Connect with us

Banjaluka

Žena povrijeđena u centru Banjaluke, napalo je jato vrana (VIDEO)

Foto: Dražan Pozderović

 Ni šta ju je snašlo, ni kako da se odbrani, nije znala četrdesetdvogodišnja Banjalučanka, kada ju je u centru grada napalo jato pomahnitalih vrana, zbog čega se, šokirana i uplašena, potom obratila Hitnoj pomoći, odakle je izašla sa zavojem na glavi.

Prema riječima ove mještanke, dok je, idući na posao, prolazila Bulevarom cara Dušana, nekoliko agresivnih ptica ju je udaralo krilima i kljucalo po glavi, u utorak, 13. juna, oko 8.15.

“Uspjela sam nekoliko puta da ih zbacim sa glave, počela sam trčati i u tom momentu naišla je jedna moja poznanica, koja je uspjela nekako da otjera vrane. Sve to pratila je užasna buka, koju su vrane stvarale. Osjećala sam se kao da sam dio jednog horor filma”, rekla je ona za “Nezavisne novine”.

Dodala je da je vrisak i zvanje u pomoć njena radna kolegica čula te je autom došla ispred napadnute Banjalučanke kako bi posjetile Hitnu pomoć.

“Tamo su mi pregledali glavu, dali sve šta treba, antitetanus, antibiotik, sa uputom kako dalje”, objasnila je ona.

Dodala je da su joj doktori ustanovili stanje šoka i panike te su joj dali i terapiju za smirenje.

“Još sam u šoku, plašim se i goluba”, rekla je ona.

Kako dalje ističe, vrane su bile glasne i uznemirene te su ona i suprug zvali nadležne, kako se ovako nešto ne bi ponovilo.

“Kada je ekipa, sastavljena od komunalnog inspektora u pratnji dva vatrogasca, izašla na teren, vodom iz creva su rastjerali vrane i rekli da gnijezda nema, a takođe smo dobili odgovor da je to sve što su mogli uraditi”, ispričala je ona.

Dodaje da je na pitanje ko se bavi ovakvim problemom, dobila odgovor da su svi koji su nadležnosti uradili što su mogli.

“Bez obzira na to što je u blizini dječje igralište, nadležni su nemoćni. Takođe su mi rekli da ih mi uklonimo ako se bojimo, jer oni ne smiju zbog udruženja za zaštitu životinja te da oni vrane ne mogu čuvati niti dežurati na tom mjestu”, istakla je zabrinuta Banjalučanka.

Sa druge strane, iz Gradske uprave poručuju da je, po prijavi građana, izvršen komunalno-inspekcijski nadzor u vezi sa napadom vrana na prolaznike na Bulevaru cara Dušana, kod broja 2, tačnije prolaza iza auto-šaltera UniCredit banke.

“Izlaskom na lice mjesta, zajedno sa pripadnicima Vatrogasne brigade, nije uočeno gnijezdo vrana na stablima javnog zelenila na pomenutoj lokaciji. Primijećena je jedna vrana koju su pripadnici Vatrogasne brigade mlazom vode pokušali odstraniti sa navedene lokacije”, istakli su iz Gradske uprave za “Nezavisne novine”.

Rajko Roljić, viši asistent na katedri za zoologiju Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) Banjaluka, istakao je da su se vrane već odomaćile u gradovima.

“One u periodu gniježđenja ispoljavaju određenu dozu teritorijalnosti, jer čuvaju gnijezdo i svoje potomke. Nije rijedak slučaj da vrane napadnu ljude, ali ne moraju to biti pravi napadi, oni mogu biti lažni kako bi zaplašili ‘uljeza'”, objasnio je Roljić za “Nezavisne novine”.

On je dodao da nije rijedak slučaj da one napadnu i tamo gdje nije gnijezdo, ali u neposrednoj blizini sigurno se nalazi njihovo mladunče koje je ispalo iz gnijezda, te ga one štite.

“Od ranog proljeća do ranog ljeta one vrše inkubaciju i odgajaju svoje mlade i u tom periodu možemo očekivati njihov napad, ali se to neće dešavati u periodu kada one nisu u procesu reprodukcije”, rekao je Roljić, te je dodao da se ljudi mogu zaštititi izbjegavanjem vrana ili uz pomoć kišobrana.

Dragojla Golub, profesor Zoologija hordata na PMF-u, takođe je potvrdila za “Nezavisne novine” da je agresivno ponašanje vrana tokom maja i početkom juna uobičajeno.

“Takvo ponašanje veže se za period njihovog gniježđenja, odnosno brige o mladuncima. U tom periodu mlade ptice tek polijeću i nerijetko znaju ispasti iz gnijezda. U takvim situacijama vrane ljude i životinje doživljavaju kao opasnost po svoje mlade. U najvećem broju slučajeva vrane glasnim graktanjem i niskim preletom upozoravaju prolaznike, a u krajnjoj liniji može se desiti i da ih napadnu. U svakom slučaju, po završetku ovog perioda, nema više opasnosti od napada vrana”, objasnila je ona.

Dodaje da se vrane uglavnom gnijezde u krošnjama drveća, a najbolje je u datom periodu mjesta gdje se vrane gnijezde izbjegavati ili se udaljiti što prije, bez panike i naglih pokreta.

