Connect with us

Društvo

“Znaš kad bih joj ustao, nikad!” Skandalozna scena sukoba bake i mladića u gradskom prevozu, pljušte komentari (VIDEO)

Da mladi treba da ustaju starijima u gradskom prevozu, uče nas od vrtića.

Nekome roditelji, vaspitači i učitelji usade kroz vaspitanje ovakvo ponašanje, neki ostanu otporni na postajanje starijih osoba, njihovu slabost i nemoć. Zato ne čudi što često dolazi do situacija u autobusima i tramvajima kao što je konkretno ova u videu koji vam donosimo.

Ipak, koliko god da baka ima pravo da zatraži ustupanje sjedišta jer mladić koji ga je zauzeo ima više snage i energije da odstoji vožnju, za razliku od nje koja hoda na štapu, mnoge ljude je izrevoltirao agresivan nastup dotične bake s obzirom na to da je u prevozu postojalo još slobodnih mjesta koja je mogla da zauzme.

Ona je, čini se, željela baš to jedno jer je prostorno i komonto. I da, fizički kontakt, odnosno “ćuškanje” mladića definitvo ne pravdaju njene godine.

Sve se odigralo u Rusiji, ako ćemo suditi po jeziku kojim govore baka i mladić, ali i slučajni putnik koji je pokušao da riješi sukob i problem i spriječi ozbiljniju eskalaciju.

“Znaš šta, uvijek sam da se ustane starijima i stvarno to djeca rijetko rade, ali ova baba je opasan baksuz i ne znam odakle joj pravo da ga ćuška…”, “Znaš kad bih joj ustao? Nikad, a možda ni tad. Da se razumijemo, uvijek sam ustajao jer sam tako vaspitan, ali ovako nešto da trpim? Nema šanse.”, “Pa mogla je vozača torpedirati. Tamo ima najviše mjesta za noge”, “Dobila bi jedan bekhend za taj bezobrazluk”, bili su neki od izrevoltiranih komentara.

Naravno, postojala je i druga struja tviteraša koji su pokušali da opravdaju bakin postupak i osude ponašanje mladog dečka koji nije želo da želio da ustane.

“Baba ne može da sjedne iza malog jer sjedište iza nema prostor za noge”, “Ajde što nije kod nas. Ali, u autobusu su određena mjesta, prva uglavnom i u centru, rezervisana za invalide i trudnice, za kolica. Čak i piše. Tako da postoji razlog zašto. Lakše im je da sjednu i ustanu, da priđu i slično. Ništa više nije važno, daj odmah udri po kritikovanju”, pisalo je u obdrani.

No, 100 ljudi – 100 ćudi, ali dvije stvari su sigurne: Mladi treba da ustaju starijima u gradskom prevozu, a stariji moraju da se suzdrže ishitrenih reakcija, zanovjetanja, a naročito fizičkih nasrtaja zbog toga što smatraju da zbog godina svi treba da im budu bespogovorno servilni, čak i kada nemaju pravo u svojim djelovanjima i zahtjevima, piše Žena Blic.

Društvo

SITUACIJA JE OZBILJNA! Poznati detalji epidemioloških mjera u Sarajevu

Na osnovu epidemiološkog izvještaja Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i njihovog prijedloga za proglašenje epidemije Leptospiroze na području KS, kao i uz stručno mišljenje Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, te uz saglasnost Federalnog ministarstva zdravstva, ministar zdravstva KS Enis Hasanović donio je Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti Leptospiroze za ugroženo područje, teritorij Kantona Sarajevo.

Poznati su i detalji koje epidemiološke mjere predviđaju.

“Za vrijeme trajanja epidemije zarazne bolesti Leptospiroze preduzimaju se mjere predvidene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službene novine Federacije BiH”, broj 29/05), i to kako slijedi: prijavljivanje, epidemiološko ispitivanje, nadzor nad oboljelim osobama, zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, pojačana protivepidemijska deratizacija, vanredna dezinfekcija vozila javnog prevoza, pojačano pranje ulica i trotoara, povećana higijena parkova i odvoz smeća, usmjereni inspekcijski nadzor od strane Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i provođenje drugih mjera koje naredi ministar zdravstva Kantona Sarajevo, odnosno Vlada Kantona Sarajevo, a po preporukama Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo”, navodi se u Naredbi, a prenose Nezavisne.

Iz Ministarstva zdravstva poručuju da prate novonastalu situaciju, a građane pozivaju da se drže mjera po preporukama Zavoda za javno zdravstvo KS, koje se mogu pronaći na internetskoj stranici Zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

TRANSPORTERI DIŽU USTANAK Ako Vlada FBiH ne reaguje do 1. juna, slijedi javno prozivanje odgovornih!

Konzorcijum “Logistika BiH” uputio je zvanično pismo Nerminu Nikšiću, premijeru Federacije BiH zahtjevajući hitan sastanak i formiranje radne grupe za pokretanje ključnih reformskih mjera koje se odnose na fiskalni, poreski i zakonodavni okvir sektora međunarodnog drumskog transporta.

U pismu se izražava zabrinutost zbog višestrukih dopisa na koje izostaje odgovor već više od mjesec dana. Kako se navodi, i dalje su prisutni brojni apsurdi na terenu, prevoznici koji legalno obavljaju djelatnost s važećim državnim licencama bivaju sankcionisani od strane kantonalnih i federalnih inspektora, čak i prilikom prijevoza između gradova unutar Federacije, poput rute Ljubuški–Tuzla. Osim toga, vozači su kažnjavani zbog nepoštovanja kantonalnih propisa, iako postoji jasno definiran državni zakon o radu mobilnih radnika.

“Ovakva pravna fragmentacija direktno uzrokuje nepotrebne troškove, ozbiljnu pravnu nesigurnost i ometa efikasan protok roba i usluga,” navodi se u saopštenju Konzorcijuma.

Dodaju da je stanje postalo neodrživo i postavljaju rok ukoliko se do 1. juna ne postigne institucionalni pomak, Konzorcijum će 16. juna javno objaviti spisak svih institucija i pojedinaca koji su ignorisali pozive na dijalog i odbili pružiti podršku sektoru koji čini preko 90 posto unutrašnje robne distribucije u FBiH, ulaže više od 3 milijarde eura, i direktno zapošljava više od 47.000 radnika.

“U cilju konkretnog djelovanja, predložemo osam mjera koje bi predstavljale osnov za djelovanje buduće radne grupe, a to su povećanje dnevnica za vozače, izmjena Zakona o porezu na dobit, omogućavanje prenosa poreskih olakšica, uvođenje podsticaja za ekološki prihvatljiva vozila, reforma sistema fiskalizacije, priznavanje transporta kao izvozne usluge, uvođenje pisane poreske komunikacije, povrat trošarina na dizel gorivo”, navode u saopštenju.

Ističu da je potrebno da se hitno odredi termin sastanka, kako bi pokrenuli zajednički rad na rješavanju problema.

U pismu se ističe i zabrinutost zbog sve učestalije prakse da rad carinskih terminala zavisi od subjektivne procjene federalnih i kantonalnih inspektora. Takvo stanje, poručuju, uvodi nesigurnost u čitav lanac snabdijevanja i onemogućava normalno funkcionisanje tržišta.

“Sektor drumskog transporta nije samo još jedan privredni segment, on je krvotok ekonomije FBiH. Naša preduzeća žele ostati, ulagati i rasti u Bosni i Hercegovini, ali bez hitne reakcije, prijeti im gašenje, a radnoj snazi – iseljavanje”, dodaju iz Konzorcijuma.

Nastavi čitati

Društvo

TUZLANSKI AERODROM U PROBLEMU Drastičan pad putnika, Banjaluka ih pretekla prvi put nakon godina dominacije!

Aerodrom Tuzla je u aprilu ostvario 21.724 putnika što je više nego u aprilu prošle godine kada je ostvario 14.737 putnika.

Ali, to je daleko manje nego 2023. kada je imao čak 53.076 putnika.

Aerodrom je od početka godine ostvario 86.519 putnika, daleko manje od Banjaluke koja je ostvarila 134.922 putnika, iako je godinama Tuzla imala više putnika od Banjaluke, piše Zamaaero.

Nastavi čitati

Aktuelno