Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Veliki popusti za bebe i penzionere! HLJEB ZA 1 KM, sjedalica za auto upola cijene! (VIDEO)

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković dao je intervju za portal banjaluka.net, u kojem je predstavio inicijativu za pomoć građanima kroz partnerstvo sa društveno odgovornim kompanijama. Stanivuković je objasnio da je ideja prvobitno osmišljena kako bi se pomoglo roditeljima djece do sedam godina.

“Kolica za djecu koja koštaju oko 1.000 KM, sada imaju popust od oko 300 KM. Sjedalica za auto, ako košta oko 400, 450 KM, sada ima popust od 200 KM. Ako neko kaže da imaju kolica od 600 KM, i na to provučete karticu, dobijate popust od 20%,” rekao je Stanivuković.

Gradonačelnik je ponosno istakao primjere drugih proizvoda: “Školjka jaja koja je negdje oko 3,60 KM, sa karticom je tri KM. Čak i ako je cijena 2,80 KM, dobijate popust od 20%. Isto važi i za lijekove. Na 1.000 KM kupovine, ušteda je oko 200, 220 KM. Ponosan sam što će hljeb, koji je sada 2,20 KM, biti jednu konvertibilnu marku. Ovo važi za sve naše penzionere, roditelje djece uzrasta do sedam godina, i ekskluzivno, za samohrane roditelje.”

Stanivuković je objasnio ko se smatra samohranim roditeljem prema zakonu: “Mislimo na one koji nisu u braku, razvedeni roditelji kada su djeca kod majke ili oca, kao i roditelji djece s poteškoćama u razvoju. Oni imaju popust na sve prehrambene proizvode, lijekove, proizvode bijele tehnike, bebi-opremu.”

Na pitanje koliko građana će biti obuhvaćeno ovom mjerom, Stanivuković je odgovorio: “Prema našim evidencijama, radi se o oko 60.000 do 70.000 građana koji će ostvariti pravo. Trenutno imamo 25 prodajnih mjesta, uključujući Zoki komerc, Nešković pumpe i Moju apoteku. Zahvaljujem im na partnerstvu.”

Gradonačelnik je naglasio da je u ovom trenutku sve zasnovano na dobroj volji kompanija, ali se razmišlja o budućim subvencijama: “Trenutno jeste dobra volja, ali razmišljamo da imamo jednu budžetsku stavku za subvencionisanje nekih popusta. Imali smo još neke firme koje su htjele da budu dio ovog projekta, ali su odustale zbog pritisaka. Hvala onima koji su izdržali pritiske i ucjene i odlučili staviti logo firme na karticu.”

Stanivuković je izrazio očekivanje da će se broj proizvođača i prodajnih mjesta povećavati svaki mjesec: “Ovo je tek početak, dalje se ideja razrađuje. Imamo želju da vidimo koji su proizvodi najtraženiji kako bismo za njih napravili subvencije.”

Na pitanje o održivosti ovog projekta, Stanivuković je odgovorio: “Budžet Banjaluke je snažan i stabilan, kao armirani beton. Sve naše obaveze izmirujemo. Imamo novac, ali čekamo rebalans budžeta da bismo mogli platiti dobavljačima. Kada legalizujete kuće, riješite ljudima životno pitanje i omogućite prihod gradu kroz porez na nepokretnost.”

Intervju gradonačelnika Stanivukovića za banjaluka.net donosi optimističnu sliku o budućnosti Banjaluke, uz naglasak na društvenu odgovornost i partnerstvo sa lokalnim kompanijama.

Banjaluka

NOVOGODIŠNJI DOČEK KOJI SE NE PROPUŠTA! Ko će zabavljati Banjalučane

Nataša Bekvalac pjevaće u Banjaluci za doček nove godine, a dan kasnije za reprizu, Banjalučane i turiste će zabavljati Aco Pejović, odlučeno je u Gradskoj upravi.

Grad je raspisao javni poziv za organizovanje novogodišnjeg programa i dočeka nove 2026. godine, a u tu svrhu planira potrošiti 100.000 maraka.

Agencija koja bude angažovana biće zadužena da organizuje i nastup lokalnih bendova.

