Zanimljivosti
AKO VAM NA RAZGOVORU ZA POSAO postave ovo pitanje DOBRO PAZITE šta ćete odgovoriti
“Kažite mi nešto o sebi” – ovo je jedno od najčešćih i teško “varljivih” pitanja koje vam mogu postaviti na intervjuu za posao.
Uglavnom se ovo pitanje postavlja kako bi se “probio led” na početku razgovora. Ali, zbog ovog pitanja se možete osjećati zastrašujuće.
– Iako je to najčešće pitanje na intervjuu za posao, mnoge zbunjuje. Toliko je onih koji u strahu reaguju i koji u glavi prolaze kroz svoju biografiju – izjavila je Julia Pollak, glavna ekonomistkinja američke agencije za zapošljavanje.
Pošto se pitanje “pričaj mi o sebi” obično postavlja na početku intervjua, vaš odgovor može odrediti ton nastavka razgovora.
– Ako imate dugotrajan, dosadan odgovor, to može dovesti do brzog završetka intervjua. Ne želite ulaziti u dugi sažetak svoje životne priče i biografije – ukazao je regruter za zapošljavanje Džef Hajmen.
Umjesto toga, kako je sugerisao Hajmen, razmišljajte o ovom pitanju kao o prilici da vaš prvi utisak bude snažan. Odgovor na ovo pitanje bi trebao biti kratak (ne duže od jedne ili dvije minute), ističući svoje prednosti, relevantno iskustvo i zašto želite raditi posao za koji ste se prijavili.
On je naveo da biste mogli razmisliti i o tome da spomenete nedavni karijerni izazov, koji ste savladali, i šta ste tom prilikom naučili.
– Zvuči kontraintuitivno, ali mali broj kandidata će pomisliti da to uradi, pa će privući pažnju. Kada tražim od kandidata da mi priča o sebi, tražim samosvijest i zrelost, a pričanje sa samopouzdanjem o izazovima pokazuje mi da posjedujete te osobine – objasnio je on.
Primjera radi, možete reći: “Jedan od perioda mog profesionalnog razvoja, koji me je oblikovao, jeste prvi posao nakon fakulteta. Osoba koja me zaposlila je dala otkaz nedugo nakon što sam počeo raditi i u početku mi se bilo teško prilagoditi načinu upravljanja novog šefa. Ali, to iskustvo me je naučilo da budem prilagodljiviji i da učinkovito sarađujem na poslu.”
Ako vam je neugodno govoriti o neuspjehu, Hajmen je predložio da istaknete primjer kako ste pokazali liderstvo na poslu. Naime, možete reći: “Nešto što sam nedavno saznao o sebi jeste da sam strastven u vođenju tima i okupljanju ljudi oko cilja. U svojoj posljednjoj kompaniji bio sam jedan od voditelja jedne od grupa za zaposlenike. S nekim kolegama sam organizovao volonterske projekte, što je bilo tako dragocjeno iskustvo”.
Viliam Vanderbloemen, izvršni direktor kompanije Vanderbloemen Srč Grup, ukazao je da menadžeri pitanje “pričaj mi o sebi” koriste i kako bi procijenili vaše samopouzdanje i opipali puls o vašim ciljevima i prioritetima.
Naglasio je da je važno da odgovor prilagodite konkretnom poslu za koji aplicirate, fokusirajući se na vještine i iskustvo, koji su najrelevantnije, piše CNBC. Primjera radi, ako aplicirate za programera u rastućem tehnološkom startupu, možete reći:
– U ovom trenutku svoje karijere naučio sam da zaista uživam u radu u dinamičnom, agilnom okruženju. Ne mogu izdržati da mirno sjedim i svaki dan radim istu stvar. Uvijek sam željan novih izazova. Jedna stvar koju volim kod vaše kompanije jeste što ste trenutno u fazi rasta. Uzbuđen sam što ću doprinijeti ovom rastu, prilagođavati se i podržavati rad ostalih timova koliko god to mogu – prenosi Bankar.me.
Zanimljivosti
PRED NAMA TRI MOĆNA PRAZNIKA! Želja zaželjena na KRSTOVDAN jača od svega!
Pred nama su tri veoma velika i moćna praznika u januaru: Krstovdan, Bogojavljenje i Sveti Jovan.
Iako je u crkvenom kalendaru obilježen sa crnim slovom, Krstovdan se poštuje i praznuje veoma pobožno, sa strogim postom koji podrazumijeva suvu hranu i vodu, ali i sa iskrenom molitvom.
Ovim rigoroznim postom na vodi i hljebu, tijelo se priprema za ispijanje bogojavljenske vodite koja se uzima u hramu, sutradan na Bogojavljenje.
Noć između Krstovdana i Bogojavljenja smatra se najmagičnijom od svih. Hrišćani vjeruju da se upravo ove noći nebo otvara, a Bog sluša naše molitve. Stoga budite pažljivi šta tražite i na koji način to radite.
Dobro razmislite koliko vam je važno to što tražite, a onda sa punom vjerom, u ponoć, podignite glavu ka nebu i u sebi izgovorite svoju želju.
Postoji jedno pravilo koje kaže da prije nego što zaželite želju treba da sebi postavite jedno pitanje: Da li će mi ova želja biti važna za pet godina? Ako je odgovor DA, onda je izgovorite baš ove noći.
Zanimljivosti
VJEROVALI ILI NE Naplaćuju picu 120 EVRA da bi odvratili kupce da je naručuju!
Picerija “Lupa” u Norviču u Engleskoj naplaćuje havajsku picu sa šunkom i ananasom oko 120 evra (100 funti) sa ciljem da odvrati kupce da naruče tu vrstu pice.
Vlasnici i osoblje picerije “Lupa” protive se pravljenju pice sa ananasom, tako da su u meniju naveli: “Da, možete je dobiti za 100 funti. Naručite i šampanjac! Samo naprijed, čudovište!”, prenio je Gardijan.
“Apsolutno mrzim ananas na pici”, rekao je suvlasnik picerije Frensis Vulf, prenosi Tanjug.
Glavni kuvar Kvin Đanoran rekao je da bi radije stavio jagodu na picu nego ananas.
YouGov je sproveo anketu 2017. godine prema kojoj je 84 odsto Britanaca reklo da voli picu, 82 odsto da voli ananas, a 53 odsto njih navelo je da voli ananas na pici.
Oko 41 odsto Britanaca reklo je da ne voli ananas na pici.
Pronalazak havajske pice obično se pripisuje Semu Panopulosu koji je emigrirao iz Grčke u Kanadu 1954. godine kada je imao 20 godina i sa svoja dva brata držao nekoliko restorana u Ontariju.
Panopulos je počeo da dodaje ananas u pice 1960-ih, ubrzo nakon što su se Havaji pridružili SAD 1959. godine.
Rekao je da je picu nazvao “havajskom” po brendu konzerviranog ananasa koji je koristio.
Zanimljivosti
DUBAI ČOKOLADA ZAVRŠILA I NA SUDU! Jedina prava je ona koja se pravi u Dubaiju
Dubai čokolada je samo ona koja se pravi u Dubaiju, presudio je regionalni njemački sud u Kelnu u procesu protiv lanca supermarketa Aldi.
Sud je odredio da Aldi više ne može da kupcima nudi svoj produkt proizveden u Turskoj, a koji naziva Dubai čokoladom, prenosi Tagesšau.
Aldi tvrdi da je na poleđini proizvoda istaknuto da on potiče iz Turske, ali sud nije prihvatio ovu argumentaciju zbog toga što naziv produkta “Alyan Dubai Handmade Chocolate” može da zbuni potrošače i navede ih na zaključak da je čokolada proizvedena u Dubaiju.
Tužbu je podnio uvoznik konditorskih proizvoda Andreas Vilmers koji u Njemačkoj prodaje čokoladu marke Feks proizvedenu u Dubaiju.
Vilmers je u decembru pokrenuo slične tužbe protiv lanca supermarketa Lidl i švajcarskog proizvođača konditorskih proizvoda Lindt koje su još uvijek u toku.
Lindt se brani tvrdnjom da se termin “Dubai čokolada” odnosi na određeni tip proizvoda, a ne na čokoladu koja potiče iz najvećeg grada u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Dubai čokolada je postala veoma popularna zahvaljujući društvenim mrežama Instagram i Tiktok, a u predprodaji je njena cijena ponekad dostigla i stotine evra.
Cijena za 100 grama Dubai čokolade u prodaji može da dostigne i 20 evra, prenosi Tanjug.
-
Hronika3 dana ago
DA LI JE DELA UBIJEN ZBOG VRANJEŠA? Kako je bivši fudbaler upetljan u mafijaški obračun
-
Hronika3 dana ago
TUŽILAŠTVO SE OGLASILO O UBISTVU KOSTIĆA! Više uhapšenih, za jednim licem se traga
-
Banjaluka3 dana ago
NAKON TRAGIČNOG DOGAĐAJA! Oglasili se iz restorana “Stara Ada”
-
Hronika3 dana ago
SAOBRAĆAJNA NESREĆA KOD BANJALUKE! Automobil sletio u rijeku Vrbanju
-
Svijet2 dana ago
ODMOR SE PRETVORIO O PAKAO! U Italiji poginuli skijaši: Lavina ih vukla stotinama metara
-
Politika2 dana ago
Dodik o proslavi koja smeta POLITIČKOM SARAJEVU “Deveti januar nismo mi izabrali, on je izabrao nas”
-
Hronika2 dana ago
UBISTVO O KOM BRUJI BANJALUKA! Šta je do sada poznato o ubistvu Dele
-
Region2 dana ago
Milanovićev luksuzni portfolio: Stan, vikendica, firma i štednja od koje se ZAVRTI U GLAVI!