Connect with us

Zanimljivosti

ZAŠTO JE ŽALOSNA VRBA SVETO DRVO? Simbol Lazareve subote s moćima za spas života!

Vrbica, Lazareva subota, praznik je kojem se djeca posebno raduju. Obilježava se osam dana prije Uskrsa i proslavlja uz posnu trpezu, jer pada u vrijeme Časnog posta.

Zvončići i vrbove grančice simbol su ove lijepe svetkovine, pa evo prilike da jednom pričom odamo i počast drvetu koje se u hrišćanstvu smatra svetim.

Lazareva subota, u našem narodu poznata i kao Vrbica, posvećena je vaskrsenju Lazara iz Vitanije koga je Isus Hristos vaskrsao iz mrtvih četiri dana poslije smrti. Prema jevanđelju, Spasitelj se, nakon posljednjeg čuda koje je učinio pred nedjelju svog stradanja, smrti i vaskrsnuća, uputio u Jerusalim. Tokom trijumfalnog ulaska u Sveti grad pozdravljao ga je razdragani svijet sa palminim granama i cvijećem.

Vrbica je jedan od najsvetlijih i najradosnijih dana u pravoslavnom kalendaru, praznik dječje radosti. Zvončići, vjenčići, topli dani ranog proljeća, priroda koja se budi, razdragani smijeh, pjesme… U crkvu se tog dana unose grančice vrbe, koje simbolišu palmine iz Jerusalima. Tu ostaju do sutra, odnosno do nedjeljne liturgije za praznik Cvijeti, kada se obavlja čin blagosiljanja.

A kada procvjeta vrba iva, znamo da je proljeće stiglo. Može da naraste i do 12 metara, a jednako je impozantna i njena krošnja, široka i bujna. Ovo listopadno drvo, koje dozrijeva u maju i junu, zovu i “žalosna vrba” jer raste u padajućoj formi – njeno veličanstveno zeleno ruho pada do same zemlje, stvarajući slikovit zaklon od radoznalih pogleda. Interesantno je i da lista nakon što otpadnu cvjetovi.

Primijetićete je uglavnom pored vode: rijeke, jezera, potoka, uz rubove šuma, na ivicama pašnjaka i livada. Žalosna vrba (Salix caprea) u hrišćanstvu važi za sveto drvo. U drevnim vremenima nastalo je vjerovanje da je spustila svoje grane i krošnjom zaštitila Majku Božiju kada je pred progoniteljima bježala sa Isusom. I u tradiciji starih Slovena vrba je imala poseban značaj, jer je simbolizovala napredak i podmlađivanje, a posjedovala je i moć da odagna bolest i mnoga druga zla.

Vrba
FOTO: PIXABAY

“Najmekši vijesnik proljeća” negdje zovu i cica maca, zbog nježnih bijelih pufnica koje krase grane pred cvijetanje. Legenda kaže da su jednom davno žalosne vrbe koje su rasla uz obalu rijeke spasile mačiće da se ne utope. Čule su dozivanje njihove majke i oborile grane, a mačići su se uhvatili za njih i izašli iz vode. Svakog proljeća, uglavnom pred Vaskrs, na granama se pojavljuju mali krzneni pupoljci koje zovemo mace, i mnogi vjeruju da su nadimak dobili upravo zbog ovog predanja, piše Žena Blic.

Ljekovita svojstva vrbe

Sa naučne, botaničke i medicinske strane, iva je ljekovito i medonosno drvo. Iz njene kore je u 19. veku francuski hemičar Anri Leru izvukao sastojak salicin, preteču aspirina. Kora žalosne vrbe, koja sadrži i tanin, skuplja se u rano proljeće, kada počnu da bujaju njeni sokovi. Koristi se za spremanje tinkture, ekstrakta, praha ili čaja.

djevojčica
FOTO: RODION LOBANOV/PEXELS

Preporučuje se protiv raznih upala, uključujući reumu i artritis. Pomaže pri snižavanju temperature i otklanjanju groznice, ali i kod neuralgije i glavobolje. Čaj od vrbove kore koristi se kod upale krajnika i desni, za ispiranje i obloge u liječenju rana i kožnih osipa.

A cica mace? Neodoljive i nježne, mogu da budu i atraktivan ukras enterijera. Zato ih pozovite u svoj dom. Čuvajte ih u staklenim vazama uz prozor, na trpezarijskom stolu ili nekom svetlom kutku dnevnog boravka. Sjajne su i za uskršnju dekoraciju – možete od njih da napravite prelijep venac ili korpicu za uskršnja jaja.

