Connect with us

Hronika

ZLOUPOTREBA SLUŽBENOG POLOŽAJA: Pročitajte izmijenjenu optužnicu protiv DŽOMBIĆA

Republičko javno tužilaštvo, nakon završnog dokaznog postupka u predmetu koji se vodi protiv Aleksandra Džombića, bivšeg predsjednika Vlade Republike Srpske, izmijenilo je činjenični opis optužnice za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja.

Kako se navodi u izmijenjenoj optužnici, 10. novembra 2011. Kreditni odbor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske (IRB RS) odbio je zahtjev “Energolinije” Zvornik za dodjelu kredita u okviru Projekta kreditiranja malih i srednjih preduzeća iz sredstava zajma Evropske investicione banke (EIB) – direktnim plasmanom sredstava preko Fonda za razvoj i zapošljavanje RS.

“Energolinija” bila prezadužena
Zahtjev je, kako je istaknuto, odbijen jer je “Energolinija” bila prezadužena i imala je problema u izvršavanju obaveza prema povjeriocima jer su njene ukupne obaveze 30. septembra 2011. iznosile 35.559.623 KM.

U optužnici se navodi da je na prezaduženost ukazivao i koeficijent dug/kapital koji je na osnovu dostavljenih finansijskih izvještaja na kraju 2010. godine iznosio 19,96, a 30. juna 2011. godine 26,65, zbog toga što je “Alusil” Zvornik kao jemac na kraju 2010. ostvarilo gubitak od 246.221 KM, dok mu je gubitak za prvih šest mjeseci 2011. godine povećan.

U optužnici je istaknuta i visoka zavisnost klijenta “Energolinija” Zvornik od jednog kupca i jednog dobavljača.

“To sve je jasno ukazivalo da postoji visok rizik da ‘Energolinija’ Zvornik neće biti u stanju da uredno vraća kredit”, navodi se u optužnici.

“Razgovor, ubjeđivanje i ostavka”
Džombića terete da je kao predsjednik Vlade Republike Srpske pozvao tadašnjeg direktora IRB RS Milenka Pavlovića u prostorije Vlade Republike Srpske na razgovor radi ubjeđivanja da zahtjev za kredit “Energolinije” treba prihvatiti.

Na to, istaknuto je, Milenko Pavlović nije želio da pristane, već je podnio ostavku na mjesto direktora IRB RS.

“Nakon toga je ‘Energolinija’ Zvornik 18. januara 2012. godine ponovo podnijela zahtjev za kredit IRB RS od 19.476.650 KM, da bi Džombić 26. januara 2012. potpisao Zaključak Vlade kojim se zadužuje IRB RS da ponovo obradi zahtjev za kredit ‘Energolinije’ i da se on uputi u proces odlučivanja, što je bio pritisak da se zahtjev za kredit ‘Energolinije’ koji je prethodno osnovano odbijen ponovo razmatra i usvoji”, navodi se u optužnici.

To je, dodaje se, i učinjeno, pa je Odjeljenje za plasmane pravnim licima IRB RS u svojoj kreditnoj analizi 10. februara 2012. godine dalo mišljenje po kome se “Energoliniji” može odobriti kredit do iznosa od dva miliona KM, pri čemu je Odjeljenje za plasmane pravnim licima navelo i da je vlasnik “Energolinije” u procentu od 100 odsto “Industria Adria” Sarajevo, čiji su vlasnici “TeamFront inc. Seychelles” i da nije bilo mogućnosti na osnovu dostavljene dokumentacije odrediti stvarnog vlasnika preduzeća “TeamFront inc. Seychelles”.

Garancija od 1,5 miliona KM
“Nakon toga je 13. februara 2012. godine Kreditni odbor IRB RS usvojio prijedlog po kojem se Kreditnom odboru Skupštine akcionara IRB RS predlaže da ‘Energoliniji’, rukovodeći se finansijskim izvještajima i kreditnim potencijalom klijenta, uslovljavajući to i donošenjem odluke Garantnog fonda Republike Srpske o davanju garancije od 1.500.000 KM, odobri kredit maksimalno do 6.240.000 KM”, navodi se u izmijenjenoj optužnici.

Nakon toga je, dodaje se, Džombić kao predsjednik Vlade i predsjednik Kreditnog odbora Skupštine akcionara IRB RS, u namjeri da “Energoliniji” i njenim vlasnicima pribavi imovinsku korist iskoristio svoj položaj i ovlašćenja, kršeći odredbu člana 9. stav 3. Uputstva o direktnom plasmanu sredstava Projekta kreditiranja malih i srednjih preduzeća iz sredstava zajma EIB koje je donijela Uprava IRB RS.

Po toj odredbi je, istaknuto je, IRB RS jedina ovlaštena da u skladu sa svojom poslovnom politikom vrši ocjenu kreditne sposobnosti podnosioca zahtjeva za kredit i procjenu zahtjeva za kredit.

Značajni problemi
Zanemario je, istaknuto je, da “Energolinija” zbog loših ekonomskih pokazatelja nije ni uspunjavala uslove za dobijanje ovog kredita, ali i procjenu kreditne sposobnosti “Energolinije” koju je sačinio Sektor za plasmane IRB RS, kao i mišljenje Centra za upravaljanje rizicima IRB RS po kojem su postojali značajni problemi u poslovanju “Energolinije”.

Terete ga da je zanemario i činjenicu da prethodno nisu bili utvrđenini stvarni vlasnici “Energolinije”.

“Džombić je 16. februara 2012. potpisao odluku koju je donio Kreditni odbor Skupštine akcionara IRB RS čiji je predsjednik bio, pošto je prethodno lično predložio članovima ovog odbora da se takva odluka i donese, kojom se ‘Energoliniji’ odobrava kredit od 19.400.000 KM”, navodi se u optužnici.

Pri tome je, dodaje se, optuženi bio svjestan da je korisnik kredita kreditno nesposoban i da neće moći vraćati kreditna sredstva.

“Tom odlukom je Snežana Vujnić, tadašnji direktor IRB RS, obavezana da u ime Fonda za razvoj i zapošljavanje Republike Srpske zaključi Ugovor o prosljeđivanju sredstava po Projektu kreditiranja malih i srednjih preduzeća iz sredstava zajma EIB sa Viktorasom Zarevičijusom, direktorom ‘Energolinije’ d. o. o. Zvornik i jemcima ‘Alumina’ d. o. o. Zvornik zastupano po direktoru (Mindaugas Kazakevičius) i ‘Alusil’ Zvornik, čiji je većinski vlasnik od 51 odsto ‘Industria Adria’ Sarajevo”, navodi se u optužnici.

“Dio novca iznesen iz BiH”
Vujnićeva je, naglašeno, to i uradila, potpisujući ugovor 10. maja 2012. godine, nakon čega su sva sredstva u iznosu od 19.400.000 KM isplaćena korisniku kredita “Energoliniji” 31. maja 2012. godine.

“Ta kreditna sredstva su samo djelimično bila upotrijebljena za investiciju za koju su tražena rekonstrukciju kotla broj četiri za prelazak sa tečno-plinskog na čvrsto gorivo – ugalj i to u iznosu od 10.654.878,68 KM, dok je dio sredstava dobijenog kredita različitim transakcijama iznesen iz BiH”, navedeno je u optužnici.

Time su, dodaje se, u preostalom iznosu do visine dobijenog kredita od 8.745.121,32 KM “Energolinija” i njegovi vlasnici pribavili protivpravnu imovinsku korist, da bi “Energolinija” kao korisnik kredita iz vlastitih izvora izmirivala obaveze po kreditu dospjele samo do 31. oktobra 2013. godine u ukupnom iznosu od 518.474,84 KM, što se odnosi samo na kamate.

“Nakon toga je obavezu vraćanja kredita preuzela kao jemac “Alumina” koja je tu obavezu izvršavala samo do 31. decembra 2017. godine u ukupnom iznosu od 6.194.870,65 KM”, navodi se u optužnici.

Kako je istaknuto, nanesena je štega u iznosu nevraćenog kredita Investiciono razvojnoj banci RS od 19.400.000 KM što je zajedno sa kamatama i naknadom za nenamjensku upotrebu kredita, 21. januara 2022. godine, iznosilo 24.170.510 KM.

“U tom iznosu je i ‘Energoliniji’ pribavljena imovinska korist”, istaknuto je u optužnici.

(Nezavisne novine/MONDO)

Hronika

DRINSKA REGATA U SJENCI TUGE! Mladić izgubio život u vodi!

Na jubilarnoj 25. Drinskoj regati, koja je juče održana od Rogačice do Ljubovije, desila se tragedija kada se tridesettrogodišnji mladić iz sela Grabovica kod Ljubovije utopio u Drini, na granici opština Ljubovija i Bajina Bašta.
Prema prvim informacijama, mladić je najverovatnije pao sa čamca koji se nalazio na začelju regate.

Njegovo tijelo izvučeno je iz rijeke, a istragu vodi Više javno tužilaštvo u Užicu, s obzirom na to da se nesreća dogodila na teritoriji opštine Bajina Bašta.

Ovo je prva tragedija sa smrtnim ishodom u istoriji Drinske regate, koja je četvrt vijeka okupljala hiljade učesnika bez ijednog sličnog incidenta. Veselje i radost na Drini, ovog puta, prekinuti su tugom.

(Telegraf.rs)

Nastavi čitati

Hronika

SUD PRIHVATIO DOKAZE: Kriminalce više ne štite Sky aplikacije

Izricanjem prve presude u predmetu u kojem su kao dokaz priznate komunikacije iz aplikacija Sky i Anom, Sud BiH je napravio ključni iskorak u borbi protiv kriminala, saglasni su sagovornici “Nezavisnih novina”.

Dodaju da će se sada svi oni koji su za nezakonite stvari koristili kriptovane aplikacije i mislili da se osjećaju sigurno, uhvatiti za glavu i da je slučaj “Damjanović” tek početak.

“Posebni telefoni sa Sky aplikacijama koštaju nekoliko hiljada maraka. Ja sam stalno govorio da te aplikacije niko ne kupuje kako bi kumu čestitao rođendan ili tako dalje. Jednostavno, koriste ih kriminalci, jer su osjetili da su to zaštićene aplikacije. Međutim, zahvaljujući prije svega FBI-ju, razbijen je taj lanac i te aplikacije i sada to služi kao dokaz”, kaže Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Navodi da je Sud BiH u slučaju “Damjanović” dao odgovor na pitanje koje se postavlja već unazad nekoliko godina, a to je da li Sky aplikacija može biti dokazni materijal pred sudom.

“Ja sam to uvijek zagovarao. Za mene je to apsolutno dokaz i mislim da je ova presuda izuzetno bitna za praksu u BiH. Mi smo na pravu učili da je praksa jedan od izvora prava. Evo, sada imamo praksu i mislim da će u narednom periodu to biti prihvaćeno kod svih slučajeva kao relevantan dokaz”, navodi Pećanac te dodaje da ta činjenica ne ide u korist onima koji se nalaze na Sky aplikacijama, koji su ih koristili ili ih koriste i sada.

“Nije to ni lagan posao, tu imate milione razgovora, milione poruka itd. Ali mislim da će ovo dati vjetar u leđa institucijama koje razotkrivaju sve te razgovore, taj kriminal sa Sky aplikacija, a sigurno je da će, blago rečeno, izazvati glavobolju kod onih koji su to koristili”, naglasio je Pećanac u razgovoru za “Nezavisne novine”.

Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu Armin Kržalić prvu presudu zasnovanu, između ostalih, na dokazima iz kriptovanih aplikacija, naziva presedanom.

“Presuda legitimira korištenje dokaza i specijalizovanih aplikacija koje su korištene od strane kriminalnih grupa. Sa istom se dodatno potvrđuje pravno prihvatanje dokaza pribavljenih putem međunarodnih operacija, poput Trojan Shield (FBI/ANOM) i EMMA (Sky ECC), što jača međuinstitucionalnu pravnu saradnju, te Sud usklađuje svoj rad s praksom sa više europskih zemalja koje su već ranije prihvatile ovakve dokaze – npr. Njemačka, Nizozemska, Francuska i Belgija”, podsjeća Kržalić.

Ovakav sudski pristup će, kako smatra, ubrzati postupak rješavanja slučajeva.

Međutim, dodaje da se može očekivati i da će odbrana osumnjičenih vršiti pritisak na sud na način da će pokušati da ospori ove dokaze.

“Ali ovaj slučaj već pokazuje da Sud ide ka priznavanju međunarodno prikupljenih digitalnih dokaza. Ova presuda predstavlja hladan tuš za mnoge u BiH koji su se oslanjali na ‘sigurnost’ šifrovanih komunikacija. Kriminalne mreže više nisu zaštićene tehnologijom. Presuda šalje jasnu poruku da pravosuđe Bosne i Hercegovine stoji uz savremene standarde borbe protiv organizovanog kriminala i usklađuje se s praksama zemalja EU”, rekao je Kržalić za “Nezavisne novine”.

Sada, kada se u obzir uzme da je sud prihvatio kriptoaplikacije kao dokazni materijal, postavlja se i pitanje da li ova i slične presude mapiraju put narednim sudskim odlukama, odnosno da li će se sud na ročištima pozivati na raniju presudu sa sličnim dokazima.

Odgovarajući na ova pitanja, advokat Aleksandar Jokić kaže da formalno, sudske odluke nisu direktni, odnosno neposredni izvori prava u BiH.

Međutim, kako navodi, u praksi je situacija poprilično drugačija.

“Nakon što sud donese neku odluku, ukoliko postoji još sličnih slučajeva, ta odluka se često ponavlja. To, naravno, ne znači da se ta prvobitna odluka ne može ili neće mijenjati, ali dokle god bude pravosnažna, ona će služiti, ako ništa, kao orijentir drugim sudijama i vijećima”, pojašnjava Jokić za “Nezavisne novine”.

Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, raspakivanje Sky i Anom aplikacija rezultiralo je brojnim hapšenjima i optužnicama u BiH. Na mukama su se našli osumnjičeni za šverc droge, pranje novca, uzimanje mita i druga teška krivična djela.

Prema podacima dostupnim na sajtu Tužilaštva BiH, u periodu od 2021. do kraja 2024. godine, tim tužilaca zaduženih za predmet Sky je u saradnji sa policijskim i bezbjednosnim agencijama u BiH sproveo oko 30 različitih operacija koje su kao rezultat imale hapšenje ili pritvor više od 170 osumnjičenih.

Do sada je podignuto i potvrđeno 10 optužnica protiv 68 osoba, a 16 optuženih se u tri slučaja izjasnilo krivim i po tom pitanju su donesene pravosnažne presude.

Treba dodati i činjenicu da je dosadašnjim istragama obuhvaćeno 28 zaposlenih u policijskim i agencijama za sprovođenje zakona, od čega su pet policijski službenici, a tu je i jedan ministar bezbjednosti BiH.

“Među osumnjičenima se nalaze aktivni policijski službenici, uključujući i visoke zvaničnike iz raznih agencija za provođenje zakona, kao i dva advokata i sudija”, podsjećaju iz Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

Hronika

PUŠKA, DROGA I VAGA! Policija upalau kuću i hapsila, sve pronađeno u pretresu u Srpcu!

Policija iz Gradiške uhapsila je Č.B. (41) iz Srpca, nakon što je kod njega pronađeno oružje i marihuana, potvrđeno je za “Nezavisne novine”.

Kako su rekli iz PU Gradiška uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivična djela nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija i omogućavanje uživanja opojnih droga.

“Na osnovu Naredbe Osnovnog suda u Gradišci izvršen je pretres kuće koju koristi osumnjičeno lice, kojom prilikom je pronađena i oduzeta vojna puška, municija, kutija u kojoj se nalazila zelena biljna materija koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuana ukupne bruto mase 85 grama, digitalna vaga i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnih djela”, kazali su iz PU Gradiške.

O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka koji je naložio da se po kompletiranju predmeta dostavi izvještaj o počinjenim krivičnim djelima protiv osumnjičenog lica.

Nastavi čitati

Aktuelno