Connect with us

Zdravlje

VRAĆA LI SE KOVID? Za sedam dana virus korona potvrđen kod devet lica

U Republici Srpskoj je u posljednjih sedam dana virus korona potvrđen je kod devet lica od 83 testirana, a nije prijavljen nijedan smrtni slučaj, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo Srpske.

Virus korona je potvrđen kod šest muškaraca i tri žene, jedna mlađe, tri srednje i pet starije životne dobi.

U zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj hospitalizovano je 15 lica i to u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Srpske 12 i u Bolnici u Doboj tri pacijenta.

Do sada je u Republici Srpskoj potvrđeno 121.328 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 6.667 lica kod kojih je potvrđen ovaj virus. Testirana su ukupno 460.574 lica.

Zdravlje

ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT

Konzumiranje doručka svakog dana u isto vrijeme, odlično može uticati na vaše cjelokupno zdravlje, od poboljšanog metabolizma do odlične kognitivne funkcije.

Kada jedete, jednako je važno i ono šta jedete, tvrde stručnjaci. Istraživanja pokazuju da je za vaše cjelokupno zdravlje bolje unijeti većinu kalorija ujutru pa smanjivati kako se približava večera.

Stručnjaci firme Plumbnation istakli su važnost toga da doručak postane redovni dio vaše svakodnevne rutine.
1. Poboljšava metabolizam

Doručak u isto vrijeme svaki dan pomaže u regulisanju unutrašnjeg sata i metabolizma vašeg tijela. Kada vaše tijelo zna kada treba očekivati hranu, postaje djelotvornije u njenoj obradi. To pomaže u boljem iskorišćavanju energije, hormonskoj ravnoteži, a i smanjuje vjerovatnoću gojenja. Redovan raspored ishrane neće dovesti do kasnijeg prejedanja.

2. Poboljšana kognitivna funkcija
Dosljedne navike doručka pridonose stabilnom nivou šećera u krvi, što je ključno za kognitivnu funkciju. Stabilan nivo glukoze obezbjeđuje stalno pothranjivanje mozga energijom, poboljšavajući zadržavanje pamćenja i prisjećanje. To pomaže i kod koncentracije što znači bolja radna učinkovitost.

3. Bolja probava

Doručak svaki dan u isto vrijeme pomaže u regulaciji probavnog sistema. Podstiče crijeva na redovno pražnjenje i sprečava probavne tegobe, kao što je nadutost. Dosljedan obrazac ishrane omogućuje vašem tijelu da bolje apsorbuje hranljive materije iz hrane koju jedete, pridonoseći cjelokupnom zdravlju.

4. Balans energije tokom dana

Sprečava pad energije već tokom jutra, koja je najčešće uzrokovana nepravilnim navikama u ishrani ili potpunim preskakanjem doručka. Takav balans pomaže i u rutini vježbanja, pridonoseći boljoj kondiciji. Pomaže da ostanete koncentrisani svakog dana.

5. Bolje raspoloženje i mentalno stanje

Konzumiranje doručka u isto vrijeme može smanjiti stres i tjeskobu koji su povezani sa nepravilnim obrascima ishrane i nepredvidivom glađu. Održava stabilan nivo šećera u krvi što doprinosi emocionalnoj stabilnosti, prenosi Najžena.alo.rs.

Nastavi čitati

Zdravlje

ISTRAŽIVANJE! Vitamin D može značajno SMANJITI RIZIK od raka debelog crijeva

Rak debelog crijeva sve je češći, posebno među mlađim odraslim osobama. Iako se i dalje smatra bolešću povezano sa starenjem, sve je više dokaza da na razvoj ovog raka snažno utiču životne navike i spoljašnji faktori. Stručnjaci procjenjuju da se čak 50 posto slučajeva raka debelog crijeva može spriječiti promjenom načina života, a vitamin D pokazuje se kao jedan od ključnih faktora u prevenciji.

Šta pokazuje najnovije istraživanje?
Naučnici su analizirali podatke iz čak 50 studija koje su obuhvatile više od 1,3 miliona ljudi kako bi utvrdili ulogu vitamina D u prevenciji kolorektalnog karcinoma, piše MindBodyGreen.

Rezultati su pokazali da su osobe s višim nivoima vitamina D u krvi imale 39 posto manji rizik od razvoja raka debelog crijeva. Praćenjem vitamina D kroz vrijeme pokazalo se da veće količine vitamina D smanjuju rizik za 20 posto.

Jedna od ranijih studija pokazala je da su žene s najvećim unosom vitamina D imale 58 posto manji rizik. U drugoj studiji, uzimanje vitamina D i kalcijuma povezano je s 15 posto manjim rizikom, dok su u kanadskoj studiji dodaci vitamina D smanjili rizik od polipa za čak 33 posto.

Kako vitamin D štiti od raka?
Iako još nije potpuno razjašnjeno na koji način vitamin D djeluje, brojna istraživanja pokazuju da njegov aktivni oblik (kalcitriol) može usporiti rast ćelija raka i podstaći programirano odumiranje ćelija, održavati zdravlje crijevne sluznice, smanjiti upalu u crijevima te doprinositi ravnoteži crijevne mikroflore.

Kako povećati unos vitamina D?
Vitamin D možemo unositi: prehranom (npr. losos, pastrmka, jaja, mlijeko obogaćeno vitaminom D), izlaganjem suncu te kvalitetnim dodacima vitamina D.

Nastavi čitati

Zdravlje

RAK POSTAJE PROŠLOST? Ruski naučnici razvili lijek koji će promijeniti svijet?

Deveti arbitražni apelacioni sud u Moskvi utvrdio je da je u Rusiji razvijen inovativni lijek za liječenje raka koji nema pandan u svijetu, navodi se u dokumentima do kojih je došla agencija RIA Novosti.

“Tokom razmatranja žalbe, sud je uzeo u obzir da je kao rezultat realizacije ugovora razvijen lijek bez svjetskih analoga, koji omogućava liječenje onkoloških bolesti bez obzira na stadijum bolesti”, stoji u sudskim aktima.

Radi se o preparatu nazvanom “Afotid”, koji se već koristi u terapiji dobrovoljaca. Njegova bezbjednost potvrđena je dostavljenom medicinskom dokumentacijom, a klinička ispitivanja dozvoljena su u sedam specijalizovanih centara u Rusiji.

Ministarstvo tražilo raskid ugovora, sud stao na stranu naučnika

Ovaj slučaj proistekao je iz tužbe Ministarstva industrije i trgovine Rusije protiv kompanije “Lina M” iz grada Koroljova, koje je tražilo raskid državnog ugovora vrijednog 150 miliona rubalja, potpisanog još 2014. godine. Ugovor je obuhvatao istraživanje i razvoj inovativnog lijeka iz grupe aktinomicina za liječenje karcinoma, uz korišćenje vektora za proteinsku isporuku.

Ministarstvo je, osim raskida ugovora, tražilo i povraćaj više od 117 miliona rubalja neiskorišćenog avansa, kao i preko 80 miliona rubalja kamata. Tvrde da je došlo do više od šest godina kašnjenja i da krajnji rezultat navodno nije imao tržišnu vrijednost.

Međutim, Arbitražni sud Moskve je u novembru odlučio da raskine ugovor i dosudio naplatu 117 miliona rubalja, ali nije odobrio kamate. Obje strane su se žalile na presudu.

Apelacija: Kašnjenje bilo opravdano, lijek ima društveni značaj
Apelacioni sud je, međutim, značajno smanjio iznos naplate – na 14 miliona rubalja, uz obrazloženje da je do kašnjenja došlo zbog objektivnih razloga. Ispostavilo se da je dozvola za klinička ispitivanja izdata sa jednogodišnjim zakašnjenjem, da su ispitivanja kasnije više puta prekidana zbog pandemije i zabrane angažovanja dobrovoljaca, kao i da su zapadne sankcije primorale domaće stručnjake da razvijaju i sopstvenu opremu, uključujući specijalni homogenizator za visoko pritisne polimerne čestice.

Na osnovu svih tih okolnosti, sud je zaključio da je kompanija “Lina M“ uprkos teškoćama uspjela da razvije lijek koji ima veliki značaj za društvo i zdravstvo.

Nastavi čitati

Aktuelno