Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! I danas hladno, VJETROVITO i sa padavinama

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas se očekuje oblačno, hladnije i vjetrovito sa kišom, a u brdsko-planinskim predjelima snijeg.

Ujutro i prije podne očekuju se jače padavine, pogotovo na jugu i zapadu.

Tokom popodneva padavine će prestati na sjeveru i zapadu, a uveče i u većini predjela, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutaranja temperatura vazduha biće od dva do sedam, na jugu do 10, u višim predjelima od minus dva, a dnevna od četiri do devet, na jugu do 12, u višim predjelima oko nula stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren, sjeverni i sjeveroistočni vjetar, dok će na planinama na jugu stvarati vejavice i snježne nanose.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas je oblačno sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom.

Temperatura vazduha izmjerena u 13.00 časova: Bjelašnica dva, Han Pijesak četiri, Kneževo pet, Višegrad, Rudo, Sokolac i Čemerno šest, Mrkonjić Grad, Srebrenica i Sarajevo sedam, Bijeljina, Gacko, Srbac i Foča osam, Banjaluka, Doboj i Novi Grad devet, Bileća, Kalinovik, Ribnik i Mostar 10, Trebinje 16, te Neum 17 stepeni Celzijusovih.

Srna

Društvo

POLITIČKA PODOBNOST UNIŠTAVA SRPSKU! Kako riješiti sve veću dubiozu u javnim preduzećima?

Radnici Rudnika i Termoelektrane Ugljevik, sindikat u sklopu matičnog preduzeća “Elektroprivreda Republike Srpske”, te zaposleni u “Šumama Republike Srpske” pozvali su rukovodstva ovih preduzeća da odgovore zašto su dovedeni pred kolaps, zašto nema plata ili se one smanjuju, te da konačno preuzmu odgovornost za loše stanje u kojem se godinama nalaze.

Odgovore na ova pitanja trebalo bi potražiti i na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, poručuju za “Nezavisne novine” narodni poslanici, gdje bi, dodaju, trebalo raspraviti i zašto je više politički podobnih umjesto sposobnih rukovodilaca.

Zaposleni u RiTE Ugljevik su dva dana bili na ulici zbog lošeg stanja u preduzeću, a dali su rok upravi i Vladi RS do srijede, 22. januara, da vrate koncesiju za Ugljevik-Istok 2, koja je u rukama ruskog biznismena Rašida Serdarova i “Comsara”.

Ukoliko se to ne ispuni, najavili su da će održati nove proteste i radnim mašinama blokirati magistralni put Ugljevik – Tuzla. Pored toga, traže da se obezbijede dovoljne količine uglja do 2050. godine, revitalizaciju termoelektrane, sredstva za eksproprijaciju, rudarsku opremu i mehanizaciju, te bolje uslove rada i veće plate.

U dugovima je i RiTE Gacko, koji je, poput Ugljevika, više od deset puta tokom 2024. godine prestajao sa radom zbog lošeg kvaliteta uglja.

Koliko je situacija alarmantna, najbolje svjedoče riječi Petra Đokića, ministra energetike i rudarstva RS, koji je kazao da u ove dvije termoelektrane treba uložiti 700 miliona KM za normalan rad, ali da nemaju novac za to.

Takođe, Đokić je rekao da se koncesija za Ugljevik-Istok 2 ne može tako brzo riješiti, na šta su radnici poručili da čekanja nema.

Ni u matičnom preduzeću ne cvjetaju ruže. Krajem prošle sedmice donesena je odluka da se dijelu radnika direkcije umanje plate za 10 odsto, što je naišlo na negodovanje sindikata, iz kojeg su poručili da će se boriti za svoja prava.

A šta tek reći za stanje u “Šumama Republike Srpske”, čije je rukovodstvo saopštilo da će gubitak preduzeća na kraju 2024. godine biti između 10 i 13 miliona KM.

