Zanimljivosti
MNOGI ĆE SE OBRADOVATI! Stižu ekrani koji sami sebe popravljaju

Kada su u pitanju uređaji sa savitljivim ekranima, Epl ne želi da žuri.
Iako imaju planove u vezi s ovakvim tipom uređaja, njihovo predstavljanje ne treba očekivati još nekoliko godina, a i kada se jednom pojave, pitanje je koji će to biti uređaj.
Ranije se spominjalo kako Epl planira Ajped ili čak Mek s fleksibilnim ekranom, ali tek će se pokazati kakvi su zapravo njihovi planovi, jer zvaničnih informacija, naravno, nema.
Međutim, ove sedmice pojavile su se informacije o patentu koji je Epl prijavio, a odnose se na savitljive ekrane, i prema tome bi „jabuka“ mogla da predstavi uređaj sa „samoobnavljajućim savitljivim ekranom“.
Na ovakvim ekranima bi trebalo da ogrebotine i druga manja udubljenja „same sebe“ poprave, bez potrebe nošenja uređaja na popravku, piše B92.
Sam patent se ne odnosi na neki konkretan uređaj, već se naglašava kako bi se takvi ekrani mogli koristiti u telefonima, tabletima, računarima, monitorima i nosivim uređajima. Ovaj materijal mogao bi da pokriva samo dio na kojem se ekran savija, ili čitav ekran.
Zanimljivo je da bi ekran mogao da „zacijeli“ bez ikakve potrebe za nekom korisničkom akcijom, odnosno vanjskom intervencijom.
Takođe, korisnici bi mogli unaprijed da odrede redoslijed kada će se ekran popraviti, odnosno „samozacjeljenje“ bi moglo da se aktivira tokom punjenja uređaja, bilo da je riječ o bežičnom punjenju ili kada se koristi kabl.
Naravno, sama prijava patenta ne znači kako će kompanija zaista jednom predstaviti takav materijal, odnosno uređaje na kojima će ekrani moći sami da se obnavljaju.
S druge strane, dobro je znati u kom smjeru razmišljaju Epl dizajneri, pa ipak postoji mogućnost da nam jednom u budućnosti budu dostupni uređaji za koje se nećemo uznemiravati ako nam padnu i ako se ošteti ekran.
Zanimljivosti
STRAŠNO! Slavnom glumcu dijagnostikovana neizlječiva bolest

Slavni glumac Erik Dejn (52) objavio je da su mu dijagnostikovali opasnu bolest.
Zvijezda serija “Uvod u anatomiju” i “Euforija” objavio je da boluje od rijetke i neizlječive bolesti, amiotrofične lateralne skleroze (ALS), neurodegenerativne bolesti koja postupno zahvata nervni sistem i uzrokuje paralizu mišića.
“Dijagnostkovali su mi ALS”, rekao je glumac za People, te dodao kako je zahvalan na svojoj porodici koja mu je trenutno najveća podrška. Iako su on i njegova supruga Rebeka Gejhart najavili da se razvode, prošlog mjeseca se saznalo da do toga ipak neće doći. Par ima dvije kćerke, prenosi 24sata.hr.
Dejn je u razgovoru za People rekao i da je srećan što može nastaviti sa radom na “Euforiji” te da se na set vraća već iduće sedmice.
Amiotrofična lateralna skleroza poznata je i pod nazivom Lou Gehrigova bolest, a radi se o bolesti koja uzrokuje progresivnu paralizu mišića. Pored Dejna, ALS je dijagnostikovan još nekim slavnim osobama kao što je Stiven Hoking.
Zanimljivosti
Ne bacajte pokošenu travu! Iskoristite je u sopstvenom dvorištu, evo i kako

