Politika
Utakmica Dodik – Trivić, DRUGO POLUVRIJEME: Kakav će biti rasplet izbora za predsjednika Republike Srpske

U SNSD i partnerskim strankama smatraju da su izbori završena priča i da je Milorad Dodik novi predsjednik Republike Srpske, ali opozicija protestuje, jer je, kako tvrde, njihova kandidatkinja za predsjednicu RS, Jelena Trivić, pokradena i to „na organizovan mafijaški način“.
Da li će, danima nakon što su građani glasali, u utakmici Dodik Trivić uslijediti „drugo poluvrijeme“?
Za sada je jasno jedino da će o tome odlučiti Centralna izborna komisija BiH, ali tek nakon što prebroji sve glasove.
Prigovori
Kako objašnjava Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije ”Pod lupom” i bivši član Centralne izborne komisije BiH, tek kada CIK objavi kompletne preliminarne rezultate počinju da teku rokovi za ulaganje prigovora.
Svi subjekti mogu da podnesu prigovor, ako smatraju da je bilo kršenja Izbornog zakona. Ja ne znam kakvu će odluku donijeti CIK; to zavisi od predočenih dokaza, ali ako CIK otvori postupak, moraće provjeriti sve što je prijavljeno, te po službenoj dužnosti provjeriti i neke druge slučajeve, u kojima ima indicija da su se desile nepravilnosti – objašnjava Šehić.
Ključno je to što će CIK prvo utvrditi da li otkrivene i dokazane nepravilnosti na spornim biračkim mjestima mogu uticati na konačni rezultat izbora.
– Ako mogu uticati na rezultat, zakon nalaže poništavanje glasanja na pojedinim biračkim mjestima, s tim da se na tim mjestima izbori ponavljaju – kaže Šehić.
Ukoliko se ispostavi da glasanje na spornim biračkim mjestima ne može uticati na konačni rezultat „utakmice“, odgovorni će biti kažnjeni, ali se izbori neće ponavljati.
Ponavljanje glasanja
Teško je očekivati da bi CIK mogao poništiti glasanje u cijeloj Republici Srpskoj, što je jedan od zahtjeva opozicije, ali mnogi analitičari smatraju da bi moglo biti ponavljanja glasanja u pojedinim lokalnim zajednicama, koje su javnosti od ranije poznate po izbornim ujdurmama.
S takvim je stavom saglasan i politikolog Darko Kuzmanović, koji tvrdi da bi neponavljanje izbora u mjestima gdje su nepravilnosti bile očigledne bio definitivni krah i za demokratiju i za građanska prava ljudi koji žive u Srpskoj.
Nisam siguran da je realno očekivati da se izbori za predsjednika RS ponove na cijeloj teritoriji Srpske, ali bilo bi dovoljno da se ponove u, recimo, Doboju, Prijedoru, Zvorniku, Kozarskoj Dubici, Novom Gradu i još nekim mjestima, gde je uočen zaista veliki broj nepravilnosti – smatra Kuzmanović.
Ako se to ne desi, ističe Kuzmanović, regularnost izbora 2022. će biti upitna i godinama će se potezati i pitanje legitimnosti vlasti, kao što je bio slučaj i 2014. godine, poslije afere “Dva papka”.
Dokazi
Kuzmanović tvrdi da je i ranije na izborima bilo mnogo neregularnosti, ali da u opoziciji nije bilo volje da se izazove bilo kakva institucionalna reakcija.
– Sada su na sceni nove opozicione snage: Jelena Trivić, Milan Miličević, Draško Stanivuković, Nebojša Vukanović. Oni nisu spremni da pređu preko očigledne izborne krađe, kao što su to činili neki njihovi prethodnici – kategoričan je Kuzmanović.
Problem je međutim, što nije dovoljno imati borbene lidere, koji su “uočili nepravilnosti”, jer je najbitnije imati čvrste dokaze za izbornu krađu.
Kako navodi Vehid Šehić, sasvim je moguće da je u BiH bilo još slučajeva poput onog u Hozićima kod Novog Grada, gdje su glasački listići popunjeni i prije otvaranja biračkog mesta, ali to nije otkriveno, niti je to moguće dokazati.
– Vjerovatno je takvih slučajeva bilo, ali ako oni nisu otkriveni i dokumentovani na vrijeme, kad glasanje prođe više se ništa ne može učiniti – kaže Šehić.
SKENIRANJE JEDINO RJEŠENJE
I Kuzmanović i Šehić, kao i brojni drugi analitičari, saglasni su da je izborni proces u BiH već godinama ozbiljno kontaminiran i da je prekrajanje izborne volje birača jedan od ključnih razloga što građani ne izlaze na izbore, a onima koji kradu glasove slaba izlaznost dodatno olakšava posao. Saglasni su takođe da je jedini izlaz iz ovog začaranog kruga uvođenje novih tehnologija.
– Najvažnije je skeniranje glasačkih listića i automatsko utvrđivanje rezultata glasanja – smatra Šehić.
Kuzmanović dodaje da bi, uz to, bilo dobro uvesti dvokružni izborni sistem, čime bi se stalo u kraj trgovini biračkim odborima.
Politika
JAVNOST U DILEMI: Da li MUP i SIPA “ratuju” ili sarađuju?

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske su u četvrtak, 10. aprila, na području Banjaluke izvršili pretrese na više lokacije, te uhapsili osam osoba zbog krijumčarenja ljudi.
Međutim, svako ko je pratio dešavanja nije mogao da zaključi da li su hapšenja zajedno sproveli pripadnici MUP-a Srpske i SIPA, ili se radi o dvije odvojene, ali potpuno identične akcije, jer ni jedni ni drugi nisu željeli da potvrde međusobnu saradnju.
Naime, prvo su u jutarnjim satima federalni mediji objavili vijest da SIPA pretresa i hapsi po Banjaluci, a da im u akciji pomaže Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Ubrzo nakon toga pojedini mediji u Republici Srpskoj, pozivajući se na MUP, prenijeli su vijest da je u akciji MUP-a uhapšeno osam osoba u Banjaluci, ali tom prilikom nisu naveli da li sarađuju sa nekim drugim policijskim i bezbjednosnim agencijama.
Zato smo se odmah obratili i SIPA i MUP-u, ali smo od njih samo dobili potvrdu da je akcija u Banjaluci, ali ne i to da li sarađuju jedni sa drugima i da li se radi o istom predmetu.
Ovakvo ponašanje dvije bezbjednosne agencije iz BiH u najmanju ruku potpuno je sludilo javnost, pogotovo ako se u obzir uzme aktuelni odnos SIPA i MUP-a Republike Srpske.
Prvo, postavlja se pitanje da li je zaista na snazi Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, koji je nedavno usvojen u Narodnoj skupštini RS, a kojim se, između ostalog, zabranjuje rad SIPA na teritoriji Republike Srpske?
Ovo pominjemo iz razloga jer je ovo već treća akcija SIPA na teritoriji Srpske od kada je pomenuti zakon stupio na snagu.
Međutim, ako bismo sada pitali republičko rukovodstvo o ovom pitanju, vjerovatno bismo dobili odgovor kao i prethodnih dana – SIPA je u Srpskoj zabranjen rad i djelovanje.
Stvar su dodatno zakuvali pojedini mediji, kako u Srpskoj, tako i u FBiH.
Dok federalni više fokus stavljaju na to da SIPA djeluje uprkos zakonu iz Narodne skupštine RS, a ne konkretno na hapšenja, određeni mediji iz Srpske pečat stavljaju na to da MUP uspješno realizuje akcije, dok SIPA i njeno djelovanje u Srpskoj gotovo da i ne spominju.
Vrijedi podsjetiti i na to da je prilikom prve akcija SIPA u Srpskoj nakon usvajanja zakona predsjednik NS RS Nenad Stevandić poručio za “Nezavisne novine” da takve akcije treba potpuno razdvojiti od onoga što je Srpska usvojila kao odgovor na političku krizu u BiH i napad na tri njene najvažnije institucije, odnosno eventualnih političkih akcija SIPA.
Možda je u ovom slučaju najadekvatnija definicija – jedno se priča, drugo se radi, jer kako objasniti običnim ljudima koji zakon je u primjeni, kako neko radi, a nije mu dozvoljeno, ili možda ono ključno pitanje: Da li MUP Srpske i SIPA zaista “ratuju” ili sarađuju?
“Sluđivanje je ovdje nekako konstanta, samo je postalo još gore nakon usvajanja ovih zakona u NS RS, odnosno nakon prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske. Čuli smo i neka pojašnjenja kako je riječ o ranije započetim akcijama, kako je zabranjeno samo neustavno djelovanje tih institucija. Sve i svašta smo čuli, samo ne konkretne informacije, što sve institucije duguju javnosti”, poručuje Ljiljana Smiljanić, novinarka.
Očigledno je, dodaje, da se ništa nije promijenilo, od ponašanja institucija, pa do medija.
“Na to sve jedan portal objavi da SIPA hapsi po Banjaluci uz asistenciju MUP-a RS, svi to prenesu, pa tek onda pojedini mediji u Republici Srpskoj, uključujući i javni servis, objave da je riječ o akciji MUP-a RS. Ljudima su danas dostupne informacije iz različitih medija, preko društvenih mreža i ne znam zaista kome može ovakav način plasiranja informacija da bude prihvatljiv. Posao medija je da rade u interesu javnosti, profesionalno, i da prenose tačne informacije. Sve drugo šteti i samoj profesiji i mediju koji radi za interes pojedinaca”, poručuje Smiljanićeva za “Nezavisne novine”.
Za novinara Gorana Dakića stvari su ovdje više nego jasne.
“Narodna skupština Republike Srpske je donijela set zakona kojima se suspenduje djelovanje Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA na teritoriji Srpske. Nakon toga je predsjednik Republike Srpske rekao kako je spreman da razgovara o tim ustanovama u okvirima ustava, valjda novog. Prije i poslije toga bilo je jasno da SIPA nesmetano radi u Republici Srpskoj. Stoga su stvari više nego jasne: svi mogu da rade sve dok ne diraju Dodika i Stevandića. Viškovića ionako niko ne pominje”, kaže Dakić za “Nezavisne”.
U priči su, dodaje, neizostavni i mediji.
“Odani mediji i još odaniji novinari sada ne znaju šta će od sebe. Do juče su pisali ‘vanustavna SIPA’, a SIPA im hapsi i privodi pred nosom”, kategoričan je Dakić.
Komentarišući sve navedeno, novinar Darko Momić ističe da bi javnost oprostila i MUP-u i SIPA to što je sluđuju i što se ne zna ko od njih hapsi po Republici Srpskoj, kada bi oni “hapsile po redu, a ne po podobnosti”.
“I kada ne bi bili pod političkim uticajem, posebno MUP RS. Nije javnost ogorčena zato što je sluđuju u posljednjih mjesec i po dana, već zato što se sve policijske agencije godinama unazad prema kriminalcima ponašaju kao pecaroši prema svom ulovu koji ribu uhvate, poljube i puste. Razlika je što pecaroši krupnije ribe ne puštaju, a policajci u BiH najkrupnije ribe ne love”, navodi Momić za “Nezavisne novine”.
Politika
DODIK PORUČIO “TROJCI”: Vi ne vodite politiku, VI SAMO ŠAPUĆETE ono što vam kažu Šmit i Marfi!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da odbijanje poziva za razgovor nije stav već refleks stranaka “trojke”.