“Ako se naiđe na ptića ispalog iz gnijezda, ne treba mu prilaziti. U slučaju napada, povrede su obično bezazlene, ali ako se desi ozbiljnija povreda, poderana koža, odnosno otvorena rana, treba je oprati i dezinfikovati te javiti se ljekaru koji će procijeniti da li je neophodna vakcina protiv tetanusa”, zaključila je ona.

NEZAVISNE

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NIZ PROJEKATA: Subvencije za vrtiće isplaćene, stiže sportska gimnazija i “Kuća predah”

Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je kako se u ovom momentu realizuje niz projekata u Banjaluci, ali i da se i redovno uplaćuju subvencije za boravak djece u privatnim predškolskim ustanovama.

-Isplaćene su subvencije za boravak djece u privatnim vrtićima za mjesec jun u iznosu od 150KM Završen je javni konkurs za subvencionisanje vantjelesne oplodnje. Kako bi što veći broj parova dobio podršku Grada Banjaluke u sticanju potomstva, već četvrtu godinu zaredom konkurs traje duže, odnosno 90 dana.

Podsjetio je još jednom i na to da je nakon izvršene kontrole Inspektorata Repubčike Srpske utvrđeno da se jezero u novom gradskom parku ne puni iz gradskog vodovoda.

-Dodatno, u toku je izbor najpovoljnijeg izvođača za izgradnju “Kuće predah”. Čekamo posljednje saglasnosti od nadležnih institucija koje će značiti početak obnove i uređenja Sokolskog doma, u kojem će biti smještena prva sportska gimnazija – istakao je on.

Gradonačelnik je naglasio i to kako će već sutra, odnosno u petak biti izvršena deratizacija i dezinfekcija azila na Manjači.

-Završeno je i Spomen-obilježje u Duralama uz podršku Grada. Osvećenje će biti obavljeno naredne sedmice, odnosno 27. jula. Nastavljamo sa obnovom fasada i ulaganjem u energetsku efikasnost. Nakon završetka obnove fasade u Ulici Milana Tepića fasade su obnovljene na još nekoliko zgrada

Nastavi čitati

Banjaluka

“SVI POTEZI SNSD SU LAŽ” Nakon što je Inspektorat potvrdio da je Stanivuković bio u pravu, stigao odgovor gradonačelnika

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poručio je da svi potezi SNSD-a mogu stati u jednu riječ – „laž“, reagovavši na, kako je naveo, kontinuirane pokušaje da se zaustave važni gradski projekti i da se šire dezinformacije.

„Šta reći o onima koji su protiv izgradnje Centralnog spomen-obilježja, šetališta, kružnih tokova, parkova i mnogih drugih projekata u gradu, koji šalju inspekciju sa namjerom da sve stopiraju i unište? Istina je jedna, laž ima hiljadu lica“, poručio je Stanivuković.

On je posebno istakao da je konačno i Inspektorat Republike Srpske potvrdio ono na šta su iz Gradske uprave od početka ukazivali – voda u jezeru kod “Delte” nije iz gradskog vodovoda.

„Dok neki snimaju spotove i šire laži, mi govorimo istinu koju institucije potvrđuju. Govorili smo istinu sve vrijeme – voda u jezeru nije iz gradskog vodovoda“, naveo je Stanivuković.

Gradonačelnik je najavio i podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su, kako kaže, svjesno širili lažne informacije i time se bavili politikanstvom, a ne politikom u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

LAŽNO OPTUŽILI GRAD! Inspektorat RS: Jezero kod “Delte” u Banjaluci se ne puni pitkom vodom!

Iz banjalučkog Inspektorata Republike Srpske oglasili su se povodom informacija da je vještačko jezero koje se nalazi kod Tržnog centra Delta u Banjaluci, napunjeno pitkom vodom.

Kako kažu, iz jezera je uzeto 12 uzoraka, na kojima je vršena provjera, te je ustanovljeno da nije u pitanju voda iz sistema za javno snabdijevanje.

“Obzirom na visoke dnevne temperature i neophodno racionalno korišćenje vode, u cilju tačnog informisanja javnosti o vodi koja se koristi za punjenje vještačkog jezera kod TC Delta, proteklih dana izvršeno je uzorkovanje na licu mjesta od strane Instituta za javno zdravlje Republike Srpske, a po nalogu ovog organa”, navode iz Inspektorata i dodaju:

“Ispitivanje je vršeno radi utvrđivanja da li je riječ o vodi iz sistema za javno snabdijevanje grada vodom za piće. Uzeto je 12 uzoraka kod kojih je izvršena provjera koncentracije rezidualnog hlora, te je utvrđeno da je vrijednost ispod granice detekcije. Rezidualni hlor je količina raspoloživog hlora koja ostaje u vodi nakon što je voda hlorisana i dezinfikovana u procesu obrade vode, na osnovu čega možemo zaključiti da nije u pitanju voda iz sistema za javno snabdijevanje vodom za piće”, poručuju iz Inspektorata, prenosi Euronews.

Takođe, dalje navode da voda koja se nalazi u pomenutom jezeru, nije za ljudsku potrošnju.

“Instalacije poput fontana i vještačkih jezera koje su u funkciji gradskog mobilijara, primarno imaju estetsku funkciju i nisu namijenjene za ljudsku upotrebu, te se voda u istima ne može posmatrati kroz odredbe Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju”, kazali su iz Inspektorata.

Nastavi čitati

Aktuelno