Banjaluka
Žena povrijeđena u centru Banjaluke, napalo je jato vrana (VIDEO)

Ni šta ju je snašlo, ni kako da se odbrani, nije znala četrdesetdvogodišnja Banjalučanka, kada ju je u centru grada napalo jato pomahnitalih vrana, zbog čega se, šokirana i uplašena, potom obratila Hitnoj pomoći, odakle je izašla sa zavojem na glavi.
Prema riječima ove mještanke, dok je, idući na posao, prolazila Bulevarom cara Dušana, nekoliko agresivnih ptica ju je udaralo krilima i kljucalo po glavi, u utorak, 13. juna, oko 8.15.
“Uspjela sam nekoliko puta da ih zbacim sa glave, počela sam trčati i u tom momentu naišla je jedna moja poznanica, koja je uspjela nekako da otjera vrane. Sve to pratila je užasna buka, koju su vrane stvarale. Osjećala sam se kao da sam dio jednog horor filma”, rekla je ona za “Nezavisne novine”.
Dodala je da je vrisak i zvanje u pomoć njena radna kolegica čula te je autom došla ispred napadnute Banjalučanke kako bi posjetile Hitnu pomoć.
“Tamo su mi pregledali glavu, dali sve šta treba, antitetanus, antibiotik, sa uputom kako dalje”, objasnila je ona.
Dodala je da su joj doktori ustanovili stanje šoka i panike te su joj dali i terapiju za smirenje.
“Još sam u šoku, plašim se i goluba”, rekla je ona.
Kako dalje ističe, vrane su bile glasne i uznemirene te su ona i suprug zvali nadležne, kako se ovako nešto ne bi ponovilo.
“Kada je ekipa, sastavljena od komunalnog inspektora u pratnji dva vatrogasca, izašla na teren, vodom iz creva su rastjerali vrane i rekli da gnijezda nema, a takođe smo dobili odgovor da je to sve što su mogli uraditi”, ispričala je ona.
Dodaje da je na pitanje ko se bavi ovakvim problemom, dobila odgovor da su svi koji su nadležnosti uradili što su mogli.
“Bez obzira na to što je u blizini dječje igralište, nadležni su nemoćni. Takođe su mi rekli da ih mi uklonimo ako se bojimo, jer oni ne smiju zbog udruženja za zaštitu životinja te da oni vrane ne mogu čuvati niti dežurati na tom mjestu”, istakla je zabrinuta Banjalučanka.
Sa druge strane, iz Gradske uprave poručuju da je, po prijavi građana, izvršen komunalno-inspekcijski nadzor u vezi sa napadom vrana na prolaznike na Bulevaru cara Dušana, kod broja 2, tačnije prolaza iza auto-šaltera UniCredit banke.
“Izlaskom na lice mjesta, zajedno sa pripadnicima Vatrogasne brigade, nije uočeno gnijezdo vrana na stablima javnog zelenila na pomenutoj lokaciji. Primijećena je jedna vrana koju su pripadnici Vatrogasne brigade mlazom vode pokušali odstraniti sa navedene lokacije”, istakli su iz Gradske uprave za “Nezavisne novine”.
Rajko Roljić, viši asistent na katedri za zoologiju Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) Banjaluka, istakao je da su se vrane već odomaćile u gradovima.
“One u periodu gniježđenja ispoljavaju određenu dozu teritorijalnosti, jer čuvaju gnijezdo i svoje potomke. Nije rijedak slučaj da vrane napadnu ljude, ali ne moraju to biti pravi napadi, oni mogu biti lažni kako bi zaplašili ‘uljeza'”, objasnio je Roljić za “Nezavisne novine”.
On je dodao da nije rijedak slučaj da one napadnu i tamo gdje nije gnijezdo, ali u neposrednoj blizini sigurno se nalazi njihovo mladunče koje je ispalo iz gnijezda, te ga one štite.
“Od ranog proljeća do ranog ljeta one vrše inkubaciju i odgajaju svoje mlade i u tom periodu možemo očekivati njihov napad, ali se to neće dešavati u periodu kada one nisu u procesu reprodukcije”, rekao je Roljić, te je dodao da se ljudi mogu zaštititi izbjegavanjem vrana ili uz pomoć kišobrana.
Dragojla Golub, profesor Zoologija hordata na PMF-u, takođe je potvrdila za “Nezavisne novine” da je agresivno ponašanje vrana tokom maja i početkom juna uobičajeno.
“Takvo ponašanje veže se za period njihovog gniježđenja, odnosno brige o mladuncima. U tom periodu mlade ptice tek polijeću i nerijetko znaju ispasti iz gnijezda. U takvim situacijama vrane ljude i životinje doživljavaju kao opasnost po svoje mlade. U najvećem broju slučajeva vrane glasnim graktanjem i niskim preletom upozoravaju prolaznike, a u krajnjoj liniji može se desiti i da ih napadnu. U svakom slučaju, po završetku ovog perioda, nema više opasnosti od napada vrana”, objasnila je ona.
Dodaje da se vrane uglavnom gnijezde u krošnjama drveća, a najbolje je u datom periodu mjesta gdje se vrane gnijezde izbjegavati ili se udaljiti što prije, bez panike i naglih pokreta.
“Ako se naiđe na ptića ispalog iz gnijezda, ne treba mu prilaziti. U slučaju napada, povrede su obično bezazlene, ali ako se desi ozbiljnija povreda, poderana koža, odnosno otvorena rana, treba je oprati i dezinfikovati te javiti se ljekaru koji će procijeniti da li je neophodna vakcina protiv tetanusa”, zaključila je ona.
Banjaluka
BASARA DANAS U GOLEŠIMA “Zajedništvo, vjera i podrška temelj su života na selu!”

U ime gradonačelnika Banjaluke, Adriana Basara potpisnik Odjeljenja za demografiju i brigu o porodici boravila je danas u mjesnoj zajednici Goleši, gdje je prisustvovala vjerskoj službi Masli.
Uz okupljene mještane, učestvovala je u molitvi za rodnu i blagoslovenu godinu, naglašavajući važnost zajedništva, vjere i očuvanja tradicije.
“Zajedno sa vjerujućim narodom, molili smo se za rodnu i blagoslovenu godinu, u duhu zajedništva i ljubavi prema vjeri i tradiciji”, poručila je Basara.
Posebno zadovoljstvo, kako ističe, donijelo je zajedničko učešće u izgradnji parohijskog doma koji će služiti kao prostor za okupljanje, molitvu i podršku.
“Ovo mjesto za mene nosi posebnu emociju, jer su se upravo ovdje, u Subotici, upoznali moji roditelji. Majka došla iz Bijeljine da uči djecu, a otac iz Kikinde. I ja sam kao beba živjela upravo ovdje, u stanu u osnovnoj školi, pa srcem osjećam svaku promjenu i napredak u našem selu”, izjavila je.
Kao majka četvoro djece, naglašava koliko vjeruje u snagu porodice i lokalne zajednice, te ističe da će se zalagati da sela ostanu živa.
“Vjerujem u snagu porodice i zajednice, i trudiću se da naša sela žive, da se u njima rađa i ostaje”, poručila je Basara, zahvalivši se na toplom dočeku i izrazivši nadu da će se i naredne godine ponovo okupiti – u zdravlju i radosti.
Banjaluka
SNSD UBIJA BANJALUKU! Višekruna: Neusvajanje regulacionih planova negativno se odražava na prihode Grada

Posljedice neusvajanja budžeta i neodržavanja sjednica osjećaju se u svim segmentima rada i funkcionisanja Grada Banje Luke.
Poručio je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje Vuk Višekruna, istakavši da je prošlo gotovo godinu dana otkako se pred odbornicima nisu našle tačke koje donose prihode Gradu.
-Sve je na čekanju. Između ostalog gotovo godinu dana na čekanju je i 25 tačaka koje se odnose na regulacione planove, među kojima je i Nacrt urbanističkog plana, a koji bi trebalo da bude upućen na javni uvid – rekao je Višekruna.
On je naglasio da je dinamika gradnje u Banjoj Luci na zadovoljavajućem nivou, ali da bi se ovakva praksa Skupštine Grada mogla odraziti na prihode.
– Od maja prošle godine odbornici Skupštine Grada nisu razmatrali niti usvojili nijedan regulacioni plan, a ukoliko se ovakva praksa nastavi to će se negativno odraziti na prihode Grada – pojasnio je Višekruna.
Govoreći o procesu besplatne legalizacije, Višekruna je rekao da se rješavanje zahtjeva za legalizaciju objekata na području grada odvija u kontinuitetu, istakavši da je do sada smo legalizovano više od 7.000 objekata.
-Što se tiče samog postupka legalizacije odavno smo prešli i legalizovali polovinu individualnih stambenih objekata u gradu, te u skladu sa trenutnom dinamikom proces bi trebalo da u potpunosti bude okončan već tokom iduće godine – kazao je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje
Banjaluka
DRINIĆ “Sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica”

U manastiru Gomionica oibilježen je Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, a prisustvovali su i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić.
U manastiru Gomionica svečano smo obilježili Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, velikih učitelja čije nasljeđe i danas osnažuje našu duhovnost i kulturu. Osim toga, sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica, duhovnog vođe i čuvara ovog svjetionika vjere i tradicije. Njegova posvećena molitvena briga i mudro vođstvo potvrđuju značaj manastira kao mjesta duboke duhovne obnove, služenja narodu i očuvanja naših svetinja-kazao je Drinić i dodao:
-Svi smo mi, na ovaj ili onaj način, misionari života i vjere. Razlika je samo u tome šta izaberemo kao svoju misiju — da li ćemo biti misionari za narod, nosioci svjetlosti, ljubavi i nade u svojoj zajednici, ili ćemo svoj put usmjeriti na neki drugi način. Odabirati put služenja narodu znači prihvatiti odgovornost. Tako se i ponašamo.
-
Politika3 dana ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
EVO ŠTA SE DEŠAVALO NA ZASJEDANJU NATO-a! Govor koji je uzburkao javnost u BiH i regionu
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika3 dana ago
DODIK ŽESTOKO O NON-PEJPERU “Nisu naučili ništa o BiH za 30 godina – produbljuju krizu!”
-
Politika3 dana ago
TVRDE IZVORI: Dodikovi pokušavaju novac prebaciti u KRIPTOVALUTE?
-
Region2 dana ago
POLICAJAC TKZ. KOSOVA DAVIO SRPSKOG MATURANTA: Spasili ga profesori i građani (VIDEO)
-
Svijet3 dana ago
UKRAJINSKI GENERAL ZALUŽNI: Kijev treba da odustane od granica iz 2022
-
Region2 dana ago
GRLIĆ RADMAN: Intervencionistički eksperimenti neće donijeti dobro za BiH