Connect with us

Region

VELIKI BROJ NEVAKCINISANE DJECE: Stručnjaci mole da roditelji ne slušaju javne ličnosti, VEĆ LJEKARE

U Srbiji svakog dana raste broj zaraženih Bordatelom pertusis, bakterijom koja izaziva veliki kašalj. Od te zarazne bolesti, prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u decembru prošle godine umrle su tri bebe, a tokom januara još jedna.

dravstvene vlasti su prijavile ukupno 1.595 potvrđenih slučajeva velikog kašlja u periodu od 1. januara 2023. do 28. januara ove godine. Međutim, epidemiolozi kažu da taj broj treba množiti sa tri, jer se mnogi ne jave ljekaru i bolest se ne dijagnostikuje.

FOTO: M. JAKOVLJEVIC RINGIER
FOTO: M. JAKOVLJEVIC RINGIER

Javnost se sa razlogom pita kako smo od bolesti koja je bila na korak od iskorenjivanja, došli do toga da nam djeca umiru od velikog kašlja?

Objašnjenje je jednostavno, pao je obuhvat vakcinisane djece. Jak kolektivni imunitet obezbjeđuje se ukoliko se vakciniše više od 95 odsto djece u generaciji. Srbija je posljednjih nekoliko godina daleko od tih brojeva.

Jak imunološki bedem obezbjeđuje da bakterija ne može da se širi. Na taj način se vakcinacijom ne štite samo oni koji prime cjepivo, već se štite i novorođenčad koja nisu stasala za imunizaciju, ali i djeca koja zbog bolesti ne mogu da se vakcinišu.

Prof. Georgios Konstantinidis, predsjednik Udruženja pedijatara Srbije kaže za Evronjuvs da uprkos zakonskoj obavezi vakcinacije, pojedini roditelji ne vakcinišu svoju djecu. Navodi da je procenat vakcinisane djece prvom dozom 91 odsto, da je broj onih koji prime revakcinu sa 18 mjeseci oko 80 odsto i za drugu revakcinu oko 90 odsto.

Konstantinidis: Previše nevakcinisane djece

Konstantinisdis u emisiji “Hajde da razgovaramo” pojasnio je da treba napomenuti da je 80 odsto koji prime prvu revakcinu, zapravo 80 odsto od onih 91 odsto vakcinisanih prvom dozom.

FOTO: RTS/SCREENSHOT
FOTO: RTS/SCREENSHOT

– To znači da se obuhvat smanjuje na 70 odsto. Druga revakcina, koja ide pred školu, opet je 90 odsto od onih koji su primili prvu revakcinu. To je u krajnjem zbiru oko 60-62 odsto vakcinisane djece u jednoj generaciji, što je nedovoljno. U ovom trenutku u svakoj generaciji ostaje oko 25.000 nevakcinisane djece. To je razlog zbog čega se pertusis proširio više nego obično. Njega ima svake godine, ali pomalo i do sada novorođenčad i odojčad nisu oboljevala – izjavio je Konstantinisdis, prenosi Blic.

Dodaje da u svakoj generaciji ostane oko 25.000 nevakcinisane djece, što je ogroman broj potpuno nezaštićenih od bakterije koja se brzo i lako prenosi.

– To je preveliki broj nevakcinisane djece. Previše bi bilo i da je 10 odsto nevakcinisanih. Bakterija je stalno u cirkulaciji. To je respiratorna, kapljična infekcija koja se u zimskim mjesecima prenosi. Vakcinacija više nije samo medicinsko pitanje, to je problem za široku društvenu zajednicu – naveo je on.

Smatra da je takvo ponašanje roditelja posljedica globalnog, tabloidnog obrasca ponašanja. Navodi da se danas izjednačava svako mišljenje – jednog ljekara, profesora, epidemiologa i mišljenje neke javne ličnosti.

Upitan da li očekuje reakciju države, on je rekao da smatra da će reakcija uslijediti kroz provjeravanje vakcinalnih kartona. On je dodao da ne prijeti opasnost samo od velikog kašlja, već i drugih zaraznih bolesti, poput, malih boginja. U epidemiji morbila, koja je buknula 2017-18 u Srbiji umrlo je 15 osoba.

Maris: U Beogradu oboljelo 760 osoba

Epidemiolog dr Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje rekla je da je u Beogradu od velikog kašlja od marta prošle godine do danas oboljelo 760 osoba i da je najviše oboljelih među djecom školskog uzrasta, od 10 do 19 godina.

FOTO: TELEVIZIJA K1 / SCREENSHOT
FOTO: TELEVIZIJA K1 / SCREENSHOT

– Ta djeca su primila vakcinu u drugoj godini života, ali je ta zaštita tokom godina oslabila. Dobra zaštita traje prve četiri godine, a zatim od pete do desete slabi. Preležana bolest daje zaštitu koja traje 10 do 15 godina – navela je ona za TV Prva.

Dodaje da je posljednjih nekoliko godina slab obuhvat vakcinacijom u Beogradu, da je to za vakcinu koja štiti od velikog kašlja između 80 i 90 odsto.

– Oslabio je kolektivni imunitet. Bordatela pertusis je bakterija koja se brzo širi. U prvim danima bolest ne daje tešku kliničku sliku, te osoba ne sumnja da je oboljela od velikog kašlja. Tako se širi infekcija – navela je Maris.

Kod velikog kašlja najugroženije su novorođenčad koja nisu stasala za vakcinaciju. Kod njih se najčešće javljaju komplikacije. Dr Maris kaže da je preporuka da se vakcinišu trudnice u trećem trimestru trudnoće, ali da je to sada nemoguće u Srbiji jer nije registrovana vakcina protiv pertusisa za odrasle.

– Od naredne godine planirana je vakcinacija djece u osmom razredu, a to znači da će biti registrovana vakcina koja se daje i odraslima. Pentaksim, koji se daje bebama i djeci, nije vakcina za odrasle – objasnila je ona.

Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, jedna trećina djece uzrasta do godinu dana, koji obole od velikog kašlja, zahtjeva bolničko liječenje, a jedan od 100 njih završi smrtnim ishodom.

 

Region

VUČIĆ POLOŽIO CVIJEĆE u spomen-parku u Malom Orašju

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić položio je danas cvijeće u spomen-parku u Malom Orašju na mjestu ubistva Nemanje Stevanovića, Lazara Milovanovića, Marka Mitrovića, Aleksandra Milovanovića, Nikole Milića i Petra Mitrovića.

-Sa najdubljim pijetetom odajem poštu nevinim žrtvama bezumnog pohoda koji je iza sebe ostavio očaj, tugu i pustoš. Kao roditelj, osećam ogroman bol zbog izgubljenih života i delim patnju porodica koje su ostale bez najvrednijeg blaga, bez svoje dece. Kao predsednik, obećavam da država neće dozvoliti zločin bez kazne, pobedu zla nad pravdom i zverstva nad čovečnošću. Neka počivaju u miru – napisao je predsednik Vučić na Instagramu buducnostsrbije.av.

U selima Malo Orašje i Dubona 4. maja prije godinu dana ubijeno je devetoro, a ranjeno 12, uglavnom mladih ljudi.

Narednog dana uhapšen je osumnjičeni za masovno ubistvo Uroš Blažić.

Nastavi čitati

Region

PRAVDA SPORA, ALI DOSTIŽNA! Bivšem pomoćniku ministra određen jednomjesečni pritvor

Zagrebački sud odredio je jednomjesečni pritvor bivšem pomoćniku hrvatskog ministra kulture Davoru Trupkoviću, koji je uhapšen juče zbog korupcije po zahtjevu Kancelarije evropskog javnog tužioca.

Bivši dekan i profesor na Geodetskom fakultetu u Zagrebu Almin Đapo i Boško Pribičević, osumnjičeni da su Trupkoviću dali mito od 39.000 evra u vezi sa poslom procjene štete na objektima kulture oštećenim u zemljotresu 2020. godine, pušteni su uz mjere zabrane približavanja i komuniciranja sa svjedocima.
Trupkoviću je određen istražni zatvor zbog opasnosti od uticaja na svjedoke, prenosi HRT.
“Sud je utvrdio postojanje osnovane sumnje u odnosu na svu trojicu okrivljenika”, rekao je
delegirani evropski tužilac Vjekoslav Tolnaj.

Oni su uhapšeni juče u okviru istrage na Geodetskom fakultetu zbog preplaćivanja radova pri procjeni štete nakon zemljotresa i ispitani su u Kancelariji evropskog javnog tužioca, gdje su iznijeli svoju odbranu.

Evropski tužioci sumnjiče Trupkovića da je, kao šef tima za pregled i identifikaciju oštećenih zgrada, primio mito od 39.000 evra i pametni sat “epl voč” kako bi angažovao Geodetski fakultet na poslovima popisa i procjene štete na nepokretnim kulturnim dobrima, što je uključivalo i trodimenzionalno dokumentovanje oštećenja.
On je kao funkcioner u Ministarstvu kulture i medija znao da Geodetski fakultet nema dovoljno osposobljeni kadar ni opreme za obavljanje takvih poslova i da bi za to morao da angažuje jedno trgovačko društvo, prenose hrvatski mediji.

Ministarstvo kulture i medija Hrvatske isplatilo je Geodetskom fakultetu više od 2,5 miliona evra, a iznos od oko 800.000 evra knjižen je na teret Fonda solidarnosti EU.

Smatra se da je preplaćivanjem radova zbog prenaduvanih cijena nanesena šteta budžetu Hrvatske od preko milion evra, a zbog loše obavljenog posla i, u nekim slučajevima, nepostojanja trodimenzionalnih snimaka, te poslove su morale ponovno obavljati druge kompanije, što je dovelo do dodatnih troškova.

Nastavi čitati

Region

GODIŠNJICA MASOVNOG UBISTVA U “RIBNIKARU”: Sjećanje na dan kada je sve stalo

Na današnji dan prije godinu dana u OŠ. “Vladislav Ribnikar” u Beogradu trinaestogodišnji K.K. ubio je deset osoba – devetoro djece i čuvara škole. Ranjeno je nekoliko učenika i nastavnica istorije.

U masovnom ubistvu koje je trinaestogodišnjak započeo 3. maja 2023. godine u 8.41 ubijeni su: Mara Anđelković, Bojana Asović, Angelina Aćimović, Ana Božović, Adriana Dukić, Ema Kobiljski, Katarina Martinović, Sofija Negić, Andrija Čikić i Dragan Vlahović.

Učenik sedmog razreda Osnovne škole “Vladislav Ribnikar” u Beogradu K. K. pucao je iz pištolja na obezbjeđenje škole, nastavnicu i učenike. Na licu mjesta ubijeno je osam učenika i radnik obezbjeđenja, dok je još jedna teško ranjena djevojčica kasnije podlegla povredama. Malojletnik je sam pozvao policiju i predao se. Privedeni su njegovi roditelji.

Vijest o pucnjavi na Vračaru, u školi u centru Beograda proširila se brzo i uznemirila sve građane Srbije. Roditelji, prijatelji djece koja idi u ovu školu počeli su da se okupljaju ispred ulaza ne bi li saznali nešto o svojoj djeci. Nažalost, neki od roditelja primili su tog 3. maja tragičnu vijest da im je dijete ubijeno.

Ulaz škole u narednim danima postao je mjesto okupljanja gdje su građani odavali poštu stradalima, palili svijeće, donosili cvijeće, igračke i ostavljali poruke za ubijene.

Mediji u regionu i svijetu prekidali su programe i izvještavali o ovom događaju.

Društvo je bilo u stanju šoka, a onda se naredne noći, između 4. i 5. maja, dogodilo novo masovno ubistvo u Duboni i Malom Orašju, gdje su takođe izgubljeni mladi životi.

Školska godina ranije je završena, a početak nove bio je u znaku sjećanja na ubijenu djecu.

U susret prvoj godišnjici masovnog ubistva O. Š. “Vladislav Ribnikar” objavila je na svom sajtu “In memoriam” posvećen nastradalim učenicima i radniku obezbjeđenja.

“Kada su prvi put došli u Ribnikar, kao prvaci, bili su radoznali i ponosni što kreću u školu. Tada smo im obećali da ćemo ih učiti i naučiti. Obećali smo da ćemo ih iz Ribnikara ispratiti kao tinejdžere, sigurne, slobodne i spremne za ono što ih u nastavku života čeka. Obećali smo da ćemo ih čuvati. I jesmo ih učili. I jesmo ih čuvali. Nismo ih sačuvali. Oprostite nam što nismo uspeli da ispunimo dato obećanje…”, navodi se, između ostalog, na sajtu škole.

Povodom godišnjice masovnog ubistva organizovan je program “Buđenje”, koji treba da označi početak višeslojnog procesa memorizacije u znak sjećanja na žrtve.

U svim školama u Srbiji od 7. do 10. maja biće organizovana Nedelja sećanja, podsjeća RTS.

Nastavi čitati

Aktuelno