Svijet
VELIKE NOVOSTI IZ BRITANIJE! Princ Hari bi mogao izgubiti titulu?
Prošlo je više od četiri godine otkako su princ Hari (39) i Megan Markl (42) napustili Veliku Britaniju i odlučili da više neće obavljati kraljevske dužnosti.
Sa sinom Arčijem otišli su u Kanadu, ali je uslijedila pandemija korona virusa i saznala se njihova tačna adresa stanovanja, pa su se ukrcali u avion i pobjegli u Ameriku neposredno prije potpunog zatvaranja.
Od tada žive u Montesitu u Kaliforniji, hrane kokoške i žive „normalnim“ životom, baš kako su željeli. Međutim, ovih dana Hari je još jednom razočarao mnoge Britance. Iako su svjesni da princ neće doći na presto i vladati kao monarh, očekivali su da će mu nekako uvijek ostati „dio” otadžbine. Čini se da hoće, ali ne na papiru. Prvi put otkako je napustio Britaniju, princ je naveo Sjedinjene Države kao svoju ‘primarnu rezidenciju’.
Ažurirao je informacije o stanu/kući i izjavio da je njegova nova zemlja/zemlja sada Amerika, za koju je pribavio dokumente da to potvrdi. Zbog ovoga bi sada mogao da plati manji kredit, ako ga ima. Iako su dokumenti predati u srijedu, 17. aprila, Hari je kao datum promjene naveo 29. jul 2023. godine.
Princ i njegova supruga su iseljeni iz svog britanskog doma, Frogmore Kotage, samo 24 sata nakon što je objavio svoje memoare, u kojima je još jednom ocrnio svoju porodicu. Nije poznato da li će promjena prebivališta i dokumenata uticati na bilo koju od njegovih titula. Možda će imati priliku da o tome razgovara sa ocem sljedećeg mjeseca kada dođe u London, piše ALO.
Krajem 2023. Hari je rekao da i dalje smatra Veliku Britaniju svojim ‘domom’, ali je morao da pobjegne u SAD iz bezbjednosnih razloga. „Velika Britanija je srednje mjesto u nasljeđu moje djece i mjesto za koje želim da se osjećaju kao kod kuće koliko i tamo gdje trenutno žive u SAD“, rekao je Hari u pisanoj izjavi pročitanoj na sudu u Londonu tokom parnice oko finansiranja. njegovog policijskog osiguranja, koje inače plaćaju poreski obveznici (na kraju je odbijeno).
Princ je prokomentarisao i dobijanje američkog državljanstva. Rekao je da mu je to palo na pamet, ali to nije bio prioritet. Megan je ovih dana otkrila kako se bacila na novi posao – proizvodnju marmelada.
Svijet
DVIJE GODINE ISTRAGE! EU kaznila Ilona Maska sa 120 miliona evra
Evropska komisija je danas 5. decembra kaznila društvenu mrežu X u vlasništvu američkog milijardera Ilona Maska sa 120 miliona evra zbog nepoštovanja propisa Evropske unije u vezi sa digitalnim uslugama.
Odluka je uslijedila nakon dvogodišnje istrage koja je pokrenuta u okviru Zakona o digitalnim uslugama (DSA), koji zahtjeva od platformi da preuzmu veću odgovornost za zaštitu korisnika i uklanjanje štetnog ili nezakonitog sadržaja, prenosi Asošiejted pres.
Komisija je saopštila da je platformi X izrečena kazna zbog tri različita kršenja transparentnosti propisanih zakonom.
Regulatore su posebno zabrinuli “manipulativni dizajn” plavih znački za verifikaciju, koji su korisnike izložili potencijalnim prevarama i manipulacijama. Takođe, kako navode, X nije ispunio zahtjeve u vezi sa bazom podataka oglasa i pristupom istraživača javnim podacima.
Ova odluka bi mogla da izazove negativne reakcije u Sjedinjenim Američkim Državama, s obzirom na to da je administracija predsjednika SAD Donalda Trampa već kritikovala regulativne propise Brisela i prijetila odmazdom u slučaju da američke tehnološke kompanije budu kažnjene, navodi AP, prenosi Tanjug.
Svijet
KREMLJ ČEKA REAKCIJU AMERIČKIH KOLEGA: Kontakt Putina i Trampa biće organizovan brzo
Čim se pojave preduslovi za kontakte predsjednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Donalda Trampa, sve će biti organizovano prilično brzo, izjavio je pomoćnik ruskog predsjednika Јurij Ušakov.
– Čim se stvore preduslovi za kontakt predsjednika, bilo za telefonski razgovor ili direktan susret, sve će biti organizovano prilično brzo – naveo je Ušakov.
Kako je istakao, telefonski razgovor sa Trampom za sada nije u Putinovom rasporedu, ali će, ukoliko bude potrebe, biti lako organizovan.
Prema njegovim riječima, Kremlj trenutno čeka reakciju američkih kolega nakon razgovora koji su u utorak održali Putin i specijalni izaslanik američkog predsjednika, Stiven Vitkof.
Datum novog sastanka sa Vitkofom još nije utvrđen, dodao je Ušakov.
Putin boravi u poseti Indiji 4. i 5. decembra. Ruski lider je u četvrtak stigao u Nju Delhi. On i indijski premijer Narendra Modi su imali neformalne razgovore koji su, prema riječima Ušakova, trajali više od dva sata.
Svijet
EVO KOLIKO JE TAČNO FIRMI U NJEMAČKOJ OTIŠLO STEČAJ: Ima li kraja najvećem talasu bankrota u posljednjih 10 godina?
Njemački maloprodajni sektor je zabilježio najviše bankrota u posljednjih deset godina, objavila je u četvrtak kompanija za osiguranje kredita Allianz Trade, prenijela je njemačka novinska agencija DPA.
Od avgusta 2024. do avgusta 2025, 2.490 maloprodajnih kompanija je ušlo u stečajni postupak.
Među njima su lanac obuće Görtz, modna kuća Gerry Weber i prodavac muške odjeće Wormland.
Modni lanac Esprit je zatvorio sve svoje prodavnice zbog nesolventnosti ranije ove godine, dok su prodavci enterijera Depot i diskontni prodavac Kodi značajno smanjili svoje mreže.
Gijom Dežan, analitičar Allianz, procjenjuje da će se konsolidacija na njemačkom maloprodajnom tržištu nastaviti, ali sporijim tempom.
– Trend usporavanja je postao vidljiv posljednjih mjeseci – dodao je.
Na primjer, u avgustu je broj nesolventnosti porastao za 13 procenata u odnosu na prethodnu godinu, dok je u avgustu 2024. skok bio 20 procenata.
Prema ekonomistima, usporavanje lavine bankrota je posljedica nešto povoljnijih poslovnih izgleda.
Blagi optimizam
Maloprodaja je među sektorima koje je kriza najteže pogodila u Evropi, ali međunarodna poređenja pružaju izvjesnu nadu. Naime, širenje insolvencija je usporeno u Holandiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Norveškoj i Danskoj, prema podacima kompanije Allianz.
Gijom Dežan je istakao da se trgovci na malo i dalje bore sa restrukturiranjem svojih poslovnih modela koje su morali da započnu zbog pandemijske krize.
Da bi se suočili sa sve većim pritiskom konkurencije na onlajn tržištu, trgovci na malo će morati da ulažu velika sredstva u proširenje digitalnih prodajnih kanala i moderne tehnologije, prenosi Fenix magazin.
Međutim, mali igrači teško mogu sebi da priušte ovo.
-
Svijet3 dana agoPITANJE KOJE MUČI MNOGE! Zašto je Rusija prodala Aljasku Americi
-
Svijet3 dana agoVlada Bugarske povukla nacrt budžeta NAKON MASOVNIH DEMONSTRACIJA
-
Banjaluka3 dana agoU Banjaluci počeo “TURNIR PRIJATELJSTVA U16”
-
Zanimljivosti3 dana agoSTIŽU VELIKE NOVOSTI! Meta zaustavlja krađu Rilsa
-
Svijet2 dana agoRubio otkrio spornu tačku Trampovog mirovnog plana: PODRUČJE ŠIROKO 30 DO 50 KILOMETARA
-
Svijet2 dana agoBILJKE NISU USPJELE SPASITI ZEMLJU: Klimatska kriza biće još gora
-
Region2 dana agoVučić spominjao udare NATO-a i nuklearni odgovor Rusije! “A MENI SU GOVORILI DA NE BUDEM DRAMA KVIN”
-
Banjaluka2 dana agoVEDRANA PROLE: “Odluka Ustavnog suda RS teret je za male preduzetnike – nećemo odustati od borbe”