Dodik je rekao da je očekivano da “trojka” potrči da odbije poziv na razgovor jer kako da razgovaraju kad nikada nisu ni vodili politiku, već samo glasno izgovarali ono što im prethodno šapatom kažu Kristijan Šmit i Majkl Marfi.
On je istakao da njihov odgovor više liči na poruku sa sastanka klana, nego na izjavu političkih lidera.
“Njihovo odbijanje dijaloga nije stav, to je refleks. I razumijem da će im biti potrebno još neko vrijeme da pronađu ne motiv, nego jezik – jer sazrijevaju okolnosti u kojima će im neko, po starom običaju, morati dati dozvolu da počnu misliti i govoriti sami”, ocijenio je Dodik.
NJihov odgovor, dodao je, još jednom pokazuje da im nije cilj nikakav dogovor, nikakva BiH, nikakva budućnost već da im je cilj – Milorad Dodik.
“Jedino kreativno što su smislili je – ukloniti Dodika. To je princip po kome funkcioniše mafija, a ne država. To je dobro poznato mafijaško načelo ‘nema čovjeka – nemaš problem'”, napisao je Dodik na Iksu.
Kada se to poveže sa vezama Dine Konakovića i kriminalnog klana “Tito” i kada se vidi kako Trojka reaguje, Dodik je istakao da više ne djeluje da je Tito samo sponzor i finansijer nego djeluje da je ideolog sarajevske politike.
“Ovi piloti Sarajeva, koje je vlast potpuno oslijepila, više ni ne gledaju kuda lete – oni su svoj avion već usmjerili direktno u zemlju. I problem nije što će se srušiti sami. Problem je što hoće da povuku sve sa sobom”, zaključio je Dodik.
Politika
DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Dodik opet obećava stotine miliona Prijedorčanima – ALI BEZ PLANA ZA ZAŠTITU OD POPLAVA”

Nakon katastrofalnih poplava koje su nedavno pogodile Prijedor, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ponovo je “velikodušno” najavio stotine miliona maraka za ovaj grad – za bolnicu, škole, autoput, vrtić, biblioteku, sportske dvorane… Sve to, naravno, “u narednim godinama i mjesecima”.
Na ova ponovljena obećanja reagovala je i dr Maja Dragojević Stojić, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, poručivši da se radi o već viđenom scenariju:
– Opet slušamo kako je gospodin Dodik velikodušno obećao stotine miliona za Prijedor – za bolnicu, škole, autoput, vrtić, biblioteku, sportske dvorane… Sve poznato, sve već viđeno. Govor se mijenja samo u decimalama i kvadratima, a rokovi su uvijek “u narednim godinama i mjesecima”. Problem je samo što od tih “velikodušnih” obećanja nikad ništa nismo vidjeli – osim naslova u medijima i snimaka iz skupštinske sale. 🌊 A najbolje od svega – u novoj Strategiji razvoja grada 2024–2030, kao najvažnijem dokumentu, nema ni slova o zaštiti od poplava. Ali dobro, tradicija je tradicija. I obećanja su očigledno najjeftinija valuta.
Dok Prijedorčani zbrajaju štetu i pitaju se kada će država konačno preduzeti ozbiljne korake u zaštiti od elementarnih nepogoda, gradska i republička vlast očigledno su ponovo odlučile da situaciju iskoriste za nova prazna obećanja.
Jer, kako građani kažu – od praznih riječi se ni kuće ne suše, ni ulice ne čiste.
Banjaluka 24
-
Banjaluka3 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”
-
Hronika3 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO DA JE EVROPA PROPALA! “Nema ništa, ni sirovine ni lidera”
-
Politika3 dana ago
DODIK INICIJATOR! Pripremljena odluka o ukidanju carina na robu iz SAD-a
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ UPUTIO SAUČEŠĆE “Banjaluka je uz porodice nastradalih mladića”