Svijet
ŽELITE DA RADITE U NJEMAČKOJ? Evo šta je dozvoljeno i kako gledaju na RADNO VRIJEME I PAUZU

Pauze za kafu, pregledi kod ljekara, usavršavanje, poslovna putovanja: nije sve dio radnog vremena. Šta bi poslodavci i radnici trebali znati o radnom vremenu u Njemačkoj?
Znate li šta se računa u radno vrijeme u Njemačkoj, a šta ne? Svako ko u svojoj firmi mora nositi zaštitnu ili radnu odjeću poput kombinezona s nazivom firme – ne mora s tom odjećom dolaziti direktno na posao.
Radniku je dopušteno presvući se u prostorijama poslodavca – “a to je jasno radno vrijeme”, kaže Sigrid Britčgi, advokatica za radno pravo u Dizeldorfu.
Situacija je drugačija ako nema obaveze nošenja zaštitne ili radne odjeće.
– U takvim slučajevima, primjera radi, ako neko dođe na posao na svom biciklu u sportskoj odjeći i presvuče se, to je čisto privatna stvar – objašnjava Til Bender iz odjela za pravnu zaštitu Njemačkog saveza sindikata.
Radnici bi tada morali biti u firmi na vrijeme kako bi imali dovoljno vremena za presvlačenje i kako bi mogli na vrijeme početi raditi.
Faza pripreme, kao što je pokretanje računara, jasno je dio radnog vremena.
– Ako želite početi raditi u 7:30 ujutro, ne morate biti tamo prije 7:30 ujutro da biste pokrenuli računar – objašnjava Britčgi.
Uopšteno, radnici imaju pravo na pauzu. To proizlazi iz Zakona o radnom vremenu. Ako neko radi duže od šest sati, ta osoba ima pravo na pauzu od 30 minuta. Ako je više od devet sati, osoba može uzeti pauzu od 45 minuta.
– Radnici mogu imati kraće stanke, one moraju trajati najmanje 15 minuta – objašnjava Bender.
Pauze za kafu ili pušenje izvan redovne pauze ne računaju se u radno vrijeme. Radnici moraju nadoknaditi radno vrijeme koje su izgubili na pušenje ili kafu. Za oporavak očiju najbolje je nakon sat vremena rada uz ekran uzeti pet do deset minuta pauze. Kako biste iskoristili svoje radno vrijeme, trebali biste, ako je moguće, tokom tog vremena obavljati druge poslove – poput sortiranja dokumenata. Usput: Odlazak u toalet ne smatra se pauzom, već kratkotrajnim prekidom posla. To nijedan poslodavac ne može uskratiti radniku.
U načelu, radnici su dužni zakazivati ljekarske preglede tako da ne budu u tokom radnog vremena. To nije uvijek moguće, primjera radi u hitnim slučajevima ili ako neko ne može dobiti besplatan termin kod ljekara u svoje slobodno vrijeme.
Poslodavac vam tada mora dopustiti posjetu ljekaru.
– U tim slučajevima posjeta ljekaru spada u radno vrijeme – objašnjava Bender. Radnici tada moraju svom poslodavcu predati lekarsku potvrdu.
Građevinski radnici na skeliFOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Drugačija je situacija s dežurstvima, odnosno slučajevima u kojima radnici mogu očekivati da će ih poslodavac pozvati na posao u slobodno vrijeme.
– Ako se poziv ne uputi, dežurstvo nije radno vrijeme – kaže Bender. Ako se šef javi, radni sat mora biti plaćen prema tome.
Ako radnik ide na usavršavanje na vlastiti zahtjev, to ne spada u redovno radno vrijeme. No, ako to poslodavac zahtijeva, obuka je dio radnog vremena, objašnjava ona. S obzirom na to da se službena putovanja najčešće određuju po nalogu poslodavca, ona se računaju kao radno vrijeme. Vrijeme putovanja često je problematično.
– Na primjer, ako sjedim u vozu i mogu sam odlučiti šta ću raditi, to se obično smatra slobodnim vremenom – kaže Britčgi. Međutim, ako radnik napiše izvještaj za poslodavca o posjeti kupca na tabletu dok putuje vozom, to se računa kao radno vrijeme.
Put do posla uglavnom je čisto privatna stvar, dakle ne radno vrijeme.
– Ako radnici kasne zbog štrajka upozorenja na željeznici ili zbog oluje, to je takođe njihova briga – objašnjava Bender.
Posljedice kašnjenja zavise o dotičnom modelu radnog vremena. Može postojati rizik od gubitka plate, a ako se slučaj ponovi, čak su moguća i službena upozorenja.
– Radnici na terenu su poseban slučaj – kaže Bender. Ako trgovački predstavnik ide do prvog kupca od kuće, onda je to radno vrijeme, navode nemački mediji, prenosi Kurir.
Svijet
MEDVEDEV UPOZORAVA! Posljedice uvođenja američkih carina BIĆE GLOBALNE

Posljedice uvođenja američkih carina gotovo cijelom svijetu biće globalne, upozorio je zamjenik predsjedavajućeg ruskog Savjeta bezbjednosti Dmitrij Medvedev.
“/Predsjednik SAD Donald/ Tramp je stavio cjelokupan globalni trgovinski sistem u veoma tešku situaciju uvođenjem carina gotovo cijelom svijetu. Posljedice će biti globalne”, napisao je Medvedev na “Telegramu”.
On je naglasio da će stari lanci trgovine biti prekinuti, ali da će se pojaviti novi.
Prema njegovim riječima, Rusija nastavlja da se razvija “pristojnom” brzinom, uprkos sankcijama koje su Moskvi uvele SAD i EU.
“Biće uvedene recipročne tarife na robu iz SAD”, naveo je Medvedev.
On prognozira “smrt ekonomije EU” usljed novih carina koje je uveo Tramp.
Svijet
ZNATE LI ŠTA NAJVIŠE IZVOZIMO U AMERIKU? Nije ni voda ni krompir, nego ORUŽJE I MUNICIJA

Dok se procjenjuju efekti odluke o uvođenju visoke carinske stope za proizvode iz BiH, koji se plasiraju na američko tržište, Uprava za indirektno oporezivanje BiH dostavila nam je podatke o ukupnoj vrijednosti izvoza u SAD, koji je u 2023. godini iznosio 120.118.189 KM.
U prošloj godini iz BiH su izvezeni proizvodi čija je ukupna vrijednost 148.591.125 KM, a ubjedljivo najviše prihoda ostvareno je prodajom oružja i municije.
Vrijednost izvoza bh. namjenske industrije u 2024. godini iznosila je 78.869.198 KM.
Značajniju vrijednost imali su aluminij i proizvodi od aluminija (10.253.726 KM), Električne mašine i oprema i njihovi dijelovi (10.138.617 KM), namještaj, nosači madraca, oprema za krevete i slični proizvodi (7.300.597 KM), cink i proizvodi od cinka (6.801.485 KM), te igračke, rekviziti za društvene igre i sport (6.282.903 KM).
U ovoj godini, zaključno sa 28. martom, na američko tržište izvezene su robe u vrijednosti od 60.867.862 KM, od čega se na oružje i municiju odnosi 41.145.443 KM.
Nakon jučerašnje odluke američke administracije, na uvoz proizvoda iz BiH SAD će primjenjivati carinsku stopu od 35 posto.
(Avaz) Foto. AP
Svijet
ŠOK ODLUKA VIKTORA ORBANA: Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda u Hagu

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda u Hagu.
Mađarska je u četvrtak saopštila da će započeti postupak povlačenja iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu.
“Mađarska će se povući iz Međunarodnog krivičnog suda”, napisao je Gergelj Guljaš, šef kabineta premijera Viktora Orbana, u kratkoj izjavi.
“Vlada će u četvrtak pokrenuti postupak povlačenja u skladu sa ustavnim i međunarodnim pravnim okvirom”.
Ovo saopštenje uslijedilo je kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu stigao u mađarsku prijestonicu, Budimpeštu, uprkos međunarodnoj potjernici koja je izdata protiv njega zbog rata u Gazi.
Vlada Mađarske pozvala je Netanjahua u novembru, nakon što je MKS, izdao potjernicu optužujući ga za zločine protiv čovječnosti.
Orban, blizak saveznik Netanjahua, potjernicu je nazvao “skandalozno drskom” i “ciničnom”.
Zemlje članice MKS-a, kao što je Mađarska, obavezne su da pritvore osumnjičene za kojima je raspisana potjernica, ako kroče na njihov tlo, ali sud nema načina da to sprovede i oslanja se na države da se pridržavaju njegovih odluka.
-
Hronika2 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Banjaluka2 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”
-
Politika1 dan ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?