Hronika
Pljačkali banke i radnike obezbjeđenja: Banjalučanima 24 godine zatvora za KRAĐU 2 MILIONA KM

Optuženi u predmetu “Trezor” Jovica Karać (49), Miloš Mrđan (49), Aljoša Galić (36) i Đorđe Ćulum (44) iz Banjaluke osuđeni su na ukupno 24 godine zatvora u banjalučkm Okružnom sudu zbog više razbojništava u kojima su prijeteći oružjem oteli blizu dva miliona maraka, dok je Željko Pavlović (47) iz Kneževa oslobođen krivice.
Karać i Ćulum dobili su po sedam godina, a Galić i Mrđan po pet godina zatvora. Osuđeni su da su krivična djela razbojništva počinili u sastavu krivičnog udruženja.
Galić i Mrđan nisu učestvovali u svim krivičnim djelima. Presudom im je u izrečenu kaznu uračunato vrijeme koje su proveli u privoru i oduzeta imovinska korist stečena krivičnim djelom, piše “Glas Srpske”.
Tako je određeno da se od Ćuluma oduzima 197.468 KM, od Galića 45.970 KM, Karaća 54.332 KM i od Mrđana 8.361 KM. Zajedno sa njima optuženi su i Tomislav Knežević (49) iz Kneževa koji je u bjekstvu, te Siniša Straživuk (56) protiv koga je razdvojen postupak zbog bolesti.
U svemu je učestvovao i Milan Reljić koji je priznao krivicu i dobio imunitet u zamjenu za svjedočenje protiv ostalih.
Presudu je nakon šest godina suđenja izreklo sudsko vijeće kojim je predsjedavao Branimir Jukić koji nije obrazlagao odluku.
Odbrana osuđenih je najavila žalbu na presudu, a istakli su da je Galić već osuđen i odležao kaznu za pljačku Komercijalne banke.
Prema toj presudi bio je direktni izvršilac, a prema ovoj najnovijoj vozač vozila kojim su se dvoezli i pobjegli. Prema presudi osuđeni su bili članovi zločinačkog udruženja koje je od 2008. do kraja 2011. godine počinilo više oružanih pljački na području Banjaluke, Prijedora i Kneževa u kojima su odnijeli blizu dva miliona maraka.
Prema optužnici udruženje je opljačkalo 1.035.230 KM iz Komercijalne banke u centru Banjaluke koja počinjena u aprilu 2011.godine, zatim ih terete za pljačku 572. 857 KM od radnika “Alfa Sekjuriti” u krugu banjalučke firme “Metal” kada je 18. januara 2010. godine ranjen radnik obezbjeđenja Jadranko Granula.
Terete ih i za otimanje 229.854 KM novca “Pošta Srpske” iz transportne pošiljke kada su 6. maja 2008. godine napali radnike obezbjeđenja agencije “Centurion”, kao i za pljačku 33.468 maraka iz “Rajfajzen banke” koja počinjena 6. jula 2009. godine u banjalučkom naselju Derviši.
Prema optužnici Komercijalnu banku opljačkali su Straživuk, Knežević Reljić i Galić. Osim njih u pljački je učestvovao radnik obezbjeđenja Dalibor Marić koji je razbojnicima SMS porukom javio kad je najpovoljniji trenutak da počine pljačku, a prethodno im je poslao slike rasporeda prostorija u banci.
On je takođe priznao. U optužnici stoji da su pljačku novca od radnika “Alfa sekjuriti” počinili Straživuk, Reljić, te Ćulum koji je “tipovao” posao” i on je od njemu poznatog lica po nadimku “Kajgo” dobio informaciju da toga dana radnici “Alfa sekjuriti” prevoze veće količine novca od firmi “Delta maksi” i “OMV BiH”.
Prema optužnici u pljački transporta novca “Pošta Srpske” učestovali su Straživuk, Galić i Reljić. I ovaj posao “tipovao” je Đorđe Ćulum koji je dobio informaciju o transportu pošiljke novca za penzije na relaciji Banjaluka – Gornji Ribnik. U optužnici je navedeno da su pljačku 33.468 maraka iz “Rajfajzen banke” u banjalučkom naselju Derviši počinili Straživuk, Karać, Reljić i Mrđan. Pavlović je bio optužen da je sakrio novac od pljačke radnika “Alfa Sekjuriti” u krugu banjalučke firme “Metal”. Sud smatra da nije dokazano da je on to učinio pa je zato i oslobođen krivice.
