Banjaluka
Pet decenija od mature GIMNAZIJALACA IZ BANJALUKE
Rane razornog zemljotresa još nisu bile zacijelile, a u život je zakoračila 70. generacija banjalučke Gimnazije. Prvi školski čas u vagonu voza “Jugoslovenskih željeznica”, u dvorištu Osnovne škole “Braća Pavlić”.
Pa prelazak u Borik, u montažnu zgradu koja je bila privremeno utočište, dok nije završena prekrasna građevina od fasadne cigle, poklon Sarajeva Banjaluci, u kojoj znanja stiču i današnje generacije gimnazijalaca.

E baš ta generacija ove godine obilježava 50 godina od sticanja srednjoškolske diplome i trenutka kada su se otisnuli u život po fakultetima širom bivše Jugoslavije.
Obilježavali su godišnjice tokom proteklih decenija. Do ratom obilježenih 90-ih to je bilo jednostavnije. Gotovo svi su bili na okupu, većina je fakultetske diplome sticala u Banjaluci.
Rat je tradiciju okupljanja utihnuo, ali nije ugasio. Pa je produžena ta važna tradicija, sve do ove, jubilarne godišnjice. A ona je drugačija po mnogo čemu. Jer su nekadašnji maturanti razasuti na sve četiri strane svijeta.
Da se tragovi ne zature, a ostanu samo sjećanja, pomogla je i globalizacija svjetske scene internetom i društvenim mrežama, te je olakšala komunikaciju.
Pa je za ovu posebnu prigodu formiran i poseban Organizacioni odbor koji su sačinjavali nekadašnji maturanti Božana, Vaso, Gordana, Marina, Vera, Ksenija, Cica, Draško, Brankica… kako bi priredili obilježavanje pet decenija od mature gimnazijalaca iz Banjaluke, i trenutka kada su, kako se to zvalo, položili “ispit zrelosti”, a školovali se u razdoblju od 1970. do 1974. godine. Komunikacija kroz Viber grupu jednostavnog naslova – “1974”, a koju čini jedna čitava generacija gimnazijalaca koje je sudbina razasula širom svijeta i uhvatila u mrežu novog tehnološkog vremena, bila je od velike pomoći.
Pa će prvog dana juna, mjeseca preokupiranog mirisom lipe, biti nova prilika za sjećanje na bolju prošlost.
Okupiće se više od stotinu nekadašnjih maturanata, biće održana prozivka đaka ispred Gimnazije, gdje će se sresti i sa sadašnjom direktoricom Vitom Malešević.
Otpjevat će maturantsku himnu koju je gajio nekadašnji profesor latinskog jezika Ivo Nakić, okupiće se nekadašnji profesori, biće odata pošta preminulim đacima i profesorima, da bi slavlje prvog dana kulminiralo u hotelu “Bosna”. Drugog dana biće organizirano panoramsko razgledanje Banjaluke, dok će trećeg dana, uz podršku Instituta za genetičko inženjerstvo, biti zasađeno i drvo sjećanja u Botaničkoj bašti, na kojoj će stajati i natpis:
Našem Gradu.
Maturanti Banjalučke gimnazije
Generacija 1970 – 1974.
Banjaluka
PREVOZ BEZ POSKUPLJENJA! Stanivuković najavio modernizaciju i nove linije
Uprkos globalnim ekonomskim izazovima i krizi na Bliskom istoku, koja se odrazila na cijeli svijet, Grad će izdvojiti neophodna novčana sredstva kako bi zaštitio svoje građane i spriječio poskupljenje javnog prevoza.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković dodajući da se istovremeno nastavlja sa snažnim ulaganjima u unapređenje javnog prevoza.
-Radimo na uvođenju električnih autobusa i tramvaja, čime Banja Luka sigurno korača ka modernom, ekološki održivom i efikasnom sistemu prevoza – naglasio je gradonačelnik.
Kako je naveo, tokom ljetnog perioda biće postavljeno 40 novih, savremeno opremljenih autobuskih stajališta.
-Paralelno s tim, radi se na izradi aplikacije koja će omogućiti uvid u red vožnje i praćenje kretanja autobusa u realnom vremenu. Takođe, biće uvedene i nove linije, među kojima i linija za naselje Česma preko novog mosta, čime dodatno unapređujemo povezanost i dostupnost javnog prevoza za sve naše građane. Reforma javnog prevoza ostaje u samom fokusu našeg rada, sa jasnim ciljem – više korisnika, manje saobraćajnih gužvi i čistiji vazduh za sve naše građane – zaključio je gradonačelnik.
Dakle, Grad ostaje opredijeljen ka razvoju i korišćenju javnog prevoza uz već postojeće mjere podrške – besplatan prevoz za penzionere i lica starija od 65 godina, djecu iz višečlanih i hraniteljskih porodica, kao i djecu iz Doma „Rada Vranješević“, zatim za osnovce koji žive više od četiri kilometra od škole, te popuste za studente i srednjoškolce. Takođe, u prethodnom periodu povećan je broj polazaka za pojedina naselja (Šargovac, Motike, Petrićevac, Debeljake, Gornje Rekavice, kao i za Novo groblje i dr.), a otvaranjem mosta u Česmi linija javnog prevoza sa lijeve obale Vrbasa će preko mosta povezivati ovo naselje sa gradskim sadržajima, pored postojeće linije koja već saobraća kroz naselje.
Banjaluka
„BISTRE GLAVE ZDRAVA DJECA“: Predstavljena kampanja protiv ŠTETNOG UTICAJA društvenih mreža
Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, rekao je Stanivuković.
Predstavljena je kampanja pod nazivom „Generacija bistre glave“, naziv koji u sebi nosi sve ono što je našoj omladini potrebno za zdraviju i srećniju budućnost.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković tokom sinoćnjeg predstavljanja kampanje u okviru kojeg je u Kući Milanovića održana panel diskusija, na kojoj je bilo riječi o štetnosti društvenih mreža na djecu.
Kako je naglasio – Banjaluka pravi prve korake ka tom cilju: da čuvamo naše mlade ljude i stvaramo zdravo okruženje za njihov razvoj.
-Da bi nove generacije imale bistre umove i jasne misli, potrebno je da ograničimo uticaj društvenih mreža, uvedemo uniforme kako bi se mladi razlikovali po znanju i vrijednostima koje nose u sebi, a ne po onome što nose na sebi, i da im obezbijedimo zdravu i kvalitetnu ishranu u školama. Imamo i znanje i kapacitet da to ostvarimo – naglasio je Stanivuković.
Dodao je da smatra da je jedini način da imamo sigurnu, kvalitetnu i bolju budućnost da ulažemo u djecu od trenutka kada se rode pa sve dok ne postanu dovoljno samostalna da odlučuju sama o sebi.
-Zato danas pokrećemo jednu važnu kampanju. Da bi naša djeca imala bistre glave i sačuvala takve misli, predstavićemo i aplikaciju koja će pomoći roditeljima da djeci ograniče korištenje društvenih mreža. Smatramo da društvene mreže ne mogu da vaspitavaju našu djecu, niti mogu da im zamijene drugare i zdravo, srećno djetinjstvo – kazao je gradonačelnik.
Prisutni u Kući Milanovića su mogli da vide i idejni primjer školske uniforme, koju je ranije najavio gradonačelnik, kao i da čuju više o projektu „Zdrava užina i hrana u svakoj školi“.
Banjaluka
NI POVEĆANJA PLATA, NI KOLEKTIVNOG UGOVORA! Savić-Banjac podsjetila na 17 godina nepravde prema vaspitačicama
Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac osvrnula se na komentar predsjednika Vlade Republike Srpske Save Minića da Grad nije povećao platu vaspitačima.
-Plate vaspitačicama nisu bile povećane, ali samo za vrijeme SNSD-a. Od kada je gradonačelnik Draško Stanivuković došao na čelo Banjaluke, vaspitačice su prvo dobile povećanje plate od 100 KM. Nakon toga, 2023. godine plata je povećana 150 KM, a ove godine 270 KM neto, odnosno 20 odsto – rekla je ona.
Podjsetila je i na to da za vrijeme prethodnih administracija nije bio potpisan ni kolektivni ugovor.
-Na to su čekali punih 17 godina. Nisu vas dobro informisali, a ja vas molim da napravite pet vrtića u Banjaluci za koje smo dali lokacije i koji su prije dvije godine obećani iz kabineta nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske – istakla je ona.
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ DEMOLIRAO NERVOZNOG MINIĆA! Imali ste 400 glasova, premijer ste jer ste kum
-
Politika2 dana agoPREMIJER SE OBRUKAO! Ne zna koliko članova ima Ustav Srpske, a ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK! (VIDEO)
-
Društvo2 dana agoGRAĐANI OGORČENI: Greške u očitavanju struje dižu račune
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ ŽESTOKO ODGOVORIO DODIKU: “Kad god kažete da sam političko nedonošče, JA POBIJEDIM!”
-
Društvo2 dana agoSTEČAJ U „EKVATORU“: Sudbina prevarenih kupaca stanova
-
Svijet2 dana agoTRAMP: “Da ja nisam predsjednik, svijet bi se raspao”
-
Politika2 dana agoRADOJIČIĆ KOMENTARISAO TV DUEL: Promjene su nezaustavljive, sudar nove energije SA STARIM ISPRIČANIM PRIČAMA
-
Politika1 dan agoDODIK NIJE DAO KARANU DA SE OBRATI U BEOGRADU! I dalje glumi predsjednika Srpske