U javnom pozivu se ne navodi na kojoj lokaciji će biti organizovan doček. Prošle godine su za doček nastupali Senidah, Đorđe David i Ivana Peters.
Capital

Nastavi čitati

Banjaluka

NINKOVIĆ OPSTRUIŠE RJEŠENJE: Ako bazen ne bude otvoren slijede protesti

Predložio je Ninkoviću da se odrekne plate i solidariše se sa radnicima JP Akvana

Klubovi vodenih sportova dva mjeseca se bore sa problemom zatvaranja Gradskog olimpijskog bazena.

Miodrag Čeko, predsjednik kluba Olimp, najvećeg plivačkog kluba u Republici Srpskoj i BiH izjavio je, povodom sastanka održanog u nedjelju da nije bilo lako okupiti zajedno sve predstavnike političkih blokova zastupljenih u Skupštini grada sa predstavnicima Gradske uprave za jedan stol.

– Iako su različita mišljenja, u jednom su se svi složili da se bazen mora otvoriti tj. sredstva za otvaranje obezbjediti, a potom dugoročna rješenja tražiti. A onda stupa na scenu po ko zna koji put “spin” od predsjednika Skupštine grada Banjaluka Ljube Ninkovića, koji se očigledno stavlja iznad svih interesa pa i interesa djece našeg grada, iznoseći ponovo niz neistina, pokazujući da nema problem sa tim – naveo je Čeko.

Da podsjetimo, na sastanku je dogovoreno da se izvrši realokacija sredstava, odnosno da se novac namijenjen za javni prevoz iskoristi za deblokadu Akvane što bi omogućilo otvaranje Gradskog olimpijskog bazena.

Ninković je juče izjavio da je gorući problem u Banjaluci i dalje zatvaranje GOB, koji je “kako on ističe “sami vrh ledenog brijega kriminala”. On je rekao i da se realokacija ne treba raditi prije nego što se osnuje posebna ustanova, koja preuzima upravljanje objektom, jer bi se time samo pokrio kriminal.

Čeko je naveo da je spominjanje kriminala kao platformu za ovaj medijski nastup je neozbiljan.

– GOB je sportsko – rekreativni olimpijski objekat, a sud, MUP, policijska stanica – su mjesta gdje ukoliko smatrate da ima kriminala u JP Akvana trebate otići i kao uzoran građanin isti prijaviti – istakao je Čeko.

Dodao je da je pitanje da li će bazen postati JU ili ostati JP je stvar o kojoj relevantni faktori trebaju diskutovati i nakon diskusije naći najbolje dugoročno rješenje,a dok se to ne desi bazen mora ostati dostupan svima.

– Vi dobijate platu od građana, a klubovi zaslužuju termine od javnog interesa zahvaljujući svojim rezultatima i radom. Bezobrazluk je da Vi ne poznajete pravilnike Vašeg poslodavca tj. Grada Banjaluka, da Vam nije poznat dokument Program razvoja sporta Grada Banjaluka kao i dokument Odluke o dodjeli termina od javnog interesa, kao ni javni pozivi sportskim udruženjima itd. Očigledno niste ni upoznati sa generalnim stanjem sporta u našem Gradu, visini budžeta za sport, klubovima itd. inače ne bi ste ni jedan kluba prozivali – naveo je Čeko u odgovoru na izjave Ninkovića.

Istakao je da se sukobi sa određenim klubom ili osobama, prenose na sve klubove i svu djecu koja se bave vodenim sportovima, što je na dnevnom nivou i do 700 djece.

Prekinuti sportski snovi
– Pokušavajući prikazati tobože “eno lopova” valjda ne shvatate da mi svi taj bazen dijelimo i da taj lopov ne može svojih 20 metara bazena zagrijati, a da svi ostali u 30 metara treniraju u hladnoj vodi. Isti su nam uslovi svima. Prestanite se sramotiti, jer sve što pričate za sportska udruženja na bazenu, odnosi se i na terenska, dvoranska sportska udruženja a ljudi gledaju i ne vjeruju šta pričate – poručio je Čeko.

On smatra da Ninića treba da “bude sramota da u 2025 godini, ukidate budžet javnog preduzeća, ostavlja radnike bez plata, djecu bez sporta i pri tome priča nekome da se “drznuo” bazen zatvoriti”.

Predložio je Ninkoviću da se odrekne plate i solidariše se sa radnicima JP Akvana.

– Vi niste ponudili rješenje već uslovili, pri tome gazeći preko svih nas građana, često spominjete roditelje i djecu, a najviše upravo preko njih gazite. Kažete mi nećemo popustiti, navedite koji to mi, ko su ti ljudi? – pitao je Čeko.

Dodao je da će ako nakon dva mjeseca ne dođe do brzog rješenja i konačnog otvaranja bazena biti jasno da je kriv Ninković, koji taj proces opstruiše i uslovljava.

– U tom slučaju biće u najskorijem roku organizovani protesti, ne protiv političkih subjekata, partija već političkih imena i funkcija koji vrše opstrukciju rješavanja otvaranja Gradskog olimpijskog bazena – naglasio je Čeko.

Pozvao je Ninkovića i njegove kolege koje dijele njegovo mišljenje, da ukoliko imaju saznanja o kriminalnim radnjama da to prijave “tamo gdje treba”, a da radnicima Akvane, djeci, klubovima i rekreativcima omoguće funkcionisanje bazena.

Komentar Ljube Ninkovića, predsjednika Skupštine grada Banjaluka na navode Miodraga Čeke Srpskainfonije uspjela dobiti do objave ovog teksta.

Nastavi čitati

Banjaluka

KAJKUT: Ministarstvo potvrdilo STAV GRADA – Škole se ne smiju koristiti za svrhe van nastave

Odgovor Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, potvrđuje sve na šta je Gradska uprava u više navrata ukazivala – da u školama nije dozvoljeno organizovanje političkih aktivnosti, niti korišćenje školskih prostora u svrhe koje nisu u funkciji vaspitno-obrazovnog rada. Ministarstvo je u svom dopisu jasno naglasilo da u školskim objektima nije dozvoljeno reklamiranje sadržaja koji podstiču konzumiranje alkohola, duvana i drugih štetnih pojava, što je u potpunosti u skladu sa stavovima Grada Banja Luka. Ovim je, kako se ističe, dodatno naglašena važnost očuvanja škola kao bezbjednog i podsticajnog okruženja za sve učenike.

Poručila je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za društvene djelatnosti Danijela Kajkut nakon odgovora resornog ministarstva na dopis Grada upućen povodom spornih plakata koncerata koji su se pojavili u objektima pojedinih banjalučkih osnovnih i srednjih škola.

U dopisu Ministarstva je, između ostalog, navedeno da je Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju i Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju jasno definisano da u školi nije dozvoljeno političko organizovanje i djelovanje, niti korišćenje školskog prostora u te svrhe tokom održavanja redovnih vaspitno-obrazovnih aktivnosti. Navedenim zakonima, navodi se – nije dozvoljeno reklamiranje i promovisanje bilo kakvih proizvoda i usluga.

Kajkut dodaje da potvrda Ministarstva jasno pokazuje da su stavovi gradske administracije bili opravdani.

-U više navrata smo upozoravali na pojavu sadržaja koji mogu ugroziti zdravlje i razvoj djece, te na neprihvatljivost korišćenja školskog prostora za svrhe koje nisu u funkciji obrazovanja i vaspitanja. Drago nam je da je Ministarstvo podržalo ovakav pristup i nedvosmisleno dalo stav kojim se štiti interes učenika – istakla je Kajkut.

Ona naglašava da je zajednički zadatak svih institucija i lokalne zajednice da se školski prostor sačuva kao mjesto sigurnosti, zdravog razvoja i sticanja znanja.

-Očekujemo da će ovaj stav biti jasna poruka svima koji bi eventualno imali namjeru da zloupotrebe školske ustanove, da takve prakse nisu i ne mogu biti dozvoljene – poručila je Kajkut.

Naime, Grad je odmah po saznanju da su se na školskim objektima u gradu pojavili plakati za najavu neprimjerenih koncerata, reagovao i uputio zahtjev za hitno preduzimanje mjera iz njihove nadležnosti svim nadležnim institucijama – Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske, Republičkom pedagoškom zavodu i Republičkoj prosvjetnoj inspekciji, kao i Ombudsmenu za zaštitu dječijih prava, te savjetima roditelja u svim školama.

Nastavi čitati

Aktuelno