istorije u kojoj je maloljetni ubica pucao u djecu iz razreda u koji je išao.

– Pustite mašti na volju – arogantno je M. K. dala odgovor na konkretno pitanje, ne želeći time da otkrije na koji način je jak biološki materijal ostavila na čauri, pa tako ni da li su tačne spekulacije koje su se provlačile kroz javnost, da je lično punila oružje.

Angelina preminula na dan suđenja

Angelina Aćimović na jučerašnji dan prije tačno godinu dana izgubila je bitku za život u Dječjoj klinici u Tirškovoj. Djevojčica koja je teško ranjena 3. maja u učionici, punih 12 dana borila se život.

Inače, majka dječaka ubice je po profesiji stručnjak za DNK i vještačila je i davala stručno mišljenje u brojnim sudskim predmetima.

Optužnicom Višeg javnog tužilaštva u Beogradu na teret joj je stavljeno krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i municije.

– Na početku svog izlaganja, odnosno iznošenja odbrane, pokušavala je kao i njen suprug V. K. na prethodnim suđenjima da glumi žrtvu i pokazuje saosećajnost sa članovima porodica ubijene dece, radnika obezbeđenja. Za sudskom govornicom je čak izjavila saučešće, ali koliko su u njenim rečima roditelji koji su izgubili najmilije osetili iskrenost najbolje svedoči to što je jedan od očeva na glas rekao “ne mogu da slušam ove literarne radove”, ustao i napustio sudnicu – otkrio je izvor Kurira.

Jedan za drugim, iz sudnice su tokom njenog izlaganja izašli otac ubijene Angeline Aćimović, Anđelko, kao i očevi Andriane Dukić, Dane Dukić i Mare Anđelković, Branko Anđelković.

Iako nisu željeli da govore o razlozima napuštanja sudnice samo pola sata pošto je počelo izlaganje majke dječaka ubice, naš izvor otkriva da su bili ogorčeni zbog toga što majka kao i njen muž prethodno, pokušavaju da potpuno odbace bilo kakvu krivicu za najjeziviji zločin u istoriji Srbije koji je počinio njihvo trinaestogodišnji sin.

Roditelji traže odgovore, ali ih ne dobijaju

Oni koji su imali snage da ostanu da prate, iz sudnice su izašli uzrujani. Advokatica Zora Dobričanin Nikodinović, koja je zastupnik porodica, rekla je po završetku posljednjeg suđenja da je atmosfera bila teška za sve oštećene.

– Blago svima koji nisu u sudnici jer je atmosfera mučna i teška. U toku je iznošenje odbrane okrivljene, što će se nastaviti i na narednom ročištu. Teško kad sa jedne strane imate porodicu dečaka koji je odgovoran za ubistva, a sa druge roditelje ubijene, ranjene dece, sestru Dragana Vlahovića koji traže odgovore na pitanja, a ne dobijaju ih – rekla je advokatica nakon suđenja.

Osim mučne teške atmosfere u sudnici za sve oštećene, jučerašnje suđenje je navodno obilježila i burna rasprava advokata koji brane roditelje dječaka ubice i tužilaca koji zastupaju optužnicu.

– Posle iznošenja odbrane majke dečaka ubice, advokati su joj postavljali pitanja ali su dvojica tužilaca protestvovala zbog toga što joj kroz pitanja sugerišu da daje odgovore drugačije od onoga što je rekla u odbrani, a odnosi se na deo njene odbrane o vežbanju gađanja dečaka u streljani u koju ga je otac vodio – objašnjava sagovornik Kurira.

Tužioci su, kako dodaje nekoliko puta intervenisali zbog nezakonitih pitanja odbrane, ali i sami roditelji ubijene Eme Kobiljski.

– Roditelji Eme Kobiljski ostali su u sudnici, ali u jednom trenutku ni oni nisu mogli da ostanu mirni na ono o čemu su majka i njeni branioci govorili, pa su dobacili: “Dosta više s lažima” – otkriva taj sagovornik.

Podsjetimo, prethodno je i otac dječaka ubice negirao krivicu a tokom izlaganja je navodno insistirao na tome da su “oni ugledna porodica” i da on ne treba da ide “na robiju za nešto što nije uradio”.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. maj kada bi majka dječaka ubice trebalo da nastavi da odgovara na pitanja roditelja nastradalih i ranjenih, pošto je na pitanja njihovih advokata, zastupnika, odbila da da odgovore.

Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

ZBOG PLAČKE VRIJEDNE DVA MILIONA, uhapšen Gruzijac!

Policija je u okviru istrage otimanja dva miliona maraka od Banjalučanke J. Š. koja trguje devizama uhapsila jednu osobu s područja Gruzije koja se može povezati sa ovim slučajem, saznaje “Glas Srpske”.

Prema našim informacijama ovo krivično djelo počinila je dobro organizovana grupa koja je tokom bijega promijenila više vozila. Dio njih je pobjegao u pravcu Doboja, a sumnja se da su neki čak otišli iz BiH.

Istražioci su do sada otkrili i rute kojima su bježali lopovi, a pronađena su i dva vozila za koja se sumnja da su koristili.

Radi se o ”seatu” koji je otkriven u naselju Sunce, te ”audiju” koji je otkriven u naselju Paprikovac.

– Lopovi su nakon pljačke otišli prema naselju Sunce, a zatim su bježali prema Zalužanima gdje su, po svemu sudeći, krenuli da otvaraju ukradene torbe. U jednoj od njih su pronašli mobilni telefon koji je vlasnica prethodno sakrila. Signal tog telefona je ugašen na baznoj stanici u Zalužanima. Daljim operativnim radom se došlo do informacija i dokaza da su pljačkaši pobjegli u Doboj – rekao je izvor blizak istrazi.

Banjalučanka J.P. napadnuta je utorak uveče ispred svoje kuće u banjalučkoj ulici Relje Kneževića. Lopov joj je prišao s leđa dok je bila na kućnom pragu te joj istrgao torbe u kojima je navodno bilo oko dva miliona maraka i pobjegao.
Glas

Nastavi čitati

Aktuelno