Društvo
VATRENA STIHIJA SE RAZBUKTALA, jak vjetar otežava gašenje
Požar u Ljubuškom, koji su vatrogasci jutros uspjeli da lokalizuju, ponovo se razbuktao usljed jakog vjetra koji otežava gašenje vatre.
Trenutno je prioritet odbrana stambenih i poslovnih objekata od vatrene stihije, a vatrogascima najveći problem predstavlja to što vjetar često mijenja smjer i što se ne može procijeniti na koju će stranu okrenuti, prenijeli su federalni mediji.
Jak vjetar onemogućava da se dronovima sagleda situacija na terenu, kao i za gašenje vatre iz vazduha.
U gašenju požara, koji je izbio oko ponoći, učestvuju i vatrogasne jedinice iz Tihaljina, Čapljine i Čitluka.
Društvo
PREKRŠIO DUŽNOST I UVRIJEDIO ŽRTVE! Inspektor SIPA-e iz Mostara javno veliča “Oluju”, hoće li dobiti otkaz?
Inspektor SIPA Hrvoje Ćorić na društvenim mrežama veliča zločinačku akciju hrvatske vojske i policije “Oluju”.
Naime, Ćorić, koji je zaposlen u činu mlađeg inspektora u Regionalnoj kancelariji Mostar, ovakvim objavama na društvenim mrežama, počinio je težu povredu službene dužnosti i grubo prekršio odredbe Etičkog kodeksa policijskih službenika BiH.
Inače, jasno u odredbama Zakona o policijskim službenicima BiH stoji da član 5. stav (1) i stav (2) (Nestranački i neutralni karakter): Zakon propisuje da policijsko tijelo odražava nacionalnu strukturu stanovništva i da policijski službenik ne smije djelovati na način koji bi ugrozio ustavni poredak ili političku i nacionalnu neutralnost. Javna promocija jednostranih ratnih narativa od strane ovlaštenog službenog lica direktno narušava ovaj zakonski balans.
Takođe, Član 105. stav (1) tačka 9. (Teža povreda službene dužnosti): Navedena odredba definiše težu povredu kao “ponašanje koje narušava ugled policijskog organa”. Policijski službenik je dužan da se i van radnog vremena, a posebno na društvenim mrežama koje predstavljaju javni prostor, uzdrži od postupaka koji mogu poljuljati povjerenje javnosti u nepristrasnost i profesionalizam državne policije.
Etički kodeks policijskih službenika BiH nalaže standarde ponašanja kojih se službenik mora pridržavati u službi i izvan nje. Navedenom objavom od 04.08.2026. godine prekršeni su sljedeći etički principi:
Principi zakonitosti i profesionalizma: Službenik je dužan da svojim ponašanjem promoviše multietnički karakter i toleranciju unutar institucija BiH. Iskazivanjem stavova koji vrijeđaju dostojanstvo žrtava iz reda jednog od konstitutivnih naroda, službenik gubi profesionalni kredibilitet potreban za rad na nivou BiH.
Princip poštovanja ljudskih prava i nediskriminacije: Iznošenje sadržaja koji se od strane kolega i građana srpske nacionalnosti s pravom doživljava kao uvreda i glorifikacija događaja u kojem su stradali njihovi sunarodnici, predstavlja stvaranje neprijateljskog i diskriminatornog radnog okruženja zasnovanog na nacionalnoj pripadnosti.
Čuvanje ugleda institucije van radnog vremena: Kodeks izričito zabranjuje javne istupe i aktivnosti na društvenim mrežama koji mogu dovesti do narušavanja međunacionalnih odnosa i unijeti razdor među zaposlene unutar agencije, prenosi RTRS.
Društvo
ŠTA SE DEŠAVA NOĆU U SELIMA PORED SAVE? Umjesto u krevetima, mještani noći provode na njivama!
Suša u Potkozarju i divlje svinje u selima pored Save uveliko su uništili kukuruz.
U Milavi kod Vrbaške mještani noću stražare u njivama kako bi od divljih svinja odbranili ovo žito, prijeko potrebno za stočnu hranu.
Žarko Švraka, vlasnik farme sa 100 muznih krava, prinuđen je da ogradi veći dio od 210 dunuma kukuruza, koliko je posijao ove godine. U sjetvu koja je najskuplja u posljednjih nekoliko decenija uložio je mnogo novca. Razočaran je zato što je šteta od divljih svinja svakog dana sve veća. Za “Nezavisne novine” kazao je:
“Ima desetak dana da su divlje svinje počele ulaziti u kukuruze. Nismo mi to odmah ni primijetili. Prvo su počele uništavati, lomiti stabljike i jesti kukuruz pored puta, u Milavi. To nam je bio znak da uđemo dublje u njivu, i ja i mnoge moje komšije. Tu smo imali šta vidjeti, velike površine su u potpunosti uništene”.
Žarko Švraka, najveći farmer u Vrbaškoj, očajan je zato što se problem ponavlja svake godine, a rješenje niko ne nudi:
“Ovo je početak naših problema. Ne znam kako ćemo odbraniti kukuruz, šta da radimo. Ja od tada noću ne spavam, dežuram u polju i tjeram svinje. Nikoga se one ne plaše, ni ljudi ni pasa. Apelujem na lovce da preduzmu nešto, da organizuju hajku, akciju protjerivanja divljih svinja. Za nas, seljake i farmere, ovo je neodrživo”.
