Connect with us

Politika

VIŠE NIŠTA NIJE ISTO! Koje parlamentarne stranke su odbranile rezultat iz 2018, a koje su “POTONULE”

Iako još nisu obrađena sva biračka mjesta, niti su prebrojani glasovi iz inostranstva već sada je moguće procijeniti koje stranke su podbacile u odnosu na izbore četiri godine ranije, a koje su napredovale ili stagnirale.

Prema preliminarnim podacima CIK BiH na osnovu 97,36 odsto obrađenih biračkih mjesta za Narodnu skupštinu Republike Srpske, najviše glasova građana osvojio je SNSD 213.111, čime je ova stranka potvrdila svoj status najjače vladajuće partije u Srpskoj.

SNSD je na izborima 2018. godine osvojio ukupno 218.201 glas, pa ako se uzme u obzir da je ostalo još oko 3 odsto neobrađenih biračkih mjesta, kao i glasovi iz inostranstva, vidljivo je da je ova stranka uspjela da zadrži povjerenje istog broja građana.

Ujedinjena Srpska

Još jedna stranka zadržala je otprilike isti broj glasova kao i četiri godine ranije, a to je PDP, koja trenutno ima 63.816 glasova, a na izborima 2018. godine je imala 69.948 glasova građana.

Za razliku od ove dvije partije koje su zadržale otprilike isti broj glasova, jedna stranka je uspjela da poveća broj „fanova“, i to za 50 odsto.

Riječ je o Ujedinjenoj Srpskoj, koja je na ovim izborima dobila 31.818 glasova, a četiri godine ranije je taj broj iznosio 21.187.

I dok ove tri partije mogu da se pohvale kako su odbranile ili povećale svoj raniji rezultat, ostale parlamentarne stranke ne mogu da se pohvale time.

Naime, najveća opoziciona stranka – SDS, na ovim izborima izgubila je skoro četvrtinu svojih glasača.

SDS je na izborima ove godine tako osvojila 91.126 glasova, a 2018. godine je taj broj iznosio 123.515.

Socijalisti

I Socijalistička partija je izgubila dobar dio glasača, pa je tako na ovim izborima dobila 36.343 glasa u odnosu na izbore 2018. godine, kada je za tu stranku glasalo 56.106 građana.

Gubitku glasača vjerovatno je kumovao i turbulentan period unutar stranke nakon opštih izbora 2018. godine, kada je jedan dio članova SP napustio tu partiju i osnivao SPS.

I SPS je izašla na ove izbore i osvojila 19.217 glasova.

Ukoliko se zbroje glasovi koje je osvojila SPS sa onima koje je dobila SP to je oko 56.000 glasova, što odgovara izbornom rezultatu SP iz 2018. godine.

Turbulencije

Još jedna stranka je na ovim izborima doživjela drastičan pad, a to je DNS.

Ta stranka je na izborima 2018. godine osvojila čak 98.851 glas i bila treća partija po snazi u Srpskoj.

Međutim, na izborima 2. oktobra ove godine DNS je osvojio četiri puta manje – 27.297!

Ovakvom poraznom rezultatu nesumnjivo su kumovale turbulencije koje je partija doživjela u protekle četiri godine.

Prvo je tu stranku napustio dio članstva i osnovao DEMOS, a onda, dvije godine kasnije, još jedan dio članstva je napustio DNS i osnovao NPS, na čijem je čelu Darko Banjac.

DEMOS je na ovim izborima osvojio 34.000, a Banjčeva partija 19.958 glasova.

Čak i ako se saberu rezultati koje su ostvarili DNS, DEMOS i NPS na ovim izborima, to je opet za skoro 20.000 glasova manje u odnosu na one koje je DNS dobio na izborima 2018. godine.

Politika

POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere

U zajedničkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH potvrđeni su navodi “Dnevni avaza” da je Milorad Dodik danas dobrovoljno pristupio u Tužilaštvo BiH.

Kako navode, on je pristupio u pratnji advokata, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH).

Dodik pristupio Tužilaštvu BiH i dao iskaz
– Istog dana, postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sljedeće mjere zabrane:

– mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu;

Izrečene mjere zabrane po ovom rješenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.

Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mjera zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane – navodi se u zajedničkom saopštenju

 

Nastavi čitati

Politika

DA LI JE MOGUĆE? Dodik saslušan u Sudu BiH: Ukinut mu pritvor!

Predsjednik  Republike Srpske Milorad Dodik danas je u prisustvu svog advokata Gorana Bubića saslušan u Sudu Bosne i Hercegovine.

Postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH izveden je pred Sud BiH na kojem je Sud BiH donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH te je Dodiku ukinut pritvor.

Kako je navedeno, s obzirom na to da je utvrđeno da ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen te je određena sljedeća mjera zabrane – mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu.

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili drugačije odluke Suda Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

BODIROGA: Nije prvi put da Višković ne govori istinu

Šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS Ognjen Bodiroga reagovao je na informaciju da je premijer Višković uhvaćen u laži, odnosno da su “Prijedorputevi” demantovali izlaganje Viškovića u NSRS, te da ovo nije prviput da premijer iznosi neistine.

“Premijer Radovan Višković ne govori istinu! Prijedorputevi odbacuju tvrdnje premijera da su jednostrano raskinuli ugovor koji se tiče izgradnje magistralnog puta Gacko – Tjentište!”, naveo je Bodiroga na društvenoj mreži “X”, dodajući:

“Ugovor do danas nije realizovan iz jednog prostog razloga jer je utvđeno da projekat nije dobro urađen, odnosno zbog nedostataka u projektno-tehničkoj dokumentaciji.

Navedeni nedostaci se odnose na to da smo po projektu kao izvođači radova trebali otpočeti izvođenje radova na dijelu trase na kojoj nisu riješeni imovinsko pravni odnosi.

Zbog toga se navedeni projekat trebao dopuniti, odnosno izmjeniti u smislu promjene trase puta, a što je za posljedicu ima izmjenu UT uslova, lokacijskih uslova i građevinske dozvole na osnovu koje se izvode radovi…”

Dakle, ističe on, prava istina je da projekat nije bio dobar, odnosno da nisu riješeni imovinsko pravni odnosi!

“Radovanu Viškoviću ovo nije prvi put da ne govori istinu, početkom prošle godine se hvalio kako je potpisao memorandum sa kineskom bankom od koje bi Republika Srpska dobila kredit od 100 miliona evra za rekonstrukciju puta Foča – Šćepan Polje, naravno od toga nije bilo ništa!”, istakao je Bodiroga.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno