Banjaluka
ZA SVE LJUBITELJE KULTURE Teatar fest “Petar Kočić” 2025. donosi novi koncept i širi granice pozorišta
Banja Luka će od 1. do 13. juna 2025. postati pozornica za jednog od najznačajnijih kulturnih dešavanja u regionu – Teatar fest „Petar Kočić“. Ovogodišnje izdanje festivala donosi proširen program, nove lokacije i interdisciplinarni pristup, spajajući pozorište sa baletom, muzikom, vizualnom umjetnošću i edukativnim sadržajima.
Već više od dvije decenije, Teatar fest njeguje vrhunska dramska ostvarenja i okuplja najznačajnija pozorišta iz regiona. Ovog ljeta, festival ide korak dalje. Pored tradicionalnog takmičarskog i revijalnog programa, posjetioci će imati priliku da uživaju u događajima poput baletskog spektakla u dvorani Borik, mjuzikla na tvrđavi Kastel, izložbi u sklopu Narodnog pozorišta, masterclass predavanja sa poznatim rediteljima i brojnim drugim sadržajima širom Banje Luke.
Festivalski program će i dalje zadržati svoj prepoznatljivi identitet – selekcija najboljih predstava iz regiona biće izvedena na sceni Narodnog pozorišta Republike Srpske, uz tradicionalne razgovore sa glumcima i analize predstava na okruglom stolu.
Ulaznice za baletski spektakl koji uključuje poznata ostvarenja poput “Labudovog jezera” i “Žizel” u izvedbi Narodnog pozorišta Beograd dostupne su već sada na www.kupikartu.ba, a ulaznice za pozorišne predstave dostupne su na biletarnici Narodnog pozorišta Republike Srpske, najprije u paketu, a potom i individualno. Ulaz na prateće događaje, uključujući izložbe i radionice, biće slobodan.
Detaljan program festivala i sve informacije dostupni su na zvaničnom sajtu www.teatarfest.com.
Održavanje Teatar festa „Petar Kočić“ 2025 omogućeno je uz podršku institucija i kompanija koje prepoznaju značaj kulture za razvoj zajednice. Festival se realizuje pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Srpske, uz podršku partnera: Led Media, Investiciono-razvojna banka Republike Srpske, Autoputevi Republike Srpske, Integral inženjering i Verano motors.
Banjaluka
NINKOVIĆ ZATVARA VRATA JAVNOSTI! Samo jedna TV smije da snima sjednice, ostali mediji PROTJERANI?
Predsjednik Skupštine Grada Banjaluka, Ljubo Ninković, nastavlja da izbjegava transparentnost u radu gradske Skupštine. Najnoviji primjer je odluka da bez javnog konkursa omogući isključivo TV Simić prenos sjednica, dok su svi ostali mediji onemogućeni da ravnopravno izvještavaju o radu najvišeg gradskog zakonodavnog tijela, piše TOK TV.
Istovremeno, Ninković je zabranio medijima prisustvo Kolegijumima Skupštine, iako je u Poslovniku, Zakonu o Gradu Banjaluka i drugim relevantnim aktima jasno navedeno da su sjednice radnih tijela — uključujući i kolegijum — otvorene za javnost.
Takva praksa nije samo suprotna principima transparentnosti, nego i šalje poruku da se predsjednik Skupštine plaši javnog nadzora, kritičkih pitanja i medija koji ne pripadaju uskom krugu njemu bliskih.
Koga se Ninković zapravo plaši?
Građana koji imaju pravo da znaju šta njihovi izabrani predstavnici rade?
Nezavisnih kamera koje ne montiraju sadržaj po političkom ukusu?
Ili bilo kakvog uvida u procese koji bi mogli pokazati pravu sliku funkcionisanja gradske vlasti?
Jedno je sigurno:
Onaj ko radi transparentno, ne skriva se od javnosti.
TOK TV
Banjaluka
BANJALUKA INSPIRIŠE REGION! Model besplatnih udžbenika prešao granice, NOVI SAD UVEO ISTU MJERU
Nakon što je više lokalnih zajednica u Republici Srpskoj prepoznalo i primijenilo uspješan model Banje Luke, istim putem sada ide i Novi Sad. Usvajanjem budžeta za 2026. godinu, ovaj grad obezbijedio je besplatne udžbenike za sve osnovce od 1. do 8. razreda – odluku koja predstavlja veliku olakšicu za roditelje i važan iskorak u pravcu unapređenja obrazovanja.
Ovo nije tek izolovan potez, već potvrda da se dobre prakse brzo šire kada su zasnovane na jasnoj viziji. Banja Luka je, bez velike pompe, još prije četiri godine postavila standard koji danas prepoznaju i drugi gradovi u regionu. Još 2021. godine, u prvom mandatu gradonačelnika Draška Stanivukovića, uvedeni su besplatni udžbenici za učenike od 5. do 9. razreda – u fazi školovanja kada troškovi najviše opterećuju porodični budžet.
Ta mjera nije bila kratkoročan projekat, već trajna politika finansirana iz gradskog budžeta, što potvrđuju i njeni dugoročni rezultati. Upravo zahvaljujući tome, Banja Luka je godinama unazad donosila značajne iskorake, uključujući i donacije očuvanih kompleta udžbenika opštinama poput Gradiške, Teslića i Kotor Varoši.
Danas, više od 8.700 banjalučkih osnovaca ne mora da brine o trošku školskih knjiga, koji u prosjeku dostiže i do 300 KM po kompletu. Model Banje Luke postao je jedan od najprepoznatljivijih primjera dobre prakse u Republici Srpskoj, a sada i u regionu.
U izjavi za naš portal, Adriana Basara, član Sigurne Srpske, naglasila je da je ovo put kojim treba ići:
„Drago nam je što se pro-porodične mjere šire i što Novi Sad slijedi ovaj put. Banja Luka je pokazala da odgovorne politike, usmjerene ka porodici i djeci, imaju snagu da inspirišu i van lokalnih okvira. Nastavljamo dalje, mirno, odgovorno i sa jasnim ciljem – društvo u kojem je porodica na prvom mjestu.“
Primjer Banje Luke još jednom dokazuje da kvalitetne politike, kada su strateški osmišljene i odgovorno sprovedene, mogu postati pokretač pozitivnih promjena i daleko izvan svojih administrativnih granica.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ POZIRAO SA LEPOM BRENOM NAKON SPEKTAKLA: “Banjaluka zaslužuje da se ovo veče ponovi”
Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković objavio je fotografiju sa balkanskom divom Lepom Brenom i otkrio koliko je oduševljen njom.
Naime, Lepa Brena je održala koncert u dvorani Borik, a nakon spektakla da balkanskom zvezdom se slikao i Draško Stanivuković.
Lepa Brena, simbol mnogih generacija, a ipak tako posebna, mogu slobodno reći veliki prijatelj! Uživao sam večeras u dvorani Borik! Banjaluka zaslužuje da se ovo veče ponovi, napisao je u opisu fotografije Draško Stanivuković
-
Zanimljivosti3 dana agoLUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”
-
Svijet3 dana agoUPOZORENJE IZ BUDIMPEŠTE: Narednih dana se odlučuje da li će se rat proširiti na Evropu
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Društvo1 dan agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
-
Svijet2 dana agoŽESTOKA OSVETA RUSIJE: Izvedeni SNAŽNI UDARI, odjekuju eksplozije, ljudi se kriju
-
Banjaluka2 dana agoSTANIVUKOVIĆ POZIRAO SA LEPOM BRENOM NAKON SPEKTAKLA: “Banjaluka zaslužuje da se ovo veče ponovi”
-
Region2 dana agoMASOVNA POTRAGA U MEĐIMURJU: Naoružani ubica Josip Oršuš i dalje u bijegu
-
Društvo2 dana agoDAN D ZA PRELAZ GRADIŠKA: Brza cesta ipak se otvara na vrijeme?
