Connect with us

Društvo

Tužilaštvo u slučaju “Gdje je Sara?” KUPUJE VRIJEME

Iako se uskoro navršavaju dva mjeseca od emitovanja potresnog dokumentarnog filma “Gdje je Sara?”, u kojem je otvoreno pitanje nestanka posmrtnih ostataka dvije bebe, iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka ne žele otkriti šta su do sada uradili na tom predmetu, što Dragan Tolimir, advokat roditelja tih novorođenčadi, ocjenjuje kupovinom vremena.

Podsjetimo, ovo tužilaštvo ranije je formiralo predmet u vezi sa svim tvrdnjama i radnjama koje su objavljene u dokumentarcu, a koji je uradio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) i objavio 1. aprila.

“Ovo tužilaštvo je formiralo predmet po službenoj dužnosti u vezi sa radnjama obavljenim nakon smrti novorođenčeta Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina i novorođenčeta Nataše Stijak, radi provjere iznesenih navoda, prikupljanja svih potrebnih informacija i obavještenja i utvrđivanja svih okolnosti”, rečeno je ranije iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Na naš upit kojim smo se, između ostalog, interesovali šta je do sada urađeno u predmetu formiranom nakon emitovanog filma “Gdje je Sara?”, iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka stigao je štur odgovor.

“Predmet se nalazi u radu u fazi provjera i prikupljanja dokaza. Koje radnje postupajući tužilac preduzima ili će preduzeti, u cilju rada na predmetu ne možemo saopštiti”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz banjalučkog Tužilaštva.

Mnogo konkretniji je advokat Tolimir, koji je, podsjeća, ostavio neko vrijeme da vidi u kom pravcu će to sve ići i šta će se dešavati. Ali i upozorava.

“Polako to vrijeme ističe. Već su me pozivali i neki drugi ljudi, kao i dvije gospođe iz filma. Ja ću ići sa prijavom, ali i tužbom. Ovdje je očigledno sve dokazano što se tiče te dvije porodice, a za ostale ćemo vidjeti”, kaže Tolimir za “Nezavisne novine”.

On poručuje da u ovom slučaju Tužilaštvo mora saslušati obje porodice, u svojstvu oštećenih. Međutim…

“Oni su formalno otvorili postupak. Isto su uradili i po ranijoj prijavi. Oni to urade samo da formalno ispune uslov da je pokrenut postupak, da ih ne možete pitati šta su uradili. A još nema ni istrage. Znači, mi svi treba da budemo fascinirani? To su sve njihovi trikovi, koji vode ka odugovlačenju, otezanju, kamufliranju. Ja ću vrlo brzo tražiti da vidim šta je od dokaza pribavljeno. Razumijem ja i da su oni opterećeni, da se smanjuje broj tužilaca, ali, nismo mi tu da razumijemo, mi očekujemo rezultate. Nije naš problem to što ih je premalo”, rekao je Tolimir.

Sarina majka Aleksandra kaže da je nakon emitovanog filma, odnosno formiranja predmeta taj predmet dodijeljen novoj tužiteljki, a ne onoj koja je vodila raniji predmet.

“Bila sam nedavno na razgovoru kod nje. Ona me je saslušala u potpunosti, obavile smo razgovor. Približila mi je kojim tokom će to ići, šta je ona zamislila da radi. Drago mi je da se neko napokon uhvatio toga. Mislim da će to potrajati, ali bar se nešto uradilo po tom pitanju”, kaže Sarina majka u izjavi za “Nezavisne novine”.

Podsjećamo, početkom aprila je na portalu CIN-a objavljen potresan dokumentarac o smrti kćerkice Banjalučana Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina, a u kome su govorili kroz šta su sve prošli od trenutka saznanja da je Aleksandra trudna, njenog porođaja, saznanja da je beba preminula, te dugogodišnje borbe da saznaju sve okolnosti koje su uslijedile nakon toga, uključujući i lokaciju sahrane djeteta.

Sarini roditelji odvedeni su na groblje u Banjaluci, na mjestu gdje su sahranjena dva novorođenčeta, a DNK analizom utvrđeno je da posmrtni ostaci ne pripadaju Sari. Pritom je utvrđeno da to nisu ni posmrtni ostaci drugog novorođenčeta, odnosno sinčića Nataše Stijak.

Roditelji ovih novorođenčadi traže istinu, dok nadležne institucije zasad javnosti nisu predočile nikakve konkretne podatke.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske rekli su ranije da se u toj zdravstvenoj ustanovi liječe pacijenti, te da u njihovoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije.

Potom se oglasilo i Gradsko groblje Banjaluka, koje tvrdi da je Sara sahranjena na lokaciji Pobrđe, ali u svom saopštenju nisu naveli da li je poznata tačna lokacija odnosno parcela.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Vraćaju se vrućine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, a ponegdje je moguća prolazna kiša ili pljusakovi sa grmljavinom.

U prvom dijela dana preovladavaće oblačno vrijeme uz sunčane periode, ponegdje na istoku i sjeveroistoku sa prolaznom kišom, dok će mjestimično uz rijeke i po kotlinama biti magle, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu tokom većeg dijela dana biće pretežno sunčano, lokalno je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno i pojačan promjenljivih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNO NEVRIJEME POGODILO SARAJEVO! Bez struje ostao i Parlament BiH

Jako nevrijeme pogodilo je Sarajevo oko 13 časova kada su jaka kiša, olujni vjetar i grad zahvatili veće područje grada.

Saobraćaj se odvija otežano.

Grad je prekrio rubne dijelove grada i bašte te oštetio usjeve.
Kako javlja N1, u zgradi Parlamenta Bosne i Hercegovine je nestalo struje pa je aktiviran agregat.

Saobraćajnice su poplavljene.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFALNA GODINA ZA PČELARE! Meda nema ni za pčele ni za kupce

Iako Republika Srpska ima izuzetne potencijale za bavljenje pčelarstvom, rizičnom i nimalo jeftinom proizvodnjom, mnogi pčelari, naročito na jugu, primorani su da prodaju kompletna društva jer više ne mogu zaraditi dovoljno da bi prehranili porodicu.

Prošla godina je za pčelare bila izuzetno teška, dok će ova za mnoge, kažu, biti još teža, jer su pčele, posebno u nižim predjelima, uz sve ostale probleme, na ivici gladi pošto paše skoro da nema.

Dugogodišnji pčelar iz Trebinja Radivoje Maksimović istakao je za “Glas Srpske” da su sve oči Hercegovaca uprte u planinsku pašu, jer, kako sada stvari stoje, proizvođači ove godine neće dobiti ni teglu meda.

– Proljećna paša je bila dobro krenula. Međutim, uslijedilo je loše vrijeme, zbog čega su prinosi izostali, dok ima predjela gdje su ljudi primorani da prihranjuju pčele – kazao je Maksimović.

Dodao je da pčele sada prebacuju u planine koje je, takođe, proteklih dana zahvatio grad. Pčelari kažu da više ne znaju šta da rade, jer sve poskupljuje, dok se cijena meda ne mijenja.

– Uvijek se upoređivao kilogram kvalitetnog kajmaka iz mješine koji se kreće oko 40 maraka sa teglom meda koja sada košta uglavnom 25 maraka. Svi troškovi iz dana u dan skaču, a cijena meda se ne mijenja. Ako bismo je dizali, tek onda ništa ne bismo prodali s obzirom na to da je tržište preplavljeno jeftinijim proizvodima iz uvoza – kazao je Maksimović.

Upravo je to, istakao je on, razlog zbog kojeg mnogi dugogodišnji pčelari odustaju od ovog posla i prelaze na nešto drugo, od čega će moći da prehrane porodicu.

I na području potkozarske regije, prema riječima Đure Kunića, ova djelatnost pretrpana je problemima.

– Podrška koju pčelari imaju je veoma mala, dok je kupovna moć stanovništva sve lošija. Primjera radi, tegla meda kod nas je posljednjih godina 20 maraka, a ništa drugo nije zadržalo staru cijenu – rekao je Kunić i dodao da je sada važno očuvati samo zdravlje pčela, koje su izuzetno važni oprašivači za cvijeće, voće i povrće.

Predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Damir Barašin istakao je da su prve paše, prije svega bagremova, završene, dok se privode kraju lipa i kesten.

– Imajući u vidu promjene koje su nas zadesile, pojedini pčelari su već prebacili pčele u planine. Kako stvari stoje, jedino smo livadskom pašom zadovoljni, koja za sada dosta dobro ide – kazao je Barašin.

Prema njegovim riječima, stariji pčelari lagano odustaju, jer je sve teže pčelariti na jednom mjestu i samim tim mukotrpnije doći do ozbiljnijih prinosa koji bi mogli da pokriju troškove.

CIKLUSI
Pčelar iz Bileće Blažo Vujović kazao je da meda neće biti te da su samo lani, gledano u proteklih pet – šest godina, imali malo prinosa.

– Jedina mi je sada briga da pčele imaju šta da jedu, jer se proizvodnja uvijek kretala po ciklusima. Zareda se po nekoliko dobrih godina, zatim loših i sve tako ukrug – rekao je Vujović.

Nastavi čitati

Aktuelno