Politika
ZAŠTO JE NIKOLA ŠOBOT PROMAŠEN KANDIDAT ZA GRADONAČELNIKA? Žrtveno jare pomahnitalog doktora!
U nedavnoj političkoj igri unutar SNSD-a, dr. Nikola Šobot se našao u centru pažnje kao kandidat za gradonačelnika Banjaluke. Međutim, ovaj izbor nije naišao na široku podršku, i to s dobrim razlogom. Bez političkog iskustva, prisiljen od strane Vlade Đajića da se kandiduje, Šobot se suočava sa izazovima koji će neizbježno narušiti njegovu doktorskku reputaciju i staviti ga u nezavidnu situaciju.
Dr. Nikola Šobot je priznati ljekar, kardiolog, ali čovjek bez ikakvog političkog iskustva što je presudan nedostatak za poziciju gradonačelnika. Vođenje grada kao što je Banjaluka zahtijeva duboko razumijevanje političkih, ekonomskih i socijalnih dinamika, što Šobot, nema. Njegovo nepoznavanje političkih procesa i upravljanja gradom moglo bi dovesti do loših odluka i neefikasnosti u radu gradske uprave, a još gora solucija bi bila da konce iza scene vuče upravo Đajić koji je upropastio UKC.
DO SAD SE NIJE BAVIO POLITIKOM! Nikola Šobot kandidat SNSD-a za gradonačelnika Banjaluke
Prisiljen kandidovati se
Prema izvorima iz stranke, dr. Šobot je prisiljen od strane Vlade Đajića da se kandiduje, jer Đajić sam nije smio da se suoči sa trenutnim gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem, a za to nije imao podršku ni vrha SNSD-a koji je svjestan da Stanivukoviću nije mogao na crtu niko od njihovih članova, pa su se odlučili na igru “žrtvenog jareta”. Ovo prisiljavanje pokazuje nedostatak stvarne podrške unutar stranke za Šobota i svakako sugeriše da je on samo pijun u političkoj igri. Ovakva situacija ne doprinosi njegovom kredibilitetu, već ga čini klasičnom žrtvom unutarstranačkih manipulacija.
Žrtveno jagnje
Dr. Šobot je tako postao žrtveno jagnje koje će biti izloženo medijskom i političkom blatu. Njegova kandidatura nije motivisana željom za promjenom ili boljim životom u Banjaluci, već potrebom da se ispuni politička strategija SNSD-a. Ovakav pristup šteti Šobotovoj reputaciji kao doktora, jer ga uvlači u političke borbe koje mogu ostaviti trajne mrlje na njegovom profesionalnom imidžu.
Kao kandidat, dr. Šobot će se neizbježno suočiti sa intenzivnim medijskim pritiscima i negativnim kampanjama. Njegova reputacija ljekara će biti dovedena u pitanje, a svaki njegov potez će biti pod lupom. Ovo je posebno opasno za nekoga ko nema iskustva u političkim borbama i ko nije naviknut na surovost političke arene.
Iz svih ovih razloga, dr. Nikola Šobot nije dobar kandidat za gradonačelnika Banjaluke, ne računajući to da ga politika odvlači od posla kardiologa kojih ionako nemamo.
Banjaluka24
Politika
DODIK POLAKO ODLAZI U POLITIČKU PROŠLOST: Više nije gospodar života i smrti
“Američka administracija je Milorada Dodika natjerala da se vrati na fabrička podešavanja s jasnom porukom da se Dejtonskim mirovnim sporazumom ne smije poigravati. On polako odlazi u političku prošlost što je velika šansa za građane koji zaslužuju bolji život i sistem oslobođen kriminala i korupcije“, rekao je poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PS BiH, Branislav Borenović u emisiji “Mat” BN televizije.
– Nakon dugogodišnje hazarderske i avanturističke politike, lažnih obećanja i ponašanja koje je očigledno prešlo crvenu liniju, Dodik je dogovorom sa američkom administracijom preuzeo obavezu da sve vrati na početno stanje, smatra Borenović.
„Na ono što se zove ustavni okvir definisan Dejtonskim mirovnim sporazumom, gdje Republika Srpska ima svoju jasnu poziciju unutar BiH, gdje postoji konstitutivnost sva tri naroda. Gdje nije dozvoljeno bilo kakvo iskakanje i avanturizam po pitanju provođenja nečega što je neprihvatljivo za one koji su nam omogućili ili koji su važan spoljnopolitički faktor u ovoj zemlji, da se sve to vrati na početni nivo. To je Dodik isporučio“, jasan je Borenović.
– Dodik polako odlazi u političku prošlost i više nije gospodar života i smrti jer su i građani Srpske vidjeli da to nije isti čovjek. Posljednjim potezima u Skupštini Srpske je izgubio njihovu podršku, mišljenja je Borenović.
„On je sad isključivo samo predsjednik jedne političke partije. Čak su lideri nekih partija iz opozicije institucionalno moćniji od njega jer se nalaze u parlamentima, vode svoje lokalne zajednice. Dodik je, kako vrijeme prolazi, sve slabiji i slabiji i sve je manje bitan. To ga čini vjerovatno dodatno nervoznim“, ističe Borenović.
– SNSD trenutno blokira rad institucija BiH držeći ih u vakuumu jer su, tvrdi Borenović, isfrustrirani što glavnog pregovarača sa EU neće imenovati Savjet ministara BiH i SNSD-ovi kadrovi, nego postoji mogućnost da ga imenuje opozicija iz Srpske kroz Predstavnički dom Parlamenta BiH.
„Oni koriste mehanizam blokada, koji je Ustavom propisan samo za neke ekstremne situacije, zarad svog ličnog, stranačkog interesa. U Domu naroda PS BiH to koriste da ne bi bio smijenjen Špirić, da čuva svoju fotelju predsjedavajućeg ili člana Kolegijuma Doma naroda i da čuvaju fotelju ministara Košarca i Amidžića i zato koriste blokadu u Domu naroda. Sada koriste blokadu u Savjetu ministara već nekoliko puta kada je u pitanju donošenje evropskih zakona, što u suštini otkriva njihovo pravo lice“, navodi Borenović.
– To pokazuje, dodaje Borenović, da oni nemaju granice bahatosti, a svojom politikom povlače ručnu kočnicu razvoja Srpske. Plaše se, ističe, scenarija Hrvatske u kojoj zvaničnici odgovaraju za korupciju.
„U Hrvatskoj je korupcija postala ozbiljno krivično djelo. Kod nas je postala obrazac ponašanja, stil života. To je potpuno normalno. Mi smo se nekako navikli da je normalno da neko krade i da ne odgovara. To je nevjerovatan ambijent koji je uzeo toliko maha u Republici Srpskoj i BiH da imam strah od toga koliko će nam trebati vremena da promijenimo tu percepciju razmišljanja“, naglašava Borenović.
Politika
ENERGETSKI SEKTOR SE RASPADA, ko će snositi odgovornost?
Vlada Republike Srpske već je održala nekoliko tematskih sjednica o stanju u elektro-energetskom sekotru. Prije sjednica se najavljivalo da je njihov cilj sređivanje stanja u Elektroprivredi Republike Srpske koja je od nekadašnjeg ponosa upala u milionske gubitke. Sada se otvara pitanje da li je stanje bolje i kakvi su konkretni efekti održanih tematskih sjednica? Nekoliko održanih tematskih sjednica o stanju u Elektroprivredi, međutim na konkretne efekte i dalje se čeka. Opravdanja zašto je elektro-energetski sektor u očajnom stanju, izrade planova konsolidacije i priče direktora i resornog ministra o poskupljenju struje. Ovo su glavne teme obraćanja zvaničnika nakon tematskh sjednica. Premijer kaže da je sjednicama zadovoljan, ali ne i stanjem u ovom sektoru.
“Što se tiče tematske sjednice kada je u pitanju stanje u Elektroprivredi sam zadovoljan zato što je ona po prvi put raščlanila i identifikovala tačne probleme i sve ono sa čim se susrećemo u Elektroprivredi. Što se tiče stanja u Elektroprivredi nisam zadovoljan ni najmanje i to vam uporno ponavljam i radim na tome ali sam apsolutno svjestan da se to ne može promijeniti ovako nego da treba ponovo u sistemu ući iščistiti napraviti mnogo stvari”, poručio je Minić.
U opoziciji smatraju da za sada od tematskih sjednica nema konkretnih efekata: Rašid Serdarov još nije u potpunosti predao rudnik u Ugljeviku Republici Srpskoj, dok mu se ne isplati sav novac. Takođe, zvaničnici za koje u opoziciji smatraju da su najodgovorniji za potonuće Elektroprivrede i dalje su na svojim pozicijama.
“Premijer Savo Minić je imao ozbiljne najave da će se uhvatiti u koštac sa problemima u elektro-energetskom sistemu u Republici Srpskoj ali nakon tematske sjednice Vlade na tu temu izgleda da su zaključci da su za krah elektro-energetskog sistema krivi Rusija zbog rata u Ukrajini i Bog zbog loše meteorološke slike i slabih padavina.
Dok god budemo imali Petra Đokića i Luku Petrovića blizu elektro-energetskog sektora tu naravno nema nikakve sreće i u onom momentu kada Petrović i Đokić ne budu blizu Elektroprivrede onda možemo pričati o bilo kakvom rješavanju problema i pomaku unaprijed”, smatra Đorđe Vučinić, poslanik Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Priče zvaničnika o poskupljenju struje samo su prebacivanje odgovornosti sa njih na građane. Umjesto toga, kažu novinari dobro upućeni u stanje u sektoru energetike, trebalo bi konačno da se otvori pitanje odgovornosti.
“Hoćemo da znamo ko je odgovoran za izgubljene arbitraže, zašto nemamo uglja u našim termoelektranama, zašto su u pitanju brojne arbitraže i stotine miliona maraka koje možemo izgubiti i zašto stalno izbjegavamo da postavimo to pitanje odgovornosti u elektroenergetskom sistemu, u resornim ministrarstvima i u samoj Vladi Republike Srpske”, smatra urednik poslovnog portala Kapital Siniša Vukelić.
Pominjala se i odgovornost za loše stanje elektroenergetskom sistemu, a premijer je najavljivao i da će provjeriti sva dokumenta i sporne ugovore sa Rašidom Serdarovim odnosno krvnu sliku njegove firme Komsar, ali i dalje se nije prešlo sa riječi na djela.
Očigledno da su problemi dublji i da je ipak neko odluke donosio i izvan elektro-energetskog sistema zbog čega je još teže utvrditi odgovornost, a Elektroprivreda je na koljenima i može postati lak plijen za tajkune koji ovih dana užurbano kupuju nekada javnu imovinu Republike Srpske.
(BN)
Politika
UGROŽENO POLA REPUBLIKE SRPSKE! Na Trgovskoj gori žele da skladište radioaktivni otpad iz CIJELE HRVATSKE
Informacije o planovima Hrvatske da na granici sa BiH skladišti radioaktivni otpad i dalje saznajemo iz medija, te na Trgovskoj gori namjeravaju da smještaju ne samo opasan otpad iz Krškog, nego i iz drugih dijelova Hrvatske, rekao je Mario Crnković, predsjednik Udruženja “Green Team” iz Novog Grada.
On je istakao da je Ekspertski tim iz BiH više puta tražio od Hrvatske karakterizaciju radioaktivnog otpada na šta nije bilo odgovora.
“Još jedna u nizu obmana iz Hrvatske je raskrinkana, zahvaljujući medijima. Više puta su predstavnici Ekspertskog tima iz BiH tražili od Hrvatske karakterizaciju radioaktivnog otpada i svaki put bili manipulisani na različite načine. Svaki put su ostajali bez odgovora”, kazao je Crnković.
Prema njegovim riječima, od Hrvatske su tražene informacije o radioaktivnom otpadu koji žele da skladište u graničnom pojasu, ali da izbjegavaju da odgovore već 26 godina.
“Zahvaljujući medijima, danas smo saznali da Hrvatska ide u javnu nabavku za obradu i kondicioniranje radioaktivnog otpada, gdje traže od izvođača da uradi tu toliko pominjanu karakterizaciju. Sada je jasnije zašto se toliko insistiralo da se u hrvatskim medijima o radioaktivnom otpadu priča o broju betonskih kocki i njihovoj težini, a ne o suštini – šta je unutra i koliko je to zaista radioaktivno. Na tom nije stajalo zamagljivanje slike, pa se konstantno priča tobože o kontaminiranim rukavicama iz Krškog, kao da se u Krškom proizvode rukavice, a ne električna energija koja za posljedicu ima stvaranje radioaktivnih otpada i istrošenog nuklearnog goriva”, objasnio je Crnković.
Dodao je da ti drugi opasni otpadi izazivaju po mnogima još veću zabrinutost, obzirom na teške kriminalne afere u Hrvatskoj kojima je moguće svjedočiti u posljednjih mjeseci, od zakopavanja uvezenih opasnih otpada širom Hrvatske pa nadalje.
“Podsjećam da je BiH sredinom godine aktivirala mehanizme ESPOO konvencije, te da je na odgovornima od lokalnog nivoa, na nivou Republike Srpske, Federacije BiH i BiH da imaju rezervisana sredstva za 2026. godinu, kako za pokretanje tužbi, tako i za finansiranje aktivnosti koje doprinose odbrani interesa građana”, zaključio je Crnković.
Nezavisne
-
Svijet2 dana agoPITANJE KOJE MUČI MNOGE! Zašto je Rusija prodala Aljasku Americi
-
Svijet2 dana agoVlada Bugarske povukla nacrt budžeta NAKON MASOVNIH DEMONSTRACIJA
-
Banjaluka2 dana agoU Banjaluci počeo “TURNIR PRIJATELJSTVA U16”
-
Banjaluka2 dana agoGIDEON GRAJF ODRŽAO PREDAVANJE o Holokaustu i genocidu u NDH studentima Banjaluke
-
Zanimljivosti2 dana agoSTIŽU VELIKE NOVOSTI! Meta zaustavlja krađu Rilsa
-
Svijet3 dana agoNEMA VIŠE ŠALE “Ako Evropa počne rat, Rusija je SPREMNA NA TO ODMAH”
-
Svijet2 dana agoRubio otkrio spornu tačku Trampovog mirovnog plana: PODRUČJE ŠIROKO 30 DO 50 KILOMETARA
-
Svijet2 dana agoBILJKE NISU USPJELE SPASITI ZEMLJU: Klimatska kriza biće još gora