Navedeno je dovoljno razloga da se održi tematska sjednica Narodne skupštine RS, poručuju poslanici u parlamentu Srpske, ali su podijeljenog mišljenja da li bi sjednica doprinijela boljem stanju u preduzećima. Ipak, svi dijele stav da na čelu preduzeća treba da budu sposobni, a ne podobni.

“Jednostavno, treba napraviti jedan realan presjek, staviti ljude koji su sposobni, a ne politički podobni, bez obzira da li bili pozicija ili opozicija”, kaže za “Nezavisne novine”  Dragan Galić, član Odbora za reviziju NS RS (NPS-DNS).

Navodi da će finansijski izvještaj o radu pojedinih javnih preduzeća, koji će biti podnesen u februaru, pokazati da stanje nije dobro i da to traje godinama.

“I predsjednik Republike Srpske je rekao da neke ljude treba skloniti sa pozicija jer nisu odgovorili trenutku, vremenu i poziciji na kojoj se nalaze. Ali, takođe bih rekao da se to ne treba odnositi na direktore koji su imenovani prije godinu dana ili dvije, jer oni jednostavno nisu imali vremena da za tako kratak period postave stvari na mjesto, pogotovo ako su u preduzećima zatekli ogromna dugovanja”, rekao je Galić.

Ni SNSD ne bježi od tematske sjednice. Ipak, Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika, kaže da bi najbolje bilo da se ove stvari prvo rješavaju u okviru Vlade RS, da vlast izađe sa određenim mjerama, a o kojima bi onda eventualno raspravljala i NS RS.

“Ne vidim da bi Skupština bez nekog akta ili izvještaja trebalo da raspravlja o tome, jer cilj treba da bude neko izlazno rješenje, a ne samo rasprava”, navodi Mazalica.

Na konstataciju da se dugo priča kako javnim preduzećima rukovode više podobni, a ne sposobni, Mazalica poručuje da on ne bi striktno eliminisao ljude kao nestručne, samo ako su angažovani preko stranke.

“Isto kao što ne mislim da su svi ljudi koji nisu članovi nijedne stranke baš stručni. Ali, u svakom slučaju kad je u pitanju upravljanje preduzećima, ako je neko i došao po stranačkoj liniji, on ne bi trebalo da bude amnestiran od odgovornosti, što od profesionalne, to i krivične. Ako je, na primjer, direktor nekog šumskog gazdinstva, a dolazi iz stranke, pa bilo to iz SNSD-a, on ne može uticati na stav Vlade RS ili ministra da on ne može biti odgovoran”, naglasio je Mazalica za “Nezavisne”.

Opozicija smatra da se sa tematskom sjednicom zakasnilo.

“Neće oni ništa napraviti sa ovim što su rekli da će za šest mjeseci pomoći ‘Šumama RS’. A što se tiče ERS-a, pa oni kupuju ugalj od privatnih firmi i to pola ugalj pola jalovina, a to plaćaju enormno, a svoj ugalj i koncesije daju za džabe”, poručuje Pero Đurić, zamjenik predsjednika Odbora za privredu NS RS (SDS).

Smatra da bi se pojedinci morali dovesti pred pravosuđe zbog cjelokupne situacije.

“Rješenje je da se bivši direktori koji su pohabali pare pohapse, da se na mjesto rukovodilaca stave odgovorni i sposobni koji hoće da rade, jer, evo, ‘Šume’ mogu odmah u ovoj godini da budu u plusu”, kazao je Đurić za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Društvo

SVJETSKI LANAC HOTELA! Prvi Hilton stiže u BiH početkom naredne godine

Pripreme za otvaranje hotela Hilton u Mostaru i Sarajevu se, uprkos izazovima, nastavljaju.

Planirani rok otvaranja hotela u Mostaru, koji će biti prvi Hilton u BiH, je početak naredne godine, rekao je Halim Zukić, vlasnik kompanije Interšped Sarajevo koja je nosilac franšize.

