Connect with us

Region

ŽENA KOJA JE PRIJAVILA POLICAJCE ZA SILOVANJE, sada trpi nezamislivo nasilje

Tri dana nakon što je prijavila da su je silovala dva lokalna policajca, 33-godišnja žena se pita koga društvo zaista smatra žrtvom – nju ili policajce koji su u istražnom zatvoru.
Ima osjećaj da je obilježena, okolina je osuđuje, kao da je ona sama kriva za ono što joj se dogodilo. A u petak su je direktno napale dvije žene na ulici.

– Poslije tog utorka, u petak sam izašla u grad. Na ulici u neposrednoj blizini policijske stanice prišle su mi dvije žene i napale me. Svašta su mi govorili, govorili su mi da sam kur*a, kao i moja majka, prozivali me zašto sam podnijela prijavu za silovanje. Bilo mi je strašno neprijatno – kaže žena i moli da je ne žigošu jer joj je i bez toga teško.

Samo 10 odsto žrtava prijavi nasilje

Stručnjaci upozoravaju da je stigma sa kojom se žrtve silovanja najčešće suočavaju ponekad jednako traumatična kao i samo nasilje. Silovanje je zločin koji se veoma rijetko prijavljuje, a upravo je stigma i osuda okoline i sistema – koji još uvijek ne vjeruju u potpunosti ženi i stalno dovode u pitanje njen „doprinos zločinu”, njeno ponašanje, prošlost ili odjeću – to se smatra glavnim razlogom što se, prema procjenama, samo 10 odsto žrtava odlučuje da prijavi seksualno nasilje.

– Sve me ovo veoma potreslo i verbalni napad sam prijavila policiji – rekla je žena koja je prijavila nasilje.

“I dalje vjerujem policiji”

Detalje večeri nakon koje je prijavila dvojicu policajaca, 36-godišnjaka i 50-godišnjaka, ne želi ili smije da otkrije. Vjeruje da će policija biti profesionalna.

– Svjesna sam da ne smijem da ulazim u detalje događaja i istrage. To su mi uradila dva policajca, ali želim da istaknem da i dalje vjerujem policiji. I ne samo to, nego želim da im se zahvalim na svemu što su uradili nakon što sam podnijela žalbu protiv njihovih kolega. Postupili su vrlo brzo, profesionalno i odgovorno – od načelnika policije do svih uključenih u istragu – bez i najmanjeg pokušaja da bilo šta prikriju. U traumi koju sam doživjela mnogo mi je značilo – ispričala je žrtva.

“Ja sam žrtva, ostavite me na miru”

Sada, dodaje, samo želi da nastavi sa koliko-toliko normalnim životom, pa moli sugrađane da joj ne otežavaju.

– Povjerila sam policiji da riješi slučaj, a molim i ljude oko mene da učine isto i ostave me na miru. Ja sam žrtva, imam tešku traumu sa kojom pokušavam da se nosim najbolje što znam i želim samo mir za sebe i svoju porodicu – priča žena.

Podsjetimo, dvojici ličkih policajaca određen je istražni zatvor od 30 dana. Istražni sudija Županijskog suda u Karlovcu Elma Kaleb Mamić prihvatila je prijedlog Županijskog državnog tužilaštva u Karlovcu i odredila im pritvor zbog opasnosti od ometanja istrage uticajem na svjedoke i oštećenu. U predmetu je pet svjedoka, policajci i oštećeni.

U trenutku zločina jedan od policajaca je bio na dužnosti, a drugi nije. Žrtvu je jedan od njih, koju ju je poznavao, pozvao na skup koji se na kraju završio dojavom o najtežem seksualnom nasilju nad ženom. Odmah po njenoj prijavi uslijedila je krivična istraga zbog „postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo protiv polne slobode na štetu ženske osobe”.

– Iako su počinioci uhapšeni i protiv njih podnesena krivična prijava, ovakvim izolovanim ponašanjem pojedinaca nanesena je ogromna šteta svim pripadnicima policije koji odgovorno obavljaju svoj posao za dobrobit svih naših sugrađana – naglasili su iz Ličko-senjske policijske uprave.

Istovremeno, napominju da imaju nultu stopu tolerancije na bilo koji oblik nasilja nad ženama i najoštrije osuđuju ovakvo ponašanje, piše Jutarnji list.

Region

“MORAMO VRATITI OTETU DRŽAVU!” Vučić pozvao građane u Beograd 12. aprila

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da dođu u Beograd 12. aprila, istakavši da se država mora vratiti u tokova uspjeha i pobjeda, a djeca u škole.

Moramo da vratimo otetu državu. Ti odlučuješ u kakvoj zemlji želiš da živiš. Ti se pitaš. I da, već sutra može biti kasno. Pobijediće Srbija! Vidimo se u Beogradu 12. aprila u 19.00 časova istakao je Vučić.

Vučić je naveo da već nekoliko mjeseci traje pokušaj rušenja Srbije organizovan spolja i iznutra, te da je mnogo novca potrošeno da bi se ti ciljevi ostvarili.

– U početku su nam govorili da su protiv nasilja. A onda su promijenili ploču. Nasilje je svuda oko nas, u institucijama, na ulicama. Teror je bukvalno zavladao Srbijom – rekao je Vučić u video-objavi na Tiktoku.

On je dodao da su govorili da na skupovima postoje samo srpske zastave, a onda su se vidjele sve tuđe i uništavanje srpske trobojke, te da je strah zavladao svim poštenim domovima u Srbiji.

Naglasio je da se mora vratiti crveno-plavo-bijelu trobojku na jarbol slobode.

Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu biti predstavljen pokret za narod i državu.

Nastavi čitati

Region

HRVATI UPUTILI U PROCEDURU NOVI ZAKON! Traže ukidanje srpskih spomenika

Vlada Hrvatske uputila je danas u parlamentarnu proceduru novi zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

Prema zakonu, predviđeno je uklanjanje spomenika u roku od 30 dana od stupanja na snagu.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Branko Bačić rekao je da je jedan od razloga koji ih je podstakao na donošenje novog zakona taj da su poslije posljednjeg rata ostali grobovi na čijim su spomenicima i spomen-pločama bili upisani, kako je naveo, neprimjereni nazivi protivni ustavnopravnom poretku Hrvatske.
Kako navode dalje, “sporne” nadgrobne spomenike može prijaviti bilo ko, a predviđeno je uvođenje komisija na nivou županija i ona bi, ukoliko je potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti, prenose hrvatski mediji.

Ukoliko vlasnici ne uklone takav spomenik, prijeti im kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Nastavi čitati

Region

HOĆE LI BITI PENZIJA U SRBIJI: Oglasila se NBS nakon navoda da je PIO u blokadi

Narodna banka Srbije saopštila je da je, povodom objave da je račun Fonda PIO bio dva dana u blokadi, a imajući u vidu značaj informacije, važno istaći da račun sa kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i funkcioniše bez prekida.

“Račun koji je bio privremeno blokiran koristi se za ostale transakcije Fonda, a moguća kratkotrajna neusaglašenost u preusmjeravanju sredstava ili dostavljanju elektronskih poruka od strane Uprave za trezor ne utiče na redovnu isplatu penzija. Sve finansijske obaveze Fonda izvršavaju se u skladu sa zakonskim propisima, uz potpuno očuvanje stabilnosti sistema isplate penzija”, navodi se iz NBS.

Dodaje se da Narodna banka Srbije, Sektor za prinudnu naplatu, nakon evidentiranja rješenja o izvršenju primljenih od javnih izvršitelja, šalje Upravi za trezor elektronsku poruku o blokadi svih računa dužnika na kojima se vode sredstva koja podležu prinudnom izvršenju.

“Na osnovu navedene poruke Uprava za trezor je dužna da blokira račune dužnika i da Narodnoj banci Srbije odmah dostavi, propisanom elektronskom porukom, informaciju o stanju sredstava na blokiranim računima, kako bi Narodna banka Srbije na osnovu iste dostavila Upravi za trezor na izvršenje naloge za prinudnu naplatu koji su evidentirani u blokadi računa dužnika. Ukoliko ne primi informaciju o stanju sredstava na blokiranom računu, Narodna banka Srbije nije u mogućnosti da Upravi za trezor proslijedi na izvršenje naloge za prinudnu naplatu”, navodi se u saopštenju.

Nakon poruke o blokadi računa dužnika Fonda PIO, koja je Upravi za trezor proslijeđena 1. aprila 2025. godine u 11.46 časova, informacija o stanju sredstava na računu dužnika primljena je 3. aprila 2025. godine, nakon čega je sprovedeno izvršenje prinudne naplate i deblokada računa dužnika, dodaju iz NBS, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno