Connect with us

Region

VELIKI BROJ NEVAKCINISANE DJECE: Stručnjaci mole da roditelji ne slušaju javne ličnosti, VEĆ LJEKARE

U Srbiji svakog dana raste broj zaraženih Bordatelom pertusis, bakterijom koja izaziva veliki kašalj. Od te zarazne bolesti, prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u decembru prošle godine umrle su tri bebe, a tokom januara još jedna.

dravstvene vlasti su prijavile ukupno 1.595 potvrđenih slučajeva velikog kašlja u periodu od 1. januara 2023. do 28. januara ove godine. Međutim, epidemiolozi kažu da taj broj treba množiti sa tri, jer se mnogi ne jave ljekaru i bolest se ne dijagnostikuje.

FOTO: M. JAKOVLJEVIC RINGIER
FOTO: M. JAKOVLJEVIC RINGIER

Javnost se sa razlogom pita kako smo od bolesti koja je bila na korak od iskorenjivanja, došli do toga da nam djeca umiru od velikog kašlja?

Objašnjenje je jednostavno, pao je obuhvat vakcinisane djece. Jak kolektivni imunitet obezbjeđuje se ukoliko se vakciniše više od 95 odsto djece u generaciji. Srbija je posljednjih nekoliko godina daleko od tih brojeva.

Jak imunološki bedem obezbjeđuje da bakterija ne može da se širi. Na taj način se vakcinacijom ne štite samo oni koji prime cjepivo, već se štite i novorođenčad koja nisu stasala za imunizaciju, ali i djeca koja zbog bolesti ne mogu da se vakcinišu.

Prof. Georgios Konstantinidis, predsjednik Udruženja pedijatara Srbije kaže za Evronjuvs da uprkos zakonskoj obavezi vakcinacije, pojedini roditelji ne vakcinišu svoju djecu. Navodi da je procenat vakcinisane djece prvom dozom 91 odsto, da je broj onih koji prime revakcinu sa 18 mjeseci oko 80 odsto i za drugu revakcinu oko 90 odsto.

Konstantinidis: Previše nevakcinisane djece

Konstantinisdis u emisiji “Hajde da razgovaramo” pojasnio je da treba napomenuti da je 80 odsto koji prime prvu revakcinu, zapravo 80 odsto od onih 91 odsto vakcinisanih prvom dozom.

FOTO: RTS/SCREENSHOT
FOTO: RTS/SCREENSHOT

– To znači da se obuhvat smanjuje na 70 odsto. Druga revakcina, koja ide pred školu, opet je 90 odsto od onih koji su primili prvu revakcinu. To je u krajnjem zbiru oko 60-62 odsto vakcinisane djece u jednoj generaciji, što je nedovoljno. U ovom trenutku u svakoj generaciji ostaje oko 25.000 nevakcinisane djece. To je razlog zbog čega se pertusis proširio više nego obično. Njega ima svake godine, ali pomalo i do sada novorođenčad i odojčad nisu oboljevala – izjavio je Konstantinisdis, prenosi Blic.

Dodaje da u svakoj generaciji ostane oko 25.000 nevakcinisane djece, što je ogroman broj potpuno nezaštićenih od bakterije koja se brzo i lako prenosi.

– To je preveliki broj nevakcinisane djece. Previše bi bilo i da je 10 odsto nevakcinisanih. Bakterija je stalno u cirkulaciji. To je respiratorna, kapljična infekcija koja se u zimskim mjesecima prenosi. Vakcinacija više nije samo medicinsko pitanje, to je problem za široku društvenu zajednicu – naveo je on.

Smatra da je takvo ponašanje roditelja posljedica globalnog, tabloidnog obrasca ponašanja. Navodi da se danas izjednačava svako mišljenje – jednog ljekara, profesora, epidemiologa i mišljenje neke javne ličnosti.

Upitan da li očekuje reakciju države, on je rekao da smatra da će reakcija uslijediti kroz provjeravanje vakcinalnih kartona. On je dodao da ne prijeti opasnost samo od velikog kašlja, već i drugih zaraznih bolesti, poput, malih boginja. U epidemiji morbila, koja je buknula 2017-18 u Srbiji umrlo je 15 osoba.

Maris: U Beogradu oboljelo 760 osoba

Epidemiolog dr Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje rekla je da je u Beogradu od velikog kašlja od marta prošle godine do danas oboljelo 760 osoba i da je najviše oboljelih među djecom školskog uzrasta, od 10 do 19 godina.

FOTO: TELEVIZIJA K1 / SCREENSHOT
FOTO: TELEVIZIJA K1 / SCREENSHOT

– Ta djeca su primila vakcinu u drugoj godini života, ali je ta zaštita tokom godina oslabila. Dobra zaštita traje prve četiri godine, a zatim od pete do desete slabi. Preležana bolest daje zaštitu koja traje 10 do 15 godina – navela je ona za TV Prva.

Dodaje da je posljednjih nekoliko godina slab obuhvat vakcinacijom u Beogradu, da je to za vakcinu koja štiti od velikog kašlja između 80 i 90 odsto.

– Oslabio je kolektivni imunitet. Bordatela pertusis je bakterija koja se brzo širi. U prvim danima bolest ne daje tešku kliničku sliku, te osoba ne sumnja da je oboljela od velikog kašlja. Tako se širi infekcija – navela je Maris.