Divlje svinje dolaze iz Hrvatske
Na području pored Save još ima dovoljno vlage u zemljištu. Kukuruz dobro napreduje, ali kada je očekivao rodnu godinu – nastali su problemi. Divlje svinje uglavnom koriste nizak vodostaj Save i prelaze iz Hrvatske.
“Nije meni problem suša jer su parcele pored Save zadržale vlagu, ali nemam rješenje za divlje svinje kako ih otjerati i šta učiniti. Vidio sam tridesetak svinja u svojoj njivi. Posjedujem veliku farmu, od koje živi moja porodica. To nam je jedino zanimanje. Od ovog kukuruza pravim stočnu hranu. Ukoliko se ne odbranimo od divljih svinja koje nadiru u krdima, prelaze Savu iz Hrvatske i čine neprocjenjivu štetu, ne znam kako ćemo dalje. Šta raditi i čime se baviti? Ne znam šta drugo reći.” Švraka i njegove komšije na istom području imaju 500 dunuma pod kukuruzom. Za sve njih problem je isti. O tome naš sagovornik kaže:
“Ovogodišnja sjetva je skupa, nikad skuplja. Nafta, hemijska sredstva, đubrivo… Sve je skupo i ako ne računam svoj rad. Potom nas je snašla suša i na kraju stigle divlje svinje. Meni ništa neće ostati. Ima njiva na kojima neće biti nijedan klip kukuruza za branje. To je poražavajuća situacija.“
Poljoprivrednici ograđuju njive
Dio njiva vlasnici su ogradili, ali ni to nije garancija da će kukuruz biti zaštićen:
“I ja sam ove sedmice ogradio nekoliko njiva. Pustiću struju i opet dežurati. Za to sam ove sedmice potrošio više od 4.000 maraka i opet nisam siguran da će biti efikasno. Najgore je kada svinje provale žicu pod naponom, uđu u njivu i ne smiju izaći. Svuda hoće, ali iz ograde neće. To je pomalo komično, ali za mene i moje komšije – tragično”.
Na naše pitanje gdje je potpuno rješenje problema, Žarko Švraka jasno odgovara:
“Rješenje je hajka jer ovo nije sporadičan slučaj nego pojava sa teškim posljedicama po nas poljoprivrednike. Očekuje da se uključe lokalna i republička vlast, možda će oni imati bolje rješenje. Uostalom, zato su i na vlasti da rade za narod i rješavaju ovakve situacije”.
Tužbe
Ukoliko ne bude razumijevanja, odlučni su poljoprivrednici iz Vrbaške, angažovaćemo advokate i potegnuti tužbe.
“Tražićemo odštetu. Raspitaćemo se od koga, ali neko mora biti odgovoran”, kazao je Žarko Švraka, revoltiran zbog neočekivanog problema i posljedica, pišu Nezavisne.
Društvo
OVO JE PRAVA RIJETKOST U DANAŠNJEM VREMENU! Priča iz Prijedora raznježila region – 65 godina ljubavi i pun dom! (VIDEO)
Šezdeset i pet godina zajedničkog života, bezbroj uspona, iskušenja i radosti.
Mile i Marija Škrbić iz Prijedora svoju ljubav gradili su više od šest decenija, a danas ih okružuje ono što smatraju svojim najvećim bogatstvom, 23 člana najuže porodice.
Njihova životna priča svjedoči da su ljubav, poštovanje i zajedništvo vrijednosti koje traju cijeli život.
Ovo je priča o braku koji je odolio vremenu i porodici koja je iz njega izrasla, piše RTRS.
-
Društvo2 dana agoEpiskop Sergije brutalno poručio Vukanoviću “U DANE NAJVEĆE TUGE ŠIRIŠ OTROV i jeftine laži!”
-
Politika1 dan ago“POMJERI SE PREDSJEDNIČE DA DODIK STANE”! Tanja Vukomanović oštro reagovala nakon obilježavanja “Oluje”
-
Politika2 dana ago“AKO NEMATE ZA LJEKARA, ETO MENE U KOMBIJU!” Skandalozan politički marketing! Đajić zdravlje poniženih građana pretvorio u političku reklamu!
-
Društvo3 dana agoRANE KOJE NIKADA NE ZACJELJUJU! Srpska sutra u žalosti zbog 31 godine od pogroma u “Oluji”!
-
Društvo2 dana agoDANAS ZASTAVE NA POLA KOPLJA! Sjećanje na tugu koja nema kraj: “Oluja” je zbrisala vjekovna ognjišta, a tišina danas vrišti!
-
Politika2 dana agoDAN KADA JE SRPSKA ZANIJEMILA OD BOLA! Zvuk sirena probudio neprebolne rane, Banjaluka u suzama i molitvi za 220.000 protjeranih Krajišnika
-
Politika2 dana ago“EVO KOME GRADONAČELNIK ĆOSIĆ PJEVA NA UVCE!” Šokantne scene sa žurke u Istočnom Sarajevu (VIDEO)
-
Društvo2 dana agoSRCE SRPSKE I SRBIJE VEČERAS KUCA U MRKONJIĆ GRADU! Dan sjećanja na stradale i 220.000 protjeranih u “Oluji”!
