Connect with us

Politika

ZAŠTO DA BUDE JEDNOSTAVNO KAD MOŽE I KOMPLIKOVANO! Politika blokirala investicije vrijedne milijardu i po KM

Zbog političkih prepucavanja i nemogućnosti postizanja političkog dogovora, investicije vrijedne milijarde KM, a za koje je već praktično osiguran novac, u ovom trenutku su blokirane.

Svakako, “najpoznatije” su južna i istočna gasna interkonekcija. Ova dva projekta, čije finansiranje se nikada nije dovodilo u pitanje jer je isplativo, koštaju ukupno oko 450 miliona KM.

Tu je i projekat hidrolektrana u gornjem slivu Drine, čija realizacija je praktično počela, ali je zaustavljen, a njegova ukupna vrijednost je oko 900 miliona KM, a u blokadi, zbog politike, jeste i projekat izgradnje aerodroma u Trebinju, čija je vrijednost oko 100 miliona KM, s tim da je Vlada Srbije već obezbijedila za njega oko 40 miliona KM.

Osim ovih projekata koji su praktično spremni za finansiranje, u BiH politika blokira i brojne druge projekte, međutim, oni su još daleko od realizacije, a jedan takav je i auto-put od Sarajeva do Beograda, čija je vrijednost procijenjena na četiri milijarde evra.

U ovom trenutku projekti koji su blokirani, a za koje je izvjesno finansiranje, vrijedni su malo manje od milijardu i po KM.

“Oni koji forsiraju te projekte doživljavaju ih kao nešto svoje u što uopšte nisu morali uključiti mišljenje drugih, a oni koji blokiraju se ili inate zbog toga ili ih doživljavaju kao nešto potpuno tuđe od čega oni nemaju koristi. Fali nam objektivnih kriterija i argumenata, a imamo viška politike u ovoj oblasti”, rekao je Igor Gavran, ekonomski analitičar.

Naime, kod projekta “Buk Bijela” i “Istočna gasna interkonekcija” sporne su nadležnosti. Te projekte, zajedno sa Srbijom, pokrenula je Republika Srpska, a Bošnjaci ih osporavaju tvrdeći da institucije BiH moraju dati potrebne saglasnosti jer se radi o međudržavnim ugovorima.

Ipak, i kada se zatraže te saglasnosti, sa njima se odugovlači, što najbolje govori primjer “Istočne gasne interkonekcije”, o kojoj se govori već godinama i koja se nekoliko puta nalazila na dnevnom redu Savjeta ministara BiH, međutim, još ništa nije riješeno.

Trenutno se taj projekat uslovljava usvajanjem zakona o gasu na nivou BiH, što je za Republiku Srpsku neprihvatljivo.

Kada je riječ o projektu “Buk Bijela”, “Elektroprivreda Srbije” i “Elektroprivreda Republike Srpske” potpisale su sporazum za realizaciju ovog projekta, međutim, Bošnjaci su ga odmah osporili tvrdeći da se bez institucija BiH on ne može realizovati.

Ukupna vrijednost ove investicije, odnosno izgradnje tri hidroelektrane u gornjem slivu rijeke Drine i to Buk Bijela, Foča i Paunci iznosi oko 900 miliona KM. Osim Bošnjaka, ovaj projekat osporava i Crna Gora, kojoj je ponuđeno da takođe uđe u ovaj projekat, ali je ona to odbila.

Slično je i sa “Istočnom gasnom interkonekcijom”. I za ovaj projekat sporazum su potpisali “Gas-Res” iz Banjaluke i JP “Srbijagas”, ali Bošnjaci insistiraju da se to realizuje preko institucija BiH.

“Istočna interkonekcija” je projekat izgradnje gasovoda koji bi išao trasom od Inđije u Srbiji preko Mačvanskog Prnjavora, koji je takođe u Srbiji, i u Republiku Srpsku, odnosno BiH bi ušao kod Bijeljine, a dalje bi išao prema Doboju, Banjaluci, Prijedoru i Novom Gradu.

Vrijednost ovog gasovoda, dugog oko 325 kilometara, iznosi oko 125 miliona evra.

Što se tiče “Južne gasne interkonekcije”, tu je problem jer se Hrvati i Bošnjaci ne mogu dogovoriti ko će upravljati tim projektom. Bošnjaci insistiraju da to bude “BH gas”, dok Hrvati insistiraju na tome da nekoliko kantona osnuje zajedničko preduzeće, koje bi bilo pod kontrolom hrvatske komponente u BiH. Ovaj projekat podrazumijeva da gas u BiH dolazi iz Azerbejdžana i smanjio bi zavisnost BiH od ruskog gasa, koji je trenutno jedini dostupan u BiH, a koji bi išao i “Istočnom interkonekcijom”. Gasovod “Južna interkonekcija” prolazi kroz Hrvatsku, Crnu Goru, BiH i Albaniju, a krak u BiH bi ušao iz pravca Zagvozda u Hrvatskoj, pa dalje preko Posušja, Tomislavgrada, Šuice, Kupresa, Bugojna do Novog Travnika, sa odvojkom za Mostar. Zvanično je taj gasovod upisan kao Zagvozd – Novi Travnik i njegova vrijednost je oko 200 miliona KM, a dužina oko 180 kilometara, od čega u BiH 150 kilometara.

“Projekti se doživljavaju kao nacionalni, a ne državni, i tu ima krivice obje strane. Besmisleno je što neki političari pitanje izbora snabdijevanja plinom politizuju, pa i ideologiziraju, kada je ekonomska lokiga jednostavna – treba nam više izvora i opcija da bismo imali sigurnost i povoljniju cijenu. Konkretno, ako imamo druge izvore osim ruskog, to je dobro jer nam jača pregovaračku poziciju i omogućuje konkurenciju, ali ako je ruski najpovoljniji, onda to mora biti naš izbor, a ne plaćati višse zbog geopolitike i nečijih vanjskih pritisaka”, rekao je Gavran.

Kod projekta izgradnje aerodroma u Trebinju problem su, kao i kod Buk Bijele i “Istočne interkonekcije”, nadležnosti.

Institucije BiH u kojima se pitaju i Bošnjaci insistiraju na tome da sve ide preko države BiH, međutim, kao i u slučaju “Istočne interkonekcije”, i taj projekat se politizuje i stoji.

Ovaj projekat vrijedan je oko 100 miliona KM, a Srbija, koja će finansirati kompletan projekat, već je u budžetu obezbijedila 41 milion KM za njega. Protiv ovog projekta je i Hrvatska, jer joj je taj aerodrom direktna konkurencija.

Auto-put Sarajevo – Beograd u planu, ali nema para
Jedan od projekata u koji se u znatnoj mjeri umiješala politika je i izgradnja auto.puta od Sarajeva do Beograda.

Ideju za ovaj projekat još 2016. godine iznijela je Turska i od tada u BiH traju prepucavanja. Do danas još uvijek u potpunosti nije utvrđena trasa tog auto-puta čija je vrijednost oko četiri milijarde KM.

Zanimljivo je da je Srbija, koja nije imala unutrašnja politička prepucavanja oko ovog projekta, svoj posao praktično završila i već je auto-putem došla na granicu BiH kod Bijeljine.

Što se tiče finansiranja, auto-put Sarajevo – Beograd još uvijek nema finansijsku konstrukciju, odnosno nije poznato ko će ga i pod kojim uslovima finansirati, tako da u slučaju da se u BiH i dogovore, pitanje je njegove isplativosti i realizacije.

Politika

STANIVUKOVIĆ “Podrška manastiru Lovnica je naša dužnost prema vjeri, narodu i tradiciji”

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković posjetio je manastir Lovnica, jednu od najstarijih svetinja Srpske pravoslavne crkve na tlu Bosne i Hercegovine, gdje je sestrinstvu ovog duhovnog centra uručio značajnu donaciju u vidu mehanizacije.

Lovnica, zadužbina kralja Dragutina iz 13. vijeka, već više od sedam stoljeća stoji kao simbol duhovnosti i istorijskog kontinuiteta srpskog naroda. Stanivuković je ovom prilikom istakao značaj očuvanja naših svetinja i pomaganja onima koji su svoj život posvetili vjeri i služenju zajednici.

– Manastir Lovnica, zadužbina kralja Dragutina, više od sedam vijekova stoji kao svjedok vremena i duhovna vertikala našeg naroda! Imao sam čast da pružim nesebičnu podršku sestrinstvu ovog drevnog manastira, nabavkom mehanizacije, prije svega kupovinom viljuškara, kao i kroz sve druge potrebe za ovaj manastir, u znak zahvalnosti sestrinstvu koje svoj život posvećuje vjeri, radu i služenju zajednici, izjavio je Stanivuković.

On se zahvalio igumaniji, mati Jovani, kao i cijelom sestrinstvu na toplom gostoprimstvu, poželjevši im dug život i zdravlje, te da još dugo služe ovom prelijepom manastiru. Posebnu zahvalnost uputio je i mitropolitu zvorničko-tuzlanskom Fotiju koji ga je odlikovao arhijerejskom pohvalnicom za, kako je naveo, iskazanu ljubav, trud i podršku prema potrebama svetogeorgijevske obitelji manastira Lovnica.

Ova posjeta i pomoć, kako je naglasio Stanivuković, nije samo čin lične podrške, već poruka svima da naše svetinje moramo čuvati i pomagati – jer u njima se čuva duh našeg naroda.

Nastavi čitati

Politika

POZIV KOLEGAMA IZ OPOZICIJE: Narodna skupština je derogirana, treba da bojkotujemo njen rad!

Predstava za široke narodne mase je završena!

Ovo je na na društvenim mrežama objavila poslanica SDS Mirjana Orašanin, komentarišući jučerašnje dobrovoljno pojavljivanje Milorada Dodika u Tužilaštvu i Sudu BiH, koje je proglašavao neustavnim i nelegitimnim.

Dalje je dodala da će već od sutra (Dodik) krenututi sa novom avanturom i obismešljavanjem rada institucija Republike Srpske.

“Pozivam kolege narodne poslanike iz opozicionih partija da razmisle o bojkotu rada u Skupštini. Da sačuvamo naše dostojanstvo I integritet, ako već ne možemo pomoći da se sačuva dostojanstvo Narodne Skupštine!”, napisala je poslanica SDS i naglasila da je Narodna skupština potpuno derogirana.

“Koliko košta država? Neko daje život za slobodu i državu, a neko daje državu za svoju slobodu. Narodnu skupštinu Republike Srpske potpunio ste derogirali!

Predlagali ste sami zakone o zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva BiH, SIPA na teritoriji Republike Srpske, …, usvajali ih, neistomišljenike nazivali izdajnicima, a potom i sami postali neistomišljenici (čitaj: izdajnici)”, stoji u objavi poslanice SDS Mirjane Orašanin.

Nastavi čitati

Politika

POGAŽENA NS, BEZVRIJEDNI ZAKONI, PONIŽEN NAROD: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sinoć je tajno, bez stranačke publike, odletio helikopterom do Sarajeva, u Sud BiH na noge sarajevskim kadijama da da izjavu kao osumnjičen da ruši ustavni poredak BiH. Ništa tu ne bi bilo čudno da Dodik nije natjerao poslanike da u Skupštini Srpske razvlaste institucije kojima je sinoć sam zakucao na vrata. Ne bi ništa bilo čudno da isti taj Dodik zbog toga nije doveo srpski narod, Republiku Srpsku i BiH u najveću postdejtonsku krizu i na ivicu sukoba. Sve to vrijeme sve koji su rekli da je na sceni njegova nova igra, nazivao je neznalicama, uvjeravao u presudne momente za Srpsku i targetirao kao izdajnike. Ko je šta i koga izdao?

“Ako je iko sinonim za borbu protiv ovakvog pravosuđa onda smo to SNSD i ja”, rekao je Dodik krajem februara.

Na mitingu u Banjaluci dan kasnije istakao je da Sud BiH radi po principu kadija te tuži, kadija ti sudi, te rekao da neće da im ide na noge niti da ih moli za bilo šta.

Sredinom marta Dodik je rekao da će da formira Sud i Tužilaštvo Republike Srpske, a da se tim insitucijama u BiH neće odazvati niko od njih, misleći na sebe, Stevandića i Viškovića.

Prijetio je sudijama i tužiocima ukoliko ne budu poštovali donesene zakone u Srpskoj.

“Zamislite paravnike koji ne poštuju zakone svoje zemlje ili oni možda BiH doživljavaju svojom”, rekao je on 19. marta ove godine.