Milan Reljić je tokom nedavnog svjedočenja putem video linka iz njemačkog zatvora priznao učešće u milionskim pljačkama te rekao da su u razbojništvima učestvovali ostali optuženi i opisao njihovu ulogu, a dvojicu saučesnika je okrivio za krađu novca otetog od radnika “Alfa Sekjuriti”.
Reljić je ranije u banjalučkom Okružnom sudu osuđen za pljačku Komercijalne banke na osam godina kao i Galić koji je za to djelo dobio šest godina zatvora. Reljić je osuđen u Minhenu na doživotni zatvor zbog ubistva penzionerke državljanke Srbije Mire Kostov (67) koju je ubio u decembru 2020. godine.
Sudski proces u predmetu “Trezor” počeo je 2018. godine, ali obustavljen jer je Straživuk optužen za prijetnje sudiji Snježani Kudrić koja je bila predsjednik vijeća u tom predmetu.
Nakon toga izabrano je novo vijeće pa je sve krenulo iznova, a suđenje je potom više puta odgađano i ponovo su saslušani svi svjedoci.
Hronika
OVO JE ZA SRČANI UDAR! Ljudima u Konjicu OTROVNICA UŠLA U STAN

U naselju Trešanica u Konjicu sinoć se odigrala prava drama kada je poskok usao u jedan od stanova, javlja portal NoviKonjic.com.
Zmija je ušla u jedan od stanova u ulici Civilnih žrtava rata, izazvavši paniku među stanarima.
Prema izjavama uznemirenih susjeda, zmija je neopaženo ušla kroz otvorena vrata u prizemlju i skrila se u namještaju, što je prestravilo vlasnicu i okolne stanare.
“Čula sam od druge komšinice da je prva vidjela zmiju, i obje smo odmah alarmirale vlasnicu stana,” ispričala je Zuhra Omerović, jedna od komšinica.
“Iako u blizini ima dosta mačaka, pomisao da je zmija unutra bila je užasna. Bez oklijevanja smo pozvale policiju i vatrogasce.”
Nekoliko minuta nakon poziva, stigli su s vatrogasci vozilom, a dva prisebna vatrogasca ušla su u stan.
Uz profesionalan pristup i spretne manevre, ubrzo su locirali i uhvatili zmiju.
Utvrđeno je da se radi o otrovnom poskoku.
“Vatrogasci su koristili zaštitne rukavice i sprej, i zaista su majstorski uhvatili zmiju. Stavili su je u flašu i odnijeli,” dodala je Omerović, naglašavajući da se sličan događaj nikada ranije nije zbio u njihovoj ulici.
Unatoč pretrpljenom strahu, zahvaljujući brzoj i efikasnoj intervenciji konjičkih vatrogasaca, ova neobična situacija je sretno okončana.
Stanovnici naselja Trešanica izrazili su svoju zahvalnost vatrogascima na njihovoj profesionalnosti i hrabrosti.
(NoviKonjic)
Hronika
KAKVA BRUKA! Banjalučanin izašao iz zatvora na dopust OPLJAČKAO MANASTIR LIPLJE

Banjalučani Bojan Malešević (37) i Boro Klepić (33) osumnjičeni su da su provalili u manastir Liplje kod Teslića iz kojeg su ukrali oko 500 maraka, a jedan od njih bio je na zatvorskom dopustu saznaju “Nezavisne novine”.
Naime, krađa je počinjena 17. aprila a policija je sa provalom dovela u vezu dvojac koji je inače dobro poznat po imovinskim krivičnima djelima.
Prema nezvaničnim informacijama, jedan od osumnjičenih je upravo zbog krađa bio na izdržavanju zatvorske kazne u Banjaluci, tačnije na dopustu kada je kako se sumnja počinio novu krađu.
“Policijski službenici PS Teslić podnijeli su prijavu Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju protiv B.M. i B.K. zbog sumnje da su počinili krivično djelo teške krađe. Obojica se sumnjiče da su, u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi, 17. aprila provalili u vjerski objekat na području opštine Teslić iz kojeg su ukrali oko 500 KM”, saopšteno je iz PU Doboj.
Ovo nije prvi put da su ovi stari policijski znanci osumnjičeni za pljačke crkvi jer su obojici i ranije na meti bili vjerski objetki.
Malešević je hapšen u okviru akcije “Oktopod” zbog sumnje u razbojništvo i pet teških krađa.
Kako smo ranije pisali, sumnjičili su ga da je sa jednom osobom 6. marta uz prijetnju pištoljem oteo novac od radnice apoteke u Banjaluci, te da su u periodu od 19. februara do 25.marta na području Banjaluke i Laktaša nasilno ušli u dvije pravoslavne crkve i tri kuće, te pokrali novac i više različitih predmeta.
Klepić je, takođe, hapšen je zbog razbojništva, a, između ostalog, 2020. godine hapšen je zbog sumnje da je opljačkao kladionicu u Bulevaru vojvode Stepe Stepanovića u Banjaluci.
Nezavisne
Hronika
DRAMA U PRIJEDORU! Nastavljen pretres za pronevjeru u rukometnom klubu

Saslušanjem trojice svjedoka danas je u Osnovnom sudu u Prijedoru nastavljen glavni pretres u postupku protiv Elvisa Marčetića i Darka Gligorevića optuženih za pronevjeru oko 850.000 KM u Rukometnom klubu /RK/ “Veterani” Prijedor.
Svjedok Nikola Hinić rekao je da je jedan osnivača RK “Veterani”, koji je registrovan u banjalučkom sudu u aprilu 2005. godine, kao i da je obavljao funkciju predsjednika Upravnog odbora sa kojem je smijenjen nakon dva mjeseca, te izbačen iz Kluba.
“Pojedini ljudi nisu bili zadovoljni mojim radom”, rekao je Hinić i dodao da u to vrijeme nije bilo ugovora o sponzorstvima i da se Klub finansirao članarinama i manjim donacijama u iznosima od 50, 100 ili 200 KM.
Svjedok Mario Davidović rekao je da je bio član Kluba i igrač, a nikad u organima upravljanja, da su se odluke donosile na neformalnim sastancima nakon treninga ili rekreacija u Sportskoj dvorani “Mladost” i u njegovom ugostiteljskom objektu.
On je naveo da nije imao uvid u račun Kluba, ali da je čuo da je novac sa računa prebacivan na račun RK “Prijedor”, jer je njihov bio blokiran, kao i da je iz budžeta grada na ovaj način isplaćivan novac za RK “Prijedor”.
Za ugovore o sponzorstvima ovaj svjedok je ranije u fazi istrage u policiji rekao da je čuo kako je optuženi Gligorević rekao da je od “Drina osiguranja” Klub dobio 1.000 KM, te da smatra da su optuženi “više pomogli RK `Prijedor` nego sebi”.
Svjedok Aleksandar Milješić potvrdio je da su tačni navodi iz zapisnika o iskazu koji je dao u Policijskoj upravi Prijedor u oktobru 2019. godine da su ovlaštenje za raspolaganje računom RK “Veterani” imali Marčetić, Gligorević i Milan Tubin, te da je kod Marčetića bio pečat, jer je kod njega ovjeravao neke svoje zahtjeve za donacije.
Na današnjem ročištu pročitan je iskaz jednog od osnivača i prvog sekretara Kluba pokojnog Zorana Kaurina, koji je dat u Policijskoj upravi Prijedor, po kojem je smijenjenog Hinića na mjestu predsjednika Upravnog odbora naslijedio Aleksandar Miljuš i po kojem su 2008. godine deponovane potpise za raspolaganje računom Kluba dobili Marčetić, Gligorević i Tubin.
Za svjedoka Milana Tubina, koji je takođe trebalo da bude saslušan danas, sud je izdao naredbu za dovođenje na naredni pretres budući da je dostava poziva bila neuredna, odnosno da u dva navrata nije zatečen na adresi.
Naredno ročište zakazano je za 1. septembar i za tada je, osim Tubina, predviđeno saslušanje i svjedoka Mladenka Pećanca, Danka Jelića, Milorada Šućura i Duška Gavranovića.
Marčetić je optužen da je, kao predsjednik Skupštine Kluba, od 2009. do 23. januara 2018. godine, protivpravno prisvojio 763.985 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao i dva lica koja su bila ovlaštena za raspolaganje novcem, ovjeravao pečatom Kluba naloge za isplatu, podizao novac sa računa i nije evidentirao niti opravdao svrhe trošenja novca, već ga je zadržao.
Gligorević je, kao jedno od lica ovlaštenih za raspolaganje novcem sa klupskog žiro računa, optužen da je od 2010. do 2016. godine protivpravno prisvojio 80.470 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao još dva lica koja su takođe bila ovlaštena za raspolaganje novcem, a nije evidentirao niti opravdao svrhe u koje je novac potrošen, već ga je zadržao.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika3 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Politika22 sata ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Region3 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Društvo3 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Društvo2 dana ago
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško