Connect with us

Društvo

VELIKA INVESTICIJA: Za službena odijela radnika UIO 7,2 miliona maraka

Ukupno 7,2 miliona KM trebalo bi da bude potrošeno u ovoj i u naredne dvije godine za kupovinu službenih odijela zaposlenih u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

Naime, u UIO BiH su na snazi Pravilnik o službenom odijelu zaposlenih i Odluka o nošenju radnog odijela i opreme, u skladu s kojima su zaposleni na određenim radnim mjestima dužni nositi službena odijela.

Kako su precizirali nadležni, u UIO BiH je kroz godine funkcionisanja povećan obim poslova i broj radnika čije radno mjesto predviđa obavezu nošenja službenog odijela, a takođe su zaposleni, ali i Sindikat UIO, kako se navodi, više puta skretali pažnju na loš kvalitet, izgled, dotrajalost i pohabanost službenog odijela.

“Slijedom toga, a imajući u vidu da je riječ o dotrajalosti zimske i ljetne službene uniforme kao i o nedovoljnoj količini, ukazala se neodložna potreba da se zamjena i nabavka službenih odijela radi u kontinuitetu. UIO je radi rješavanja te problematike i obezbjeđivanja adekvatne opremljenosti zaposlenih izradio Prijedlog odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta ‘Nabavka službenog odijela za zaposlene u Upravi za indirektno oporezivanje’, budući da bi se na taj način u kontinuitetu nabavljale uniforme za potrebe zaposlenih, za šta je potrebno dugoročno obezbijediti odgovarajuća sredstva”, ističe se u obrazloženju.

Ovom odlukom, kako se dodaje, odobrava se UIO BiH nabavka službenih odijela kroz projekat višegodišnjih ulaganja u ukupnoj vrijednosti od 7,2 miliona KM.

Sredstva će, kako je naglašeno, biti obezbijeđena iz budžeta institucija BiH, a planirana dinamika potrošnje je 700.000 KM u ovoj, 3,5 miliona KM u sljedećoj, te tri miliona u 2026. godini.

Za realizaciju ove odluke, koja je u procesu konsultacija, zaduženi su UIO BiH i Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Ana Mrnjavac, predsjednica Sindikata radnika UIO BiH, kaže da službena odijela koja trenutno koriste njene kolege nisu odgovarajuća, jer ne zadovoljavaju ni kvalitetom ni dizajnom, a nisu ni dugog vijeka trajanja.

“Mi ispred Sindikata mišljenja smo da bi čim prije trebalo da zaživi novi pravilnik o uniformama i da se naprave malo kvalitetnije uniforme od malo kvalitetnijih materijala, da bi službenici koji imaju obavezu da ih nose mogli da se ugodno osjećaju u njima, ali da su ujedno i trajnije i kvalitetnije. Sve što oni nose vrlo brzo se ‘potroši’, ostari. Oni nabavljaju privatno i košulje i dijelove uniforme, ili zadužuju pojedine dijelove naknadno, ali to nije to”, rekla je Mrnjavac.

Naglašava da postoje zimska i ljetna odijela, gdje spadaju sako i hlače za muškarce, dok žene imaju i suknje.

“Imaju pravo i na košulje. Vrlo je ograničen broj ljetnih i zimskih košulja, nemaju ih čak ni dovoljan broj. Ako zaduže četiri košulje, oni ih sedmično ne mogu na dnevnom nivou mijenjati. Smatram da je riječ o opravdanoj investiciji. Sa terena svakodnevno dolaze primjedbe i upiti – kad će novi pravilnik, kad će izrada novih službenih odijela”, kaže za “Nezavisne novine” Mrnjavac, koja dodaje da UIO BiH ima oko 2.300 zaposlenih, dok je teško procijeniti koliko je radnika koji nose službene uniforme, ali je, kako ističe, riječ o znatnom broju.

Iz UIO BiH su nam rekli da je tender za posljednju nabavku službenog odijela u UIO raspisan 2023. godine, a okončan je zaključivanjem nekoliko ugovora u toku 2024.

Nabavljeno je, dodaju, 750 muških ljetnih službenih odijela, 400 ženskih ljetnih službenih odijela, 3.450 muških i ženskih ljetnih službenih košulja, a tu su i kompleti radnih odijela za službenike za provođenje propisa – majice, hlače, prsluci, opasači, čizme, jakne, košulje.

“Uprava za indirektno oporezivanje je radi rješavanja ove problematike i obezbjeđivanja adekvatne opremljenosti zaposlenih predložila donošenje Odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta ‘Nabavka službenog odijela za zaposlene u Upravi za indirektno oporezivanje’, budući da bi se na taj način u kontinuitetu vršila nabavka uniforme za potrebe zaposlenih, za šta je potrebno dugoročno obezbijediti odgovarajuća sredstva”, rekli su za “Nezavisne novine” iz UIO BiH.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno