Banjaluka
VEĆ SUTRA MOGUĆE IZJEDNAČAVANJE Kresojević: Odluka o SUBVENCIJAMA za privatne i javne vrtiće SPREMNA!

-Jedna od najvažnijih tema u ovom momentu za gradsku administraciju jeste ona koja se tiče izjednačavanja subvencija za privatne i javne vrtiće. Mi smo već pripremili Odluku koja se tiče upravo toga, a ta Odluka znači da već sutra možemo da izjednačimo subvencije.
Kazao je ovo gradski menadžer, Bojan Kresojević, koji je podsjetio na to da je prošle sedmice predsjednik Skupštine Grada, Ljubo Ninković zakazao sastanak sa roditeljima djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove u Banskom dvoru, koji, kako je naglasio gradski menadžer – nije prošao uspješno.
-Predsjednik Skupštine je zakazao sastanak jer je očekivao da će biti u prilici da izazove nezadovoljstvo kod roditelja, iako je sedam dana ranije isplaćena povećana subvencija u iznosu od 100 KM. Na taj sastanak predsjednk Skupštine Grada nije pozvao predstavnike Grada pa se iznenadio kad je vidio da smo došli. Valjda je bilo jasno da ćemo doći da ponudimo rješenje, iako nam je cilj da dođemo do rješenja. Ipak, njegov cilj nije da se nađe rješenje za povećanje subvencija, što se vidi iz njegovih postupaka. Mi smo došli taj dan, ali predsjednik Skupštine nije dozvolio da se obratim na skupu pred roditeljima, kojih je bilo ukupno šest, te da predlložim rješenje. Prekinuo je sastanak bez da se i on obratio prisutnim, a uz sve to nije dao nikakav prijedlog ili zaključak – kazao je gradski menadžer.
Kako je poručio – to je uradio jer je gradska administracija bila spremna da predloži konkretna rješenja, na kojim će gradska administracija insistirati.
-Zato ćemo danas prezentovati Odluku o izjednačavanju subencija za prvatne i javne predškolske ustanove. Ovo je Odluka koja znači da ćemo obezbijediti 5 miliona KM sredstava da se već sutra mogu izjednačiti subvencije. Ali da biste nešto platitli morate imati izvor, a najbolji izvor za to su kladionice. Dakle, 5 miliona KM leži ovdje, u kladionicama, 5 miliona ćemo naplatiti od kladionica i dati za vaspitanje naše djece. Ja sam spreman da predsjednik Skupštine i odbornici analiziraju ovaj prijedlog, da ga poboljšaju ukoliko mogu i da daju svoje prijedloge, kako bi se ovo pitanje riješilo – naglasio je Kresojeivć.
Ipak, dodaje kako mu se čini da cilj nije bio da se riješi problem.
-Roditelji u Banskom dvoru nisu dobili rješnje, baš kao ni ja, ni kao gradski menadžer, ni roditelje, ni kao građanin. To je pokazatelj napora koji ulaže predsjednik Skupštine Grada da se ne rijši problem – zaključio je Kresojević.
Banjaluka
JEDAN OD NAJSRAMNIJIH POTEZA SNSD-a! Savić Banjać “POLITIKA je zatvorila gradski olimpijski bazen”

Gradski olimpijski bazen (GOB) u Banjoj Luci ponovo je zatvoren, a brojni sportisti, djeca i rekreativci ostali su bez prostora za trening i aktivnosti. Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac ističe da je razlog zatvaranja isključivo političke prirode.
“Nažalost, politika je jedina odigrala ulogu u zatvaranju GOB-a. Poražavajuće je i nevjerovatno da neko, iz političke osvete, godinama blokira projekte u Banjoj Luci. Najnoviji primjer je upravo ovaj bazen”, rekla je Savić-Banjac.
Istakla je da su zbog ove odluke direktno pogođeni sportski klubovi, poput plivačkog i vaterpolo kluba, koji donose značajne rezultate, ne samo Banjoj Luci već i cijeloj Republici Srpskoj.
“Hiljade djece prošle su kroz besplatne obuke plivanja. Na ovaj bazen oslanjaju se ne samo Banjalučani, već i okolne opštine i gradovi. Svugdje u svijetu ovakvi objekti se ne mogu samofinansirati i logično je da ih podržava lokalna zajednica ili entitetski nivo vlasti. Umjesto podrške, dočekali smo zatvaranje”, navodi ona.
Savić-Banjac je kritikovala i predsjednika Skupštine grada Ljubu Ninkovića, koji je najavio da u narednom periodu neće zakazivati nijednu sjednicu, podsjetivši da u njegovom prethodnom mandatu redovna sjednica nije održana čak osam mjeseci.
“Zdrav razum ne podržava ovakve odluke. Nisu odgovorili ni na naš poziv za vanrednu sjednicu. Budžet je usvojen sa više od šest mjeseci zakašnjenja, a tada smo upozorili da se sredstva za funkcionisanje bazena ne smiju ukidati. Nažalost, to se upravo dogodilo”, rekla je gradski menadžer.
Dodaje da je gradska administracija više puta pokušala da inicira sazivanje sjednice kako bi se sredstva vratila na planiranu poziciju, ali bez uspjeha.
“Materijali i prijedlog postoje. Nastavljamo ih dostavljati u kontinuitetu, i za bazen i za druge važne projekte. Međutim, najava da sjednica uopšte neće biti posebno zabrinjava”, upozorava ona.
Poručuje da gradska administracija, zajedno s javnošću, mora izvršiti pritisak na Skupštinu grada da prepozna grešku i ispravi je.
“Ogorčeni su i roditelji i djeca. Naš cilj je zdrav razvoj djece, razvoj sporta i funkcionisanje bazena. Iako već godinama radimo u nemogućim uslovima, svaka nova blokada dodatno ugrožava rad grada. Ipak, nadam se da ćemo i ovaj put pronaći rješenje”, zaključila je Savić-Banjac.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković saopštio je da je gradska administracija dobila građevinsku dozvolu za vodovodni sistem Tunjice 1 i 2, čime su, kako kaže, ispunjeni svi formalni uslovi za održavanje sjednice Skupštine Grada na kojoj bi ovaj projekat bio podržan. Međutim, tvrdi da iz SNSD-a sada traže nove izgovore kako sjednica ne bi bila zakazana.
– Čuli Ljubo Ninković i Vlado Đajić da smo dobili građevinsku dozvolu za vodovodni sistem Tunjice 1 i 2, čime smo kompletirali dokumentaciju za ovaj projekat, pa se brže-bolje dosjetili novih razloga zašto da ne zakažu sjednicu Skupštine Grada! Pozivamo ih da ispune ono što su rekli — da će zakazati sjednicu kada dostavimo svu potrebnu dokumentaciju. Mi smo svoje završili. Sad je na njih red! – poručio je Stanivuković.
Dodaje da je posljednji izgovor to što „prevoz nije besplatan za sve građane Banjaluke“, ali ističe da je to potpuna zamjena teza.
– A kako da bude besplatan, kada nisu usvojili odluku o besplatnom javnom prevozu? Traže od nas da poštujemo odluke koje oni nisu ni usvojili. Zaista besmisleno! – istakao je gradonačelnik.
On podsjeća i na političke paradokse u ponašanju SNSD-a, navodeći da upravo ta stranka nema kredibilitet da govori o poštovanju odluka.
– Na kraju krajeva, SNSD da priča o sprovođenju odluka. Isti onaj SNSD koji je nedavno pogazio sve odluke i zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, odlaskom u institucije BiH u Sarajevu – zaključio je Stanivuković.
Na kraju poručuje da gradska administracija neće stati, uprkos opstrukcijama.
– Mi ćemo nastaviti da radimo svoj posao, da pripremamo materijale i predlažemo tačke i borimo se za bolje uslove života naših građana, a oni će očigledno nastaviti svoje blokade! – rekao je Stanivuković.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC O NINKOVIĆEVOJ NAJAVI: Banjaluka zaslužuje više od ucjena i prijetnji blokadom Skupštine

Nije dovoljno što su blokirali osnovne projekte i resurse, sada idu korak dalje, najavljuju da Skupštine više neće ni biti, kaže ona.
Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić-Banjac, oštro je reagovala na najavu predsjednika Skupštine Grada Banjaluka Ljube Ninkovića da više neće zakazivati sjednice.
– Da li je predsjednik Skupštine konsultovao koalicione partnere prije ove izjave? Da li je ostatak njegove stranke saglasan s tim? – upitala je Savić-Banjac, ističući da jedan čovjek ne bi smio imati moć da osam mjeseci blokira rad najvažnijeg gradskog tijela.
Prema njenim riječima, dosadašnje blokade od onemogućavanja izgradnje bazena, propuštenih prihoda kroz gradski parking, nepovoljnih uslova za investitore, pa sve do blokade taksi za kladionice i distribucije besplatnih placeva, već su nanijele značajnu štetu. Sada, kako kaže, svjedočimo novim ucjenama koje idu na štetu građana.
– Nije dovoljno što su blokirali osnovne projekte i resurse, sada idu korak dalje, najavljuju da Skupštine više neće ni biti. Ako su odbornici skupštinske većine saglasni s time, bilo bi pošteno da to jasno saopšte građanima. A ako nisu, onda je krajnje vrijeme da se ograde od ovakvih istupa, koji se tačnije mogu nazvati ispadima – rekla je ona.
Ona naglašava Banjaluka zaslužuje bolje, a stalne blokade i osvete to sigurno nisu.
-
Zdravlje3 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo3 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Region2 dana ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
NA TERENU SA SUGRAĐANIMA: Savić – Banjac najavila sanaciju dječijeg igrališta u Rosuljama
-
Region3 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Region3 dana ago
SMETAJU IM MRTVI PARTIZANI: Domovinski pokret traži uklanjanje dva nadgrobna spomenika kod Knina