Kod velikog kašlja najugroženije su novorođenčad koja nisu stasala za vakcinaciju. Kod njih se najčešće javljaju komplikacije. Dr Maris kaže da je preporuka da se vakcinišu trudnice u trećem trimestru trudnoće, ali da je to sada nemoguće u Srbiji jer nije registrovana vakcina protiv pertusisa za odrasle.

– Od naredne godine planirana je vakcinacija djece u osmom razredu, a to znači da će biti registrovana vakcina koja se daje i odraslima. Pentaksim, koji se daje bebama i djeci, nije vakcina za odrasle – objasnila je ona.

Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, jedna trećina djece uzrasta do godinu dana, koji obole od velikog kašlja, zahtjeva bolničko liječenje, a jedan od 100 njih završi smrtnim ishodom.

 

Region

DRAMA U ŠKOLI U LESKOVCU: Dio plafona pao, dvije učenice povrijeđene

Dvije učenice Ekonomske škole u Leskovcu lakše su povrijeđene kada je na njih pao dio plafona u učionici, saznaje Regionalna informativna agencija Jugpress.

Ova škola nema svoju zgradu pa decenijama već koristi prostorije leskovačke Gimnazije za izvođenje nastave.

Dio plafona je pao za vrijeme odmora, piše Jugpress.

Leskovačka bolnica nema dječijeg neurologa pa su djevojčice, radi svake sigurnosti, poslate na pregled u Niš.

Nastavi čitati

Region

Plenković se pojavio u Ukrajini, POVEO TRI MINISTRA

U posjet Ukrajini jutros je stigao hrvatski premijer Andrej Plenković.

Premijer Plenković u Kijevu će se sastati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, premijerom Denisom Šmihalom, predsjednikom Vrhovne Rade Ruslanom Štefančukom i drugim ukrajinskim dužnosnicima.

U Ukrajini su s premijerom Plenkovićem i ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs, ministar uprave, pravosuđa i digitalne transformacije Damir Habijan te ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman. Plenković je poveo i Zvonimira Frka-Petešića, predstojnika svog kabineta.

Premijer će s delegacijom učestvovati na sastanku Krimske platforme.

Nastavi čitati

Region

DVANAESTI DAN BLOKADE NA KOSOVU I METOHIJI: KFOR tvrdi da je bezbjednosna situacija mirna, ali krhka

Policija samoproglašenog Kosova dvanaesti dan blokira zgrade srpskih institucija na sjeveru Kosova i Metohije.

Više stotina zaposlenih u srpskim institucijama i dalje ne može na svoja radna mjesta poslije upada policije 30. avgusta u zgrade privremenih organa u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.

Tokom jučerašnjeg dana, pripadnici specijalne jedinice policije samoproglašenog Kosova upali su u depo Narodne banke Srbije u Leposaviću, te iz trezora odnijeli dokumentaciju.

Trezor nije u funkciji od maja, kada su zatvoreni svi objekti Poštanske štedionice.

Nastavljeno je iseljavanje udruženja čije se prostorije nalaze u zgradi Privremenog organa u Leposaviću, nakon što je u taj objekat prije 11 dana upala policija samoproglašenog Kosova.

Prostorije su koristili Lovačko udruženje, Direkcija za gradsko građevinsko zemljište i puteve, Udruženje roditelja “Podrži me” i kancelarije Privremenog organa.

Na instituciji Privremenog organa od juče je istaknuta zastava samoproglašenog Kosova.

Policija samoproglašenog Kosova upala je 30. avgusta u zgrade Privremenih organa u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.

Upad je izvršen i u bolnički krug Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici, te zgradu u kojoj se nalaze prostorije Fonda PIO, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad, a uslijedila su saslušanja čelnika srpskih institucija.

U Beograd danas dolazi specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak koji će razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Lajčak je najavio da će, nakon Prištine, posjetiti Beograd, kako bi pripremio naredni sastanak “u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa” dvije strane.

Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je juče da se poslije dolaska Lajčaka u Beograd vrlo brzo očekuje i sastanak u Briselu i da će se tada čuti konkretnije stvari o postupcima Prištine.

“Mirno, ali krhko”
Bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji je mirna, ali krhku, posebno na sjeveru, saopšteno je iz KFOR-a.

“Pomno pratimo dešavanja i održavamo vidljivo i odgovarajuće prisustvo kroz redovne patrole i angažovanje sa lokalnim zajednicama”, navode iz KFOR-a.

Osim na sjeveru Kosova i Metohije, KFOR je u saopštenjima proteklih sedemica najavio patrole i u drugim gradovima.

“Sprovodimo svoj mandat UN u svakom trenutku i nepristrasno, kroz različite aktivnosti. To uključuje redovne patrole u različitim formatima, kao što su nezavisne patrole širom Kosova i duž administrativne linije, zajedničke patrole sa Kosovskom policijom i sinhronizovane patrole, paralelno sa srpskim oružanim snagama na svakoj strani administrativne linije”, dodaju iz KFOR-a.

Podsjeća se da su pripadnici KFOR-a izvršili patrole duž administrativne linije u Prištini i Istoku, kako bi “konsolidovali regionalnu stabilnost”, prenosi “Kosovo onlajn”.

“KFOR nastavlja da pomno prati situaciju. Imamo vidljivo i fleksibilno prisustvo koje nam omogućava da se efikasno pozabavimo svim značajnim bezbjednosnim dešavanjima u skladu sa mandatom UN”, navode iz KFOR-a.

Dodaju da KFOR nastavlja da djeluje na Kosovu i Metohiji kao treći odgovorni, poslije policije samoproglašenog Kosova i EULEKS-a.

Nastavi čitati

Aktuelno