Connect with us

Politika

Hoće li sudovi u Srpskoj primjenjivati odluke koje SKUPŠTINA NE PRIZNAJE?

Nakon što je Ustavni sud BiH na posljednjoj sjednici osporio pojedine zakone i akte koje je donosila Republika Srpska, ključno je pitanje da li će i ko će poštovati te odluke Ustavnog suda BiH, što je uvod u “pravnu anarhiju”.

U Narodnoj skupštini Republike Srpske rekli su nam da poštuju Ustav Republike Srpske pa samim tim i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, te da se od trenutka stupanja na snagu tog zakona, odluke Ustavnog suda BiH ne primjenjuju na teritoriji Republike Srpske, niti im se šalju odgovori na zahtjeve podnesene Ustavnom sudu BiH.

“Zakon propisuje da se odluka, kojom su Pravila Ustavnog suda BiH izmjenjena i odluke Ustavnog suda BiH donesene nakon izmjena Pravila Ustavnog suda BiH, neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Republike Srpske, dok Parlamentarna skupština BiH ne donese Zakon o Ustavnom sudu BiH”, rekli su nam u Narodnoj skupštini Republike Srpske dodajući da su lica koja su dužna da postupaju po odredbama ovog zakona izuzeta od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom u BiH.

Podsjećanja radi, na posljednjoj sjednici, Ustavni sud BiH odlučio je da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti. Ova odluka donesena je po zahtjevu Denisa Bećirovića i Željka Komšića, članova Predsjedništva BiH. Tom prilikom, Ustavni sud BiH odlučio je i da pojedine odredbe Zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme u Republici Srpskoj nisu u skladu sa Ustavom BiH, a donio je privremenu mjeru i obustavio primjenu Odluke o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina.

Narodna skupština Republike Srpske krajem juna usvojila je Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, međutim samo nekoliko dana kasnije Kristijan Šmit taj zakon stavio je van snage i to prije nego što je on stupio na snagu.

Tada, Šmit je poništio i izmjene Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, u javnosti poznat kao zakon o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika. Kasnije, Milorad Dodik, predsjednik RS, je, uprkos ovoj odluci Šmita, donio ukaz i proglasio oba ova zakona, a Miloš Lukić, v.d direktora “Službenog glasnika Republike Srpske” objavio ih je u “Službenog glasniku RS”, zbog čega je Tužilaštvo BiH protiv njih dvojice podiglo optužnicu koju je kasnije Sud BiH potvrdio i trenutno je u toku suđenje.

Dakle, u suštini, u Republici Srpskoj na snazi je Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, iako je njega poništo Šmit, međutim, suština problema je u sudovima koji i pored objavljenog zakona u “Službenom glasniku Republike Srpske” primjenjuju odluke Ustavnog suda BiH koje nisu objavljenje u “Službenom glasniku Republike Srpske”.

To se moglo vidjeti u postupku protiv Muharema Štulanovića, profesora na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću. On je Republiku Srpsku nazvao genocidnom tvorevinom, a njeno proglašenje 9. januara “okoćenjem”.

Optužnica protiv Štulanovića podignuta je na osnovu Krivičnog zakona Republike Srpske koji se odnosi na povredu ugleda Republike Srpske i njenih naroda. Taj član Krivičnog zakona Republike Srpske u januaru je od strane Ustavnog suda BiH proglašen neustavnim i Siniša Marković, sudija Okružnog suda u Banjaluci, “priznao” je odluku Ustavnog suda BiH uprkos Zakonu o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske i optuženog Štulanovića oslobodio optužbe.

“Pošto je nadležnost u vezi sa VSTS-om Sporazumom o prenošenju određenih odgovornosti entiteta kroz osnivanje VSTS BiH prenesena 2004. godine na nivo BiH pod pritiskom tadašnjeg visokog predstavnika i pošto je Republika Srpska izgubila uticaj u toj sferi, teško je očekivati da će sudovi u Republici Srpskoj implementirati Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Jedino rješenje za ovaj problem je povratak nadležnosti u ovom segmentu na nivo Republike Srpske i formiranje visokog sudskog i tužilačkog savjeta Republike Srpske. Na ovaj način Republika Srpska bi vratila uticaj na svoje sudije i tužioce i ne bi se dešavale situacije kao što je slučaj sa sudijom Markovićem”, rekao je za “Nezavisne novine” Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Politika

SAKAN ZAJEDNIČKI KANDIDAT SDS-a i PDP-a za načelnika Kotor Varoša

Na sastanku delegacija Opštinskih odbora SDS-a i PDP-a Kotor Varoša potpisan je sporazum o zajedničkom kandidatu ove dvije stranke za načelnika opštine Kotor Varoš.

Sakan zajednički kandidat za načelnika Kotor Varoša
Kandidat PDP-SDS na predstojećim lokalnim izborima biće aktuelni načelnik opštine Zdenko Sakan (PDP).

Sporazum, koji su potpisali Sakan kao predsjednik OO PDP i Mladen Trivunović, predsjednik OO SDS Kotor Varoš, podrazumijeva i nastavak zajedničkog djelovanja nakon izbora.

– Potpisnici sporazuma su saglasni da zajedno nastave učešće u izvršnoj vlasti Opštine Kotor Varoš i nakon provedenih lokalnih izbora 2024. godine – stoji u tekstu sporazuma.

