Connect with us

Zanimljivosti

ZANIMLJIVA STUDIJA pokazala čije lice beba prvo počne da PREPOZNAJE!

Ljudska lica su jedna od omiljenih i fascinantnih stvari koje novorođenčad vole da posmatraju, posebno kada su u pitanju mama ili tata ili njegov sopstveni odraz u ogledalu. Do 3. mjeseca, većina beba zna razliku između poznatih lica i nepoznatih.

Mama je obično prva na redu
Novorođenče gleda u lice svoje majke tokom dojenja i takođe se upoznaje sa maminim jedinstvenim osobinama ako se hrani na flašicu. Novorođenče obično brzo prepoznaje svoju majku i povezuje je ljubavlju i privrženošću jer ona zadovoljava njegove potrebe. Beba takođe prepoznaje tatu i druge članove porodice sa kojima redovno dolazi u kontakt. Nepoznate osobe su radoznala grupa za tipično tromjesečno dijete. Beba može budno pratiti nepoznata lica i ispitivati njihove brojne radoznale izraze.

Kada vaša beba počne da prepoznaje članove šire porodice, kao što su njegove bake po majci i ocu, može duže da gleda u onu osobu koju smatra najprivlačnijom. Prema studiji Univerziteta Ekseter u Engleskoj iz 2004. godine, bebe su kao i odrasli kada je u pitanju preferiranje lijepog lica u odnosu na manje atraktivno. Bebe kojima su pokazane slike obične žene i manekenke provodile su više vremena “zureći” u privlačnije lice, otkrili su istraživači. Dr Alan Slejter, psiholog u Ekseteru, zaključio je da bebe ulaze u svijet sa veoma detaljnim prikazom ljudskog lica koji im pomaže da prepoznaju poznata lica. Bebe korišćene u studiji bile su stare od nekoliko sati do dva dana. Istraživanje je predstavljeno na Festivalu nauke Britanskog udruženja 2004.

Anksioznost odvajanja i nepoznata lica
Jedan dio vašeg mališana djeluje pristupačno i ljubazno sa mamom, tatom, braćom i sestrama i drugim ljudima koje često viđa. Naizgled iz vedra neba, drugi dio njegove ličnosti je stidljiv i lako se uplaši od stranaca. Na primjer, vaša beba se može uznemiriti ako je drži neko ko je ne poznaje. Sve do ove faze razvoja, vaše dijete je možda bilo radoznalo prema nepoznatim ljudima, ali ne nužno uplašeno ili uznemireno. Problemi sa anksioznošću pri odvajanju često traju sve dok dijete ne napuni 18 mjeseci.

Razmatranja
Bebe imaju urođenu želju da se povežu sa drugima. Drugim riječima, današnji stranac može biti sutrašnji prijatelj. Povjerenje i intimnost postavljaju osnovu za stvaranje i održavanje emocionalnih veza. Izgradnja pozitivnih odnosa pomaže djeci da nauče da razumiju sebe i druge i podstiče ih da postanu brižni i empatični odrasli ljudi, piše Yumama.

Zanimljivosti

NEVJEROVATNA PRIČA! Turčin nakon operacije zaboravio turski i progovorio danasi jezik

Turčin Rahmi Karademir (67) zaboravio je turski, a progovorio danski jezik nakon operacije u gradu Konja, kojoj je podvrgnut nakon moždanog udara.

Karademir, otac sedmoro djece, živio je u Danskoj 20 godina prije nego što se vratio u Tursku, a nastanio se u Konji prije desetak godina.

On je prošle nedjelje podvrgnut operaciji kolena na Ortopedskom odjeljenju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Selčuku.

Dva dana nakon operacije desna ruka i noga su mu naglo oslabile, dok mu je govor bio otežan, a ljekari su otkrili da je uzrok krvni ugrušak u jednoj od glavnih arterija na lijevoj strani mozga, prenosi Anadolija.

Ljekari su uradili hitnu angiografiju i uklonili ugrušak, a nakon procedure, glavni neurološki simptomi su počeli brzo da nestaju, ali je Karademir zaboravio da priča turski, iako ga razumije, dok je ponovo počeo da govori danski, koji nije koristio godinama.

Pacijent je bio uznemiren jer nije mogao da se služi turskim, ali ljekari navode da su brzom intervencijom spriječene veće komplikacije.