Zanimljivosti

DŽINOVIĆ VS. KONJEVIĆ Stara svađa i dalje tinja, Šerif poručio: “On nešto zateže”

U medijima se dugo spekulisalo o navodnoj svađi Harisa Džinovića i Šerifa Konjevića, a razlog za to bio je jedan komentar Džinovića.

Naime, Haris je jednom prilikom istakao da Šerif kopira Šabana Šalića, ali bezuspješno.

“Ja imam i snimak gde je on rekao da ja čitavog života kopiram Šabana Šaulića, ali da ne mogu da ga iskopiram. To je pogrešna teza, ja sam radio sa svim najboljim autorima u Srbiji i svi oni znaju kakav sam ja čovek”, rekao je Šerif i otkrio u kakvom je odnosu sa kolegom, prenosi Grand.

“Nemam ništa protiv Džinovića, možda on i ne zna šta je rekao. Svako peva na svoj način, svi mi imamo neke bojice od nekog kolege, a svako ima svoj stil. Ja mislim da je on vrhunski interpretator, ali voleo sam da me nekada u životu pozove i da mi kaže da se šalio. Ja njega volim i cenim, mi smo se sretali i posle toga, ali on nešto zateže”, objasnio je Konjević kako je pisao Kurir.

Podsjetimo, Haris Džinović nedavno je u intervjuu za Grand govorio o deci i karijeri i otkrio da li će uskoro snimiti novu numeru.

“Nešto stalno odugovlačim s tim, što ja kažem nešto čeprkam, nemam pojma. Stalno sam sam sebi nedorečen, nezadovoljan. Postavio sam sebi velike zadatke, visoke, treba napraviti dobru pesmu što nije lako. A ako napravim neku koja je bezveze, šta ću onda? Jako sam samokritičan, ne treba da imam kritičare”, otkrio je za Grand.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

LIDIJA VUKIĆEVIĆ POSTAJE BAKA! Andrej čeka djevojčicu, unuka će je zvati “Lidija”!

Stariji sin glumice Lidije Vukićević, Andrej Mrkela, postaće tata.

Andrej i njegova izabranica Nađa Ilić očekuju prinovu u porodici, a radosna vijest osvanula je na društvenim mrežama.Njih dvoje su pozirali zagrljeni, a u prvi plan je pao Nađin trudnički stomačić, koji je virio ispod krake majice. Ova vijest obradovala je njihove najbliže, a najradosnija je Lidija Vukićević koja će postati baka.

Inače, Andrej Mrkela je nedavno napunio 33 godine, što je proslavio u krugu svojih najbližih ljudi, bez velike pompe i medija.

„Dete moje“, napisala je Lidija Vukićević u objavi i dodala emodži djeteline sa četiri lista kao i plavo srce, prenosi telegraf

„U julu mesecu bi trebalo da se porodi snajka. Najsrećnija sam žena na svetu, sve ide kako bi trebalo, po redu. Devojčica konačno stiže što sam želela i to će izgleda da bude rak u horoskopu, kao i ja. Unuka me neće zvati “baka”, zvaće me Lidija. Bez funkcija molim“, rekla je Lidija.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NAJVEĆI GENIJE 20. VIJEKA OŽENIO SRPKINJU: Njegov mozak je i dalje sačuvan!

Albert Ajnštajn (14. mart 1879. – 18. april 1955.) bio je njemački teorijski fizičar, jedan od najvećih naučnika u istoriji. Najpoznatiji je po razvoju teorije relativnosti, uključujući poznatu jednačinu E = mc², te po doprinosu kvantnoj mehanici.

Dobitnik je Nobelove nagrade za fiziku 1921. godine za objašnjenje fotoelektričnog učinka, a njegov rad promijenio je temelje moderne fizike.

Rani život i obrazovanje
Ajnštajn je rođen 14. marta 1879. u Ulmu, u Kraljevini Württemberg (Njemačko Carstvo), u jevrejskoj porodici srednje klase. Njegov otac Herman Ajnštajn bio je inženjer i preduzetnik, dok je majka Pauline Koch bila domaćica.

Porodicase 1880. preselila u Minhen, gdje je Ajnštajn pohađao katoličku osnovnu školu, a kasnije i Luitpold gimnaziju.

Pokazao je rano zanimanje za matematiku i fiziku, ali je 1894. napustio gimnaziju i preselio se u Švajcarsku.

