Connect with us

Politika

VIŠKOVIĆ PRELOMIO! Biće sankcionisan SVAKI POKUŠAJ neodgovornog podizanja cijena

Premijer Republike Srpske Radovan Višković poručio je da će u velikoj mjeri biti suzbijen svaki pokušaj neodgovornog podizanja cijena osnovnih životnih namirnica svih koji krše naredbe ili žele da ovu situaciju iskoriste za bogaćenje.

– Smatram da su cijene nekih od životnih namirnica neopravdano visoke i da nema nijednog razloga zbog čega bi do toga trebalo da dođe – rekao je Višković novinarima u Istočnom Sarajevu.
Višković je napomenuo da je izdao nalog da se stave na raspolaganje svi kapaciteti Inspektorata Srpske i pojača kontrola osnovnih životnih namirnica, a da će trgovci, kod kojih bude utvrđeno neosnovano povećanje prodajnih marži, biti suočeni sa rigoroznijim sankcijama.

On je naveo da će svi kapaciteti Inspektorata biti uključeni kako bi se vidjelo da li je opravdano da je cijena pojedinih životnih namirnica ona koju danas imaju.

– Dao sam nalog da inspekcija Republike Srpske u narednim danima malo ozbiljnije iskontroliše prije svega maloprodajne cijene osnovnim životnih namirnica u svim objektima gdje se ta roba prodaje, kako bi ispoštovali naredbe Vlade Republike Srpske vezane za marže, cijene, jer imam osjećaj da osnovne životne namirnice poskupljuju i mimo onoga kako bi trebalo da se dešava – pojasnio je Višković.

Višković je podsjetio da je razgovarao sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i da su se dogovorili kako reagovati i da su te mjere koncipirane.

– To je odgovor na rastuću inflaciju i pomoć najugroženijim kategorijama u našem društvu i to rade sve zemlje u skladu sa svojim mogućnostima da bi zaštitile najugroženije stanovništvo od divljanja određenih cijena – rekao je Višković i dodao da je razgovarao i sa ministrom trgovine i turizma i direktorom Inspektorata Republike Srpske.

Višković je rekao da se ovih dana najavljuje i poskupljenje brašna i pekarskih proizvoda, a da je odgovor na to povećanje cijene na berzama u Mađarskoj što, kako je rekao, nije tačno ili su te cijene neznatno povećane.

On je dodao da je u Srpskoj ove godine proizvedeno 200.000 tona pšenice i da je to dovoljno da prehrani njeno stanovništvo dvije godine.

– Učestvovali smo i u otkupu te pšenice i ponudili otkupnu cijenu koja je u tom momentu bila povoljnija nego što je bila u Srbiji – istakao je Višković.

On je dodao da je potom dobio objašnjenje da kvalitet domaće pšenice nije na zadovoljavajućem nivou, što smatra neprihvatljivim.

– Da li to neko hoće da kaže da sva pšenica proizvedena u Republici Srpskoj nije za ljudsku upotrebu, nego samo za stočnu hranu? Mogu prihvatiti uslovno rečeno da je to 30 odsto, ali da 100 odsto ne zadovoljava kvalitet 200.000 tona pšenice za ljudsku upotrebu, to zaista ne mogu prihvatiti – naglasio je Višković.

Premijer Srpske je istakao da se ne miri sa tim stvarima i da je stoga nalog dao da se sve pregleda, da organizuju sastanke sa pekarima, mlinarima i da se ponudi kvalitetna i stručna analiza zbog čega se najavljuje povećanje cijena.

On je pozvao trgovce, mlinare i pekare da razgovaraju, jer udar na Republiku Srpsku moraju svi zajedno da podijele i podnesu.

Kao najbolji primjer je naveo situaciju sa peletom, gdje su cijena i marža zauzdani sto odsto, a onda, kako je rekao, kada se ograniči cijena kažu da im nije problem i traže dogovar oko kvota za izvoz.

– Razgovaraćemo i oko kvota za izvoz, ali prije toga treba da se podmiri domaće tržište po cijenama koje su ograničene. Mi samo radimo svoj posao i ovo nije nikakva odmazda, nasrtaj ili kontrola nekih inspekcijskih organa nego samo želimo da se odluke Vlade i uredbe poštuju, da se poštuju marže – pojasnio je Višković.

On je zapitao da li postoji objašnjenje i obrazloženje zašto je ulje u jednom momentu bilo šest i po ili sedam maraka, pa se vratila cijena na četiri marke u maloprodaji.

Višković je upozorio da se maloprodajna cijena ne formira na osnovu pretpostavki nego na osnovu nabavne cijene i marže, te da će za manje prekršaje vjerovatno biti manja kazna, a tamo gdje su veći prekršaji veća kazna.

(Srna)

Politika

ČAMPARA PODNIO OSTAVKU! Više nije tužilac

Dugogodišnji tužilac Tužilaštva BiH Dubravko Čampara jutros je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom savjetu BiH, a njegova ostavka bi već danas trebala biti prihvaćena.

Čamparina ostavka bi trebala stupiti na snagu od 1. maja.

On je u Tužilaštvu BiH radio posljednjih 16 godina, a između ostalog rukovodio je grupom za borbu protiv terorizma, ali i drugim predmetima. Bio je dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv rukovodstva Srpske, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.

Odlukom glavnog tužioca Milanka Kajganića iz spomenutog tima je prebačen u odjeljenje za borbu protiv terorizma.

Čampara je rođen u Dubrovniku 1976. godine, a na Pravnom fakultetu u Sarajevu je diplomirao 1999, dok je pravosudni ispit položio 2001.

Ranije je radio kao tužilac u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo od 2005. do 2009. a onda je imenovan za tužioca Tužilaštva BiH.

Čampara bi sada trebao preći u advokaturu.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Politika

ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se na društvenoj mreži “X” i istakao kako je spreman za dijalog i razgovor.

“Republika Srpska i ja kao njen predsjednik uvijek smo branili Ustav. Međutim, naivno je vjerovati da se na nepravdu samo treba pokazati da bi se riješila. Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Kristijana Šmita i svih rješenja koja je nametnuo”, naveo je Dodik i dodao:

“U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrznemo zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini.
Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima.”

Inače, ovo se dešava nakon diplomatske aktivnosti koja je pokrenuta u EU, ali i nakon razgovora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Francuske Emanuela Makrona, gdje je naglašeno da je nedopustivo rušenje ustavo pravno poretka BiH.

BN

Nastavi čitati

Politika

NAJVEĆA POSTRATNA KRIZA DRMA BIH: Ima li izlaza iz političkog ambisa?

Političkoj krizi, koju mnogi nazivaju najvećom od Dejtona do danas, ne nazire se kraj, a sudeći po stavovima domaćih i međunarodnih aktera, status kvo mogao bi ostati do daljeg, s obzirom na to da u ovom trenutku nijedno potencijalno rješenje nije izvjesno.

Republika Srpska rješenje vidi u unutrašnjem razgovoru i dogovoru te odlasku OHR-a, međutim, sa druge strane Bošnjaci i sve bošnjačke političke partije od SDA do SDP-a to ne žele ni da čuju, odbijajući bilo kakav razgovor sa, kako kažu, onima koji “ruše ustavni poredak”.

Dakle, od razgovora, barem u skorijoj budućnosti, neće biti ništa.

Za razliku od Republike Srpske, Bošnjaci rješenje problema vide u hapšenju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, ali ni od toga, barem za sada, nema ništa, i mali su šanse da njih trojica budu uhapšeni, a u slučaju da se to i desi, mnogi su mišljenja da će se politička situacija samo dodatno radikalizovati i zakomplikovati.

Istovremeno, Bošnjaci insistiraju i na tome da reaguje međunarodna zajednica, prije svih OHR, koji bi, kako kažu, trebalo da nametne određene odluke i razriješi političku krizu u BiH, dok sa druge strane, u Republici Srpskoj smatraju da je upravo međunarodna zajednica i OHR glavni krivac za krizu koju imamo danas.

Takođe, jedna od opcija za razrješenje krize mogla bi biti i eventualna međunarodna konferencija o BiH, ali i od toga u ovom trenutku neće biti ništa s obzirom na probleme sa kojima se suočavaju i EU i SAD.

Načelno, gotovo sve svjetske sile, barem do sada, podržale su BiH i njenu cjelovitost, ali osim deklarativne podrške, još niko nije preduzeo konkretne korake u smjeru rješavanja političke krize.

“SAD su se definitivno povukle ne samo iz naše države, već se povlače i iz ostalih dijelova svijeta i nemaju više interes da troše resurse na rješavanje naših problema. EU sa jedne strane ima mnogo većih svojih problema za čije rješenje im treba mnogo više vremena i resursa, dok sa druge strane, ni sami ne znaju kako bi mogli da riješe problem u jednoj nefunkcionalnoj državi kao što je BiH”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.

On kaže da ni opcija hapšenja nije realna ne samo iz realne snage i moći onoga ko bi to izvršio, već i sa pravne strane, jer kako kaže, upitno je po kom osnovu izvršiti to hapšenje.

Takođe, ističe i da je najizvjesnija opcija izlaska iz krize da se preko nje pređe kao da se ništa nije dogodilo, što ne bi bilo prvi put, i u tom slučaju “svi nastavljaju srećni i zadovoljni”.

“Veliku odgovornost za krizu snose bošnjačke političke elite koje nemaju hrabrosti da kao predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH poslušaju drugu stranu i naprave određeni konsenzus. Oni su se ‘zakopali’ u svoje pozicije i boli kakav kompromis sa drugom stranom vide kao znak slabosti i uništavanje nacionalnih interesa. U tom stavu ih je do sada podržavala međunarodna zajednica kroz instituciju visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu. U ovom trenutku, kada međunarodna zajednica niti ima moć kao što je imala ranije, a niti ima interesa da se miješa u unutrašnja pitanja BiH, bošnjačka strana ne zna šta da radi i kako da se ponaša”, ističe Antić.

Nastavi čitati

Aktuelno