”Primijetili smo da pacijent više ne govori turski, ali je tečno govorio danski, jezik za koji smo mislili da ga je zaboravio. U medicinskoj literaturi su opisani rijetki slučajevi gdje ljudi koji govore više jezika gube jedan jezik kao posljedicu moždanog udara, a drugi se iznenada aktivira. Sposobnost da govori bar jedan jezik poslije moždanog udara je važna prednost za kasniju rehabilitaciju”, rekao je ljekar Gokhan Ozdemir.

On je dodao da očekuje da Karademir u budućnosti povrati mogućnost govora na turskom.

Njegova kćerka Meral Karademir je rekla da je njen otac veoma uznemiren, ali da njene sestre takođe govore danski, zbog čega su u mogućnosti da komuniciraju sa pacijentom.

“Razumijem turski, ali ne mogu da ga govorim. Pokušavam da se sjetim riječi, naprežući pamćenje. Nadam se da će sve uskoro proći. Danski je u mojoj glavi, ali turski je potpuno van pameti”, rekao je Karademir.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

DA LI IH GOVORITRE? Rečenice koje svaki roditelj treba govoriti, jačaju samopouzdanje kod djece

Osim pružanja beskrajne ljubavi, važno je i što govorimo djeci.

Evo nekoliko rečenica koje svaki roditelj treba često koristiti u razgovoru s djetetom ako želi podsticati samopouzdanje, nezavisnost i zdrav razvoj svog mališana.

“Naravno da možeš pomoći!”
Djeca prirodno žele učestvovati. I iako će pomoć s pranjem suđa ili pečenjem kolača možda usporiti stvari, omogućavanje učestvovanja gradi dugoročnu naviku saradnje. Sljedeći put kad vam dijete ponudi pomoć, prihvatite je, jer će tako prije razviti osjećaj odgovornosti.

“Ispričaj mi više o tome.”
Kad vam pokažu crtež ili počnu prepričavati događaje iz vrtića, podstaknite ih da pričaju više. Osim što podtiče govor i izražavanje, pokazuje djetetu da vam je stalo do njihovih misli i osjećaja.

“Želiš li pokušati ponovno?”
Greške su dio učenja, a ova rečenica daje djeci priliku da poprave nešto bez osjećaja srama. Bilo da je riječ o pogrešno izgovorenoj riječi ili zaboravljenom “molim”, ovako ih učite ustrajnosti.

“Javi mi ako ti zatreba pomoć.”
Ova rečenica idealno spaja poticanje samostalnosti i pružanje podrške. Djeca tako znaju da mogu pokušati sami, ali i da se mogu obratiti vama kad im zatreba pomoć, piše Tinybeans.

“Naravno da želim gledati!”
Kad vas peti put u minuti pozovu da gledate njihov novi ples ili neki trik, odvojite trenutak i pokažite interes. Ovakve sitnice jačaju njihovo samopouzdanje i osjećaj da ih uvažavate.

“Ne.”
Iako često zaziremo od ove riječi, osobito kad se bojimo da će dijete burno reagovati, “ne” je važna granica. Djeci daje osjećaj sigurnosti i strukture. Kad je izrečeno jasno i s ljubavlju, “ne” je izraz brige i dosljednosti, a ne strogoće, prenosi Index.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

Kilogrami joj ne mogu ništa: Pokazala koliko voli svoje obline! (FOTO)

Ešli Grejam trenutno je omiljeno lice javnosti, ali i svih onih koji se bore za prihvatanje različitih oblika i veličina ženskog tijela.

Plus-sajz manekenka nedavno je pozirala za najnoviju kampanju brenda Victoria’s Secret i time prikupila mnogobrojne komplimente na račun izgleda.

Kako se vidi, ispred objektiva fotoaparata ponosno je pokazala svoje raskošne obline, a atraktivni čipkani donji veš joj je savršeno pristajao.

Ešli je svoj seksepilni stajling upotpunila crnim ogrtačem od satena, visokim potpeticama, ali i šminkom u “nude” tonovima, prenosi b.92.

Čini se da su mejkap umjetnici napravili savršen potez kada su odlučili da koriste zemljane tonove za ovu modnu kampanju.

Ove boje su naglasile Ešlinu prirodnu ljepotu, ali nisu skrenuli pažnju sa njenih raskošnih oblina.

Nastavi čitati

Aktuelno