A zamislite predsjednika koji ne poštuje ni te zakone, ali ni sve ovo prethodno izgovoreno. Dodik je nakon svih političkih vatri koji je zapalio u BiH u ovoj godini, odlučio da je ipak bolje da pokajnički, ponizno sleti na noge sarajevskim kadijama, da izjavu i izdejstvuje ukidanje pritvora i vrati stvar na fabrička podešavanja.

Njega je, nezvanično saznaje BN, direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Almir Džuvo juče lično odvezao iz Istočnog Sarajeva u Sud i Tužilaštvo BiH u Sarajevo. Džuvo je bio “Dodikova garancija” da će dati iskaz i da će mu biti ukinuta centralna potjernica i izrečene mjere pritvora, što se i dogodilo sinoć u Sudu BiH.

U protekloj sedmici mediji su brujali o dogovoru koji je sinoć finalizovan. Pravosudna pijaca otvorila je tezgu 21. maja u jednom banjalučkom restoranu i tada je počeo pregovor o spašavanju Dodika, pisao je Raport. Prema njihovim informacijama u dogovoru o predaji su direktno učestvovali visoki policijski funkcioneri, te pojedinci iz Suda i Tužilaštva BiH.

U ponedjeljak je ukinut tužilački tim koji je istraživao Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića. Predmet je dodijeljen samo tužiteljki Vedrani Mijović, kćerki bivšeg kadra SNSD-a Slavka Jovičića Slavuja.

Mora se naglasiti da su i Sud, i Tužilaštvo BiH sakrili od javnosti trgovinu s Dodikom i onda čak i javno ročište u Sudu BiH iako je zakon jasan – ročište mora biti javno.

Pritvor je ukinut, potraga je okončana, kao je da je nekad, pa i postojala. Iz opozicije poručuju – najveća izdaja pokajnika Dodika.

“Ovim je Milorad Dodik instituciju Suda i Tužilaštva BiH za vijek vijekova pretvorio u ustavnu kategoriju. Sve ono što se desilo otvara pitanje za pravosudne institucije da li one nezavisne i je li moguće praviti dogovore kada su u pitanju presude”, rekao je Marinko Božović član Glavnog odbora SDS-a.

Predsjednik PDP-a kaže da je Dodik držao narod Srpske godinu dana u zatvoru, a potom ponizno otišao u Sud BiH.

“Šta se dešava nakon godinu dana. On je našim helikopterom preletio poniženu Republiku Srpsku koju je on ponizio, ušunjao se u Tužilaštvo BiH i dao izjavu. Čovječe Božiji, da li je tebi išta sveto. Poniženi su narodni poslanici, građani, Narodna skupština. Danas možemo da kažemo da tom čovjeku ništa nije sveto”, rekao je Stanivuković.

Ovo nije samo lični poraz Milorada Dodika nego i kolektivni poraz Republike Srpske, jasan je pravni stručnjak, doktor Milan Blagojević.

“Da su Milorad Dodik i njegove sluge likovi bez časti, dodvoraši, prevrtljivci koji vuku za nos cijeli ovdašnji srpski narod i Republiku Srpsku, da su za šaku lične koristi i opstanka na vlasti spremni da pogaze sve, uvjerili smo se nedavno, kada je, po Dodikovoj komandi, a nakon dvije godine uvreda na račun američke ambasade u BiH, šaka Dodikovih jadnika ipak otišla u tu ambasadu u Sarajevu i poklonila se povodom obilježavanja američkog Dana nezavisnosti.

Isto tako, otići nakon svega u Tužilaštvo i Sud BiH je dokaz Dodikove prevrtljivosti i spremnosti da zbog sebe na kocku stavi i narod i Republiku Srpsku, ali je i pokazatelj njegovog ličnog i našeg kolektivnog debakla.”

Blagojević navodi da sve u konačnom dokazuje i teške zloupotrebe u Tužilaštvu BiH i Sudu BiH čije počinioce bi, kako je istakao, trebalo hitno procesuirati.

Po istom pravilu očekuje se pojavljivanje ostalih bjegunaca iz vrha Srpske koji su sa Dodikom zamutili ovu vodu – Nenada Stevandića i Radovana Viškovića. Pošto se nisu odazvali pozivu Tužilaštva u dva navrata, kao i Dodik, za njima je raspisana centralna potjernica i određen pritvor u trajanju od 30 dana.

Nastavi čitati

Aktuelno