Tamo je maturirao 1896. u Aarau prije nego što se upisao na Politehnički Univerzitet u Zirihu, gdje je diplomirao 1900. kao nastavnik matematike i fizike.

Rani rad i “Annus Mirabilis”
Nakon diplome, Ajnštajn je 1902. započeo rad u Švajcarskom patentnom uredu u Bernu, gdje je analizirao patente za elektromagnetske uređaje.

Taj posao pružio mu je stabilnost i vrijeme za razmišljanje o fizici.

Godina 1905., poznata kao njegova “Annus Mirabilis” (čudesna godina), donijela je četiri revolucionarna rada objavljena u časopisu Annalen der Physik. Ovi radovi uključivali su:

• objašnjenje fotoelektričnog učinka (osnova za kvantnu teoriju svjetlosti)

• teoriju Brownovog gibanja (potvrda atomske hipoteze)

• specijalnu teoriju relativnosti (redefiniranje prostora i vremena)

• ekvivalenciju mase i energije (E = mc², u zasebnom radu iste godine).

Ovi radovi donijeli su mu međunarodnu slavu i postavili temelje njegove karijere.

Opšta teorija relativnosti
Ajnštajn je 1915. dovršio opštu teoriju relativnosti koja je opisivala gravitaciju kao zakrivljenost prostor-vremena uzrokovanu masom i energijom.

Teorija je potvrđena 1919. tokom pomrčine Sunca kada su britanski astronomi, predvođeni Arthurom Eddingtonom, izmjerili zakrivljenje svjetlosti zvijezda u skladu s Ajnštajnovim predviđanjima. Ovaj događaj učinio ga je svjetski poznatim, a novinski naslovi proglasili su ga genijem.

Tokom tog perioda radio je na akademskim položajima u Cirihu, Pragu i Berlinu, gdje je od 1917. bio direktor Instituta Kaiser Wilhelm za fiziku. Međutim, porast nacizma u Njemačkoj prisilio ga je da 1933., kao Jevrej, emigrira u Sjedinjene Države.

Život u Americi i kasne godine u SAD
Ajnštajn je prihvatio položaj na Institutu za napredne studije u Princetonu, New Jerseyju, gdje je ostao do kraja života. Iako je podržavao mir i odbijao militarizam, 1939. potpisao je pismo predsjedniku Franklinu D. Ruzveltu upozoravajući na mogućnost njemačkog razvoja atomske bombe, što je posredno pridonijelo pokretanju Projekta Manhattan. Poslije je izrazio žaljenje zbog tog čina, zagovarajući nuklearno razoružanje.

Mozak mu je sačuvan za istraživanje
U kasnijim godinama fokusirao se na ujedinjenu teoriju polja, pokušavajući pomiriti relativnost i kvantnu mehaniku, ali bez uspjeha. Umro je 18. aprila 1955. u Prinstonu od aneurizme aorte, u dobi od 76 godina. Njegov mozak sačuvan je za istraživanje, a tijelo kremirano.

Privatni život
Ajnštajn se ženio dvaput: s Milevom Marić (1903. – 1919.), s kojom je imao troje djece (Lieserl, Hans Albert i Eduard), i s Elsom Löwenthal (1919. – 1936.), svojom rođakinjom. Sudbina njegove prve kćeri Lieserl ostaje nepoznata jer nema pouzdanih podataka o njenom životu nakon ranog djetinjstva.

Mileva Marić (19. Decembar 1875. – 4. avgust 1948.) bila je srpska fizičarka i matematičarka. Studirala je na Politehničkom univerzitetu u Cirihu, gdje je upoznala Ajnštajna i bila je jedna od rijetkih žena tog vremena s visokim obrazovanjem u nauci, iako nije dobila diplomu zbog neuspjeha na završnom ispitu.

Postoje rasprave o njnom mogućem doprinosu Ajnštajnovim ranim radovima, posebno specijalnoj relativnosti, ali nema konačnih dokaza koji bi to potvrdili.

Bio je poznat po svojoj šarmantnoj, ali ekscentričnoj osobnosti, često viđen s neurednom kosom i jednostavnom odjećom.

Njegovo nasljeđe je ogromno: teorija relativnosti i dalje je kamen temeljac fizike, dok su njegovi doprinosi kvantnoj teoriji uticali na razvoj tehnologija poput lasera i poluvodiča. Ajnštajn ostaje simbol naučne genijalnosti i humanizma, a njegovo ime sinonim je za intelektualnu izvrsnost, navodi Index.hr.

Nastavi čitati

Aktuelno