Potpisnici su pozvali i ostale političke subjekte da podrže zajedničkog kandidata SDS-a i PDP-a na lokalnim izborima.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

U JAVNOST CURE DETALJI SPORAZUMA o mirnom razdruživanju Srpske i Federacije

Dokument o mirnom razdruživanju imaće naziv “Sporazum o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i FBIH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima”.

Kako javlja ATV, početkom naredne sedmice materijal će biti dostupan narodnim poslanicima, a kako nezvanično saznajemo, krajem sedmice biće održana i posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske.

“Mi smo to veoma studiozno uradili. To je na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma jer Dejtonski sporazum predviđa da je Republika Srpska strana kao što je i Federacija. Tu se neće uključivati zajednički nivo. On nema ništa sa tim, izveden je iz dva entiteta. A sve što se dešava u BiH upravo želi da favorizuje tu priču o zajedničkim, odnosno centralnim, kako to muslimani vole da kažu, organima“, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Dokument predviđa formiranje dvije nezavisne političke i teritorijalne cjeline koje će funkcionisati u skladu sa sporazumom. Dokument će biti upućen i u Parlament drugog entiteta.

„On upravo obuhvata probleme i protivpravne radnje sa kojima se Republika Srpska suočava od dana potpisivanja Dejtonskog sporazuma pa do danas. I vrlo je jasno da ove radnje i pokušaji neće stati i krajnji cilj upravo jeste ukidanje Republike Srpske. I stvaranje unitarne BiH“, izjavio je Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.

Oni koji su radili na izradi Sporazuma za ATV neformalno kažu da će narodnim poslanicima biti upućena informacija o tome kako je godinama narušavan Dejtonski sporazum. Kažu i da se ne radi o secesiji, te da su razdruživanje odavno započeli u FBiH. U Srpskoj nemaju velika očekivanja od političkog Sarajeva.

„Ono što se nalazi u sporazumu, a što je najvažnije je u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. I to je ono što treba isticati. Mi nismo tražili ništa što je izvan toga. Republika Srpska je strana potpisnica tog sporazuma. Znači, ako ste mogli da ga zaključite kao strana možete da ponudite i ovakav sporazum. Vidjećemo kako će na to reagovati političko Sarajevo. Međutim, ta politika iz Sarajeva do sada nije pokazala razumijevanje ni za šta, tako da ne treba imati velika očekivanja“, istakao je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske

Dokument je reakcija na stalne napade međunarodne zajednice ali i političkog Sarajeva, kažu zvaničnici Srpske. Poručuju i da se radi o mirnom rješavanju problema, i zaštiti interesa Srpske.

Nastavi čitati

Politika

SPORNA PODRŠKA SDS-a JELENI TRIVIĆ! Članovi SDS traže novu sjednicu gradskog odbora zbog brojnih nepravilnosti

Ne smiruju se tenzije u banjalučkom SDS-u. Brojni članovi ukazuju na nezakonito glasanje za podršku jednom od kandidata za gradonačelnika Banjaluke, Jeleni Trivić.
Iako je obećala radna mjesta i pare za kampanju Gradskom odboru SDS-a to neće moći ispuniti. Po staroj narodnoj, još jednom će se oni koji su vjerovali Jeleni i njenom “mentoru” iz Gradiške koji je uništio sopstvenu stranku u RS uvjeriti da je obećanje ludom radovanje. Gradski odbor SDS-a broji navodno 92 člana, od čega je na sjednicu došlo 59. Tokom rasprave i svađe članova Gradskog odbora jedan član je napustio sjednicu i ostalo je 58 članova. Za Jelenu Trivić kako je saopšteno iz Gradskog odbora ove stranke u Banjaluci glasalo je 29 ljudi, dok su za Draška Stanivukovića glasala 23 člana. 6 članova je bilo uzdržano. Nezadovoljni članovi koji su prisustvovali ovoj sjednici pitaju rukovodstvo SDS-a u Banjaluci zašto obmanjuju javnost tvrdeći da je podršku dobila Jelena Trivić kad za to nije postojala potrebna natpolovična većina. 58 -29= 29, a to nije većina poručuju članovi SDS-a koji ne žele da učestvuju u ovim malverzacijama na štetu svoje stranke. Takođe, kažu da će preduzeti sve potrebne mjere da zaštite SDS od ovakvih pokušaja falsifikovanja glasanja i obmanjivanja javnosti. Trivićeva nije dobila podršku SDS-a i to je sad jasno kao dan. Njenu pokušaji da “rasturi” SDS neće joj poći za rukom jer su čestiti članovi banjalučkog SDS-a spremni da se suprotstave svim pritiscima i neće ih noći potkupiti kao što je potkupila ovih 29 ljudi kojima je obećala radna mjesta u jednoj banci i “masnu lovu” za kampanju koju prima od stranaca.

Ali sav trud joj je uzalud. Oni koji su glasali za Jelenu Trivić su instalirani kadrovi SNSD-a poput glavnog lobiste, Branka Blanuše kojeg je SNSD imenovao za dekana Elektrotehničkog fakulteta i koji je napustio SDS zbog te funkcije. Otkud Blanuša opet u Gradskom odboru SDS-a? Odgovor je jasan – simbiozom Đajićevog i Trivićkinog fronta. Što se uspavani Blanuša sad probudio i koje mjesto mu je obećano? Uskoro opširnije…

Bilježimo brojna reagovanja članova SDS-a

Nastavi čitati

Aktuelno