Politika
Vlada Srpske u izvještaju SB UN dostavila ZAKLJUČKE MEĐUNARODNE KOMISIJE
Vlada Republike Srpske je uz 31. izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija dostavila i priloge među kojima su zaključci Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.
U navedenim zaključcima je navedeno da su, nakon temeljne istrage, utvrdili da su “ubistva u Srebrenici 1995. godine bila ratni zločin, ali da se nije dogodio, niti pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte”.
Влада Српске је уз 31. Извјештај Савјету безбједности Уједињених нација доставила и прилоге међу којима су закључци Међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. година.https://t.co/v9qSOgcWiu
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) May 14, 2024
Riječ je o poglavlju 11 Izvještaja Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.
– Izvještaj je sastavljen na osnovu naučne metodologije od strane eminentnih stručnjaka svjetskog ranga iz svojih oblasti sa prestižnih univerziteta i instituta, na čelu sa izraelskim istoričarem Gideonom Grajfom, koji je profesor na Univerzitetu u Teksasu i jedan od vodećih istraživača Holokausta u svijetu, dok su ostali članovi Komisije bili su istaknuti akademici iz SAD, Јapana, Australije, Nigerije, Italije, Srbije i Njemačke – ističe se u saopštenju Vlade Srpske.
U izvještaju je navedeno da je zločin u Srebrenici 1995. godine uslijedio nakon etničkog čišćenja te regije od strane muslimanske-bošnjačke vojske, u kojem su na stotine srpske djece, žena i staraca namjerno mučene i ubijene.
– Srpski narod dožio je strašne zločine na ovom području, što je potpuno zanemareno, već postoje namjere da se prikaže da su bošnjačke žrtve u Srebrenici jedine žrtve – navodi se.
Ubistva srpskih civila, uključujući djecu
Takođe, rečeno je da srebreničku regiju, odnosno Srednje Podrinje, sa istorijskog aspekta nije moguće posmatrati u svjetlu događaja iz jula 1995. godine, jer kako se može vidjeti iz izvještaja, sukobi između Srba i muslimana u Srednjem Podrinju započeli su aprila 1992. godine, a početkom maja izntenzivirale su se napadačke aktivnosti muslimanskih oružanih snaga na području opštine Srebrenica, koje su započele sistematičnu kampanju etničkog čišćenja srpskih sela u okolini Srebrenice, sa ciljem zauzimanja Bratunca i presijecanja Republike Srpske na dva dijela.
Kako je opisano u izvještaju, jedno od većih srpskih sela u Srebrenici, Podravanje, napadnuto je 24. septembra.
Tada je ubijen 31 civil i pripadnik seoskih straža, nekoliko ih je zarobljeno, a selo je spaljeno.
Srpsko selo Fakovići u opštini Bratunac, spaljeno je 5. oktobra, a ubijeno je 28 civila i pripadnika seoskih straža, od čega 12 žena.
– Svega nekoliko dana kasnije (8. oktobra) u opštini Zvornik, u selima Šetići i Malešići, ubijeno je 14 civila i pripadnika seoskih straža srpske nacionalnosti. Veliki napad muslimanskih snaga iz Srebrenice na srpska sela Bjelovac, Sikirići i Loznica u opštini Bratunac odigrao se 14. decembra 1992. godine – podsjećaju u izvještaju.
U ovom napadu ubijena su 62 lica srpske nacionalnosti, dok su mnogi Srbi, uglavnom žena i djeca odvedena u zarobljeništvo. Јedna grupa žena i djece, njih 17, razmijenjena je 6. februara 1993. godine.
– Na veliki hrišćanski praznik Božić 7. januara 1993. godine muslimanske jedinice iz Srebrenice započele su opsežan napad na srpska sela u opštini Bratunac, posebno ciljajući selo Kravicu – ističe se u saopštenju.
Dodaje se da je tom prilikom prognan sav srpski živalj, dok su sela bila razrušena, popaljena i opljačkana. U napadu je ubijen 51 civil i pripadnik seoskih straža.
Јedan dio Srba je, kako se navodi, zarobljen i odveden u Srebrenicu.
– U istom naletu i u sklopu velike ofanzive koja se izvodila prema opštini Bratunac, muslimanske snage su 16. januara 1993. godine izvršile napad na Skelane. Srpsko civilno stanovništvo na ovom području bilo je u okruženju sa tri strane, te je pod pritiskom protjerano u Srbiju – navodi Vlada Srpske u svom izvještaju.
Dodaju da je u napadu ubijeno 57 civila i pripadnika seoskih straža.
Vlada Srpske dalje ističe da napadom na Skelane 16. januara 1993. godine od strane muslimanskih snaga sa sjedištem u Srebrenici čije su akcije bile koordinisane od strane vojnog i političkog vrha iz Sarajeva, zaokružena je teritorija muslimanske enklave Srebrenica, u tom trenutku etnički najčistijeg područja u ratnoj Bosni i Hercegovini.
Demilitarizacija Srebrenice i Žepe
Muslimanske oružane snage, takozvane ARBiH, su na ovom području očigledno počinile brutalne i sistematske zločine za koje je njihova komanda u Sarajevu znala.
Sa druge strane, do ovog perioda bilo je i napada Vojske Republike srpske na oružane snage tzv. ARBiH u muslimanskim naseljima, u kojima je stradao određen broj vojnih obaveznika i civila.
U izvještaju podsjećaju da je sredinom aprila 1993. godine postignut je Sporazum o demilitarizaciji Srebrenice i Žepe, koji su potpisali predstavnici VRS, tzv. ARBiH i UN-a koji su bili garant provođenja ovog sporazuma odnosno i demilitarizacije enklava Srebrenica i Žepa, ali ističu da muslimanske snage u Srebrenici na čelu sa svojim rukovodstvom u Sarajevu ni u jednom trenutku nisu dozvolile da budu razoružane, nego su na demilitarizovanu zonu gledali kao na utočište za reorganizaciju svojih vojnih potencijala iz kojeg bi u buduće mogli da vrše dejstva po dubini Vojske Republike Srpske.
– Od kada je stupio na snagu ovaj Sporazum pod pokroviteljstvom UN-a od sredine marta 1993. pa do sredine ljeta 1995. godine pripadnici 8. OG, osnosno 28. divizije ubili su oko 450 srpskih civila i vojnika na području oko Srebrenice. Sa druge strane, u periodu od 1992. godine pa do početka 1995. godine, prema muslimasnkim i drugim izvorima muslimanska strana je u ovoj regiji imala oko 2.100 poginulih, od kojih je, kako je navedeno u zvaničnoj monografiji 28. divizije tzv. ARBiH, 1.800 bilo vojnika, od kojih je određen broj danas sahranjen u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari – stoji u izvještaju.
U izvještaju se može vidjeti da su, zbog sve agresivnijeg djelovanja pripadnika 28. divizije i realne opasnosti da se ostvare njihovi vojno-politički planovi o presijecanju Republike Srpske u Srednjem Podrinju, snage VRS krenule sa izvođenjem akcije kodnog naziva „Krivaja 95“. Prvobitna akcija nije predviđala zauzimanje samog grada Srebrenica, ali kako je 28. divizija odlučila da napustiti odbranu grada i svoje porodice i krene u proboj iz okruženja, VRS je odlučila da uđe u sam grad.
– Posmatrajući novonastalu situaciju iz vojno-taktičkog aspekta, pri tome imajući u vidu nizak broj žrtava i dovoljno materijalno tehničkih sredstava, kao i podršku holandskog bataljona UNPROFOR-a, da je 28. divizija odlučila da brani grad do samog pada Srebrenice ne bi došlo tako lako – naglašava se.
Proboj prema Tuzli
Ipak, komanda 28. divizije naredila je da se u Šušnjarima okupi svo aktivno i rezervno vojno osoblje, srebrenička policija, i svi borbeno sposobni muškarci iz Civilne zaštite i radne obaveze. Svi stacionirani vojni obveznici u Šušnjarima primili su naređenje da izvrše borbenu operaciju proboja prema Tuzli i formirali su borbeni poredak koji se zaputio prema Tuzli kroz teritoriju pod kontrolom VRS-a. U koloni se nalazilo oko 12.500 ljudi.
Relevantni izvori, prvenstveno dokumenti vojne i civilne bezbjednosti tzv. Republike BiH, zatim dokumenti MKSЈ, potvrđuju vojni status kolone. Izjave učesnika u proboju koje su date organima civilne i vojne bezbjednosti BiH, a koje su citirane u ovom izvještaju, detaljno opisuju vojnu prirodu kolone, vojni statusu česnika, lanac komandovanja, borbeni raspored, naoružanje itd. Takođe, kolona je trebala proći put, izvršiti proboj, pod borbom dug preko 80 kilometara i sukobila se sa oko ukupno 4.000 pripadnika VRS.
Rekonstrukcija događaja vezana za kretanje pomenute kolone, odnosno proboj iz okruženja, predstavlja jedan od značajnih dijelova Izvještaja Komisije. Na osnovu postulata krivične istrage put i dešavanja za kolonu praćena su od mjesta iz sata u sat, i iz dana u dan. Na osnovu procjene gubitaka bazirane na izjavama preživjelih svjedoka u proboju i izvještajima tzv. Armije BiH, sa velikom vjerovatnoćom možemo reći da je tokom cijele rute kretanja kolone stradalo u borbama, međusobnimo bračunima i samoubistvima između 4.000 – 5.000 ljudi.
– Upravo na osnovu tog broja, kao i analizirajući ukupan broj stradalih, bili smo u mogućnosti da vršimo procjenu broja zarobljenih učesnika u proboju. Na osnovu analiziranih podataka, komisija je procijenila da je minimalan broj zarobljenih pripadnika muslimanske vojske, redovnog i rezervnog sastava, između 1.500 – 2.000 a maksimalan između 2.500 – 3.000 ljudi – ističe se.
Kako bi se utvrdio broj osoba koje su ubijene u masovnim strijeljanjima, polazilo se od pretpostavke da je ukupan broj zarobljenih učesnika u proboju maksimalan broj strijeljanih lica. Pored toga, mora se uzeti u obzir činjenica da određeni broj zarobljenika nije strijeljan, već da je kasnije razmijenjen. Dakle, ovaj pomenuti broj od maksimum 2.500-3.000 zarobljenih, odnosno strijeljanih lica u periodu od 14. do 16. jula 1995. godine, do koga je došla kriminalistička istraga je u potpunosti u skladu sa rezultatima forenzičko-antopološke analize vršene od strane Komisije.
Budući da su svi masovno pogubljeni pojedinci u početku bili ukopani u primarne grobnice, iz ugla forenzičke arheologije urađena je analiza tih grobnica. Forenzička analiza pokazala je da, teoretski uzevši, najveći broj individua koje su mogle da se nalaze u primarnim grobnicama ne prelazi 3.715 individua, i to samo u slučaju da su grobne jame iskorištene u potpunosti – bez praznog prostora između tijela.
Manipulacija imenima žrtava
Takođe u izvještaju se navode manipulacije sa imenima žrtava, o čemu je detaljno u Izvještaju navedeno na stranama 367-385, 400-401.
U izvještaju kada se govori o pojmu genocida u kontekstu dešavanja u srebreničkoj regiji i presudama Međunaronog krivičnog suda za bivšu Јugoslaviju ( MKSЈ-a), neosporno treba kritički posmatrati činjenicu da je Tribunal imao suviše ograničen pogled na događaje iz jula 1995. godine.
– MKSЈ nije raspravljao o raznim motivima poput onog da je i srpska strana ponudila razmjenu Srebrenice i Žepe za teritoriju pod kontrolom Srba u i oko Sarajeva, nije se osvrnuo ni na konstantnu vojnu prijetnju koju je predstavljala 28. divizija tzv. ARBiH koja je bila stacionirana u Srebrenici u trenutku demilitarizacije od 1993. godine – navodi se u izvještaju Vlade RS.
Dodaje se da je nakon temeljne istrage Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine, zaključeno da se u Srebrenici nije dogodio, niti pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.
Iako Komisija ne smatra ubistva koja su se dogodila oko Srebrenice genocidom, ona u uvažava činjenicu da su hiljade ljudi (uglavnom ratnih zarobljenika) ubijene i da odgovorne za ove zločine treba kazniti.
– Svako licitiranje brojkama veoma dehumanizujuće za sve žrtve svih naroda, jer su tu radi o ljudskim životima i sudbinama u ratu i da su brojke u ovom slučaju navedene isključivo za potrebe naučnog istraživanja bez želje da se bilo koja žrtva negira ili ponizi – zaključeno je u izvještaju, piše RTRS.
Politika
ZA NJIH UVIJEK IMA PARA! Evo koliki će biti regres za zaposlene u institucijama BiH
Visina regresa za godišnji odmor u institucijama Bosne i Hercegovine u 2025. godini iznosi 631,50 KM.
Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donijelo je Odluku o visini regresa za godišnji odmor u institucijama Bosne i Hercegovine za 2025. godinu.
Kako je navedeno, ova odluka je u skladu sa zahtjevima reprezentativnih sindikata u institucijama BiH, piše Avaz.
Srpskainfo
Politika
SUD BiH NE ODUSTAJE! Dostavili poziv za NASTAVAK SUĐENJA Dodiku
Sud BiH je dostavio poziv za nastavak glavnog pretresa u krivičnom postupku protiv predsjednika Republike Srpske Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića za srijedu, 25. decembar, pozivajući se na mišljenje sudskog vještaka doktora Harisa Vranića da je predsjednik Dodik zdravstveno sposoban za suđenje, rekao je Srni branilac predsjednika Srpske Goran Bubić.
Bubić je istakao da je dostavljeno vještačenje u potpunoj suprotnosti sa sadržinom otpusnog pisma predsjednika Dodika koje je potpisalo više univerzitetskih profesora, specijalista za abdominalnu hirurgiju koji su preporučili mirovanje u trajanju od 60 dana, a za određene aktivnosti i do tri mjeseca.
-Osim toga, u pitanju je individualni vještak u odnosu na tim ljekara. Vještak nije ni pregledao branjenika, a tim ljekara jeste. Vještačenje doktora Harisa Vranića je zato očigledno proizvoljno i kao takvo neprihvatljivo. Tim prije što je riječ o politički angažovanom ljekaru koji se bavio i bavi politikom više nego medicinskom strukom i naukom, kao svojevremeni ministar zdravlja u Kantonu Sarajevu – naglasio je Bubić.
On je istakao da se u ovom predmetu očigledno zanemaruju prava na odbranu, u normalnim okolnostima u kojima branjenik treba biti primarno zdravstveno sposoban za suđenje.
-Ovakvo postupanje po mišljenju branioca nije ni humano, branjeniku nisu izvađeni ni konci. Ne postoji nijedan stvarni ni pravni razlog za ovaku hitnost i ubrzavanje ovog krivičnog postupka na način da se suđenju daje prednost u odnosu na zdravlje predsjednika Dodika – rekao je Bubić.
Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću pred Sudom BiH sudi se zbog “nepoštovanja odluka Kristijana Šmita”.
Predsjednik Dodik operisan je 9. decembra u Beogradu.
Politika
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
Sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD), izrečene u srijedu, mogle bi da imaju uticaj samo na jednu od četiri sankcionisane firme u Bosni i Hercegovini (BiH) i to na kompaniju Vorto u vlasništvu Vlatka Vukotića.
Naime, dosadašnja praksa pokazala je da banke sankcionisanim firmama gase račune te im tako onemogućavaju da dalje posluju, a radnici u tim firmama ostaju bez mogućnosti da prime plate za svoj rad. Zatim se osnivaju nova pravna lica koja preuzimaju poslove sankcionisanih firmi, nakon čega i oni dolaze pod lupu SAD-a i ponavlja se isti scenario.
Na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) juče su stavljene kompanije Best Service Banjaluka, Nimbus Innovations Banjaluka, Zelena jabuka Gradiška i pomenuta Vorto Banja Luka.
Banke su još ranije ugasile račune koje su kod njih imale prve tri kompanije, i to kompaniji Best Service u septembru i oktobru ove godine, Nimbus Innovationsu u avgustu i septembru, dok su Zelenoj jabuci posljednjih računi ugašeni krajem oktobra.
Poslovanje sankcionisanih kompanija
Zelena jabuka, prema podacima Dun&Bradstreet, koji preuzimaju podatke od Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), osnovana je 29. aprila 2024. godine i s obzirom na to da poslovna godina još nije završena, nisu dostupni podaci o prihodima i rashodima ove kompanije u ovoj godini.
Best service je osnovan 17. novembra 2023. godine i imao je u toj godini 22.500 KM prihoda i neto dobit od 19.146 KM. Nije imao evidentirane radnike u 2023. godini.
Nimbus Innovations osnovan je 23. jula 2024. godine i pravni je sljedbenik ranije sankcionisane firme Sirius 2010 Banjaluka. Kako je Bloomberg Adrija pisala, zbog sankcija su izgubili posao digitalizacije RTV signala u Bosni i Hercegovini i posao operatera fiskalnog sistema u Republici Srpskoj.
Aktivne račune ima samo kompanija Vorto, čija su pretežna djelatnost odnosi s javnošću i djelatnosti saopštavanja. Vorto je izdavač BL portala. Vorto je prošle godine zapošljavao devet radnika i ostvario prihode od 469.898 KM, a neto dobit od 79.048 KM.
Razlozi za sankcije
Vorto i Vukotić
Američka ambasada u BiH navodi da je Vukotić bivši radnik Alternativne televizije (ATV), koja je pod sankcijama SAD-a i da je odnedavno radnik Prointera ITSS Banja Luka, člana Infinity International Group, kompanije koja je takođe pod sankcijama SAD-a. Dodaju i da je vlasnik i direktor firme Vorto.
Ističu da je Igor Dodik (sin Milorada Dodika) Vukotiću dao instrukcije u vezi s finansijskim obavezama koje treba da ispuni. “Vukotić je tražio Igorove instrukcije o dugu svoje kompanije za odnose s javnošću Vorto. Pored toga, slijedeći Igorove upute, Vukotić je pristao vršiti pritisak na subjekte koji su poduzeli mjere protiv Igorove mreže podrške. Vukotić je savjetovao Igora u vezi sa smanjivanjem kontrole subjekata koji su pod američkim sankcijama”, navode u Ambasadi SAD-a u BiH.
OFAC sankcioniše Vukotića, dodaju, zbog materijalne pomoći, sponzorisanja ili pružanja finansijske, materijalne ili tehnološke podrške (roba ili usluge) Igoru Dodiku, osobi čija su imovina i prava na imovinu blokirani.
OFAC sankcioniše Vorto jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Vukotića, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani.
Vukotić: Nemam veze s političkim partijama
Vukotić za Euronews kaže da je sve u domenu špekulacija.
“Teško je imati bilo kakav komentar na ovako apsurdnu situaciju. Ne znam kakvi to argumenti stoje iza odluke o sankcijama, osim rekla-kazala. Jedina činjenica je da je firma i ja kao odgovorno lice, poštovala sve zakone ove zemlje i uplatila svaku marku poreza i doprinosa. Situacija je još apsurdnija zbog činjenice da ni firma ni ja kao njeno odgovorno lice, nemamo bilo kakve veze s političkim partijama ili poslovanjem s javnim sektorom. Ako ništa drugo, hvala svima na besplatnoj promociji. Odgovornima za sankcije, kao dokaz za moje ‘sporne radnje’, prepisujem sva tri kredita i automobil star 22 godine”, poručio je Vukotić.
Podsjećamo, SAD je sankcionisao i ATV i Prointer 5. januara 2022. godine i 18. juna 2024. godine, jer su u vlasništvu ili pod kontrolom, ili su djelovale ili navodno djelovale za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora Dodika, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani.
Nimbus Innovations
Za Nimbus Innovations se navodi da je kompanija za pružanje usluga informacijske tehnologije sa sjedištem u BiH, formirana nakon što je SAD 18. juna 2024. godine sankcionisao kompaniju Sirius 2010 koju kontroliše Igor Dodik.
“Nakon uvođenja sankcija za Sirius, Nimbus je formalno uspostavljen na istoj adresi kao Sirius i obavijestio je javnost da će preuzeti svu imovinu, aktivnosti i obaveze od Siriusa. Nimbus je takođe zadržao upravu Siriusa, a vlasnik je ista osoba. Uprkos promjeni imena, Igor Dodik je kontrolisao direktora Nimbusa, koji mu je dostavljao najnovije informacije o poslovanju i od Igora tražio saglasnost za poslovne odluke”, navodi Ambasada.
OFAC je sankcionisao Nimbus jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora Dodika, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani.
Zelena jabuka, Best Service i Dobrići
U Ambasadi dodaju da Igor koristi članove porodice da bi omogućio rad kompanijama u svojoj mreži podrške. Dodikov rođak i državljanin BiH Aleksandar Dobrić (Aco) osnovao je u novembru 2023. godine Best Service sa sjedištem u RS, pod izvornim imenom Agape Best Banjaluka.
SAD sankcionisao je kompaniju Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik S.P. 20. oktobra 2023. jer je bila u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovala ili navodno djelovala za ili u ime, direktno ili indirektno, Gorice Dodik.
“Best Service preuzeo je poslovanje od Agape, te kao Agape posluje u sektoru ugostiteljstva i posluživanja hrane RS. Aco je provodio u djelo Igorova uputstva za poslovanje Best Servicea. Pored toga, Aco je pristao da svog oca Mirka Dobrića (Mirko) usmjeri na provođenje poslovnih aktivnosti”, ističu u Ambasadi.
OFAC uvodi sankcije Aci i za Best Service, jer su u vlasništvu ili pod kontrolom, ili su djelovali ili navodno djelovali za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora Dodika, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani.
Igor i državljanin BiH Mirko Dobrić vlasnici su kompanije Fruit Eco Gradiška, koja je pod sankcijama SAD-a, a Mirko je i njen direktor. Nakon što je Fruit Eco sankcionisan u aprilu 2024. godine, osnovana je kompanija Zelena jabuka, sa sjedištem u RS, a čiji je jedini vlasnik i direktor Mirko.
“Zelena Jabuka registrovana je na istoj adresi kao Fruit Eco, a obje kompanije uključene su u proizvodnju voća u voćnjaku. Prema Igorovim instrukcijama, Mirko je pomogao Igoru oko poslovnog prijedloga. SAD je sankcionisao Fruit Eco 20. oktobra 2023. godine zbog toga što je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovala ili navodno djelovala za ili u ime, direktno ili indirektno, Igora Dodika, osobe čija su imovina i prava na imovinu blokirani”, ističu u Ambasadi i dodaju da OFAC sankcioniše Mirka iz istih razloga, a posljedično i njegovu kompaniju Zelena jabuka.
Staša Košarac
Na OFAC listi od juče je i Staša Košarac, koji obavlja funkciju ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kadar stranke SNSD Milorada Dodika.
“O američkim sankcijama: Čast je biti u timu odbrane interesa Srpske i srpskog naroda! Čast je biti dio tima predsjednika Srpske Milorada Dodika! Nikakve sankcije neće umanjiti intenzitet naše borbe za Srpsku i interese srpskog naroda”, poručio je on na društvenoj mreži X.
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka2 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”
-
Politika2 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika2 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika1 dan ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)