“Unatoč prethodnim izazovima sa postavljanjem skele na javnoj površini, radovi se nastavljaju na Hotel Neretva Mostar, Tapestry Collection by Hilton. Trenutno se privode kraju fasaderski radovi, a uzorna soba je završena. Planirano otvorenje hotela je početkom 2026. godine”, kazao je Zukić.

Po pitanju Hampton by Hilton Sarajevo City Centre hotela, početak radova planiran je za proljeće 2026.

“Međutim, dosadašnje iskustvo nas uči da može doći do odlaganja uslijed složenosti birokratskih procesa”, naveo je Zukić.

Podsjetimo se da je u maju 2023. godine u hotelu Waldorf Astoria u Berlinu potpisan franšizni ugovor o ulasku internacionalnog lanca hotela Hilton u Bosnu i Hercegovinu.

Kako se ranije pisalo, Hotel Neretva Mostar, Tapestry Collection by Hilton, imat će 80 soba, sadržavaće nekoliko restorana, spektakularnu terasu, zatvoreni bazen i druge vrhunske hotelske sadržaje.

Hotel će biti smješten na odličnoj lokaciji u Mostaru, na samoj obali rijeke Neretve i nekoliko minuta hoda od UNESCO svjetske baštine.

Hampton by Hilton Sarajevo City Center sa smještajnim kapacitetom od 98 soba imaće elegantan i moderan dizajn. Hotel će biti lociran u centru Sarajeva u Ulici Maršala Tita, kod bivšeg McDonald’sa.

Hilton je vodeća globalna ugostiteljska kompanija u čijem portfoliju se nalazi 19 brendova svjetske klase. Posjeduju više od 7.100 objekata i više od 1,1 milion soba, u 123 zemlje i teritorije te su u do sada ugostili više od tri milijardi gostiju.

Otvaranje ovih hotela u BiH će doprinijeti turističkoj ponudi Bosne i Hercegovine koja bilježi stalan rast broja turista, prenosi Biznisinfo.

Nastavi čitati

Društvo

PROGNOZA ZA PROLJEĆE! Stiže toplija sezona i blaži uslovi

Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama.

Trenutno se predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se gura sjevernije. Meteorološka proljećna sezona traje tri mjeseca i obuhvata period mart, april, maj navodi Severe Weather Europe.

Riječ je o prelaznom periodu iz zime u ljeto, tako da se može očekivati ​​širok raspon vremenske dinamike u ovom periodu. Takođe može uključivati ​​uticaje La Nina. Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Evropski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea.

Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca. Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, samo sugeriše kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone, navodi SWE.

Predviđanje uzorka pritiska iz ECMWF-a u nastavku pokazuje opšti signal visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično snažno prosječno, budući da se radi o tromjesečnom prosjeku uz duže vrijeme (3-6 mjeseci) i čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.

Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i istočnim središnjim dijelovima Evrope. Središnja i zapadna područja vjerovatno će biti na udaru povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, središnjim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.

Snijeg moguć i u martu

U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe utiče na potencijal snježnih padavina u rano proljeće. Iako je proljeće poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može doći do snježnih padavina, posebno u martu. Ali gledajući prognozu snježnih padavina za februar-april 2025., veći dio kontinenta ima snježne padavine ispod normale, prenosi Net.hr.

UKMO model pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i signalom područja niskog pritiska iznad dalekog sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u. Gledajući temperaturnu prognozu pokazuje uglavnom toplije uslove od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i središnjim regijama. Ovo nije previše daleko od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadni i sjeverozapadni dio Evrope, kaže SWE.

Gledajući prognozu oborine, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do suve uslove. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i dijelovi srednje Evrope pokazuju više oborina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.

Takođe možemo pogledati prognozu snježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovaj period. Ali, to je za očekivati ​​uz temperature iznad normale i dominantan sistem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.

Nastavi čitati

Aktuelno