S dolaskom proljeća i sve intenzivnijim radovima u dvorištima i baštama, pokošena trava postaje redovan „otpad“ kojeg se mnogi automatski rješavaju.
Međutim, stručnjaci za hortikulturu i održivu poljoprivredu upozoravaju da ova zelena masa ima daleko veću vrijednost nego što većina vlasnika kuća i dvorišta misli. Umjesto da završava u kontejnerima ili se pali, pokošena trava može se višestruko iskoristiti – kao đubrivo, zaštita za biljke, pa čak i kao pomoć u održavanju dvorišnih staza.
Prirodno đubrivo bez troška
Pokošena trava bogata je azotom, jednim od osnovnih hranljivih elemenata za rast biljaka. Ako se koristi pravilno, može poslužiti kao organsko đubrivo koje se lako vraća nazad u zemljište. Jedna od najsvrsishodnijih primjena je ostavljanje trave direktno na travnjaku nakon košenja, posebno ako se koristi kosilica sa funkcijom usitnjavanja. Ova tehnika omogućava da se hranljive materije iz trave vrate tlu, poboljšavajući njegov kvalitet bez dodatnih troškova.
Kompost za plodnu baštu
Još jedan efikasan način upotrebe jeste kompostiranje. Pokošena trava, kada se kombinuje sa „smeđim“ materijalima poput suvog lišća, grana ili kartona, postaje moćna komponenta domaćeg komposta. Rezultat je bogato organsko đubrivo koje povećava plodnost baštenske zemlje, poboljšava strukturu tla i smanjuje potrebu za hemijskim preparatima.
Važno je napomenuti: Trava se ne smije kompostirati u debelim slojevima, jer zbog velike količine vlage može doći do truljenja i stvaranja neprijatnog mirisa. Raspoređivanje u tankim slojevima i povremeno prevrtanje ključ su uspjeha.
Malč kao štit za biljke
Sušena pokošena trava idealna je za malčiranje – postupak pokrivanja zemljišta oko biljaka kako bi se zadržala vlaga, spriječio rast korova i zaštitilo korijenje od temperaturnih oscilacija. Trava se jednostavno osuši na suncu i potom rasporedi oko stabljika povrća, cvijeća ili mladih voćki.
Tečno đubrivo iz kante
Manje poznata, ali jednako korisna metoda je priprema takozvanog „trava čaja“. U kantu se stavi pokošena trava, prelije vodom i ostavi da odstoji nekoliko dana. Nastala tečnost bogata je hranljivim materijama i može se koristiti za zalivanje biljaka, posebno tokom sušnih perioda.
Pomoć u održavanju dvorišnih staza
U domaćinstvima sa zemljanim ili blatnjavim stazama, suva pokošena trava može poslužiti kao prirodni pokrov koji upija vlagu i olakšava kretanje. Iako privremeno rješenje, pokazalo se kao izuzetno praktično, naročito tokom kišnih dana.
Hrana za životinje – uz oprez
U ruralnim sredinama, pokošena trava ponekad se koristi i kao dodatna hrana za životinje, poput kokošaka, kunića ili ovaca. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovakva trava mora biti neprskana i sasušena, jer vlažna i svježa može izazvati probavne smetnje kod stoke.
Priroda sve vraća
Umjesto da završi kao beskoristan otpad, pokošena trava može igrati značajnu ulogu u održavanju zdravog i funkcionalnog dvorišta. Osim što doprinosi kruženju hranljivih materija u prirodi, korištenje ove “zelene mase” smanjuje potrebu za hemikalijama i dodatnim troškovima u domaćinstvu. U vremenu kada se sve više govori o održivosti i ekološkoj svijesti, i najmanji koraci – poput ovoga imaju značaj.
Zanimljivosti
JEDNOSTAVNA TEHNIKA FARBANJA JAJA zaludjela domaćice širom svijeta (VIDEO)

Ako tražite način da ove godine vaša vaskršnja/uskršnja jaja izgledaju spektakularno, predstavljamo vam sjajnu ideju – jaja ukrašena jestivim šljokicama. Ova tehnika je zaludjela domaćice širom svijeta.
Sastojci:
- Kuvana jaja
- Slatka pavlaka
- Crvena prehrambena boja
- Maslinovo ulje
- Papirni ubrusi
- Jestivi prah sa šljokicama
Priprema:
U posudu sipajte malo slatke pavlake ili pjenu za brijanje ako ukrašavate samo za dekoraciju i dodajte nekoliko kapi crvene prehrambene boje. Dobro promiješajte da se ravnomjerno oboji.
Uvaljajte ohlađena kuvana jaja u ovu obojenu smesu. Pazite da su potpuno prekrivena bojom. Ostavite jaja da odstoje u smjesi 15 minuta kako bi upila boju.
Nakon što odstoje, nježno isperite jaja pod mlazom hladne vode i pažljivo ih osušite papirnim ubrusom.
Nakapajte nekoliko kapi maslinovog ulja na svako jaje i lagano utrljajte prstima ili mekom krpom. Ovo će dati jajima prirodan sjaj i pomoći da se šljokice bolje zalijepe.
Na kraju, četkicom nanesite jestivi prah sa šljokicama dok su još blago vlažna.
Višak šljokica nježno otresite i nježno tapkajte ubrusom kako bi se ljepše fiksirale, prenose Novosti.rs.
Nezavisne
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”
-
Hronika2 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika2 dana ago
ŠAMAR BANJALUČANIMA! Ključevi grada u rukama Vlade Đajića
-
Politika2 dana ago
OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa
-
Politika3 dana ago
“NIJE LAKO”… Ovo su novi obračuni plata u Vladi Srpske
-
Politika2 dana ago
LUKAČ BRANI ĐAJIĆA “On je ljekar, zaslužio je KLJUČ GRADA”
-
Politika3 dana ago
PO UZORU NA TRAMPA: Srpska da uvede carine Rusiji, Kini, Mađarskoj i Turskoj
-
Banjaluka2 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove