Connect with us

Društvo

ZBOG OBJAVA NA “FEJSBUKU” PALE IM DIONICE NA BERZI? Kompanija “Lykos” prijeti tužbom građaninu Jezera

Kompanija koja istražuje rude u Jezeru je poslala opomenu pred tužbu za klevetu jednom stanovniku ovog mjesta zbog objava na društvenoj mreži “Fejsbuk”.

Advokati Društva sa ograničenom odgovornošću “SNK” Metali se pozivaju na Zakon o kleveti RS i navode da opomenu šalju zbog sumnje da je ovaj mještanin, kako tvrde, nekoliko mjeseci konstantno javno izražavao neistine putem sredstava javnog informisanja, najviše putem aktivnosti na društvenim mrežama, urušavajući ugled i reputaciju “SNK Metala”, a samim tim i kompanije “Lykos balkan metals”.

Dalje navode da je zbog komentara prouzrokovana šteta kompaniji i da će ako se ove aktivnosti nastave, kompanija biti prinuđena da ponese tužbu nadležnom sudu u cilju zaštite svojih prava i interesa kao i zahtjev za naknadu štete i izgubljene dobiti “koja se sastoji u cijeni palih dionica (na berzi) nakon negativne kampanje”.

“Namjerno iznošenje i širenje dezinformacija i sumnji putem društvenih mreža, stvarajući pogodno tle za urušavanja poslovnog ugleda uzrokuju objema kompanijama probleme i rezultiralo je time da iste troše resurse neutrališući neistine i boreći se sa negativnim komentarima”, piše u opomeni.

Mondo je imao uvid i sporne objave optuženog građanina. Dijelio je (“šerovao”) objave sa “fejsbuk” stranica građana koji se protive geološkim istraživanjima u Jezeru. U jednoj od njih su slike sa terena gdje se vrše istraživanja, uz ironične opise autora (“da li su ovo korita za stoku”), zatim fotografije i opis jednog mjesta na kojem je Republička inspekcija utvrdila da navodno nije bilo istraživanja, a mještani su prije toga fotografisali građevinske bušilice. U jednoj objavi je opis rudnika i posljedica rudarenja u jednoj drugoj zemlji.

Komentarišući optužbe za klevetu zbog pisanja ili objavljivanja na društvenim mrežama, advokat iz Banjaluke Aleksandar Jokić kaže da jedina razlika u odnosu na redovne predmete jeste što se treba dokazati vlasništvo, odnosno kontrola (virtuelnog/digitalnog) profila.

“To znači dodatne dokaze u slučaju negiranja pasivne legitimacije tuženog. Imajući u vidu da je za postojanje klevete neophodno da se iznosi ili pronosi nešto neistinito i da se tako trećim licima jasno ukazuje na identitet lica o kome se iznose navodi, to nema prepreka da se kleveta izvrši i na društvenim mrežama. Ovo je naročito moguće ako se objave pišu javno i ne ograničava krug korisnika koji mogu da ih vide”, kaže Jokić za Mondo.

Za konkretan slučaj smatra da je u pitanju “prenošenje” da su vjerovatno male šanse da bi sud to usvojio.

Drugi pravnici koje smo konsultovali ističu da se mora dokazati uzročno-posljedična veza između pisanja i objava, sa nastalom štetom ( u ovom slučaju finansijska šteta na berzi) i da je to prilično teško, te da ovakve slučajeve više vide kao “pritisak na kritičare”, ali da oni (kritičari) u svakom slučaju moraju da vode računa o onome što objavljuju, posebno ako se radi o činjenicama.

Lykos: Štetu će neko morati da plati
Prethodno je odbornicima Skupštine opštine Jezero sa iste adrese stigla opomena jer su glasali za zaključak kojim traže od Vlade RS da ukine rješenja za geološka istraživanja na teritoriji opštine.

U kompaniji “Lykos” su povodom opomena odbornicima za Mondo rekli da ih ti što su članovi kolektivnog organa odlučivanja (Skupštine), ne abolira za pojedinačno izgovoreni navod, štetnu radnju, klevetu, ili bilo kakav vid lične odgovornosti.

“To se ne odnosi na odgovornost odbornika za njihov izbor u pogledu glasanja, to je njihovo pravo i obaveza. Ali je njihovo pravo i obaveza, takođe, da kao javne ličnosti i izabrane osobe vode računa o izgovorenom, pa tako ako se npr. za naše privredno društvo kaže da nezakonito radi, a za navedeno nema ni jedan dokaz, ako se našem društvu osporava već dodijeljeno pravo bez valjanog zakonskog razloga, te ako je zbog toga izvjesno nastupanje štetnih posljedica po privredno društvo, odbornici moraju znati da će privredno društvo radi zaštite svojih prava pokrenuti sudski postupak, pred domaćim ili inostranim sudovima radi naknade štete. Tu štetu će u konačnici neko morati da plati i smatrali smo da je dobro da odbornicima bude poznata navedena činjenica”, stoji u odgovoru koji smo dobili.

Navode i da su Ministarstvu energetike i rudarstva skrenuli pažnju na mogućnost nastanka štete, izazvane ograničenjem ranije već dodijeljinih prava ovoj kompaniji, bez valjanog razloga. Iz Ministarstva još nismo dobili odgovore na pitanja i komentar povodom ove teme i tvrdnji aktera.

Resorni ministar Petar Đokić ranije je prokomentarisao da ministarstvo ništa “ne može raditi mimo zakona i rizikovati sudske sporove”.

AUTOR
Željko Svitlica

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti umjereno do pretežno oblačno sa kišom i lokalnim pljuskovima, sa temperaturom vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne biće pretežno oblačno uz mjestimično slabu i povremenu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana biće promjenljivo uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, na jugu i zapadu povremena kiša, a u poslije podne slaba kiša ili kraći pljusak.

Jutarnja temperatura vazduha biće od dva do osam, na jugu do 10, a najviša dnevna od 10 do 16, na jugu do 18 stepeni Celzijusovihg.

Vjetar će biti slab do umjeren, na sjeveru istočni i sjeveroistočni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časova: Bjelašnica minus tri, Kalinovik i Čemerno jedan, Livno četiri, Gacko pet, Sokolac, Han Pijesak, Kneževo i Mrkonjić Grad šest, Šipovo sedam, Ribnik, Bihać, Bugojno, Široki Brijeg i Tuzla osam, Srbac, Novi Grad i Sanski Most devet, Banjaluka, Doboj, Prijedor, Mostar i Zenica 10, Sarajevo 11, Zvornik, Foča, Bijeljina i Bileća 12, Srebrenica, Trebinje i Neum 13, Rudo 16, Višegrad 18 stepeni Celzijsuovih.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

Prva žena u Hercegovini koja vozi šleper: ANA (23) SE ODLUČILA ZA “MUŠKI POSAO”

Ana je prva žena u Hercegovini koja vozi šleper.

Mlada Trebinjka Ana Kisić, iako ima samo 23 godine, prva je žena vozač šlepera u istočnoj Hercegovini i, kako kaže, iako trenutno vozi putnički automobil u jednoj kompaniji u Trebinju, jedva čeka da izađe na drum ovim moćnim vozilom.

Iako je završila i za kuvara i turističkog tehničara, pa je i u praksi počela da se bavi kuvarstvom, priželjkivala je, kako kaže, da postane vozač, pa se prebacila najpre na posao dostavnog vozača, a onda, nakon devet mjeseci prešla u kompaniju gdje se sada nalazi.

“S obzirom na to da volim i duga putovanja i duge vožnje, a volan mi jednostavno predstavlja izazov, odlučila sam da polažem i CE kategoriju vožnje, iako sam inače u, takozvanom, muškom poslu, gdje radi malo žena, imala sam punu podršku muških kolega koji su se u početku vjerovatno samo šalili, ali je ta misao u meni oživjela, pa sam položila i kategorije A – za motor, C – za kamion i E za kamione sa prikolicama”, kaže Ana za Nezavisne.

Kako je navela, iako još nema iskustva na dugim turama, priželjkuje da se šleperom zaputi na otvoreni drum, koji, takođe, ima svoju prednost, s obzirom na to da je kabina, odnosno upravljačko mjesto, na dosta većoj visini, sa dosta većom preglednošću.

“Samim tim, to je osjećaj sigurnosti, jer je većina vozila ispod vas, ali sa druge strane, to izaziva i strah šta sve može tako velika mašina učiniti onom malom putničkom automobilu, mada je najbolje o tome ne razmišljati i koncentrisati se maksimalno na put, odnosno na ono u čemu smo mi u kabini u prednosti – preglednost”, kaže Ana.

Napominjući da je u auto-školi vozila poprilično sigurno i na otvorenom putu, ali i po samom gradu, kaže da je početnička vožnja bolje išla na otvorenom, što je ipak relevantna stvar, jer, s obzirom na to da je kao dostavljač i taksista najčešće vozila po gradu, sada već ne vidi veliku razliku između ove dvije vožnje.

Dalje, kaže da je na polaganju CE kategorije prošla iz prvog pokušaja, ali je kod C kategorije prvi put pala, jer se zbunila na semaforu, s obzirom na to da je imala prednost prolaza, ali je stala jer je u blizini bio pješak kojem je bilo crveno svjetlo i nije ni imao namjeru da pređe ulicu.

Njen instruktor vožnje Petar Butulija, koji je prije Ane obučavao još jednu Hercegovku za vožnju kamiona, ali za C kategoriju, naglašava, međutim, da je Ana skromna i da je, u stvari, bila odlična na polaganjima, ali je jednostavno trema uradila svoje, pa je instinktivno reagovala kada je stala na pešačkom.

“Sigurno da će ona, kada danas-sutra izađe na put, biti dobar vozač, tako da mislim, s obzirom na to da početnici uvijek na početku idu na kraće ture i sa iskusnim šoferima koji im pomažu, njoj neće trebati mnogo da se osamostali i stekne jednu rutinu u ovom poslu”, kaže Butulija.

Dodaje da mu nije poznato da je još neka žena, izuzev djevojke koja je za potrebe Oružanih snaga BiH položila za vozača kamiona, do sada završila obuku za vožnju šlepera, što ženstvenu i pomalo krhku Anu čini još jedinstvenijom.

Taksi kao druga kuća
Ana Kisić kaže da se u ovoj kompaniji jednostavno “srodila” sa svim kolegama, mada ima i nekoliko koleginica, te da su svi kao jedna šira familija.

“Kao žena, vozim samo preko dana, po osam do devet časova, zavisno od posla, tako da se ja sada osjećam sigurnije u vozilu nego da hodam pješice, jer realno, najviše vremena provedem za volanom, više nego što spavam, pa mi se desi da mi je nakon vožnje i malo neobično da hodam, iako je olakšavajuće nakon dugog sjedanja za volanom”, kaže Ana.

Nastavi čitati

Društvo

U BiH NEDOSTAJE RADNIKA! Pogledajte koja su zanimanja NAJTRAŽENIJA

U BiH još nedostaju radnici u građevini i trgovini, kao i visokokvalifikovana radna snaga, a potrebno je stvarati i radnu snagu koja je konkurentna na tržištu rada, istaknuto je juče u Sarajevu na konferenciji o tržištu rada u BiH.

Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Ivan Brbalić rekao je da postoji mnogo domaćih radnika koji teže da odu i rade u inostranstvu, dok poslodavci sve više insistiraju i traže da se angažuju strani radnici.

Prema njegovim riječima, poslodavci u BiH smatraju da zakoni i procedure u zemlji nisu konkurentni i da se oni ne mogu u tome kvalitetno takmičiti sa poslodavcima drugih zemalja u regionu.
“Najveći problem je zadržavanje domaćih radnika”, istakao je Barbalić na stručnoj raspravi “Obrazovanje, zapošljavanje i privreda”, te dodao da je veliki broj ljudi u zemlji nezaposlen, a da više od 50 odsto ne traži aktivno posao.

On je naveo da Agencija od 2013. godine prati pozitivne trendove – raste stopa zaposlenosti, pada nezaposlenost, ali, kaže, to nije dovoljno.

“Ono što je problematično jeste da naša evidencija, na neki način, nije kvalitetna, jer je znatan broj ljudi na birou registrovano kao nezaposleno, a pri tome ne traži posao”, izjavio je Barbalić, ističući da na taj način ostvaraju zdravstveno osiguranje.
Prema njegovim riječima, ljudi iz obrazovanja treba da ojačaju dijalog sa poslodavcima, jer tu nedostaje određene dinamike.

“Potrebno je stvarati radnu snagu koja je konkurentna na tržištu rada, ali pratimo velike globalne trendove i trenutno je na zapadu velika potražnja za radnicima i to je privlačna ponuda za radnike iz naše regije”, poručio je Barbalić, prenosi Srna.

Izvršni direktor Savjeta stranih investitora BiH Sanja Miovčić rekla je da je pitanje radne snage najvažnija tema u zemlji.

“Ako pitate kompanije koji je to izazov ili problem sa kojim se suočavaju i šta im predstavlja najveću prepreku za rast i konkurentnost, kažu da je to upravo nedostatak stručne radne snage, i radne snage uopšte”, pojasnila je Miovčićeva.

Prema njenim riječima, povećanje plata danas nije dovoljno da bi ljudi ostali u jednoj kompaniji.

“Kompanije se negdje takmiče i žele da pruže što bolje uslove rada. Svjesni su da je potrebno paziti te ljude i dati im nešto više”, istakla je Miovičićeva.

Nastavi čitati

Aktuelno